tartozás elévülése?


monalisa1 # 2009.11.15. 19:17

Az "adósok börtöne" intézmény már rég nincs Mo.-on, így a lecsukástól nem kell félned. Azonban a két mobilszolgáltató SE hagyja a követelést elveszni, vagyis előbb-utóbb csak bevasalják majd rajtad végrehajtón keresztül - kamatokkal együtt.

Próbálj mielőbb elhelyezkedni aztán részletekben fizetni - mást nem tehetsz. (A tartozás el nem évül arról a végrehajtó gondoskodik...)

"Mona"
laikus hozzászóló

kadaj01 # 2009.11.15. 19:41

Ha a szüleivel él, akkor nem hinném, hogy akkora teher lenne abból a 28.000 forintból akár csak a felét törlesztésre fordítani. Egyszer majd lesz új munkája, öröksége... nem kellene addig várni vele, mert abból a 200e-ből gyorsan lesz millió. A mobil cégek adnak részletfizetést. Nem olyan nagy összeg ez összességében, hogy később évekig, évtizedekig megnehezítse az életét.

monalisa1 # 2009.11.15. 20:10

Így van. Vagyis inkább most meghúzni a nadrágszíjat és 1-2 évig megülni otthon, mintsem később akár már egy jelentős summával tartozni a mobilosoknak - az esetleges elévülést el kell felejteni...

Feren19 # 2009.11.15. 20:38

Köszönöm a gyors válaszokat!!
de sajna aza 28 ezer forintnak meg van a helye és minimális összeg marad belőle magamra...
de még egy olyan kérdésem lenne hogy ezeket bíróságra vihetik és ott a tisztelt bíroság mit mondana? na meg ha ki jönnek a végrehajtok van joguk bármit is el venni szüleim ingatlanáról mert hát nekem nincs semmim...vagy talán arra kel számítanom hogy "nyaggatnak" és várják a pillanatot hogy fizetésem legyen vagy tulajdonom?

monalisa1 # 2009.11.15. 20:55

Bocs de annak a 28 ezer/hó forintnak a tartozások rendezéséig "nem nálad" a helye (...) eltartanak majd a szüleid...

Ha nem áll módjukban/szándékukban neked x ideig még ingyen szállást/étkezést biztosítani akkor vedd a cuccodat és próbáld valaki rokonnál meghúzni magad - más megoldást én nem látok.

Tartozol - adós vagy = fizess, az senkit sem érdekel, hogy mint fiatalember "élni" egy időre ellehetlenülsz.

A bíróság jogerős itélet hoz a tartozásról (+ kamatok és perköltség stb.) aminek alapján a későbbiekben bármely pénzedre- vagyoni értékedre a végrehajtó ráteheti a kezét - persze csak módjával.

Hidd el: a mai 1-2 százezer forintos tartozás pár év alatt nagy summára képes feltorlászni magát, és annak megfizetése már TÉNYLEG problémát okozhat.

Próbálj mielőbb elhelyezkedni., munka van csak dolgozni is akarni kell...

"Mona"
laikus hozzászóló

gemel # 2009.12.04. 07:02

Udvozletem Mindenkinek. Ismerosom 18 evesen nevere vett egy ceget, amely kesobb 150 millios APEH adossagot csinalt. 2003-ban a birosag ezert 3 ev szabadsagvesztesre itelte. Akkor azt tanacsot kapta, hogy soha ne heleyzkedjen el allami cegnel. Mot nagycsalados, de fel munkat vallalni. Kerdesem: ilyen tartozas az evek multaval elevul-e, es ha igen, mennyi ido utan.Ha nem evul el, milyen kovetkezmenyekkel jarhat, ha elhelyezkedik, mint harom gyerekes apuka. Koszonom, ha valaszolnak.

végrehajtó1 # 2009.12.04. 14:51

Azért mert valaki adósságot "csinál" azért még nem itélik el.Valami mást is csinált az uriember.Az adótartozás alapesetben 5 év után elévül.De itt büntetőeljárás volt folyamatban :

bíróság által jogerősen megállapított adócsalás (Btk. 310. §), munkáltatással összefüggésben elkövetett adócsalás (Btk. 310/A. §), a társadalombiztosítási, egészségbiztosítási vagy nyugdíjjárulék fizetési kötelezettség megsértése (Btk. 310/B. §), csalás (Btk. 318. §), illetve jogosulatlan gazdasági előny megszerzése (Btk. 288. §) esetén, ha azt adóra, járulékra vagy költségvetési támogatásra követik el - ideértve azt az esetet is, ha az elkövető azért nem büntethető, mert tartozását [Btk. 310. § (6) bekezdés, 310/A. § (6) bekezdés] a vádirat benyújtásáig az adóhatóság által megjelölt számlára kiegyenlítette és ezért az eljárást vele szemben ez okból megszüntették, továbbá ha az eljárást az elkövetővel szemben a Btk. 71. §-ában meghatározott megrovás alkalmazásával szüntették meg -, az adó megállapításához való jog nem évül el mindaddig, amíg a bűncselekmény büntethetősége el nem évül.906 907

gemel # 2009.12.04. 15:40

Nagyon koszonom a gyors valaszt.

nandy # 2009.12.04. 17:02

Több, mint valószínű, hogy számlagyárként működött az a cég...

