ingatlanszerzési illeték


gyurgyo # 2009.10.13. 18:17

http://www.adozona.hu/…illetek.aspx

Itt kiszámolhatod. 980.000 ft jött ki nekem itt is.

tanarneni # 2009.10.14. 09:56

Igaz-e az a hír, hogy 2010 januártól csökken az ingatlanvásárláskor fizetett illeték mértéke? Hol lehet ennek a jogszabálynak (törvénynek?) utána nézni?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.14. 10:29

Igaz.

gyurgyo # 2009.10.14. 18:56
bagaria # 2009.10.19. 12:36

Tisztelt Szakértő!

2008-ban vásároltam az államtól egy lakóingatlant, melynek alsó szintjén gépkocsibeálló van. Itt van elhelyezve az épület fűtését biztosító cirkó, mely a melegvízellátást is biztosítja. Most kaptam az APEH-tól fizetési meghagyást a gépkocsibeállóra vonatkozó illetékről. Az ingatlan az ingatlannyilvántartásban egy helyrajzi számon szerepel. Jogos az illeték kiszabása?

Tisztelettel
bagaria

nandy # 2009.10.19. 21:07

Sajnos sokan elfelejtkeznek arról, hogy a gépkocsibeálló nem minősül lakóingatlannak, így nem "kedvezményes" illetéket kell fizetni a szerzés után.
Hasonló probléma lesz majd az eladásnál is, több adót kell fizetni.

regulus # 2009.10.20. 07:05

Kedves Fórumozók és Szakértők,
Megkaptam az Apehtől az illetékre vonatkozó fizetési meghagyást, ami rendben is van.
36 millióért adtunk el egy 5 éven túli házat, melynek 1/2 tulajdonrésze édesanyámé, a másik fele apánk halálával felesben ránk szállt, édesanyám haszonélvezeti jogával. Két lakást vettünk, 1/1 tulajdonrésszel, és az egyiken folytatódik anyám haszonélvezeti joga. Ő csak ilyen formában tulajdonos.
Az eladási szerződésben az szerepel, hogy anyánk "...a jelen szerződés aláírásával egyidejűleg ...terhelő özvegyi jogról ingyenesen lemond."
A fizetési meghagyás szerint viszont a 36 milliót harmadolták, arra számították a haszonélvezeti jogot, és ezzel csökkentették az eladott ingatlan értékét. Igy a vagyonszerzési illeték szép magas lett.
Kérdésem az, hogy ha lemondott a szerződésben a haszonélvezetről, miért nem a teljes ár az eladott ingatlan tiszta értéke?
(1/3-ra számolt értékek: 12 mill - 3.6 mill özvegyi jog számított értéke -60 éves anyánk-, és 8.4 mill az ingatlan tiszta értéke)
Igy 17.9 vételár - 8.4 eladott ház értéke= 9.5 az illetékalap.
Jól jártak el?
Köszönöm ha megszakértitek.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.20. 08:08

Szerintem kedveztek nektek. Csak 9 milliót (36*1/4) kellett volna levonni a szerzett ingatlan értékéből az egy éven belüli eladásra tekintettel.

fp001 # 2009.10.20. 09:22

Tisztelt fórumozók!

2 ingatlan vásárlásával és aladásával kapcsolatban lenne kérdésem.

Édesanyámnak 2 lakás volt.

2006 szeptemberében Édesanyám eladta a nevezzük 1 számú lakását 14,6M Ft-ért. Már több mint 25 éve a tulajdona volt ez a lakás. Ezt a pénzt nekem adta, de akár el is költhette volna utazásra, vagy bármire...

Majd 2007-augusztusában édesanyám eladta a 2 számú lakását is aminek árából még 2007 augusztusában visszavásárolta 2006 szeptemberében eladott 1 számú lakást. (meggondolta magát és visszahuzta a megszokott otthonába) A korábban eladott és visszavásárolt 1 számú lakás után követel az APEH (680e Ft) illeték megfizetést.

Ha bár az igaz hogy a korábban eladott lakását vásárolta vissza, a feltétel miszerint az eladott és megvásárolt lakás különbözőnek kell lennie, teljesül. Ugyanis a 2 számú lakás eladásából származó pénzel vásárolta vissza az 1-es számú lakását.

