ingatlanszerzési illeték


Rexor # 2014.01.28. 15:24

Az értékkülönbözet után kell fizetni (ha a megszerzett lakás értéke nagyobb).

Geri87 # 2014.01.28. 13:53

Tisztelt Fórumozók!

Lakáscsere esetén a vagyonszerzési illetéket a két lakás közötti értékkülönbözet, vagy a megszerzett lakás értéke után kell megfizetni?

Magánszemélyek közti cseréről van szó, és egy éven belül nem történt/nem történik ezen kívüli értékesítés. Ha jól értelmeztem az illetéktörvényt, akkor sajnos a megszerzett lakás értéke után kell illetéket fizetnem, de lehet, hogy félre értem. Ebben kérném a fórumozók segítségét!

odoragi # 2014.01.28. 12:41

Tisztelt Hozzáértők!
Ezúton érdeklődöm, hogyan alakul a vagyonszerzési illeték olyan ingatlan vásárlása esetén, amely haszonélvezeti joggal "terhelt". Kevesebb-e így az illeték, hogyan kell számolni? Érdemes a haszonélvezőnek lemondania a haszonélvezetről vagy nem az illeték szempontjából? 50%-os lesz az új tulajdonos tulajdonrésze az ingatlanban (ha ez is lényeges). A haszonélvezet azért lett rajta, mert kiskorúak voltak anno a tulajdonosok.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.29. 12:10

A normál mértékű illeték nem büntetés, az a főszabály. A kedvezményes illeték feltételeit pedig nem teljesítetted. Teljesen mindegy, hogy nem akartad, vagy nem tudtad.

marcsi1974 # 2013.11.29. 09:11

Tisztelt Jogászok!

Az alábbi problémával fordulok Önökhöz.

2011. novemberben eladtam egy lakást. Ekkor már terhes voltam, és néhány napon belül kórházba is kerültem veszélyeztetett ikerterhesség miatt. 6 hetet voltam kórházban, majd a két újszülött ellátása miatt további 2-3 hónapig nem tudtam az új lakás vásárlásával foglalkozni, mert egyedül nevelem a gyerekeket. Számomra megfelelő lakást csak 2012. decemberben tudtam megvenni. (2012. novemberben volt egy másik lakás, ahol az eladó visszalépett szerződéskötés előtt) Ezek miatt 6 héttel kicsúsztam az illetékkedvezményre jogosító 1 éves határidőből. A nav így a teljes vételár után rótta ki az illetéket. Kértem az adó mérséklését, amit a nav elutasított, arra hivatkozva, hogy van egy autóm és egy nem működő kft-ben részesedésem (aminek évek óta nincs árbevétele), akkor ki is tudom fizetni a teljes illetéket.

Van-e lehetőségem ezután jogorvoslatot kérni, mert úgy gondolom, hogy a lakásvásárlásnál az elvárható módon jártam el, rajtam kívülálló okok miatt nem tudtam az 1 éves határidőn belül új lakást venni.

Válaszukat előre is köszönöm.

Averti # 2013.11.28. 22:21

Keves jogászok!
A következő igen nagy problémánk van.
4 éve a szüleimmel és feleségemmel együtt egyenlő arányban vettünk egy bp-i telket.
Vállaltuk, hogy házat építünk rá, így az illetéket felfüggesztették. Mivel az építési engedély beadása idején a feleségemmel külföldön voltunk, a legegyszerübb az volt hogy édesapám intézi a kérelem benyújtását. Így papíron egyedül ő lett az építettő. A ház 2 éve felépült, mind a 4-en egyenő tulajdonrészt szereztünk benne (akként is járultunk hozzá a költségekhez). Sőt azóta társasházzá is alakítottuk, mert két különálló lakás van benne. Tulajdonjogunkat bejegyezték.
Most kaptunk 3 levelet édesanyám, a feleségem és az én részemre, hogy szíveskedjünk megfizetni fejenként 1,3 millió forintot.
És valóban az illetéktörvény 17.(2a) bek. a) pontja szerint akkor törli az adóhatóság a felfüggesztett illetéket, ha a nevemre szóló használatbavételi engedéllyel igazolom a vagyonszerzést. Igaz lenne, hogy nem a tulajonjog megszerzése számít, hanem az, hogy a használatbavételi engedély beadásakor kit írtunk be az építettő rovatba?? Nekem ez teljes nonszensz.
Lehet valamit tenni?
Köszönettel:
Averti

natasa2002 # 2013.11.11. 08:08

Én nem értek hozzá, ezért kérdeztem. :S De a legjobb az lesz, ha itt helyben felkeresek valakit, aki segít átrágni ezeket a dolgokat. Mindenesetre köszönöm az eddigi infókat!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.08. 16:41

