ingatlanszerzési illeték


Feri29 # 2009.09.01. 09:26

Tudna valaki segíteni a korábbi kérdésemmel kapcsolatban?

nandy # 2009.09.01. 09:28

Az előző hsz-em az azóta törölt srac777-nek szólt.
Kérem törölni.

nandy # 2009.09.01. 09:30

(El kell ismerni, a törlés után vicces szituk keletkeztek. Én Ferit "fenyegetem", Dödölle az én linkem törlését kéri :DD)

Feri29 # 2009.09.01. 09:32

Én meg nem értettem a dolgot. :)

Valaki mondja már meg legyenszíves, hogy cég esetében a bruttó vagy a nettó vételár az illetékalap?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.01. 09:54

Szerintem nettó.

tszabck # 2009.09.01. 11:48

Tisztelt Fórumozók!

2007. decemberében vásároltam egy lakást. Az illeték megfizetésének a kérdésével akkor nem foglalkoztam, hanem csak vártam, hogy az APEH majd kiszámolja, és értesít, hogy mennyit is kell befizetnem.

De hiába vártam a határozatot, nem kaptam tőlük semmit…
Aztán most, 2009. augusztus végén kaptam tőlük egy tájékoztatót, amiben azt írják, hogy a 2008. évre igényelt önkéntes nyugdíjpénztári kedvezményemet nem tudják "jóváírni", mert a folyószámlám tartozást mutat (a kiszabott illeték összegét).

Ami nem is lenne baj, mert számítottam rá, azonban az összeg megállapításakor nem vették figyelembe a kedvezményemet: első lakás vásárlása, 35 éves életkor alatt.

Két kérdésre szeretnék választ kapni, ha tudna valaki segíteni…

Az egyik az, hogy egyáltalán első lakásnak minősül-e a vásárolt lakásom abban az esetben, ha már korábban, 2002-ben örököltem édesapám után egy családi ház 1/10-ed részét.

A másik kérdésem az lenne, hogy van-e esélyem a kedvezmény levonására a kiszabott illetékből majdnem 2 év eltelte után, vagy erre a vásárláskor kellett volna intézkednem, és nagyon elkéstem vele. (Vagy esetleg az adásvételi szerződést ellenjegyző ügyvéd intézi ezt is a földhivatali bejegyeztetés mellett?)

Köszönöm szépen.

Norbi73 # 2009.09.02. 03:57

Szeretnék választ kapni a következő kérdésemre.
A párom már eleve terhelt jövedelmét egy az egyben elvitte az APEH a folyószámláról - bírósági papír nélkül - és a családi pótlékkal is ezt kivánja tenni! 3 gyereket nevelünk, albérletben lakunk és ez igy egy kicsit keményen érintett most. Napi szinten csak azért dolgozom most, hogy meglegyen leegalább az ennivaló idehaza!
A kérdésem csak az lenne hogy van-e joga ehhez az Apehnak? - mivel tudomásom szerint a jövdelmet csak 50%-ig tilthatják, a családit meg 33%-ig!
Előre is köszönöm a választ!

Törkis # 2009.09.02. 10:11

Tisztelt fórumozók!

A következőkben kérném a segítségeteket: 2008 májusában vásároltam egy lakást. Vártam hogy érkezzen az APEH-től illetékfizetési meghagyás, de én ilyet nem kaptam (ugye ajánlott levélben küldik?). A hét elején viszont kaptam egy folyószámlakivonatot amin szerepel a befizetendő összeg és mellette még jónéhány hónapnyi késedelmi kamat is, mert nem fizettem be időben az illetéket.

Én úgy olvastam - annak idejént több helyen is utána néztem -, hogy az APEH-nak kell küldeni fizetési meghagyást, és nem nekem kell ezt kezdeményeznem, vagy önállóan befizetnem. Ez igaz ugye?

