ingatlanszerzési illeték


DAttila # 2015.01.09. 20:50

Kedves Fórumozók!

Az alábbi konkrét kérdésben szeretnék segítséget kérni:
új ingatlant szeretnék vásárolni, amelynek összértéke nem éri el a 15 mHUF-ot. 35 éves elmúltam és van 50 % tulajdonrészem egy ingatlanban amelyet özvegyi haszonélvezeti jog terhel. Jól tudom, hogy ebben az esetben (az özvegyi haszonélvezeti jog miatt) első lakásszerzőnek minősülök, magyarán számíthatok illeték kedvezményre az új ingatlan megvásárlásánál?
Ha igen, akkor ennek mekkora a mértéke?

A válaszokat előre is nagyon-nagyon köszönöm!

lajcsó # 2015.01.08. 20:33

ZsuzsannaBp!

"Az illetékkötelezettség keletkezésekor a 35. életévét be nem töltött fiatal az első lakástulajdonának (tulajdoni hányadának) megszerzése esetén az egyébként fizetendő illeték 50%-ig terjedő kedvezményre jogosult, ha az egész lakástulajdon forgalmi értéke a 15 000 000 forintot nem haladja meg. Ilyen forgalmi értékű lakás tulajdoni hányadának megszerzése esetén a vagyonszerzőt a szerzett tulajdoni hányaddal arányos mértékű kedvezmény illeti meg."

"első lakástulajdont szerzőnek az minősül, akinek nincs és nem is volt lakástulajdona, lakástulajdonban 50%-ot elérő tulajdoni hányada, lakástulajdonhoz kapcsolódó, az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett vagyoni értékű joga. A kedvezményre való jogosultság megállapításánál figyelmen kívül kell hagyni az özvegyi haszonélvezeti joggal terhelt, továbbá az olyan lakástulajdont, amelyet nagykorú vagyonszerző esetén a nagykorúság elérését megelőzően idegenítettek el." (Illetéktörvény)

A fentiek alapján sajnos nem vagy jogosult az illetékkedvezményre, mivel nem az első lakástulajdont szerzed.

Edictus # 2015.01.08. 19:53

Köszönöm a válaszokat! MINDENKINEK :)!!! Sokat segített!

ZsuzsannaBp # 2015.01.06. 19:46

Tisztelt Szakemberek!

Lakásvásárláskor fizetendő illetékkedvezménnyel kapcsolatban szeretném segítségüket kérni.
Néhány évvel ezelőtt vettem egy (igen kis értékű) lakást. Akkor az ügyvéd megkérdezte, hogy tervezek-e 35 éves korom előtt másik lakást venni, mert ha igen, akkor ne vegyem most igénybe az illetékkedvezményt. Nem is vettem igénybe. Most (még nem töltöttem be a 35. életévemet) szeretnék vásárolni egy drágább ingatlant. Igénybe vehetem most az illetékkedvezményt? Milyen módon tudom igazolni, hogy akkor nem vettem igénybe?

Előre is köszönöm segítségüket!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.05. 08:00

És ez is csak dispozitive - ha a felek másképp nem állapodnak meg.

lajcsó # 2015.01.04. 21:49

Lássunk tisztán!
A Ptk. 6:218. § alapján:

  1. "Az eladó viseli a birtokátruházással és az ingatlan-nyilvántartásban feltüntetett állapot rendezésével kapcsolatos költségeket."
  2. "A dolog átvételének és a tulajdonváltozás ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzésének költségei a vevőt terhelik."
huntah # 2015.01.04. 20:58

Kár magyarázkodni, ott van lejjebb a kérdés, bárki olvashatja.

Eszkubider # 2015.01.04. 11:09

Tisztelt Szakemberek!

1 esettel kapcsolatban 2 kérdésem lenne Önökhöz.

1.
Kb. 15 m FT értékű házról lenne szó, melynek 3 tulajdonosa (3 testvér) van. 1-1 fél 1/6-od, 1/6-od tulajdoni hányaddal rendelkezik, a 3. fél pedig 4/6-od tulajdoni hányaddal.
Illetékmentesség lehet-e abban az esetben, ha a 4/6-odot tulajdonló testvér odaajándékoz 3/6-od részt az egyik 1/6-odot tulajdonló testvérnek? Valamilyen fizetési kötelezettségük lesz a feleknek?

2. Ha a 4/6-odot tulajdonló személy keresztgyermeke (akinek háza, lakása nem volt még), megvásárolna 3/6-od részt, milyen fizetési kötelezettségei lennének?
Válaszukat köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.04. 08:47

Azt kérdezte, milyen költségek terhelhetik.

huntah # 2015.01.03. 17:58

"Tulajdoni lap+ügyvéd+eljárási díj (földhivatal)"
"Valóban, szja-t sem."

