ingatlanszerzési illeték


Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.16. 11:52

Az illetékkötelezettség keletkezésekor a 35. életévét be nem töltött fiatal az első lakástulajdonának (tulajdoni hányadának) megszerzése esetén az egyébként fizetendő illeték 50%-ig terjedő kedvezményre jogosult, ha az egész lakástulajdon forgalmi értéke a 15 000 000 forintot nem haladja meg. Ilyen forgalmi értékű lakás tulajdoni hányadának megszerzése esetén a vagyonszerzőt a szerzett tulajdoni hányaddal arányos mértékű kedvezmény illeti meg.

Anett82 # 2014.03.13. 20:33

Kedves Jogászok!

Segítségét szeretném kérni!
7 milliós családi házat készülünk venni!
A napokban írjuk alá az adásvételi szerződést!
Mi azt az információt kaptuk hogy mivel a férjemmel mind a ketten 35 év alattiak vagyunk és első lakásvásárlásunk nem kell majd illetéket fizetnünk!
Ebből mi az igazság??
Segítségüket köszönjük!
Üdvözlettel:Anett82

katalin123 # 2014.03.10. 10:19

Tisztelt Fórumozók!
2013 nyarán vásároltam egy ingatlant, egy másik már a tulajdonomban volt. Az illeték megállapításakor cserepótló vétel figyelembe vételét kértem. A régebben tulajdonomban lévő ingatlant azóta próbálom értékesíteni, lehet, hogy nem fog sikerülni 1 éven belül. A NAV levélben azóta bekérte a cserepótló vételt igazoló adásvételi szerződést az illeték megállapításhoz. Válaszomban azt írtam, hogy az értékesítés már folyamatban van, és kértem őket, hogy várják meg az 1 évet az illeték megállapításra.
A 2013-as visszterhes vagyonátruh. ill-ről szóló NAV tájékoztatóban viszont ezt olvastam: „"Amennyiben a cserepótló vételi kedvezmény igénybevétele jogosulatlan volt, akkor az adott
vagyonszerzésre irányadó általános szabályok szerint járó és a 21. § (5) bekezdésében
meghatározott kedvezményes illetékalap figyelembevételével előírt illeték különbözetének
háromszorosát kell a vagyonszerző terhére pótlólag előírni.
”"
Jogos az aggodalmam, hogy emiatt esetleg az illeték 3szorosát kellene befizetnem?
Köszönöm!

Ticonderoga # 2014.03.07. 17:56

Tisztelt Fórumozók!

Elnézést, ha rossz kategóriába írok, de nagyjából ide tartozik.
Még anno aláírtam pár papírt, amit nem kellett volna, földterületek vásárlásával volt kapcsolatos. A kedves szülő végülis átvágott, az illetéket rajtam akarta behajtani az akkori Apeh. Az 5 év elévülés után a tőketartozást törölték, a fennmaradó kamatot befizettem, ami így sem volt kevés. Azóta többször voltam a NAV-nál, mindig azt a választ kaptam, h nincs semmiféle tartozásom.
Nemrég elköltöztem egy másik megyébe, és február elsején kaptam egy levelet, h a régi végrehajtási ügyben keletkezett iratokat átküldik a helyi irodának. Ma kaptam a helyi irodától egy levelet, h 1.6 millió Ft tartozást állapítottak meg. Pedig azóta nem vettem semmit, sem lakást, sem telket, semmit. Az összeg nagyjából ugyanannyi, mint amit anno követeltek.
Most mit tehetnék? Sajnos nincs túl jó fizető állásom, nem tudok ennyit befizetni. Ha 2 éven keresztül azt mondták, h nincs tartozásom, h lett megint ugyanannyi, mint régen?
Remélem tudtok pár pozitív szót mondani ezzel kapcsolatban. Előre is köszönöm a válaszokat!