Gondoltam, hogy ma megyek reklamálni, de bizonyítékot nem tudok felmutatni arról, hogy nem kaptam meg a levelet. Ha ajánlottan küldték akkor viszont ők sem tudják azt mondani, hogy átvettem, mert nem vettem át, és semmi hasonló levél nem érkezett. Különben meg részletfizetési haladékot is akartam kérni... :)

aszinak # 2009.09.02. 17:59

Az általános forgalmi adó, mint áralakító tényező az ellenértéknek (az ingatlanért kifizetett vételárnak), illetve a forgalmi értéknek a része, ezért azt a visszterhes vagyonátruházási illeték alapjául szolgáló érték megállapításánál figyelembe kell venni. Az általános forgalmi adó összege az ár alakulására, így az ingatlan árának mértékére is kihatással van, ezért az ingatlan forgalmi értékében értékalakító tényezőként jelenik meg. Az általános forgalmi adó a forgalmazás révén kapcsolódik a dologhoz (termékhez) és ily módon, mint áralakító tényező alakítja annak árát, ellenértékét. Nem vitás az, hogy az árban a felek szabadon állapodnak meg, azonban ennek során az áralakító tényezőket, így a forgalmi adót is figyelembe veszik. Az áru (termék) ellenértékének ebből következően része a forgalmi adó is. (Legfelsőbb Bíróság Kfv. III. 27.749/1996., KGD.1997. 250)

kovacsanett # 2009.09.22. 09:01

Tisztelt fórumozók!

A vagyonszerzési illetékkel kapcsolatban lenne pár felmerülő problémám.
20 és 21 éves fiatal házaspár vagyunk, akik idén megvásárolták első lakásukat.
Az APEH-tól kijöttek felmérni az ingatlant és arra jutottak hogy nem fogunk kedvezményt kapni,
mivel a lakás értéke több mint 8 millió Ft. És ugyebár a kedvezmény csak 8 millió Ft-ig jár.
Ez engem felettébb felháborított. Az adásvételi szerződésben 8 millió Ft-ba egyeztünk,
a bank és az önkormányzat ingatlanbecslője ezt elfogadta.
Ezek után kijön az APEH és ezt felülbírálja.
Amelynek ugyebár az a következménye hogy a 40 ezres kedvezményre nem vagyunk jogosultak
és az illeték sem 8 millió után lesz számítva hanem az alapján amit ők ráírnak. És ez akár lehet 9 millió is.
Eleve egy borsos összeg az illeték - már az előző számításaink alapján is, így még egy százassal is akár megemelik nekünk.
Mennyire igazságos ez? Vettünk egy ingatlant nagy nehezen, nem elég hogy hitelt törlesztünk borsos törlesztőrészlettel, még kiperkáltunk körülbelül fél milliót a banknak, földhivatalnak, ügyvédnek, közjegyzőnek stb.
És ezek után fizessünk még vagy 400 ezer Ft illetéket az államnak az után a lakás után ami egyenlőre nem a mi vagyontárgyunk hanem a Banké.
Elszomorító a helyzet! Aránylag jó fizetéssel rendelkező fiatalok vagyunk - és nekünk is megrázó az élet hónapról hónapra már 20 évesen.
Szívből sajnálom azokat akiknek a mai világba ezekkel a feltételekkel esélytelen saját talpra állni és elkezdeni a nagybetűs életet.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.22. 09:05

Mi a kérdés?

(Mellesleg tudod, milyen vagyonom volt nekem 20 évesen?)

nandy # 2009.09.22. 19:50

Anett:

Az önkormányzatot nem igazán érdekli a valós forgalmi érték, a banknak pláne nem érdeke felülértékelni az ingatlant, sőt, mindig inkább alacsonyabb értéket állapítanak meg...

Az eladónak érdeke kisebb összeget írni a szerződésbe, mert úgy kevesebb adót kell fizetnie. A vevőnek szintén, mert akkor kevesebb illeték fizetési kötelezettsége lesz.

De az APEH sem teljesen hülye...
Még szerencse, hogy nem állapítottak meg feltűnő értékaránytalanságot, mert akkor sokkal többet fizethettetek volna.

indigobaba # 2009.09.28. 08:08

Kedves Fórumozók!