Megara # 2009.12.05. 20:26

A következő kérdésben kérném a segítségeteket:

Mit lehet tenni az olyan adóssal, akinek se letiltható jövedelme, se árverezhető ingósága, ingatlana nincs?

Van-e arra jogi megoldás, hogy a tartozás ne évüljön el, és ha jövedelme, vagyona keletkezik később (5 év múltán), abból letiltható legyen?

Köszi előre is!


Megara
(nem jogot végzett hozzászóló)

Kovács_Béla_Sándor # 2009.12.06. 09:00

Hogyne. Időről időre végrehajtási cselekményt kell csinálni, azzal mindig újra kezdődik az 5 év.

monalisa1 # 2009.12.06. 21:36

Ha semmi másból az adósnak remélve lesz majd nyugdíja - hát majd abból: havi 33% kerülhet ezen címen levonásba.

Igaz, addigra a jelenlegi tartozás az időközbeni kamatok és az egyes megkisérelt végrehajtási eljárás miatt többszörése fog majd rúgni - de ez már az ő baja.

Külön a kölcsönadóé...

"Mona"
laikus hozzászóló

gene28 # 2009.12.10. 19:32

3 éve vettem hitelre 2.1 millio forintért, egy 2001-es évjáratú autot,10%-os befizetéssel,98 honapra 37.000 forint.CHF változás miatt persze folyamatossan kb 50.000! Tehát eddig visszafizettem 1,5 millio forintot.Az autot,amit közbe gazdasági totál kárra törtem,amit 1,5 millio forintombol helyre hozattam.Tehát eddig 3 millio!Még van hátra 64 honapom ,ami ismét 3,2 millio.Végösszeg 6,2 millio!! Az autó mostani értéke kb 1,3 millio!! Bravo!! Ha az autot most vissza adnám ,nincs semmim és nem is lesz,ideiglenes címre költözök papiron ,levelet nem veszek át,az 5 év érvényes?

kadaj01 # 2009.12.10. 20:24

Te álmodsz.

nandy # 2009.12.10. 22:26

Hát persze, hogyne... Elég elköltözni, és máris megoldódik minden baj...
Azon mondjuk érdemes elgondolkodni, hogyan lett a 2.1 millióból 3.2 millió...

András28 # 2010.01.31. 19:40

Üdv.

Nekem is lenne pár érdekes kérdésem...

Van egy 1 milliós személyi kölcsönöm amit 2 és fél éve fizetek. Viszont családi okok miatt sajnos eléggé elcsúsztam vele és a bank már fenyeget erősen.
Igazából arra lennék kíváncsi, hogy mi lehet a dologból ha nem fizetek?
Angliában élek és dolgozom. Nem is tervezem, hogy valaha, de legalábbis a közeljövőben haza költözöm. Otthon nincs semmi a nevem mivel tényleg nincs is semmim! Az állandó lakcímem egy olyan házban van amit már 4 éve eladtam.
Az itteni fizetésemhez "hozzá nyúlhatnak"???
Vagy itteni tulajdonomhoz?
Persze azzal tisztába vagyok, ha ezt hagyom elfajulni jobb ha haza sem megyek mivel, ha otthon vállalok munkát egyből ráterhelhetik a fizetésemre, és jobb ha nem is örökölök semmit.
De ha itt maradok mit tehetnek?
Ez itt a kérdés!?

Előre is köszönöm a választ!

justizmord # 2010.02.01. 05:01

Nem vagyok jogász.

Hááát, szerintem ha ügyesek, akkor simán el tudnak intézni téged. Először is, a tartozás elvileg 5 év alatt évül el, DE. De, ha az 5 év alatt csak egyszer is küldenek egy felszólító levelet, egy emlékeztetőt, hogy még mindig tartozol, komám, akkor a levéltől újra indul az 5 év. Ha mondjuk minden 4 évben küldenek neked egy levelet, akkor soha nem évül el. Ha ugyan nem érnek utol a levéllel, mert te nem hagytad meg a címedet, és a lakcłmnyilvántartóban sem jelentetted be a költözésedet, akkor a sikertelen levelek dacára is úgy veszik, hogy téged értesítettek, tehát soha nem évül el.

