tartozás elévülése?


Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.17. 08:51

Akkor lehet rövidebb az elévülési idő, ha a követelés például távközlési szolgáltatás díja.

Angigabi # 2011.03.29. 08:35

Jó napot!

Olvasom a fórumot egy ideje, de sajnos nem találtam olyan választ, amely az én problémámra is vonatkozhatna.

Van egy Diákhitelem, amelyet amíg volt munkám tudtam törleszteni úgy-ahogy, ugyanis csak vállalkozói munkát találtam. Az ország egy olyan részén élek, ahol még ezt is értékelni kell...
Azonban következett egy hosszabb munkanélküli időszak, amelyre nem kaptam semmilyen fizetési könnyítést vagy türelmi időt - ez a szabály. Másoknak talán nem, de nekem nagy terhet jelentett akkoriban még a minimum díj fizetése is. Ugyanis a vállalkozásom nem ment már, és adótartozásom is keletkezett.

Miután végre találtam munkát, a felvételin kiderült, hogy BAR listán vagyok. Azt mondták apeh tartozás miatt nem kerülhettem fel, így a diákhitel miatt lehetek rajta. Nagyon mélyen érintett, mert én pár havonta ahogy tudtam mindig fizettem egy keveset rá. Emiatt sajnos az állást sem kaptam meg.

Ahogy a fórumot olvastam, látom, hogy a diákhitel is elévülhet. Engem egy "jogászpalánta" viszont úgy tájékoztatott, hogy elévülhet, de sosem fogok lekerülni a BAR listáról, amíg nem rendezem.
Ez valóban így van?

Össze vagyok zavarodva...

zoli29 # 2011.03.29. 17:44

jó napot kívánok.egy olyan kérdésell fordulok önökhöz hogy van az otp nél egy hitelem és 2évig nem volt munkám de közben tudtam fizetni és most lett 3 hónap elmaradásom de közben munkát is találtam és az otp megszüntette a hitelemet és most egy összegben kérik a pénzt vagy átadják behajtó cégnek.az lenne a kérdésem hogy március 22.évvel szüntették meg a hitelt és a levelet erről 23.án kaptam meg.de nem tudom sehogy bizonyítani mert csak bedobta a postás.nem ajánlottan jött.lehet e ilyenkor valamit tenni?és hány % kamattal dolgozik az otp behajtó cége?766ezer forint a tartozás.

bbcsi # 2011.03.29. 18:19

zoli29

A levelet arról küldték,hogy megszüntették a szerződést.Feltehetőleg a szerződésében benne van a kézbesítési klauzula mely szerint minden bank által küldött levelet a feladástól számított x napon belül kézbesítettnek kell tekinteni,vagyis nincs jelentősége,hogy ajánlott volt-e a levél avagy sem.A tartozás a szerződésben foglalt ügyleti kamattal kamatozik+késedelmi kamattal.Javaslom,hogy állapodjon meg a behajtó céggel.

zoli29 # 2011.03.29. 18:36

akkor még egy kérdést hagy tegyek fel hogy akkor mostantol a az ügyleti kamatal kamtozik ami nálam 27% vagy a THM el mert az meg 37,37%?

bbcsi # 2011.03.29. 18:40

Az ügyleti kamattal 27% és a szerződésben rögzített késedelmi kamat ami általában 6%

naj1942 # 2011.04.07. 15:56

Tisztelt Cím
Munkáltatóm néhány éve úgy alkalmazott, hogy a fele béremet zsebből adta.
Ezután nem fizettem jövedelemadót, de kifizetném pótlólag.
Milyen lehetőség van ?


Tisztelt Fórum!
Hogyan lehet törölni a bejegyzéseket. Véletlenül többször jelent meg.

naj1942@gmail.com

monalisa1 # 2011.04.07. 17:34

Van mód önbevallást tenni és utólag is fizetni, javaslom előszőr emailban kérj általánosságban tájékoztatást a lakhely szerinti adóhivatal ügyfélszolgálatától.

A cégnél egyáltalán be vagy-e jelentve?!

nandy # 2011.04.08. 16:56

Nem lesz az olyan egyszerű... érdemes lenne keresni egy jó könyvelőt vagy adótanácsadót.

