ingatlanszerzési illeték


lajcsó # 2014.12.01. 13:17

Az adóhivatal rád bízta a garázs értékének meghatározását. Tégy a legjobb belátásod szerint!

Dóri73 # 2014.12.01. 11:17

Kimaradt a szorzásjel, helyesen:

"Szimplán négyzetméter árban (10 millió/150 m2)(3/4 x 32 m2) = 1,6 millió jönne ki értéknek."

Dóri73 # 2014.12.01. 11:16

Adott egy 200 m2 családi ház garázzsal ingatlan, melynek 3/4 részét, azaz 150 m2-t közös tulajdont megszüntető szerződéssel kivásárolta kerek 10 millió forintért, az 1/4 részt már addig is birtokló tulajdonos.
Ingatlanszerzési illeték kiszabásához hiánypótlásra felszólító levél jött, melyben azt kérik írja be az ingatlan részét képező 32 m2-es garázs értékét.
Gondolom itt az a lényeg, hogy tudtommal a lakáscélú ingatlan illetéke 4%, a nem lakáscélú garázsé meg 10%.

Szimplán négyzetméter árban (10 millió/150m2)(3/432m2) = 1,6 millió jönne ki értéknek.
De olvastam, hogy a garázs 0,4-0,7 szorzóval veszik értékbecslésnél, ez alapján pl. 0,7 szorzóval 1.12 millióra jön ki az érték.

Mi a gyakorlat, hogy számoljuk ki korrekten a garázs értékét a 10-m ft ösz ár arányában, hogy ne borzoljuk feleslegesen egymás idegeit az illetékhivatallal?

Szilvi 22 # 2014.11.15. 17:45

Nagynénémtől egy házat kaptam ajándékba.Illetéket kell majd fizetnem.A szerződésben feltűntettük,hogy kérjük a 12-havi törlesztőrészletet.
De az ügyvéd azt mondta,hogy ha fel is tüntetjük,attól még írjak egy kérvényt.
Ezt meg kell írnom minél előbb vagy előtte kapok egy levelet,hogy a tulajdonomba került a ház és arra a levélre "válaszolva" kérjem a 12-havi törlesztést?
Mert első körben azt mondták,hogy kapni fogok levelet és 15-napom van rá,h írjak egy kérvényt,hogy az illetéket egyben nem tudom kifizetni és ezért szeretnék tőrlesztést kérni.
De most azt mondták,h a szerződés aláírása után számított 15 napon belül kell megírnom ezt a kérvényt és majd csak azután kapok levelet.Választ előre is köszönöm!

ObudaFan # 2014.11.09. 22:25

Chino

Illetékmentes.

ObudaFan # 2014.11.09. 22:24

zok után kell. Mivel egyrészt nem lakóépületre nem is vonatkozik ez a kedvezmény, másrészt eleve csak egy ingatlan értékét lehet elszámolni.

TCsabi # 2014.11.09. 22:19

Üdvözlöm,
az illetéktörvény alapján nem vagyok biztos a dolgomban, ezért szeretnék egy megerősítést/helyesbítést kérni a Tisztelt Szakértőktől az alábbi ügyben:
2014. májusában eladtam a lakásom 10,8 millióért, árverésen vásároltam egy kisebbet 5.6 millióért (az ingatlan bejegyzése még folyamatban van a födhivatalnál, de ez évbe minden bizonnyal bejegyzésre kerül). Emellett vásároltam még két kisebb nem lakóingatlnat, 2 és 2,2 millióért szintén árverésen (ezek bejegyzésére is sor keül még ebben az évben).
Az világos számomra, hogy illeték tv szerint az 1 éven belüli nagyobb->kisebb lakáscsere után nem kell illetéket fizetnem. Azt viszont nem tudom, hogy a másik két kisebb értékű nem lakóingatlan (az egyik üzlethelység, a másik raktár) után kell illetéket fizetnem? Vagy esetleg ezek után sem, mivel a három ingatlan összértéke nem éri el az eladott lakásom értékét, ezért ezekre sem kell illetéket fizetni?
Segítségüket előre is köszönöm, Csaba

Chino # 2014.10.30. 13:47

Tisztelt Mindenki!

Az ügyben érdeklődöm, hogy nagyszülő-unoka közt ingyenes, illetékmentes-e az ajándékozás?
Nagypapám a nevén lévő "zártkert" megjelölésű 1/2 tulajdonú telkét szeretné ajándékozással a nevemre íratni, és több portálon is olvastam, hogy egyenes ági rokonok közt illetékmentes, kérdésem tehát, hogy nagyszülő-unoka esetében is, vagy csak szülő-gyermek esetében?

Köszönöm!

