ingatlanszerzési illeték


kaezsea # 2009.10.05. 08:26

Tisztelt Mindenki!

Próbáltam keresgélni a hozzászólások között, de pontos infót nem találtam, ezért elnézést, ha mégis már volt hasonló kérdés.

A lényeg, hogy tavaly júniusban vásároltunk egy új építésű ingatlant 30milló alatti összegért.
Vártuk, hogy az Apeh majd küldi az illetékről a paírt, de semmi. A szomszédságunkban mindenki megkapta, sokan szörnyűlködtek is az összegen.

Na, most így 15 hónap után mi is megkaptuk és hát érdekes, mert a teljes vételár után szabták ki.

A kérdéseim a következőek lennének, remélem valaki tudja a választ:

  1. nincs erre egy határidő, ameddig ki kell küldeni az illetékről a papírt és a csekket?
  2. Jól tudom, hogy újonnan épült ingatlan vásárlása esetén az illetéket csak a 15millió Ft feletti rész után kell fizetni?
  3. a vonatkozó jogszabályokat nem kellene ismernie az Apeh ügyintézőknek?
  4. Nem minősül ez szándékos félrevezetésnek?
  5. Mi van azokkal, akik tudatlanul befizetik a teljes összeget?

A válaszokat előre is köszönöm!

Zs.

kaezsea # 2009.10.05. 08:26

Tisztelt Mindenki!

Próbáltam keresgélni a hozzászólások között, de pontos infót nem találtam, ezért elnézést, ha mégis már volt hasonló kérdés.

A lényeg, hogy tavaly júniusban vásároltunk egy új építésű ingatlant 30milló alatti összegért.
Vártuk, hogy az Apeh majd küldi az illetékről a paírt, de semmi. A szomszédságunkban mindenki megkapta, sokan szörnyűlködtek is az összegen.

Na, most így 15 hónap után mi is megkaptuk és hát érdekes, mert a teljes vételár után szabták ki.

A kérdéseim a következőek lennének, remélem valaki tudja a választ:

  1. nincs erre egy határidő, ameddig ki kell küldeni az illetékről a papírt és a csekket?
  2. Jól tudom, hogy újonnan épült ingatlan vásárlása esetén az illetéket csak a 15millió Ft feletti rész után kell fizetni?
  3. a vonatkozó jogszabályokat nem kellene ismernie az Apeh ügyintézőknek?
  4. Nem minősül ez szándékos félrevezetésnek?
  5. Mi van azokkal, akik tudatlanul befizetik a teljes összeget?

A válaszokat előre is köszönöm!

Zs.

kaezsea # 2009.10.05. 08:27

Tisztelt Mindenki!

Próbáltam keresgélni a hozzászólások között, de pontos infót nem találtam, ezért elnézést, ha mégis már volt hasonló kérdés.

A lényeg, hogy tavaly júniusban vásároltunk egy új építésű ingatlant 30milló alatti összegért.
Vártuk, hogy az Apeh majd küldi az illetékről a paírt, de semmi. A szomszédságunkban mindenki megkapta, sokan szörnyűlködtek is az összegen.

Na, most így 15 hónap után mi is megkaptuk és hát érdekes, mert a teljes vételár után szabták ki.

A kérdéseim a következőek lennének, remélem valaki tudja a választ:

  1. nincs erre egy határidő, ameddig ki kell küldeni az illetékről a papírt és a csekket?
  2. Jól tudom, hogy újonnan épült ingatlan vásárlása esetén az illetéket csak a 15millió Ft feletti rész után kell fizetni?
  3. a vonatkozó jogszabályokat nem kellene ismernie az Apeh ügyintézőknek?
  4. Nem minősül ez szándékos félrevezetésnek?
  5. Mi van azokkal, akik tudatlanul befizetik a teljes összeget?

A válaszokat előre is köszönöm!

Zs.

kaezsea # 2009.10.05. 08:28

Tisztelt Mindenki!

Próbáltam keresgélni a hozzászólások között, de pontos infót nem találtam, ezért elnézést, ha mégis már volt hasonló kérdés.

A lényeg, hogy tavaly júniusban vásároltunk egy új építésű ingatlant 30milló alatti összegért.
Vártuk, hogy az Apeh majd küldi az illetékről a paírt, de semmi. A szomszédságunkban mindenki megkapta, sokan szörnyűlködtek is az összegen.

Na, most így 15 hónap után mi is megkaptuk és hát érdekes, mert a teljes vételár után szabták ki.