Üdv:
Imi

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.07. 14:44

Szerintem még nem évült el.

cilili61 # 2014.03.07. 14:12

Köszönöm gyors válaszát! A visszaigénylést nem akadályozhatja-e elévülési idő? S kezdetnek elég-e ha magánszemélyként igényelnénk vissza,ehhez szükség van-e illeték bélyeg megfizetésére?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.07. 10:46

Igen, bár lehet, hogy az adóhatóság ezt csak egy bírósági ítéletnek fogja elhinni.

cilili61 # 2014.03.07. 07:56

Tisztelt Fórumozók! A következő kérdésre szeretnék választ kapni. 2008 augusztusában az OTP banktól lízingeltünk egy lakóházat.A z illetéket megállapította az illetékhivatal melyet mi meg is fizettünk részletekben.Sajnos a lízing szerződést nem tudtuk fizetni,így azt a bank 2013 november 5.-én felbontotta. Az a kérdésem,hogy mivel nem történt vagyonszerzés, visszaigényelhető-e az illeték összege? A szerződés 20 évre volt kötve.Az illetéket 2008 október 15.-én állapították meg,illetve módosították 2009 január 19.-én.A részlet fizetést 12 illetve 18 hónapra adták meg.

Snoopenz # 2014.02.24. 14:20

Kedves ObudaFan!

Köszönöm a gyors választ, szerintem akkor valószínű tárgytalan, hisz a harmadik szerződésmódosításnál már minden helyesen szerepelt a szerződésben, csak éppen már ba?!#@&>tuk...azt se tudom így hirtelen, milyen papírokkal tudnám minden kétséget kizáróan bebizonyítani, hogy az ügyvéd nem vette észre/nem közölte a dolgokat...

ObudaFan # 2014.02.24. 13:48

béka77

Az építkezés az nem illetékköteles. De annak nem árt utánanézni, hogy a felépítmény után helyi adót nem kell-e fizetni.

ObudaFan # 2014.02.24. 13:47

Snoopenz

A NAV-nál szerintem nem sokat. De esetleg felmerülhet az eladóval szembeni szavatossági igény, az okiratszerkesztő ügyvéddel szembeni kártérítési igény, vagy ha az a terhelés olyan súlyú, akár elállás is. Attól függ, mit tartalmaznak az eddigi iratok.

Snoopenz # 2014.02.24. 13:30

Kedves Hozzáértők!

Kérlek segítsetek eldönteni, hogy van-e értelme ügyvédhez fordulni, illetve fellebbezni a következő ügyben:

1 éven belül értékesítettünk illetve vásároltunk ingatlant, a vásárolt ingatlan értéke kicsivel alacsonyabb volt mint az értékesített ingatlané. Tehát alap felállás szerint illetékmentesek lettünk volna.
Ám..
Az ügyvéd hibájából és az eladó félretájékoztatása miatt, most nem mennék bele a részletekbe, de annyit talán mégis érdemes tudni, hogy az ügyvég nem vette észre, hogy a telek és a ház külön al-betéten van, mivel csak egy helyrajzi számról volt szó, csak azt kérte le, azon pedig nem szerepelt, hogy "üdülő", miért is szerepelne egy teleknél... Az első szerződés aláírása után kb. 3 hónappal derült ki, egyáltalán, hogy addig csak a telket előlegeztük le, mikor a földhivatalban közölték a bejegyzési kérelem leadása után, hogy a .../A hrsz.-re nem tudnak bejegyezni széljegyre, mivel nincs benne a szerződésben...Lekértük a tulajdoni lapot, láttuk, hogy egyrészt terhelés van rajta plusz "üdülő" is... Szóval az ingatlan "üdülő" besorolású, így nem vonatkozik rá az adókedvezmény. Mi ahogy megtudtuk, elkezdtük intézni az átminősítést, ami úgy két hónappal rá meg is történt.
Sajnos viszont az első szerződésünk időpontjában az ingatlan "üdülő" volt, így azt veszik alapul.
Lehet ezzel valamit kezdeni, vagy törődjünk bele és kész?

Köszönöm a választ!

béka77 # 2014.02.19. 12:01

Tisztel Fórumozók!