Gabi_R # 2014.10.28. 09:18

Kedves Fórumozók!

Mivel többszöri telefonálás után sem érem el a NAV-ot, gondoltam, itt kérek segítséget. A történet a következő: A feleségemmel vettünk egy házat, amely közös telken van egy gazdasági épülettel, telekhasználati szerződés van hozzá. Az ingatlan 18/24-ed részt a mienk, a gazdasági épület (ami lakóhely bejelentésére alkalmas) a maradék 6/24-ed rész a „szomszédé”. Az adásvételiben ezt egyértelműen rögzítettük, mi 11,6 millióért vettük meg a mi részünket. Ma kijött az illetékfizetésről a határozat „elfogadták az adásvételiben foglalt árat”, ugyanakkor hozzászámolja a 6/24-ed részt is ugyanazon a négyzetméter áron, így az összérték 15,5 millió. A gond az, hogy mivel az összérték meghaladja a 15 milliót, nem vagyunk jogosultak igénybe venni az adókedvezményt (első lakás, 35 év alatti).
Az lenne a kérdésem, hogy érdemes-e fellebbezni a NAV-nál, hivatkozva arra, hogy a gazdasági épületet ne számolják ugyanazon az áron, remélve, hogy legalább 500 ezer forintot csökkentnek az áron?

Előre is köszönöm a válaszokat!

Bagoly28 # 2014.10.27. 15:51

Tisztelt Fórumozók!

2014. Júliusban Párommal vettünk egy lakást fele fele arányban. Még nem kaptunk semmilyen levelet az APEH-tól, hogy illetéket kell fizetnünk. Minden papírt elküldtünk a megfelelő helyre kérelmet is adtunk be illeték részlet fizetésre de még semmi válasz nem jött. Meddig érdemes várni, hogy küldenek fizetési csekket, vagy bármilyen levelet? Érdemes lenne bemenni személyesen megérdeklődni az APEHnál? Nem mintha annyira szeretnénk illetéket fizetni de szeretnénk tudni, hogy kell-e egyáltalán fizetni, hogy ne idegeskedjünk rajta. Van-e valamilyen internetes oldal ahol ezt meg lehetne nézni vagy érdeklődni? Választ előre is köszönöm.

Válaszukat köszönöm, tisztelettel: H. Attila

ObudaFan # 2014.10.27. 10:25

Miért kellene?

Balázs7 # 2014.10.26. 21:29

Tisztelt Fórumozók!

Érdeklődnék, hogy új építésű illetékmentes lakás 1 éven belül történő eladása után vissza kell-e fizetni az illetéket?

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.25. 15:44

Igen. Majd küld a hatóság fizetési meghagyást.

regenye # 2014.10.25. 12:15

Tisztelt Fórumozók!
Ingatlanszerzési illetékkel kapcsolatban kérdezném a következőt:
Fél évvel ezelőtt eladtunk egy örökölt lakást 20 M Ft-ért, melynek tulajdonjoga 1/2 - 1/2 arányban oszlott meg testvérem és közöttem. Most pedig vásároltam egy lakást 11,75M Ft-ért.
A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben az eladott lakáson fennálló tulajdoni hányadom értéke (vagyis 10M) lesz a különbözetszámítás alapja, vagyis 1,75 M forintra kell 4%-os illetéket fizetnem?
A másik kérdésem pedig az lenne, hogy az illetéket az ingatlan adásvételt követően mikor, hol és milyen formában kell befizetnem?

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.16. 07:30

Csak úgy, minden ügylet nélkül nem. (De ha úgy lenne is, az illetékkivetésnél nem vehetik figyelembe a telekkönyvtől eltérő állapotot.)

hagrid # 2014.09.16. 06:41

A 24 év alatt a 15m Ft-os ház nem lett közös tulajdon?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.16. 06:30

Vagy 5.5 m Ft után?
Igen.

hagrid # 2014.09.16. 06:24

Üdvözletem!
Családi házunkat eladtuk 15m Ft-ért. A férjem 1/1 tulajdonban szerepelt a tulajdoni lapon. 24 éve vagyunk házasok. 24 éve vásárolta az ingatlant.
Az uj lakást 11 m Ft-ért vásároltuk. fele-fele arányban.
Nekem most mennyi összeg után kell illetéket fizetnem? Vagy már nem, mivel közös lett az első lakás az évek alatt? Vagy 5.5 m Ft után?
Köszönöm a választ.
Tisztelettel: hagrid

Ditta9 # 2014.09.15. 18:27

Tisztelt Válaszadó!