Aztán. Az Európai Unió állampolgárai vagyunk, mind te, mind az angolok. Tehát, mondjuk úgy csúnyán, hogy az Európai Egyesült Államok két tagállama között kéne pénzt behajtani. Mint mondjuk ha Texasban csinált volna valaki egy tartozást, és megpattan Illinois tagállamba. Az EU tagországai között az ítéletek elfogadása kölcsönös és automatikus. Magyarul, az ítéletek elfogadását nem lehet blokkolni egymás között, sehogy. Ha a magyar cég beperel téged egy magyar bíróságon, pl. fizetési meghagyás, ezt a bíróság a te jelenléted nélkül is simán letárgyalja, ha nem jelentél meg hirdetményi idézés után sem, és a magyar bírósági ítélet, ami marasztal téged, olyan simán érvényes lesz rögtön in Great Britain, hogy magam is megbánom. A magyar cég fizetési meghagyást ad be ellened, mivel nem élsz ellentmondással ezért rögtön végrehajtható, még tárgyalás se lesz, 1 éven belül a Brit végrehajtó kopoghat az ajtódon a magyar végzéssel. Ennyi. Oszt kakukk. Mármint, ha ügyesek, és tudják hogyan kell csinálni.


Iniuria non excusat iniuriam

Dr.Attika # 2010.02.01. 06:33

Nem szakítja meg az elévülést önmagában a teljesítésre történő felszólítás. Csak akkor szakítja meg, ha az a címhez kézhez is vette. Mivel vélhetően a kérdező nem vette, veszi készhez, így megszakítás nem következik be.

András28 # 2010.02.01. 15:26

Van egy barátom aki kb. 12millás adóssággal lépett le otthonról. Ő is itt melózik, és egyszer próbálkoztak a bankszámlájáról leemelni pénzt. UNIO ide, UNIO oda, azért a bank megkérdezte, hogy hozzájárul -e ahhoz hogy külföldről hozzáférhessenek a számlájához. Persze ő nem járult hozzá és így nem is nagyon folytatódott az ügy. Ennek már jó pár éve. Azóta egy-két adóssága már el is évült szerintem...

Szóval ha a rögösebbik utat választom, akkor mindenképpen ügyeljek arra, hogy ne kézbesítsenek nekem levelet 5 évig!?

Dr.Attika # 2010.02.01. 18:07

András!
Ez a fórum nem a gazemberek "jogi menedéke".

András28 # 2010.02.01. 21:50

Nem vagyok gazember!
Csak elkeseredett és kíváncsi!
Megpróbálom röviden elmesélni, hátha így máshogy fest majd a dolog...

2007 őszén vettem fel egy személyi kölcsönt aminek a törlesztője 19.000ft volt. Persze rádumáltak a svájci Frank alapú hitelre! Nem volt probléma a nettó 180-200 ezres fizetésemből kifizetni! Csak rá 2 évre a válság miatt a fizetésemből lett nettó 90 a hitelből meg 34 ezer + albérlet stb... semmi esélyem nem volt! Hitelből hitelbe kerültem mert persze a bankok még akkor is szívesen adták.
Így rákényszerültem, hogy Angliába meneküljek szó szerint rabszolga munkára, otthagyva a páromat és a családomat!
Már majdnem teljesen visszaküzdöttem magam nullára mikor jött a hír, hogy édesanyám 47évesen elhunyt! Borzasztó tragédia! Lehetetlen feldolgozni! E mellet számomra jelentős anyagi kiadások is társultak e tragédia mellé. Ennek ellenére próbálkozom talpon maradni és erősnek lenni! De ez nagyon nehéz! És ilyenkor végső elkeseredésemben, mikor már semmi sem jön össze jó, hogy megfordul a fejemben, hogy "tojok" az egészre és elbujdosok! Hát ha ez gazemberség akkor az vagyok!

Az vesse rám az első követ akinek hasonló esetben nem fordulna meg a fejében ilyesmi!
Én próbálom fizeti a hitel törlesztést, de ez nem mindig zökkenőmentes. Eddig még nem került ki behajtócéghez az ügy. Viszont azt mondták telefonon, ha jövőhét csütörtökig nem fizetem ki az elmaradásom felét akkor ez meg fog történni... 100%, hogy nem fogom tudni teljesíteni a kérést! Mit tegyek? Nem lehet esetleg a banktól egy-két hónap haladékot kérni (amíg összeszedem magam anyagilag), a nélkül, hogy kiadnák behajtó cégnek és felbontanák a hitelszerződésemet?