Egy kft. megvásárolt egy telephelyet, az illetéket kiszabták rá, megfizette.
Ha ezen a telephelyen felépít egy épületet (nem lakó-, hanem szociális épület: mosdó, konyha, iroda, stb), ez után már nem kell újra illetéket fizetnie, ugye?
Az építtetés visszterhes vagyonszerzésnek minősül egyátalán? Sajnos nem találtam sehol a fogalom magyarázatát...
Bejelentés szükséges a NAV felé?

Köszönettel:
Kati

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.10. 16:55

Stimt.

Jhering # 2014.02.10. 16:38

1 milliós forgalmi értékű ingatlan fele tulajdonrészének megvásárlása után 500 ezer ft az illetékalap, nemdebár?

Many thanks!

ObudaFan # 2014.02.10. 14:11

2008-ban még javában 10% volt a nem lakás ingatlanok visszterhes illetéke.

vörös # 2014.02.10. 12:39

Elnézést, az elévülésekhez írtam véletlenül. Tehát a kérdésem az lenne, helyesen szabták -e ki 2008-ba, a 4000000-vételárú üzlethelyiségre a 305000 forintot? A haszonélvezőre pedig 80 000 forintot. Valaki azt a tájékoztatást adta ugyanis, hogy a 300 000 forint több volt, mint a jogos lett volna?
Válaszát köszönöm: Zsuzsi

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.09. 15:01

Honnan maradt le? Ezen az oldalon nincs másik hozzászólásod.

vörös # 2014.02.09. 11:32

Bocsánat, lemaradt, hogy az üzlet vételára 4000000 forint volt , erre szabták ki a 300000 forint illetéket. Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.06. 16:04

végleges szerződést köss, és akkor szerintem még tudod érvényesíteni a kedvezményt.
A benyújtás dátuma számít.

ObudaFan # 2014.02.06. 15:51

zsuuzsa

Illetéket kell fizetni ebben az esetben, de nem neked, hanem a tulajdonosnak. Már csak ezért is kell a hozzájárulása.

ObudaFan # 2014.02.06. 15:49

mrikovacs

Nem lehet meghosszabbítani. De ha már foglalózol, akkor csak nincs akadálya annak, hogy ne előszerződést, hanem végleges szerződést köss, és akkor szerintem még tudod érvényesíteni a kedvezményt.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.06. 15:11

Rosszul tudod. Viszont egyoldalúan nem mondhatsz le a haszonélvezetről.

zsuuzsa # 2014.02.06. 12:39

Tisztelt Fórumozók!

Nagynéném 2000-ben haszonélvezővé tett a lakásában. Nekem azonban ebből sosem volt semmi hasznom, nem is lakok ott, sőt jelenleg úgy tűnik károm lesz belőle, mert férjemmel szeretnénk építkezni és hozzá igényelni a szocpolt, de a bankban azt a tájékoztatást kaptam, hogy a haszonélvezet miatt nekem nem jár.
Ezért szeretném lemondani a haszonélvezetet, de úgy tudom, hogy ez illetékfizetési terhet fog jelenteni.
Utánanéztem és ha jól értelmeztem, akkor az illeték mértéke a lakás forgalmi értéke 1/20-adának a 4-szeresének a 4%-a (nagynéném elmúlt 65 éves és az én esetemben a lakás értéke 10.000.000 forint, tehát ha jól értettem, akkor az illeték 80.000 forint).
Kérdésem, hogy a számításom helyes-e, illetve, hogy ezen kívül kell-e még bármilyen tehertételre számítani a lemondással kapcsolatban?

Válaszukat előre is köszönöm.

mrikovacs # 2014.02.03. 14:19

Érdeklődni szeretnék, hogy ha 2013 májusában eladtam egy ingatlant és egy másikat "elkezdek" megvásárolni, tehát lesz már előszerződésünk, foglaló fizetés stb, de a hitel, fundamanta és egyéb kifizetések miatt kicsúszom az egy évből, akkor már a teljes vételár után kell illetéket fizetnem? Van lehetőség esetleg az egy év meghosszabítására?
Köszönettel,
István