A kérdéseim a következőek lennének, remélem valaki tudja a választ:

  1. nincs erre egy határidő, ameddig ki kell küldeni az illetékről a papírt és a csekket?
  2. Jól tudom, hogy újonnan épült ingatlan vásárlása esetén az illetéket csak a 15millió Ft feletti rész után kell fizetni?
  3. a vonatkozó jogszabályokat nem kellene ismernie az Apeh ügyintézőknek?
  4. Nem minősül ez szándékos félrevezetésnek?
  5. Mi van azokkal, akik tudatlanul befizetik a teljes összeget?

A válaszokat előre is köszönöm!

Zs.

kaezsea # 2009.10.05. 08:30

király! Töröljünk a 4ből 3at, ha kérhetném!

Zs.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.05. 08:50

Ami a fizetési meghagyásban fizetendőként szerepel, az az illeték. Ha szerinted rosszul számolták ki, fellebbezhet. (Illetékköteles.)

kaezsea # 2009.10.05. 09:31

Hát mivel új ingatlant vásároltunk a kivitelezőtől és 29 milliót fizettünk érte, és ez szerepel az adásvételi szerződésben is, így úgy gondolom, hogy elírtak/elszámoltak valamit. Hogy ezt szándékosan tették-e, nem tudom, talán.
Minden esetre nem az első eset.

Zs.

kaezsea # 2009.10.05. 09:36

Apehos ismerősöktől azt az infót kaptuk, hogy a kapott hivatalos paíron szereplő ügyintézőt keressük meg először telefonon, mielött bármi illetékköteles fellebbezésbe belemennénk.

Mondjuk ha nekem van igazam, és esetleg ezt ők tudják is, akkor elég keménynek tartom, hogy a fellebbezést illetékhez kötik, amit mindenképpen nekem kell megfizetni, még ha ők is ba*ák el.

kaezsea # 2009.10.05. 09:42

Közben megtaláltam, hogy 30+30=60 nap a határidő a kiszabásra, illetve már erről a +30 napról is kellett volna küldeniük valamit. De semmi.
Érdekes,

nandy # 2009.10.05. 09:49

Még szerencsés vagy, hogy egyáltalán kaptál határozatot. Sokan csak az inkasszót kapják, határozatot nem...

A fellebbezési illetéket valóban be kell fizetni, de ha helyt adnak neki, akkor visszajár.

kaezsea # 2009.10.05. 09:50

Na ez legalább jó hír!

Köszi

Zs.

nandy # 2009.10.05. 09:52

/A tévedéseknek pedig az az oka, hogy az APEH az illetékosztállyal együtt a régi dolgozókat is megörökölte - akik nyilván ugyanúgy hibáznak, ahogy előtte is... nem szabad annyiban hagyni, bődületes marhaságokat képesek kiszámolni és le is írni./

kaezsea # 2009.10.05. 12:29

Az egy lakás építésére, építtetésére és értékesítésére jogosult vállalkozó által értékesítés céljára újonnan épített, építtetett nyilvántartásban nem lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott és ténylegesen sem lakás céljára használt épület átalakításával létesített - 30 millió forintot meg nem haladó forgalmi értékű új lakás tulajdonjogának, ilyen lakás tulajdoni hányadának megvásárlása, vagyis a 26.§ (1) f) pontja szövegnek benne kellene lennie egy adásvételi szerződésben?

Mert a miénkben csak annyi állt benne, hogy megismertük az illeték fizetésről szóló rendelkézeseket.

Az Apeh-os ügyintéző szerint ez az ami miatt a teljes vételár szerint számították ki az illetéket.

Most kérelmet kell benyújtanunk...

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.05. 13:45

Nem feltétlenül ennek a szövegnek. De annak, hogy az eladó lakás építésére, építtetésére és értékesítésére jogosult vállalkozó, és hogy a lakást értékesítés céljára újonnan építette - igen. Különben honnan tudná az a szerencsétlen illetékkiszabási előadó?

gyurgyo # 2009.10.06. 16:44

Köszönöm az előző kérdésemre a válaszokat!
De volna még egy kérdésem: 2005-ben vásároltam egy lakást 5,2 millióért és erre az illeték 155 ft volt. Nekem senki sem mondta, hogy mint (akkor) 35 év alatti első lakáshoz jutó jár 40000 ft kedvezmény. Most vettünk egy családi házat és ismét fizetnem kell. Lehet ezt a kedvezményt utólag (akár most) érvényesíteni? Vagy bármi más formában érvényesíteni?