Elvi építési engedély külterületre? Nekem ez furcsa.

natasa2002 # 2013.11.08. 14:41

Elvi építési engedély is van rá (30%os beépíthetőséggel), bár nem tudom, hogy ez pontosan mit jelent.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.08. 14:37

Így az, hogy esetleg nem vonják belterületbe, és nem kapsz rá építési engedélyt.

natasa2002 # 2013.11.08. 14:30

Egyébként mi a buktatója?

natasa2002 # 2013.11.08. 14:30

Mert én akarok rá házat építeni, és nem más. Ez nem olyan lakópark, hogy építik a házakat, aztán majd valaki megveszi. A telket azért szeretném már most megvenni, mert 1 utcával odébb, ahol már van közmű, ott 10-15 millióba kerül egy 800-1000 m2-es telek, itt pedig 4-5 millió + 0,5 a közmű.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.08. 14:25

Végül is lehet. Nem ez lesz ennek a konstrukciónak a legnagyobb buktatója.
Miért is kellene neked megvenni az ingatlant a belterületbe vonás, sőt egyáltalán az előtt, hogy kész lenne a lakás, amelyet valójában meg akarsz szerezni?

natasa2002 # 2013.11.08. 14:13

A tulajdoni lap szerint külterület, és az eladó azt mondta, hogy ha készen lesz a közművesítés, akkor át kell minősíttetni. Egyébként újonnan épülő lakópark, de még csak egy nagy puszta. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.08. 13:37

Ha kivett, udvar, akkor az szerintem már most is belterület. Legfeljebb nem építhető be.

ObudaFan # 2013.11.08. 10:55

Az illeték az 4% lesz.

natasa2002 # 2013.11.08. 10:37

Kedves jogászok!

Tervezzük egy jelenleg még kivett udvar besorolású telek megvásárlását, amin már folyamatban van a közművek bevezetése. A kérdésem az lenne, hogy milyen illetéket kell ezután fizetni, illetve, hogy az átminősítés belterületté még milyen plusz költségekkel jár?

A választ előre is köszönöm!

xxxxxxxx # 2013.11.04. 14:37

Az általuk kiállított papírok miatt.Az interneten olvasható és az általuk is elmondottak alapján.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.04. 08:45

Erre hivatkozva? :O) Hiszen valószínű, hogy épp ilyen trükkök miatt bírságolták őket.

xxxxxxxx # 2013.11.03. 20:21

Azt szeretném kérdezni, hogy kötvényt vásároltunk, 3 évvel ezelőtt. A vásárolt helyet megbüntette a Pszáf és felfüggesztette a tevékenységüket. Ők erre hivatkozva nem fizetnek annyi kamatot, hanem pénz helyett kölcsönszerződést akarnak velünk aláíratni. Ilyen van? Oktober helyett februárban fizetnek, és nem a megígért kamatot.

malajc # 2013.10.25. 11:36

Kár, de legalább így tisztán látok. Köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.25. 11:26

de szerintem összekeverhette, az az adó lenne, nem
Ahogy mondod.

lajcsó # 2013.10.25. 11:22

"Lakástulajdonok magánszemélyek közötti cseréje, valamint lakástulajdon vásárlása esetén, ha a magánszemély vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző vagy azt követő egy éven belül eladja, az illeték alapja az elcserélt lakástulajdonok, illetve a vásárolt és az eladott lakástulajdon - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének a különbözete. E bekezdés alkalmazásában nem minősül tehernek a lakástulajdonhoz kapcsolódó haszonélvezet, használat joga." (Illetéktörvény 21. § (2) bek.)

malajc # 2013.10.25. 11:19

Kedves Sándor!

Megérkezett a levél a NAV-tól, a férjemnek 0 Ft az illeték, nekem 35400 Ft. Az ügyvédünk még a szerződéskötéskor magyarázott olyasmit, hogy a felújítás költségéről kapott számlákkal majd nullára kihozható az illeték, de szerintem összekeverhette, az az adó lenne, nem? Adót viszont egyikünknek sem kell fizetnie, mivel az eladott lakások már több mint 5 éve a tulajdonunkban voltak.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.25. 09:44

Nem jók ezek a kérdések. Hiszen lehet, hogy eleve nincs is illetékfizetési kötelezettségetek. Légy szíves forintösszegeket közölni.