Polip84 # 2011.05.12. 12:47

Nekem a következő problémám lenne:
Most kaptam felszólítást egy be nem fizetett 25.000 Ft-os főiskolai tandíj befizetésével kapcsolatban. (Félbehagytam a főiskolát, és az utolsó még ott töltött félévemre vonatkozik.) A most küldött levél tárgyában is szerepel az, hogy Első fizetési felszólítás.
A befizetés eredeti határideje 2005.03.31.
Kérdésem az, hogy ebben az esetben hivatkozhatok-e elévülésre? (Elvégre már több mint 6 éves esetről van szó.)
A választ előre is köszönöm!

Rexor # 2011.05.13. 08:38

Igen, hivatkozhatsz.

erika1975 # 2011.05.13. 10:24

Tisztelt ügyvédúr/nő!
Az lenne a kérdésem, hogy az eos faktor átvette a hiteltartozásomat a banktól(hitel:1.200.000, hitelkártya:580.000). Felvettem velük a kapcsolatot és közölték, hogy csak külön tudják behajtani az 1.200.000-et havi 25.000ft-jával, de csak abban az esetben ha felviszek hozzájuk személyesen Budapestre egy tulajdoni lapot és ott az első részletet befizetem. Amennyiben nem akkor évi 500.000 ft kamatot tesznek a tartozásomra.
Kérdésem:

Van-e joguk ehhez?
A hitelkártya tartozásom addig mig talonba van kamatozik-e?
Mit tehetek? Szeretném törleszteni, de nem irreális összegekkel és nem ilyen feltételek mellett.


erika

monalisa1 # 2011.05.13. 12:33

Több mint egymilliós tartozásnál a havi 25.000 Ft-os részletfizetés lehetőség felajánlása nagyon is méltányos, javaslom fogj ennyi pénzt és "áldozz be" egy nap szabadságot - írány Bp. (A tullapról ne feledkezz meg.)

Esetleges nemfizetés esetén mindenféle költégek "csapódhatnak" az alaptartozáshoz, valamint a késedelmi kamat, szóval az a félmilliós "fenyegetés" nagyon is valós lehet.

A hitelkártya negatívan kamatozik míg külön le nem rendezed...

leppy # 2011.07.15. 14:01

Tisztelt Jogi Fórum!

A következő ügyben kérném szíves segítségüket:

Novemberben ellopták a mobiltelefonomat, melyen akkor még 20 hónap hűségidő volt kb. Rendőrségen nem jelentettem be a lopást, se máshol. Az előfizetést nem tiltattam le.

Az így keletkezett számlák összege 50 ezer forint körül voltak. Ezt az összeget nem fizettem ki. Ezt a tartozást átvette egy behajtócég, így most 100 ezer forint a tartozásom. Utolsó figyelmeztetés után bíróságra vinnék az ügyet.

Egyetemi hallgató vagyok, nincs állásom, nincs semmilyen ingóság vagy ingatlan a tulajdonomban. Nem tudom kiegyenlíteni a tartozást.

Következő kérdéseim volnának
mik a kilátásaim ebben a helyzetben?
jogi úton hogyan tudnám megvédeni az érdekeimet?
mennyi az elévülési idő és azt mikortól számítjuk?
milyen eszközeim vannak a tartozás kifizetésének elkerülésére?

Köszönettel,
Leppy

pazs # 2011.07.15. 14:23

Leppy:

  1. mire?
  2. sehogy
  3. egy év és az utolsó intézkedésétől a hitelezőnek (jelen esetben a telefontársaság/behajtócég) újrakezdődik minden alkalommal.
  4. Kérhetsz részletfizetést vagy hogy méltányosságból engedjék el. Nem kötelesek megadni.

Ha most nem is tudsz fizetni, nem fogják hagyni elévülni, aztán majdcsak egyszer (i) elkezdesz dolgozni (ii) örökölsz (iii) megnyered a lottót (iv) nyugdíjba mész.

Nagy butaság volt nem bejelenteni sehol, hát mit gondoltál? Gondolatolvasók és bemondásra elengedik az általad vállalt kötelezettségeket?

leppy # 2011.07.15. 14:32

Még valami:
a behajtók utolsó fizetésre felszólító levele nem ajánlva jött.

leppy # 2011.07.15. 14:34

Pazs: köszi szépen a gyors választ!