Van itt egy kis csúsztatás. Egy laikusnak kell észrevennie?
Ugyebár az eladó kérdezett. A tul.lap közös érdek, de az ügyvédi és földhivatali díj a vevőt terheli.
Az eladó felkérhet ügyvédet, ha akar.

ObudaFan # 2015.01.03. 14:07

Valóban, szja-t sem.

lajcsó # 2015.01.02. 21:04

Tulajdoni lap+ügyvéd+eljárási díj (földhivatal). Illetéket nem kell fizetni. (Szerintem adót sem.)

Edictus # 2015.01.02. 20:18

Tisztelt Jogi Fórum Szakemberei!

Az alábbiakban kérném segítségüket. Volt férjemmel 1/2-1/2 arányban rendelkezünk egy családi házzal, melynek telkét 2000-ben vettük, 2002-re építettünk rá egy házat (használatba vételi engedély időpontja). A fele részemet közös megegyezésünk alapján ebben az évben 7 millió ft-ért eladom részére. Ebből az összegből nem kívánok másik házat venni.

Milyen költségek terhelnek/terhelhetnek az eladást követően?

Előre is köszönöm válaszukat!!!

Sorak # 2014.12.11. 16:00

A vevő hozza az ügyvédet, nem én választottam.
AZért köszi.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.11. 15:53

Akkor nem a te javadra mondott le. Tehát a haszonélvezettel csökkentett értéket adtad el. Helyes az illetékszámítás.
Ahogy Immaculata mondja: lehet, hogy spóroltál tízezret az ügyvédi munkadíjon, most kifizetsz háromszor annyit feleslegesen az illetékre.

Sorak # 2014.12.11. 15:20

Benne volt a szerződésben a lemondás. És az eladással egyidejűleg történt a lemondás, tehát az adásvételit ő is aláírta.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.12.11. 14:46

Az ügyvédek alul licitálják egymást, ez pedig azt eredményezi, hogy összecsapják a szerződéseket.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.12.11. 14:43

Ezen az sem segít, ha benyújtja az ajándékozási szerződést. Az eladáskor a tulajdoni lapon szerepelt. Ha pedig az adásvételi szerződést a haszonélvező aláírta, mint eladó, akkor már nem volt rá jogosult!Puff.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.11. 14:21

Mikor mondott le? Az eladás előtt vagy az eladással egyidejűleg?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.12.11. 14:20

adóhivatal ezt úgy kezelte, h

Úgy kezelte, ahogyan azt a szerződés tartalmazta.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.12.11. 14:19

aszonélvező (egyenesági felmenőm) ingyen lemondott.

Benne volt a szerződésben?

Sorak # 2014.12.11. 14:00

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni.
Vettem egy lakóingatlant illetve eladtam egy lakóingatlanrészt egy éven belül. Ha jól tudom ez esetben az illetékszámítás alapját az vásárolt ingatlan értékének és az eladott ingatlan értékének a különbözete adja. Ez eddig rendben is van, de az eladott ingatlant haszonélvezeti jog terhelte, amiről a haszonélvező (egyenesági felmenőm) ingyen lemondott. Na most az adóhivatal ezt úgy kezelte, hogy az eladott ingatlan értékének megállapításánál a haszonélvezeti jog kiszámított értékét levonta az ingatlan eladási árából. Ezáltal nem 45 ezer forint után állapított meg illetéket, hanem 2,5 millió után.
Ez tényleg jogos? Még, ha ingyen is mondott le a hasznonélvező, illetve ha egyenesági leszármazottja is vagyok?
Köszönöm!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.12.11. 12:38

kiszabás

Kriszta01 # 2014.12.11. 12:16

Sziasztok,

tudna valaki segíteni, hogy a vagyonátruházási illeték elévülése az ingatlan megszerzésének évétől, vagy az illeték kiszabásától datálódik?
(2008-ban akkor még a Földhivatalhoz lett benyújtva, az összevonáskor a NAV 2011-ben szabta ki)

köszönöm!

Anita19871986 # 2014.12.09. 19:00

Sziasztok! Abban kérném a segítségeteket, hogy most vásárolunk egy "kivett gazdasági épület,udvar" jogcímű telket, ezen szeretnénk jövőre családi házat építeni. Jogosultak vagyunk-e szerintetek ebben az esetben illetékmentességre?

Előre is köszönöm a választ.

Üdv,