Azaz nem értem, hogy az apeh miért követeli a 680e Ft illeték megfizetését. Hisz A törvény 21.§ 5. bekezdése szerint csak a 2 lakás árkülönbsége után kell illetéket fizetni ha 1 éven belül történik a 2 adásvétel.

Remélem sikerült érthetően kifejtenem problémámat.
Kérem megtisztelő segítségüket.
Köszönettel:
Forgács Péter

regulus # 2009.10.20. 12:17

Köszönöm kbs.
Tehát akkor az eladott ház utáni levonás inkább az özvegyi jog megváltása. Ugye? De ha ingyen mondott le, akkor miért kell fizetni érte?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.21. 13:12

Bocsánat regulus, félreérthetően fogalmaztam. Természetesen az illeték alapját a haszonélvezeti joggal is csökkenteni kell. Viszont az eladott ingatlanból csak 1/4 rész volt a tied, tehát a kedvezményt is csak az eladási ár 1/4-ig érvényesíthetnéd. Hogy miért számoltak mégis 1/3-dal arra ötletem sincs. (Talán figyelmen kívül hagyták a tulajdoni hányadokat, és csak azt nézték, hogy hárman voltatok tulajdonosok.)

Summa summárum, ezzel a számítási móddal jól jártál, nem kellene tiltakozni ellene.

hanella # 2009.10.21. 13:53

Szép napot!

Illetékfizetés összegével kapcsolatban lenne kérdésem: 2007-ben értékesítettem egy lakást 14,9 millió forintért, ebből 3,1 millió lakásvásárlási hitelt visszafizettem a banknak. A maradék 11,8 millió forintból egy éven belül vásároltam egy 14 millió forintos ingatlanrészt (házastársammal közösen 50-50%-os tulajdonosként egy 28 millió ft-os házat vettünk). Az adásvételi szerződésben természetesen az ingatlan eladásomból megmaradt 11,8 millió ft készpénz szerepel, a fennmaradó összeget hitelből pótoltam.
Ilyen esetben milyen összeg után kell illetéket fizetnem, a régi lakásom 14,9 milliós vételárát vagy a megmaradt 11,8 millió forintot veszik figyelembe? Mert ha szó szerint értelmezem, akkor én kisebb értékű ingatlant vásároltam, viszont tényleges bevételem ingatlan eladásból tényleg csak 11,8 millió ft. keletkezett.

Vagyis kb. mennyi lesz az illetékem?

Köszönöm a választ!

regulus # 2009.10.21. 15:29

köszönöm kbs

csupati # 2009.10.22. 02:53

Tisztelt Hölgyeim! Tisztelt Uraim!

A következő problémában szeretném a segítségüket kérni:
2008-ban eladtam egy ingatlant amely 1/1 arányban volt a tulajdonom 24,5 millió forintért. Ugyan abban az évben vásároltam egy másik ingatlant 21,2 millió forintért.

Az ingatlan amit vásároltam osztatlan közös telken álló ikerház fele, de a vásárolt lakásnak 1/1 arányban vagyok a tulajdonosa.
A lakás külön állóságát az elődömtől megörökölt és általam ügyvéd előtt aláírt szerződésben is rögzített használati megállapodás biztosítja.

Viszont telekkönyvileg csak 1/3 részben vagyok tulajdonos a házban és a telekben, mivel egy a helyrajzi számunk a szomszédommal és ez tovább már nem osztható.

Megkaptam az illeték fizetési meghagyást, ahol a visszterhes vagyonátruházási illetéket úgy szabták ki, hogy a 4 milliót lecsökkentették 2 millióra, mert telekkönyvileg csak a fele az enyém.

A kérdés:

Érdemes-e fellebbezni és bizonygatni az igazamat, hogy az én részem külön álló vagy csendben be kell fizetni a penitenciát?

Segítségüket előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.22. 06:21

Nem érdemes bizonygatni az igazadat, mert hogy nincs igazad. Egy osztatlan közös tulajdonban lévő ingatlan tulajdoni hányadát (eldönthetnéd, hogy 1/3 vagy 1/4) vetted meg. Nincs önálló lakásod, az is közös tulajdon. Akit te szomszédnak hívsz, az tulajdonostárs.

És borítékolom, hogy az illeték csak az első probléma, majd lesz ott még más is. (Már a régi rómaiak is megmondták: a közös tulajdon viszályok szülője.)

