tartozás elévülése?


Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.02. 10:35

Az adós felszólítása megszakítja az elévülést. Amíg a követelés nem évült el, addig a kezes felelőssége is fennáll.

Gabiszol # 2008.06.02. 12:02

Tisztelt KBS!
Kérem vessen egy pillantást az általam lentebb leírtakra, és ha tud, válaszoljon rá néhány szót!

Kiegészítésként: egy csomó formanyomtatványt kitöltve, meghatalmazást tanúkkal, lakcím és névváltozás bejelentését odaadtam a volt férjemnek, aki felajánlotta hogy elviszi személyesen, hiszen úgyis megy ügyintézni (tudom, ez volt a legnagyobb hiba amit elkövettem). Sajnos tavaly egy csomó 15-20 évnél régebbi papírt leselejteztem, csak az alap megállapodásunk fénymásolata van meg, a bírósági ítélettel.
Időközben a 600 lakos alatti kistelepülés postai dolgozójától megtudtam, hogy a kézbesíthetetlen ajánlott leveleket a Postatörvény előírásai szerint kezelik, a tértivevényes leveleket viszont "Címzett ismeretlen", ill. "Ismeretlen helyre költözött, utánküldést nem kért" megjegyzéssel küldik vissza a feladónak. Volt férjezett nevem bemondása után azt mondta, ilyen biztos, hogy nem lakik a faluban, de mióta ott van - 3 éve -, ilyen névre érkező küldemény sem rémlik Neki.

A tőke, és a szerződés lejártáig - 1996. március -, felfalmozódott kamatkövövetelést jogosnak tartom. A jelzáloggal terhelt ingatlan eladásából, amire én 21 éve nem tartok igényt, fedezhető is lenne. Az elmúlt 12 év alatt felhalmozódott többszázezres kamatot és behajtási költségeket viszont nem szeretném kifizetni.

Válaszát előre is köszönöm!

Gabi

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.02. 16:14

Tavaly augusztusig visszanéztem. Nem találom. Szórakozni tetszik?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.02. 16:15

Bocsánat, megvan.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.02. 16:19

De mit mondhatnék? Az elévülési kifogást bejelentetted, a bíróság majd dönt.

Gabiszol # 2008.06.03. 05:45

Köszönöm szépen, akkor várok türelmesen!

Üdvözlettel: Gabi

nemfizető # 2008.06.04. 20:38

Tisztelt KBS!

Höszönöm a válaszát! Még annyit szeretnék kérdezni, hogy abban az esetben is elévül a tartozás, ha anyósom multhónapban befizetett belőle részletként 5000 Ft.-ot? Igaz tévedésből, de befizette, ugyan is a levelezést még a feleségem régi lakcímén kisérelte meg ez a behejtó, vagy végrehajtó cég.

Előre is köszönöm: Nemfizető Péter

Sasfioka # 2008.06.04. 21:24

Amennyiben előtte megszakítás nélkül megvolt az öt év, akkor az elévülés beállt.
Ha nem volt meg, akkor a befizetés akár meg is szakíthatta az elévülést. Persze nem az adós teljesített, így akár vitatható is...

SF

geris # 2008.06.09. 17:26

Kedves KBS!

Kérdésem a következő lenne az elévülési idővel kapcsolatban:
Az adott tartozás megfizetésére felszólító értesítő levélnek ajánlottnak/ tértivevényesnek kell-e lenni, hogy bíróságon érvényesítető legyen a követelés? Tehát át kell venni/ illetve elutasítani az átvételt? Ha rossz címre küldik ki és visszaküldik a levelet, vagy jóra, de nem érkezik meg (bizonyíthatóan), elég-e, hogy újraindítsa az elévülési időt a PTK/ bírósági gyakorlat szerint)?

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel: Geris

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.09. 18:23

Nem kell ajánlottnak vagy tértivevényesnek lennie - még postai levélnek sem kell lennie. De vita esetén bizonyítani kell a kézbesítést.