Az esetem a következő:
egy ismerősömtől 2011 tavasza óta bérelek egy 2.000 nm-es földterületet (termőföld) egy 1,7 hektáros táblából.
Az egész területet (1,7 ha-t) ő 2009-ben vásárolta, illetékmentességgel, mert megfelelt a feltételeknek.

Most kapott egy határozatot, amely szerint a vásárolt termőföld után fizetendő illeték dupláját fizesse be, mert nekem abból 2.000 nm-t bérbe adott.

Kérdésem, hogy jogos-e a teljes területre felszámított büntető illeték, vagy esetleg lehetne esélyünk, ha egy fellebbezésben azt kérnénk, hogy arányosítva számolja azt az adóhatóság az általam bérelt 2.000 nm arányában?

Válaszukat köszönve, tisztelettel: Ditta

huntah # 2014.08.24. 21:07

Csak a tulajdoni hányad által képviselt érték számít, de különbözeti illetéket csak akkor lehet számolni, ha mindez egy éven belül történik.

Figyelni, ha az eladott garzon kevesebb mint 5 éve van a tulajdonotokban, akkor az eladás után 16% SZJA-t fizetni kell. Az adóalap évente 20%-kal csökken, és az ötödik év után nulla lesz.
Tehát ha pl harmadik éve vagytok a garzon tulajdonában, akkor 4.5M x 60% x 16% = 432eFt.

lilei # 2014.08.24. 19:19

Üdvözletem
Az én helyzetem a következő:
Férjemmel közösen van egy garzonunk, amit most eladunk 4,5 millióért. a tulajdoni hányad 1/2 és 1/2.
Megvennénk azt a lakást amiben tulajdonképpen élünk. Örökség a nővéremmel. Nekem ebben 1/2 tulajdonom van jelenleg és a nővéremnek is 1/2.
Az ő részét szeretnénk megvenni olyan módon, hogy a férjem 1/4 és én 1/4 részt 1,7 és 1,7 millióért (összesen 3,4 milliót fizetnénk így a lakás feléért).
Illeték miatt kérdezném, hogy ebben az esetben kell-e fizetnünk majd. Tudom, hogy külön-külön számolnak a férjemmel.Azt mondanám kapásból, hogy kisebb értékű lakást veszünk a nagyobb értékűból, tehát nem kell fizetnünk, mivel negatív illetékalap keletkezik.
A kérdésem az, hogy számít-e, hogy egy egész lakásért egy fél lakást veszünk illeték szempontjából, mert csak így igaz az, hogy több pénzünkből kevesebbet fordítunk lakásvásárlásra.

Elnézést a hosszúra nyúlt kérdésért.

ObudaFan # 2014.08.04. 15:04

4% lenne az illeték, de itt van egy kedvezmény: az illetékkötelezettség keletkezésekor a 35. életévét be nem töltött fiatal az első lakástulajdonának (tulajdoni hányadának) megszerzése esetén az egyébként fizetendő illeték 50%-ig terjedő kedvezményre jogosult, ha az egész lakástulajdon forgalmi értéke a 15 000 000 forintot nem haladja meg. Ilyen forgalmi értékű lakás tulajdoni hányadának megszerzése esetén a vagyonszerzőt a szerzett tulajdoni hányaddal arányos mértékű kedvezmény illeti meg.

Attila8308 # 2014.08.04. 12:42

Kedves Ügyvédúr!

Párommal most készülünk lakást venni, Ő 31 én 24 éves vagyok, egyikőnknek sincs semmilyen tulajdonjoga más lakásban, első lakásunk lesz.
5,7 m Forintért vásároljuk, mennyi adót fognak tőlünk ezért behajtani? Lesz mód a részletfizetésre? Mire figyeljünk oda? Válaszát ellőre is köszönöm

ObudaFan # 2014.08.04. 11:47

Ingatlan eladása esetén illetéket nem kell fizetni, esetleg szja-t lehet, hogy kell.
Első lakásnak számít. Hogy jár-e a kedvezmény, az a vásárolt lakás értékétől és az életkorodtól függ.

Marti89 # 2014.07.25. 11:09

Tisztelt Szakértők!

Illeték kérdéssel kapcsolatban keresem önöket. Vásárolnék egy lakást, mely az első önálló ingatlanom lenne, 1/1 arányban. Korábban csak öröklés útján voltam "tulajdonos" kevesebb, mint 1/4 részben.
Kérdésem az lenne, hogy ha az ingatlant, ami örökség volt, eladtuk, az illetékköteles-e, illetve, hogy az a lakás, amelyet meg szeretnék vásárolni, az tekinthető-e első önálló ingatlannak?? Továbbá, mennyi lenne az illeték mértéke, vonatkozik-e rám az illetékkedvezmény.

Üdvözlettel:
Marti