tartozás elévülése?


Rexor # 2010.10.06. 15:30

Enable: milyen követelésről van szó? Mi köze ehhez az APEH-nek?

végrehajtó1 # 2010.10.12. 16:27

Nagyon zavaros:(

Mikiapa # 2010.10.14. 12:31

Az alábbi esettel kapcsolatban szeretném a szíves állásfoglalásukat kérni:

Az adóalanynál az APEH 2006 november 14-én ellenőrzést rendelt el a 2002 és 2005 évi személyi jövedelem adóval kapcsolatban. A vizsgálat adóhiányt állapított meg amiért bírságot és késedelmi pótlékot szabtak ki. Az adózó az összeg nagyságára való tekintettel 24 havi részletfizetési kedvezményt kért és kapott 2007.október 29-én. A részletfizetés 2007.dec.10-től 2009.nov. 10-ig terjedt. Az adózó az első és második részletet 2007.dec.12-én és 2008.jan.09-én befizette. Utána viszont nem fizetett semmit, mert 2005.júniusában külföldre távozott, és az azóta szerzett jövedelme nem teszi lehetővé a további részletek fizetését. Magyarországon bejegyzett ingatlana, állandó lakása, sem más ingósága amit végrehajtani lehetne nincs. Az APEH végrehajtási ügyben ( valószínű ezért ) még nem kereste. A kérdésem az, hogy a fent leírtak alapján mi az elévülés dátuma ?

Rexor # 2010.10.14. 12:37

Több tényezőtől is függ a dolog:

Az elévülés a fizetési kedvezmény időtartam alatt nyugszik (ugyanakkor, mivel nem fizette a részleteket, valószinűleg megvonták tőle a részletfizetési kedvezményt). Tudni kellene, hogy volt e végrehajtási cselekmény az APEH részéről, mert ez 6 hónappal meghosszabítja az elévülést.

Mikiapa # 2010.10.14. 13:14

Tegnap kapta az első levelet, hogy amennyiben nem rendezi a tartozását végrehajtási eljárást indítanak el. Ennek kapcsán írtam az APEH-nek, hogy az adóalany külföldön van, semmiféle vagyontárgya ( sem, ingó, sem ingatlan sem más) nincs, úgyhogy a végrehajtástól tekintsenek el.

kadaj01 # 2010.10.14. 13:25

Ugyan már.

Dadito # 2010.10.14. 14:30

Üdv mindenkinek!
Problémám a következő:adott egy internet szolgáltató,akivel is szerződést kötöttem csupasz adsl szolgáltatásra vonatkozóan 1 azaz egy évre 2007.10.hónappal kezdődően.

A számlákat amiket küldtek,mindig és időben befizettem.
A hűségidő lejárata előtt megkerestem a szolgáltatót telefonon,hogy a lejárati időt követően mennyiben fog változni a szolgáltatás havi díja:válaszukban közölték hogy mivel nem vagyok "új" előfizető ezért megemelik a díjat majdnem a kétszeresére.Reakcióm annyi volt hogy:köszönöm,akkor nem tartok igényt a további szolgáltatásaikra és legyenek szívesek a hűségidő lejárati dátumával megszüntetni azt.Akkor arról tájékoztattak hogy tartozásom nincs feléjük,tudomásul veszik a kérésemet,annak megfelelően járnak el.(2008.09.)A szolgáltatást megszüntették a fenti időponttal.

A mai napon kaptam egy felszólító levelet,mely tartalmaz egy csekket is mely szerint állítólag tartozom feléjük.Az egy év hűségidőre vonatkozóan hál'isten a befizetési bizonylatokat megőríztem és azoknak a másolatait el is küldtem egy szép kísérőlevéllel kiegészítve feléjük.
Kérdésem a következő lenne:ha ki is találnának valamilyen mondvacsinált tartozást(ami a mai világban nem lehetetlen)mivel tudok érvelni ellenük?(elévülés,stb.?)
Segítséget előre is köszönöm!

Terka # 2010.12.11. 15:44

Valakai tud nekem mondani valamit arrol hogy 1999-ben tartozásom volt a wetel900 felé amit nem rendeztem most kaphatok elő fizetést a t-mobilnál?

végrehajtó1 # 2010.12.11. 16:19

nem kaphatsz.Csak kártyásat.

erocska # 2010.12.15. 11:18

tisztelt Jogi forum!

A segítségüket kérném abban, hogy megállapítság, hogy a tartozásom elévült-e már.
Öt éve szerződésem volt a tonline-nal, és van fennálló tartozásom, melyet időközben átadtak az intrumnak. Azóta az intrum követeli az összeget, az utolsó számlalejárat az ő listájuk szerint 2005.12.05, plusz az azóta felgyülemlett késedelmi kamat és kezelési díj.

Önök szerint elévült már a tartozásom, vagy még bíroságra tudja vinni az ügyet?

imre67 # 2011.01.31. 10:10

Kaptam egy levelet a bíróságtól (végzés), miszerint egy behajtócég egy 1999-es OTP-s tartozást követel rajtam. Szeretnék jogorvoslati kérelemmel fordulni a bíróság felé, a tartozás elévülésére hivatkozva.
Az lenne a kérdesem, hogy

  1. csak ügyvéd által írt kérelmet fogadnak el, vagy én mint magánszemély is írhatok?
  2. van-e erre van valamilyen hivatalos formula, mit kell tartalmaznia a kérelemnek?
  3. kell- tanúkkal hitelesíteni a kérelmet?
  4. hivatkozhatok-e/hivatkozzak-e rossz anyagi helyzetre az elévülés érve mellett, vagy ez nem hatja meg a bíróságot?