Dr.Attika # 2011.07.15. 15:33

A sima levelet ki is lehet hajítani a kukába. A "behajtó cég" egyéb levele sem szakítja meg az elévülést, ha az nem szabályos. Az elévülés novemberben bekövetkezik,ha a szolgáltató nem lép közben, de ehhez kapcsolatban elévülési kifogást kell előterjeszteni.

leppy # 2011.07.15. 15:45

Dr. Attika: köszi szépen a válaszod! Hogyan kell lépnie a szolgáltatónak? Mire gondolsz itt pontosan?

leppy # 2011.07.15. 15:54

A szolgáltató is szokott levelet küldeni, de ez sem ajánlva jön. Számlamellékletet küld a számlázási időszak és a számlázási összeg megjelölésével.

Nita0108 # 2011.07.18. 08:48

Tisztelt Jogi fórum

A történet a következő:
A párom kb egy hete kapott egy levelet az OTP faktoringtől és egy felszólítást hogy tartozik 213 000 Ft-al. Meglepődve néztük mindketten hogy ez most mi?!
Mai nap felhívta őket és tájékoztatták arról hogy 2000-ben volt egy OTP-s bankszámlája amit egy évig használt de azt a számlát megszüntette. Most 11 év után már semmi papír nincs a megszüntetésről, így nem is tudja bizonyítani. Semmi levelet, számlaegyenleget, telefonhívást vagy egyebet nem kapott a banktól mind idáig. A kérdésem az lenne hogy 11 év után mit lehet tenni, és hogy tudja bizonyítani hogy ő valóban megszüntette a számlát? Az OTP azt állítja hogy 2000-ben volt valami kevés pénz tartozása és az nőt ki ekkora összegre. Eleve nem engedik megszüntetni a számlát ha van rajta valami tartozás vagy egyéb dolog, a másik meg érthetetlen hogy eddig nem küldtek ki semmi értesítőt.
Válaszukat előre is köszönöm!

végrehajtó1 # 2011.07.18. 14:22

Neked alapesetben semmit sem kell bizonyítanod.Mindig az terheli a bizonyítás (kevés dologtól eltekintve) aki állít valamit.
Ez esetben az otp faktoringnek kell majd később ha jogvita lesz ebből, bizonyítania hogy nyitottál számlát, ezen mennyi tartozás és mikor keletkezett, ennek mennyi és miért ennyi a kamata.Nekik kell bizonyítani még:

  • hogy a nevezett szerződések megkötésre kerültek,azok létrejöttek,
  • ezeknek konkrét részletes tartalmát
  • hogy a jogelőd otp és az adós között a szerződés felmondásra került-e,vagy sem,
  • az engedményezés az otp és a faktoring között megtörtént-e
  • erről kaptatok-e utólag is igazolhatóan levelet
  • valamint azt hogy nem évült el a követelés azaz megszakitotta -e valami az elévülést.

stb stb...

Skopi # 2011.08.03. 10:16

Tiszteletem!

A kérdésem az lenne, hogy a közjegyzői kölcsönszerződés
mikor évülhet el? Még nem zároltattam (sajnos még nem történt meg a teljesítés) a szerződést, viszont 2007. februári. keltezésű azaz 4 és fél éves.
A zároltatás milyen költséggel jár és milyen módon kell ezt megtennem? Gondolom a bíróságon.
Előre is köszönöm mielőbbi válaszát.
Mindenkinek szép napot!

végrehajtó1 # 2011.08.03. 10:32

Ez valóban így van?

valóban:(

Atti33 # 2011.08.09. 15:28

Tiszteletem.

Információt szeretnék kérni a következő ügyben.

Volt egy BT. 1993 ban vásárolt egy telefont.Valami tartozás lehetett rajta vagy számla,vagy bérleti szerződéssel kapcsolatban.A Bt.1999.-ben jogutód nélkül megszünt.2000-ben "engedményezési szerződéssel"átkerült egy egri pénzügyi céghez ez a tartozás egy olyan cégtől(WVM Lizing)ami már 1996 januárjában jogutód nélkül megszünt.A Bt. néhai beltagja talán sosem kapott ettől az egri cégtől semmilyen levelet.Se ajánlva ,se sehogy.De végrehajtói irodától sem.Bíróságtól meg pláne.A néhai beltag 2008-ban elhunyt.Azóta se semmi papir.Majd most 2011.aug.jőtt egy levél Egerből,pecsét nélkül,hogy tőke+kamat kb:1 millió ft-ot 8 napon belül be kell fizetni,mert különben végrehajás.

Ilyen esetben mit lehet tenni?
Hogy igazoljam,hogy én eddig egy papirt se láttam?
Én vagyok az örökös,és most rajtam kívánják behajtani az összeget 1993-ból!
Válaszát előre is köszönöm.