Ha társasházzá alakulnátok, akkor lenne egy önálló tulajdonú lakásod.

csupati # 2009.10.22. 14:40

Köszönöm a válaszaitokat!

70shrek # 2009.10.26. 18:17

Sziasztok!
Segitséget szeretnék kérni.
Barátnőm vett egy ingatlant,banki hitellel,10,400,000,-. Igaz-e ,hogy nem kell szerzési illetéket fizetnie az első megvásárolt ingatlanára.
A segitséget előre is kösz.

delpet # 2009.10.27. 11:50

Tisztelt Fórumozók!

A probléma: volt egy lakásom egy társasházban, amit 2007. decemberében eladtam. Még a 2007-es évben történt, hogy a társasház egyik nem lakás céljára szolgáló helyiségét az addigi tulajdonos önkormányzat eladta volna. Miután nem jelentkezett rá senki, az önkorm. hivatalos okiratba foglalva, a társasháznak ajándékozta a helyiséget. Az illetékfizetésről most érkezett az APEH részéről határozat. Több kérdés is felmerült:

  1. A közös képviselő csak a tulajdonosok egy részével íratta alá a szükséges papírokat, így a helyiség úgy került közös tulajdonba, hogy a 64 lakásból csak 42 tulajdonosa írta alá a papírt, és csak mi kaptunk illetékfizetési felszólítást. A közös tulajdon létezhet úgy egy társasházban, hogy nem minden lakáshoz egyforma hányad tartozik?
  2. A másik kérdés, hogy én már 2007. decemberében eladtam a lakást, ki kell fizetni így is az illetéket? (gondolom ki:()
  3. Miután a társasháznak más választása nem is nagyon volt, nem lehetne az illetékfizetés alól mentességet kérni közösen?
  4. Miért nem a társasháznak kell fizetni az egész illetéket, miért külön-külön a tulajdonosnak?

Köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.27. 13:01

4. Jó kérdés. De nemigen lehet rá válaszolni az iratok ismerete nélkül. (Illetéket kiszabó fizetési meghagyások, ajándékozási szerződés, földhivatali bejegyző végzés).
Tippem lenne, de aki találgat, az hibázik.

gyurgyo # 2009.10.27. 20:08

70shrek: nem igaz. Csak ha új az ingatlan. Használtra nem jár semmi kedvezmény ha az egész ingatlan ára több mint 8 millió ft. Nem én vagyok ilyen okos csak itt olvastam.

Amit viszont én kérdeznék:
Adókedvezményt lehet utólag érvényesíteni?Vettem egy lakást 5.2 milliórét ez volt az első lakásom és akkor 35 év alatti voltam. A 40ezer ft kedvezményről nem tudtam így nem kértem. Utólag lehet kérni?

jácintka # 2009.10.28. 11:55

Kedves Szakértők !
Kérdésem lenne .
Ma kaptam meg az APEH kis papiruszát amin csekéj 97 ezer forint illeték befizetésere kötelez.
Zebegényi lakóingatlan telekről van szó.
A fiam a tulajdonos én a haszonélvező.
Ő is kapott egy boritékot eme hivataltól .
Nemtudom őneki mennyi illeték van kiszabbva mert egy rendes mama nembontogatja a fia leveleit.
Szeretném tudni , hogy jól számolta ki a hivatal e összeget.
A másik , hogy kérhetek e csökkentést vagy elengedést.
Köszönet előre is a válaszért.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.28. 12:09

:)
Gondolod, azon adatból, hogy "zebegényi lakóingatlan telek", utána tudunk számolni az APEH-nek?

Kérni bármit lehet.

Nem mellesleg: az adásvételnél kötelezően közreműködött egy ügyvéd, akinek - elvileg - az adó- és illetékfizetési kötelezettségről is részletes tájékoztatást kellett adnia. Miért nem őt kérdezed? Ha már fizettetek neki?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.28. 12:10

Gyurgyo: az elévülési időn belül nyújthatsz be önkorrekciót.

gyurgyo # 2009.10.28. 14:19

Köszönöm. És mennyi az elévülési idő?

bajussz # 2009.10.28. 14:39

Tisztelt Fórumozók!

Az lehet, hogy hamarabb kell kifizetni az illetéket, mint ahogy ki lenne fizetve a teljes vételár és nevünkön lenne a lakás?