Segítséget szertnék kérni, hogy ha Kérelmet adok be az Apehnak (Fizetési könnyítésről) az illetékköteles-e? Úgy hallottam, hogy ha azt írom, hogy kérlem, akkor nem, ez igaz? Ugyanazzal az összeggel kapcsoltaosan kiszabhatnak duplán 2.200 Ft illetéket, ha kétszer adtuk be a papírokat?

Köszönöm a válaszokat

nandy # 2009.09.28. 08:18

Valóban kell illetéket fizetni. Azt nem értem, miért adtátok be duplán a kérelmet?

indigobaba # 2009.09.28. 08:28

Kedves nandy!
Köszönöm a választ.
Azért adtuk be kétszer, mert először kérelmeztük, hogy engedjék el az illetéket, de ezt nem kaptuk meg, ekkor kértünk részletfizetést (szintén kérelemnként).

nandy # 2009.09.28. 13:29

.

nandy # 2009.09.28. 13:29

.

nandy # 2009.09.28. 13:30

Jaj, de vicces ez a fórummotor :)

Szóval: ha két külön kérelmet adtatok be, akkor valóban mindkét esetben meg kell fizetni az eljárási illetéket.

Megjegyzem, hogy lett volna lehetőség egyszerre kérni a mérséklést és a részletfizetést is.

gyurgyo # 2009.10.03. 17:25

Tisztelt fórumozók!
Vettünk egy családi házat a barátnőmmel és tulajdonos vagyunk benne fele-fele arányban. Az ingatlan értéke amit az APEH is elfogadott 11.500.000. ft. Most kijött neki a vagyonszerzési illeték fizetési meghagyás és 275.000. ft az összeg!Az ő tulajdonrésze 5.250.000 ft + 250.000 ft a garázs. A papíron az van, hogy 2 millióig az illeték 2% azaz 40ezer ft, 3.500.000 ft -ig 210.000. ft azaz 6 % és a garázsra 25.000. ft. Hát nem úgy van hogy 4 millióig 2% a fölötti rész 4%-a? Mi a szabály?

Előre is köszönöm!

apx1 # 2009.10.03. 18:35

Kedves Gyurgyo!

Valóban így van, 4 millió ft-ig 2%, fölötte pedig 6%. Ez a szabály egy egész ingatlanra vonatkozik. Tehát, ha valaki részarányt vesz, akkor azzal arányosan kell alkalmazni a 2%-ot is.
Mivel jelen esetben mindketten 1/2-ed részt vettek, a 2%-os illetékkulcs csak a 4millió forint 1/2-ed részére vonatkozik.
Remélem érthető voltam:)

jula # 2009.10.03. 20:04

Kedves Fórumozók,
az alábbi kérdésben kérném a segítségüket: éppen lakásvásárlás előtt állunk, jelenleg a tulajdonosokkal egyezkedünk az árban, feltételekben, illetve keressük a legkedvezőbb banki hitelt... Most hallottuk, hogy 2010-től várhatóan jelentősen csökken majd az illeték mértéke, amelynek összege természetesen számunkra sem lényegtelen. A kérdésem az lenne, az illeték megállapításánál milyen dátumot vesz alapul az Illetékhivatal? Az előszerződését, az adás-vételi szerződését, az adás-vételiben megjelölt lakásátadásét, a Földhivatalba való beérkezést, az Illetékhivatalba való beérkezést, a tulajdonjog bejegyzését...?? Vagy valami egészen mást?
Előre is nagyon köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.04. 08:01

a Földhivatalba való beérkezést,

jula # 2009.10.04. 08:44

Tehát az adás-vételi szerződés Földhivatalba való beérkezését, függetlenül annak tartalmától, a tényleges lakás átadástól, birtokbavételtől... Jól értem, ugye?
Köszönöm szépen!

nandy # 2009.10.04. 08:46

Igen.

jula # 2009.10.04. 08:58

Köszönöm szépen!
Üdv, Jula