Köszönöm!

bariagi # 2009.10.09. 11:17

Kedves Mindenki!

Két éve építkeztünk apósomék telkére az ő házuk mögé, ugy hogy a telek nem lett kettéosztva és csak az új ház lett a nevünre iratva (64 négyzetméter). Az lenne a kérdésem, hogy új ház építése után is kell illetéket fizetni? Sajnos ilyen jellegű kérdésre sehol sem találok választ.
És ha előtte örököltem édesanyám után a szüleim házából egy negyed részt a családi házból akkor az azt jelenti hogy nekem az új építésű ház már nem számít az első sajátnak lakásnak?
Köszönöm a válaszokat.

Jennyfere # 2009.10.12. 08:04

Tisztelt Fórumozók!

Idén változott lakás vásárlási illetékkel kapcsolatos jogszabályok elérését keresem, hivatalos formában.

Illetve, ha valaki bennfenntes, és vágja a kisujábból az adatokat, kérem, írja le.

Köszönettel:

Mónika

Jennyfere # 2009.10.12. 08:20

Máris javítanám magam.

Lehet, hogy csak jövő év elején fog változni, ugye? :)

MondMi # 2009.10.12. 14:33

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni az alábbi ügyben.
A feleségem nevén volt egy lakás amit nagyon rég vett 2006-ban felújítottuk és felvettünk rá 3 millió forintot majd eladtuk 10mFt-ért ebből a hitelt visszafizettük majd vettünk a 2-önk nevére egy új építésű lakást szocpollal támogatott hitellel 19MFt-ért (a szerződésbe 14mFt a lakás és 5mFt a telek ha ez számít) de nem tudom ennek mennyi az illetéke és vannak-e olyan kedvezmények amivel esetleg ez csökkenthető ne adj Isten elkerülhető.

Előre is köszönöm a segtíséget.

MondMi # 2009.10.12. 14:39

Sziasztok!

A következő ügyben szeretnék segítséget kérni a feleségem eladott egy lakást (10mFt) nem 5 éven belül amin volt majd 3mFt hitel amit kifizettünk és vettünk kettőnk nevére (1/2, 1/2 arányú tulajdonnal) egy új építésű lakást 19mFt-ért (14mFt a lakás és 5mFt a telekrész), mennyi illetéket kell erre fizetni és hogyan lehetne ezt a legkevesebbre csökkenteni.

Előre is köszönöm.

zalalaci # 2009.10.13. 12:27

Tisztelt Mindenki.
Szeretném megtudni, hogy ingatlan vásárlásnál az illeték kiszabási sávokat, illetve az ahhoz tartozó %-kat.

Köszönettel: zalalaci

gyurgyo # 2009.10.13. 14:09

4 millió fointig 2%
4 millió forint feletti részre 6%
Ingatlanra vonatkozik a teljes vételárra. Ha több tulajdonos van akkor részarányosan.

Bandreas # 2009.10.13. 14:44

Sziasztok!

Az alábbi kérdésre keresem szíves válaszotokat.

Megindított bontóperre is tekintettel, házastársi vagyonközösség megosztása jogcímen szeretnénk bejegyezni 2/12 tulajdoni hányadot.(a felek között a tulajdoni hányad jelenleg 1/3 - 2/3, ezután pedig 1/2 - 1/2 lesz)

A kérdésem az lenne, hogy ha a házassági vagyonközösséget megosztó szerződésbe az ingatlanrész ellenértékeként különbözó ingóságok kerülnek feltüntetésre, és így egyik fél sem szerez nagyobb értékű vagyont a másiknál, kell-e az ingatlanrész megszerzőjének vagyonszerzési illetéket fizetnie?

Szíves válaszotokat előre is köszönettel várom.

Üdv.

Bandreas

MondMi # 2009.10.13. 17:19

Tehát akkor a teljes vétel árra nézven van a 4mFt-os hatát vagy az illeték köteles részre? Ha jól tudom 15mFt-ig illeték mentes ha 19mFt-ért vettem akkor a maradék 4mFt-ra akkor 2% vagy 6% az adóköteles rész?

gyurgyo # 2009.10.13. 18:12

Én nem vagyok profi csak nemrégen vettem házat és ezért tudom. De szerintem Te ezt kevered valamivel. Én úgy tudom, hogy ebben nincs változás tehát:
4 millióig 2 %= 80.000ft
15 millióra 6%= 900.000. ft

Össz.: 980.000.ft
De én nem vagyok szakember várd meg ha olyan válaszol, bár elég ritkán válaszol itt bárki is...