ingatlanszerzési illeték


adinati # 2009.06.02. 16:24

Házasságkötésem előtt volt egy saját tulajdonú lakásom , amelyet házasságom után eladtam, és ebből telket vásároltam saját nevemre. Férjemmel van egy másik ingatlanunk is, amelyben 50 %-ban vagyok tulajdonos. Jelenleg válunk. Kérdésem: A még be nem épített telek után hogy kell megfizetni az illetéket, illetve milyen illetékkedvezmény kapható. Valaki azt javasolta, hogy én lemondok az ingatlan 50%-áról cserébe a férjem lemond a telek 50 %-áról (ez közel azonos érték), de én ezt nem tartom jó ötletnek, ugyanis a telket teljes mértékben az én pénzemből vásároltuk. Amennyiben a férjem kifizet engem (pl. hitelfelvétellel), neki kell-e valamilyen illetéket fizetni, vagy válás esetén nem? A telek után milyen befizetési kötelezettségünk van, ha a jogerős építési engedély megvan, de nem lesz beépítve?

Válaszukat köszönöm.

idadka # 2009.06.04. 08:42

Tisztelt szakértő!

Segítséget szeretnék kérni. 2005 februárjában vettünk a volt férjemmel egy telket (5 mft), elkezdtünk építkezni, de időközben elváltunk, ott van a félkész ház, amit nem tudunk eladni, lakhatási természetesen nincs rajta. ma megjött az APEH-től az ingatlanszerzési illeték - a késedelmi kamat (200 ezer forint körüli illeték és 147.000 ft kamat)- mondván letelt a négy év, nincs lakhatási.
Kérdéseim a következők: mit lehet ilyen ügyben tenni?
HA nagyon muszáj az illetéket kifizetem, bár önhibámon kívűl nem lett befejezve a ház, de az illetéket (4 évre visszamenőleg a 2 hónap helyett) nagyon nem szeretném. Lehet e fellebbezni, kérvényt írni (egyedül nevelem ráadásul a fiamat), valamint ha ezeket nem tudom megúszni, lévén önadózó, tudok-e rá kedvezményt kérni, vagy bármit tenni. (most fizettem be 174 ezer ft személyijövedelem különbözetet).Most tervezek házat venni, esetleg ez még fontos információ.
Várom válaszát.
Köszönöm!
Üdvözlettel: SV.

Rexor # 2009.06.04. 08:50

idadka: meg lehet próbálni, lehet hogy belemennek kamatmentes részletfizetésbe. Jó hír, hogy 2010-től a a 4 év 6 évre lezs emelve, lehet erre is hivatkozni.

idadka # 2009.06.04. 09:02

Tisztelt szakértő!

Még valami eszembe jutott, mi a lakásunkat szintén 2005-ben eladtunk, utána a teljes illetéket megfizettük,tehát nem a -5mft-ot. Ezzel illetve a két ténnyel együttesen nem lehetne valamit kezdeni?
A telken épülő házat nem tervezzük befejezni, el szeretnénk adni.
Köszönöm!

zee66 # 2009.06.22. 11:13

Hello,

Segitsegeteket szeretnem kerni illetek ugyben:
2,5 eve vettunk egy lakast es meg mindig nem kuldtek ki az illeteket ra. Keressem meg oket v varjak meg? Lehet abbol bajom ha 'csak varok'?
Valaszukat elore is koszonom.

Udv.
Zee

monalisa1 # 2009.06.22. 16:09

Bocs hogy visszakérdezek, de egyáltalán be lett-e küldve az adásvételi szerződés?!

zee66 # 2009.06.24. 07:49

Semmi baj, a kerdes jogos. Az ugyved aki intezte azt mondta elintez mindent. Elvileg az illetekhivatalnak elkuldte.

Tybalt # 2009.06.24. 12:54

Sziasztok?

Összetett kérdéseim:
Cserélnék egy fél lakást ("a" fél) egy másik félért ("b" fél) cserébe. Így 1/1 tulajdonosa lennék "b" lakásnak.
Ezután azonnal eladnám "b" lakást és a befolyt összegből vásárolnék egy "c" lakást.
Milyen illeték és adófizetési kötelezettségem van? Van-e egyáltalán?