A válaszokat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.31. 11:39

Az ilyesmit nem végzésben szokta a bíróság közölni.

végrehajtó1 # 2011.01.31. 12:53

Olvasd el figyelmesen .Mit kaptál? Kitől?

Ahogy irtad ugy nem lehet

eszak # 2011.02.12. 14:05

Jó napot mindenkinek.

Az apeh-tól megkérdezhetem, hogy elévült már a tartozásom vagy, hogy mikor fog elévülni?
Ilyen információkat kiadnak?
És ha elévült attól én még tartozom az államnak vagy már akkor a banknak (eredetileg egy banki hitel volt)?

Dr.Attika # 2011.02.12. 14:21

Jó napot!
Most akkor az APEH-nak vagy Banknak tartozik? Nem ugyanaz az elévülési idő ugyanis.

frescohu # 2011.02.12. 14:28

Tisztelt Fórum,
"A" cég a "B" cég felé fennálló számlakövetelését - többszöri fizetési felszólítás és egyeztetés után - engedményezési szerződéssel eladta nekem 2006-ban. 2008-ban pert indítottam "B" ellen a tartozás megfizetésére.
A cég 2009-ben ellenkövetelést jelentett be arra hivatkozva, hogy "A" cég 2003-ban raktárkészlet hiány miatt kárt okozott neki. A hiány összegét soha nem határozták meg, és "A" ellen soha nem indult kártéríési igény.
Kérdés:
1, A kártérítési igény elévülése után kérheti-e "B" a követelése megállapítását ?
2, A perem keretében kérheti-e "B" 6 év után szakértő bevonását a rakárhiány összegének megállapítására ?
3, A Ptk. 297 §. (2) pontra hivatkozva megitélhető-e ez az ellenkövetelés, (mi számít az ellenkövetelés keletkezésének időpontjának) vagy elévült ?
Tisztelettel: K. M.

eszak # 2011.02.12. 14:43

A diákhitel központnak tartozom és azt az APEH hajtja be(ha jól tudom). 2005-ben mondták fel a szerződést. Mennyi az elévülési idő?

végrehajtó1 # 2011.02.12. 14:55

5 év

bia2007 # 2011.02.18. 09:41

jo napot!en az otp fele tartozok mar 5 eve egy osszegel mar at adtak az otp fraktoringnak csak azt szeretnem megkerdezni hogy mennyi ev utan evul el az ugy es hogy ez mit jelent?nem kell kifizetnem?koszonom

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.18. 11:41

5 év, de ezt nem abszolút. Meghatározott cselekmények - például épp az engedményezés - megszakítják, és akkor az 5 év újra indul.

bia2007 # 2011.02.18. 15:38

mit jelent az hogy engedmenyezes?es ha ujra indul az 5 ev akkor barmikor elvehetik peldaul a lakasomat?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.18. 16:13

Amit te úgy fogalmaztál, hogy "at adtak az otp fraktoringnak", az valószinűleg engedményezés.

Ancsika34 # 2011.02.28. 18:21

Jó estét. Nekem a Diákhitel 2005-ben mondta fel a szerződésem, valamikor 2009 augusztusában voltak itt az APEH munkatársai, azóta semmi, ha nem tudok fizetni még legalább 3 évig, akkor elévül az ügy?

Edgárka # 2011.03.03. 19:32

Testvérem lakását OTP elárverezte otp tartozás miatt, én lakáskölcsönéhez voltam kezes, az árverezésig én fizettem a kölcsönt, árverés után nem. 1996-ban volt az árverezés.Ma kaptam az OTP Faktoring Vagyonkezelő KFT-től egy felszólítást, hogy fizessek be 15 napon belül 570.000 Ft lakáshitel tartozást ami 140.500 Ft tőketartozásból és kamataiból áll. Emlékeztetnek arra, hogy többször is felszólítottak a tartozás megfizetésére, de mégsem fizettem.
Nekem soha senki nem küldött felszólítást, hogy az árverezés nem fedte a tartozást, ezért még 140.500 Ft-ot fizetni kell. 14 év és 8 hónap után ez nem évül el?

Dzsobi # 2011.03.17. 08:12

Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy van egy Kkt-nk, amely üzemeltetett egy üzletet, franchise rendszerben. Mivel nem ment jól, 2006. őszén közös megegyezéssel felbontottuk a franchise szerződést, és a beszállítók felé fennálló tartozások nagy részét engedményezési eljárással,a franchise-ba adón keresztül, fennmaradó részét saját magunk rendeztük. Az engedményezési eljárásról mind mi magunk, mind a franchis-ba adó cég írásban tájékoztatta a beszállító partnereket, felhívva őket a követelések benyújtására,amit meg is tettek. Azonban 2010. decemberében az egyik volt beszállítónk előállt egy követeléssel, amely számlát azonban nem tüntetett fel az engedményezés során,sőt akkor semmilyen más módon sem követelte ennek a számlának a teljesítését.A múlt hónapban azonban fizetési meghagyást bocsátottak ki e számla miatt a cégünk ellen. Ennek természetesen ellent mondtunk. Tudom, hogy a Ptk. szerinti elévülési idő 5 év, azonban a könyvelőnk szerint ez a követelés már elévült, azonban ennek jogi alapját nem tudta megmondani. Tudna ebben nekem valaki segíteni, hogy valóban rövidebb elévülési idő vonatkozik erre az esetre?

Előre is köszönöm Dzs. :-)