A rossz címre küldött levél nincs kézbesítve, ezért nem fűződhet hozzá joghatás.

Khordak # 2008.07.16. 09:24

Üdv!

Annyi segítség kellene, hogy a fizetési felszólításra érkezett válasz befolyásolja-e az elévülést, vagyis az 5 év a felszólítástól, vagy annak elutasításától számít?
Előre is köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.07.16. 09:49

A válasz akkor szakítja meg az elévülést, ha egyúttal elismerés is.

kisan # 2008.07.23. 11:49

Üdvözlet!

Kérdésem az lenne , hogy a mai napon kaptam egy ajánlott levelet egy végrehajtó irodától , hogy egy hitelkártya tartozás ügyében fizessek be kamatokkal együtt 1300 000 ft körüli összeget, és 8 napon belül jelezzem a munkahelyemet ,bankszámláimat, ellenkező esetben rendbírságot szabhatnak ki.Jelenleg új címen lakok , de az előző címemre nem jött felszólítás.
Utánnanéztem a papíroknak és 2001-ben voltegy hitelem amit felmondtak , de akkor külföldön dolgoztam, amikor hazajöttem el is felejtkeztem róla.Azóta nem jött semmi papír, már a dátum miatt elévült volna nemigaz?
Vagy miért nem tiltották le a fizetésemet, vagy akármi?
Mi az a rendbírság? Mi van ha nem fizetek ennyi pénzt esélyem sincs 8 napon belül!
Nincs ingatlan a nevemen.
Mi van ilyenkor?

Előre is köszönöm
Üdv
Kis Andrea

Goodwitch # 2008.07.23. 14:16

Kisan!

Utánnanéztem a papíroknak és 2001-ben voltegy hitelem amit felmondtak , de akkor külföldön dolgoztam, amikor hazajöttem el is felejtkeztem róla.Azóta nem jött semmi papír, már a dátum miatt elévült volna nemigaz?

Nem, számtalan módon megszakadhat az elévülés.

Vagy miért nem tiltották le a fizetésemet, vagy akármi?

Most jutott az ügy végrehajtási szakba, éppen most szeretnék megtudni tőled azokat az adatokat, ami alapján elindíthatják.

Mi az a rendbírság?

Az egyfajta bírság, amit akkor szabnak ki, ha nem szolgáltatod a kért adatokat. Ha jól emlékszem 500.000,- Ft is lehet akár.

Mi van ha nem fizetek ennyi pénzt esélyem sincs 8 napon belül!

Behajtják. És közben kamatozik!!!

Nincs ingatlan a nevemen.

Nem baj, akkor más módon. (Munkabér, ingóságok, stb.)

Mi van ilyenkor?

Baj


Goodwitch

monalisa1 # 2008.07.23. 14:40

Rendbírság = bünügyi költség, egy bizonyos ügyben bírósági eljárást folytattak le, a marasztalt illetéket köteles fizetni.

Olyan nincs, hogy lazán "elfeledkezünk" egy tartozásról és közben éljük világunkat, mert lám a bank- a végrehajtó csak megtalált Téged.

Haladéktalanul felkeresni a végrehajtót, 1. vagy a kért adatok megadása mellett, havi nem kis összegek levonásával elkezdik a fizetésedből törleszteni a felgyülemlett tartozást, vagy 2. eladod az autódat - ha van - és abból kiegyenlíteni a tartozást.

A végrehajtótól részletfizetés is kérhető, de mint minden ilyen, a költségeket növeli csak.

Egyben, és elsősorban is: kérd hogy mutassa fel azt a banki/pénzintézeti levelet ill. leveleket, melyek az előző lakásodra lettek kikézbesítve, és bizonyára "nem kereste" és/vagy "címzett ismeretlen helyre költözött" postai megjegyzéssel rendre visszament a feladóhoz.