Köszi

monalisa1 # 2009.06.24. 15:15

http://www.ingatlanjog.hu
fent középen található a kalkulátor

medveur # 2009.06.28. 06:00

Sziasztok!
A következőkben kérem a esgítségeteket.
1987 óta élünk együtt közös háztartásban egy családiházban, amely 100%-ban a párom nevén van bejegyezve. Úgy döntöttünk, hogy külön válunk, s meg egyeztünk, hogy a ház 1/3 arányban az enyém, 2/3 arányban az ő tulajdona, és én a 2/3 rész megvásárolom. Úgy tudom, erről egy Élettársi vagyonmegosztási okiratot kell készíteni, és az alapján a nevemre kerül az 1/3, a 2/3 részt pedig normál adávétel cimén.
A kérdésem, hogy alakul az illeték?

Segítségeteket előre is köszönöm
Laci

marcsaharcsa # 2009.06.29. 16:26

Tisztelt szakértő!
Fiam 1/1 tulajdonosa egy lakásnak, melyet eladna 8,3 M Ft, a feleségével vennének egy lakást 1/2, 1/2 arányban 8,5 M Ft értékben. Szeretném tudni mennyi szerzési illetéket kellene fizetniük fejenként.

Ha nem gond még azt is, hogy esetleg fiam, menyem arány
2/3-1/3, ha így olcsóbb lenne. Gondolom, úgy a legolcsóbb, ha a fiam venné az új lakást is, de mindenképpen úgy lenne jó, ha a menyemnek is része lenne
minimum1/3 , de inkább 1/2 rész.
Nagyon köszönöm előre is a segítséget!
Marcsaharcsa

luba1 # 2009.07.02. 12:57

tisztelt szakértő!

Feleségemmel használt lakást készülünk venni 8,3 millió Ft-ért. Nekem az első lakástulajdonom lesz (29 évesek vagyunk). A feleségem nevén volt 50%-ban szülei vidéki háza, melyet fél évvel ezelött eladott édesapjának 500 e Ft-ért. (akkor még úgy volt, hogy új lakást veszünk és a szocpol miatt tett így).
A ház értéke 6 millió Ft, édesapja 3 millió Ft után kellett hogy megfizesse az illetéket.

Az a kérdésem, hogy milyen illeték-"kedvezményeket" vehetnénk figyelembe a lakásunk megvásárlásakor?
Csak az 500 e Ft-os eladási ár számít bele az illetékalapba, mint csökkentő tényező, vagy esetleg az eladott ház(50%) forgalmi irtékét(3 millió Ft-ot) veszik figyelembe?

ü:A

Zoltán György # 2009.07.15. 20:42

http://hvg.hu/…sznalat.aspx

A jogalkotó visszamenőleges hatállyal meghosszabbított néhány ingatlanfejlesztéshez, illetve ingatlanforgalmazáshoz kapcsolódó határidőt. A lakóház építésére alkalmas telektulajdon megszerzése továbbra is illetékmentes, amennyiben a szerző vállalja, hogy lakóházat épít rajta, a határidő a korábbi 4 év helyett már 6 év, de ez csak azokra az esetekre vonatkozik, amikor a telek megszerzését 2004. október 1. és 2009. május 31. között jelentették be illetékkiszabásra. Kiterjesztették az ingatlanforgalmazással és ingatlanok pénzügyi lízingbe adásával foglalkozó társaságok kedvezményes illetékkulcs alkalmazásához nyitva álló határidejét is, két évről négy évre, azokban az esetekben, amikor a szerzés 2006. október 1. és 2009. május 31. között kerültek bejelentésre illetékkiszabás céljából.

Akkor a 2007. évben kötött Adásvételi szerződést -melyet a 2 éves törvényi előírás miatt meg kellett kötni- most visszabonthatom, mert már 4 év a nyitva álló határidő?
Vagy csak 2009. október 1. után tehetem meg?
Köszönöm!

gyurgyo # 2009.07.19. 08:54

Kedves Mindenki!

2005-ben vásároltam egy lakást aminek a vagyonszerzési illetéke 155.000 ft volt akkor. Nekem nem mondta senki, hogy elsőlakásszerzőként jogosult voltam 40.000 ft kedvezményre. Én nem tudtam, mert teljesen laikus vagyok és most, hogy eladom a lakást és másikat veszünk az ügyvéd mondta ezt. Így utólag tehetek bármit, hogy ezt a kedvezményt megkapjam? Pl. jóváírják a most vásárolt ház iletékében vagy nem tudom, hogy csak bosszant, hogy átvertek...

Köszönöm!

Gyurgyo

vagymi # 2009.07.28. 10:00

Kedves Mindenki!

Az lenne a kérdésem, hogy APEH 09B400-as nyomtatványt kell e ingatlanok cseréje esetén kitölteni.