Elnézést, amiért ilyen részletesen belementem a magánéletembe! És azt is sajnálom, ha egy "jogi menedék"-et kereső gazembernek tűnök! Tényleg csak a végső elkeseredés beszélt belőlem!!!

monalisa1 # 2010.02.01. 22:10

Javaslom utalj most amennyit csak tudsz - bizonyítva ezzel a fizetési hajlandóságot, a többit meg lehetőleg mielőbb...

"Keménykednek" de csak látniuk kell hogy semmid sincs (...) így az esetleges végrehajtás eredménytelen lenne. Ezzel szemben a "csordogáló" pénzfolyam előbb-utóbb csak egálhoz vezethet - és ezt értékelniük kell.

Tudod, az elején nem írtál le minden lényegeset (...) aztán kaptál hideget, meleget...

Legyen kitartásod!

"Mona"
laikus hozzászóló

juddyka # 2010.02.08. 16:05

Tisztelt András28.Tökéletesen igazat adok neked.Ebben az országban csak lopnak csalnak hazudnak...!!!!!!!!!Egy kicsi lakás,5millotól-a csillagos ég!!!!!!Fizetés a békaSE....na persze ha van állás.adóz!!!!!fizes tb-t tartsd el magad na meg ha van családod????egy szó mint száz rengeteg ember beleugrott hasonlo helyzetbe és ne felejtsd az összes hivatali alkal.-at mi tartjuk el adófizetök!Na szóval jutalékos rendszerben van a bank a rendörség az apeh,,,,,Miért is engedik hogy adóságod legyen több évig???????Hát mert utána 20xan behajtják.Van pár százeft-os tartozás lesz belöle pár millió,meg oda a házad,ha meg megdöglünk az se baj marad az örökösre!Vesszen az ilyen jogállam ez minden csak ez nem,évekig tanultam aztán dolgoztam adoztam,és miután a leadozott pénzemböl vettem ingatlanokat kitaláltak telekadot,a vállalkozásom csödbe ment/vendéglátó/saját sporolt pénzem szia,veszteséges lettem,és mit mondott a nö az Hát így járt hölgyem!Hát ez az ország is járjon így Ennyit a hazaszeretetröl.Ausztria érdekes megbecsül!

Rexor # 2010.02.08. 16:50

Kedves András,

Azt minden bank jónéven veszi, ha nem sunnyogsz, hanem beszélsz velük, ha fizetési nehézségeid vannak. Egy bank sem szereti, ha plusz költségeket kell vállalnia (pl. behajtócég kezébe adni a dolgot). Szerintem annak van esélye, hogy haladékot vagy részletfizetést kapj.

Juddyka: értem az elkeseredésed, de Ausztriában is úgy működnek a dolgok, ha kölcsönt veszel fel, akkor azt vissza kell fizetned. A rendszer erről szól, ha valaki kölcsönt vesz fel, annak tisztában kell lennie azzal is, hogy milyen kockázatot vállal. Zárójelben megjegyezném, hogy az örökös csak az örökrésze erejéig felel a tartozásokért...

boni mores # 2010.02.08. 18:50

juddyka,

az apeh soha nem működött "jutalékos" rendszerben (nem először hallom ezt a gyűlöletkeltő sötét ostobaságot),nincs és soha nem volt semmiféle összefüggés az ún. adható jutalom (valójában funkcióját tekintve nem rendszeres bér) és az adóhivatal ellenőrzési teljesítménye között.

A mozgóbér akkor adható, ha a bevételi előirányzatok teljesülnek. Ennek 99%-a önadózásból származik (azaz az adózók által önkéntesen bevallott és megfizetett adóból), 1%-a ellenőrzésből. Azaz ha megfeszülnek is a revizorok, végrehajtók és más alkalmazottak, akkor sem tudnak mit csinálni, ha maguk az adózók nem tudnak, akarnak adót fizetni. A tavalyi éves ellenőrzési előirányzat például már jóval az év vége előtt teljesült, de mivel az ismert okok miatt az önadózásból származó bevételek elmaradtak (mivel azokat a kormány jócskán felültervezte), így aztán el is maradt a szokásos éves jutalom.

Ha pedig alapvetően nem vitatod, hogy a modern állam működtetéséhez adózás szükséges, akkor az ehhez tartozó feladatok tömegét ellátni is szükséges. Így az adóhatóságot nem "eltartja" az állam (mint egy szociálisan rászorultat), hanem alapvető szolgáltatást nyújt általa.