Vagyis mivel tudják bizonyítani, hogy a tartozás/követelés ideje alatt megszakadás nem történt.

Bár ha az ügy már a bíróságot is megjárta, akkor nemigen vélelmezhető az elévülés bekövetkezése - ezt a jogászok ellenőrizték már.

Megjegyzés: egy bank önmagától honnan is tudná azt, hogy XY adós időközben és esetlegesen máshová költözik, a bank - vagy bármelyik fiókja - mindvégig megtalálható lett volna...

kisan # 2008.07.24. 05:05

Köszönöm a válaszokat!

Fel fogom keresni a behajtót, esetleg van lehetőség, hogy a kamatoktól, eltekintsenek?
Jelenleg GYED-en vagyok ebböl is letilthatnak?
Előre is köszönöm.
Üdv
Kis Andrea

kisan # 2008.07.24. 05:06

Bocsánat még egy kérdés!

Hogyan szakad meg az elévülés?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.07.24. 07:00

A te ügyed a jelek szerint végrehajtási szakaszban van, tehát kellett születnie egy végrehajtható bírósági határozatnak. A bírósághoz fordulás például megszakítja az elévülést.

kisan # 2008.07.24. 09:07

Üdv mindenkinek!

Közben megkerestem a végrehajtót, rajta keresztül a megbízót, hogy megállapodjak a részletfizetésben.
Meg is történt telefonon.
De mint érdekesség írom le.. ,hogy pár soros e-mailt kell küldenem , és a címem ,hogy a csekkeket hova küldjék,vagy befizetem a felét egy összegben és szó szerint "elfelejtjük az egésszet".
Egy ilyen ügyet ami már bírosági szinten is volt állítólag , igy be lehet fejezni?

Érdekes...

Minden jót!

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.07.24. 10:00

A jogosult/bank dönthet úgy, hogy a teljes megítélt összeg helyett, annak csak egy részét hajtatja be.

Örülj, hogy hajlanak a kompromisszumra és egyösszegű fizetés esetén megelégszenek a felével.
Amilyen magas kamatokkal számolnak, még így is jól jönnek ki.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.07.24. 12:48

Hmmm. Még az is lehet, hogy nem is végrehajtó az, akit te végrehajtónak nevezel...

A végrehajtónak ugyanis nincs megbízója, és csak részletfizetési kedvezményt adhat. Tőke- és járuléktartozás elengedésére nem jogosult.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.07.24. 13:05

Kisan nyilván a végrehajtást kérőre gondolt.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.07.24. 13:16

Kisan két topicot nyitott.
A másikban leírta, hogy a bank jogászával tárgyalt. Nincs kiadva végrehajtónak. A bank jogásza a behajtó, vele pedig lehet alkudni, az egyösszegű nagyobb befizetésekért hajlandóak elengedni a fennmaradó részt. Így még vh költsége sem lesz Kisannak. Ezért mondtam, hogy örülhet az alkunak.

kisan # 2008.07.25. 05:16

Üdv!

Igen, ahogy Kriszta irta a jogászal beszéltem,őt neveztem megbízónak, és természetesen örülök mert lehetne rosszabb is.
Csak furcsa ez az ügymenet számomra..
Persze lehet ,hogy laikus vagyok és még nem voltam ilyen helyzetben..

Köszi a segítséget!

quatt # 2008.07.25. 07:40

Üdvözletem!

Néhány napja kisan kapott egy választ, idézek:
„Mi van ha nem fizetek ennyi pénzt esélyem sincs 8 napon belül!”
Behajtják. És közben kamatozik!!!
„Nincs ingatlan a nevemen.”
Nem baj, akkor más módon. (Munkabér, ingóságok, stb.)

Tovább megyek a kérdéssel, mi van, ha nincs munkabérem, nincs ingóságom, nincs semmim?

Mi van ilyenkor?

Köszi
quatt