Segítségeteket előre is köszönöm

Á

aszinak # 2009.07.28. 14:23

Igen. Különösen a 6/a. lapot.

gpetee # 2009.07.29. 06:39

Tisztelt fórumozók,

az lenne a kérdésem, hogy most kaptam meg lakásvásárlási befizetendő illetékről a papírt és hát nem lett kevés. A kérelemben elég arra hivatkoznom, hogy egy összegben nem tudom kifizetni, rezsiköltségek megemelkedtek, egyedül élek és, hogy nemrég álltam munkaállományba?
Az illeték elhagyásához milyen feltételek kellenek?
A részletfizetés mennyi időre kérhető maximálisan?
Illetékbélyeg kell e a kérelemre és végül, hogy a kérelemhez miket érdemes csatolni vagy az nem olyan jelentős?

Bocsánat a sok kérdésért, csak nem akartam sok hozzászólást, hanem egyben mindent megkérdezni.

Válaszukat előre is köszönöm

ErAndrás # 2009.07.30. 19:10

Vennék egy telket, h építkezzem rá. A telken áll egy rozoga kis házikó. Az eladó 9 éve tulajdonolja ezt az ingatlant.

Most tudtam meg, h a rozoga házikó miatt (ami egyébként teljesen lakhatatlan meg pici is) a telek lakóingatlannak minősül. Az eladónak az ügyletkor nem kell illetéket fizetnie, mert 5 éve már tulajdonában van. Nekem viszont kell, nem is keveset.

Állítólag ilyenkor azt szokták tenni, h lebontják a házat, az eredeti tulaj pedig kéri az ingatlan telekké visszaminősítését. Ha ekkor történne meg a adásvétel, akkor a vevőnek nem kellene illetéket fiztenie. (Persze a bontás meg a visszaminősítés az én költségemen menne.)

A tulaj szerint azonban ez nem mehet így, mert ebben az esetben neki kell nagy illetéket fizetni, mivel a visszaminősítés amiatt drága, h még nincs 15 éve, h övé a telek.

Így van ez - vagy van valami változás/könnyítés ebben a témában?

Köszönettel veszek minden megjegyzést

A.

kovacsanett # 2009.08.11. 09:06

Tisztelt fórumozók!
Párommal vásároltunk egy 8 Millió Ft értékű ingatlant, fészekrakó hitel keretében, ahol 10% önerőnk volt. Hogyan kell ezután fizetnem, mivel első lakáshoz jutás és 29 évnél fiatalabbak vagyunk. Mikor fogok arról értesülni, és honnan kapom az értesítést az illeték összegéről. Ha borsos összeg, mert általában az, milyen feltételekkel kérhetem a részletfizetést? A részletfizetés maximum milyen időtartalmú lehet? Pár hónap vagy akár 1-1,5 év is?

monalisa1 # 2009.08.12. 21:51

Demonka24

Az APEH jogosult felülvizsgálni egy adásvételi szerződést és a saját értékbecslőjében megbízni. (Ha az 1 M Ft vagyoni értéktöbblet-differencia miatt fellebbezni akartok, csak tessék...)

Ami az utóbb kiderült ingatlan-tulajdonlás dolgát illeti, nehezen hihető, hogy szüleid soha nem beszéltek neked arról: kislányunk van egy lakásod...

Javaslom haladéktalanul menj be az ügyfélszolgálatra és "a" továbbaikról kérj tájékoztatást.

Amúgy vélem ők sem fogják elhinni, hogy mindmáig a nagy tudatlanságban éltél...

"Lisa"
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2009.08.12. 22:06

kovacsanett

A megyei adóhivataltól fog érkezni un. fizetési meghagyás, vagyis a fizetendő illeték összegéről.
Ne sürgesd, előbb-utóbb meg fog az érkezni... (Addig is rakd a pénzt...)

A határozat tájékoztatójában minden le lesz írva a fellebbezésről, az esetleges részletfizetésről.

A fellebbezési határidőt pontosen be kell tartani, egyidejűleg kérni kell, hogy ezen utóbbi külön elbírálása idejére a kamatmentességet adják meg - a kamat egyből ketyeg amint az illetéket kivetették.

A részletfizetés havi összege függ az összegtől és a kettőtök jövedelmétől stb.

"Lisa"
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2009.08.12. 22:07

Javítva: a regionális adóhivatal megyei igazgatóságától fog érkezni majd hivatalos levél illetékügyben.

Feri29 # 2009.08.31. 13:16

ÁFA alany cég esetében az ingatlanszerzési illeték alapja a nettó vagy a bruttó vételár?

nandy # 2009.08.31. 13:46

Aha, hát persze...
Hamarosan búcsúzhatsz a fórumtól.

Feri29 # 2009.08.31. 14:36

???