ingatlan bérbeadás


nandy # 2009.10.29. 21:22

Járulékot nem kell, "csak" 25% forrásadót.

MINDIANA # 2009.10.30. 07:16

Köszönöm.

Mi van abban az esetben, ha a bérlemények kiadásának összege, nem külön bevételi forrásként, hanem a közös költségbe van beépítve? Azaz, csak tulajdonostárs használhatja, és megemelt közös költséggel fizet érte.

Üdv.Anna

nandy # 2009.10.30. 07:33

A bérbeadás mindenképpen vállalkozási tevékenységet jelent. A közös költségbe nem lehet beleépíteni, max. azzal együtt szedni - mint ahogy írtad is: emelt kktg-et fizet.

Ha a bérbevevő magánszemély, akkor a th. saját maga után vallja- és fizeti be a forrásadót.

Noncsy # 2009.11.02. 22:33

Üdvözlet!

Olyan kérdésem lenne, hogy mi a teendő akkor, ha párommal albérletben laktunk 5 hónapot, szerződés nem lett kötve és rossz anyagi helyzetek miatt nem tudtunk fizetni a tulajnak, aki erre úgy reagált, hogy egyik nap odaállított egy szolgálaton kívüli polgárőrrel és annak férjével, hogy költöznünk kell, mert nem fizettünk. Abban maradtunk akkor, hogy két napon belül kiköltözünk ha nem bírjuk kifizetni a tartozásunkat, ami 145000 Ft lett albérlettel és rezsivel együtt. Mivel ez számunkra teljesíthetetlen volt másnap kiköltöztünk. Akkor a tulaj és a már említett két "tanú" olyan kézzel írott szerződést készítettek, hogy az elmaradást eddig és eddig kifizetjük vagy jogi útra terelik az ügyet. Ebben a szerződésben az állt, hogy a rezsi az órák állása szerint lesz kiszámolva, ami számomra nem tiszta, ugyanis pár nappal az esemény elött érkezett egy fizetési felszólítás az egyik szolgáltatótól, aki felé nekünk nem volt tartozásunk, tehát az a tulajt terheli. A kiköltözés napján írt szerződést a tulaj elvitte másik lakhelyére fénymásolni, miután a párom, én a tulaj és a két tanú is aláírta és ráírtuk a személyi számunkat! Később a szerződést megnéztem amin az állt, hogy az összes elmaradásunk 270000 Ft! Tehát a kérdésem az lenne, hogy hogyan lehetne ezt a dolgot megoldani, hogy az általunk is tartozásnak vélt összeget egy közösen megegyezett időre kifizetnénk, és nem azt amit a tulaj és segítői meghatároztak, mert nem szeretném se azt, hogy a tulajnak rosszabb legyen az anyagi helyzete a mi tartozásunk miatt, se azt, hogy mi fizessük ki neki az elmaradásait, ugyanis sem módunkban, sem szándékunkban nem áll az összeg majd dupláját kifizetni!

A választ előre is köszönöm

nandy # 2009.11.04. 22:16

Nem kellene olyan papírt aláírni, amit nem olvastatok el.

Noncsy # 2009.11.05. 01:47

Köszönöm a tartalmas választ, de mi elolvastuk!Ahogy le is írtam máshol lett lefénymásolva ahol bárki bármit ráírhatott arra a papírra!

nandy # 2009.11.05. 06:38

A fénymásolat nem bizonyíték, csak az eredeti.

nandy # 2009.11.05. 06:41

De akkor nem értem, hogy amit eredetileg aláírtatok, abban milyen összeg szerepelt, hogyan lett ez utólag megváltoztatva...

Megjegyzem, öt hónapra a 145 ezer forint kissé kevésnek túnik, havi 29 ezer a bérleti díj + rezsi?

Noncsy # 2009.11.07. 00:26

Az eredeti példány az a tulajnál van, mi fénymásolatott kaptunk.Mikor elolvastam nem volt az összeg feltüntetve, csak a leolvasott órák állása.A 145 ezer az az elmaradásunk!Az albérlet havonta 25 ezer volt, a rezsi az elég sok volt, mert általány volt, gáz:27 ezer, villany:18 ezer a víz pedig fogyasztásra volt. De kb. havonta 60-70 ezer között volt az összes. De kérdésemre még mindig nem tudom a választ, hogy azt az összeget bármilyen módon be tudná-e hajtani rajtunk a tulaj vagy sem?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.11.07. 10:49

A fénymásolt okirat is bizonyíték, legfeljebb nem olyan jó, mint az eredeti.
Egyébként nem szerződést kötöttetek, hanem tartozáselismerést írtatok alá. Nem kellett volna.

ytted # 2009.11.24. 14:55

Sziasztok! Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy mit tudok tenni olyankor, hogyha tudom, hogy valaki kiadja a lakását, de nem hivatalosan, tehát az APEH nem tud róla! Én ezt szeretném jelenteni, de nem tudom, hogy milyen formában kell és hogy milyen büntetésre számíthat az illető? És mi kell ahhoz, hogy ezt bizonyítsam?
Segítségeteket előre is köszönöm!!

nandy # 2009.11.25. 10:26

Névtelen feljelentésekre nem igazán indul be az APEH, nincs is rá apparátusuk, főleg mióta a nyakukba sózták az illetékügyeket, plusz jövő évtől a helyi iparűzési adót is...

Ha a bejelentés tartalmazza a bejelentő nevét, adóazonosító jelét, akkor talán komolyabban veszik. De arra számíts, hogy a vizsgálat eredményéről téged nem fognak tájékozatni, mert adótitokról van szó...
Továbbá nem biztos, hogy találnak szabálytalanságot.

Az sem lenne jó, ha a fagyi visszanyalna...

ronix # 2009.11.25. 10:44

Ytted!
Az APEH-nek van olyan információs vonala, ahol akár a saját adataid megadása nélkül, anonim is bejelentést tehetsz... A www.apeh.hu oldalán megtalálod az elérhetőségeket.
De megfelelő kapacitás hiányában egy teljesen anonim bejelentéssel nem hiszem, hogy foglalkoznának. Hacsak nem valami nagy horderejű dologról van szó.
Szerintem ez azért nem az.

De gyorsan hozzá kell tegyem, hogy nem gondolom helyes lépésnek az ilyen jelegű „árulkodást”.
Igaz nem ismerem a helyzetedet, hogy miért fontolgatod ezt lépést.
Lehet, hogy Te is ingatlanhasznosítással foglalkozol, teljesen szabályosan, bejelentve és a bevételeidet leadózva, és zavar, hogy közeledben más is ezt teszi, de a bevételei eltitkolásával?
Vagy az a valaki olyanoknak adja bérbe az ingatlanát, akik zavarnak téged?

Rengeteg oka lehet annak, hogy az illető (fel)jelentésén gondolkodol és valószínűleg érthető is a felháborodásod, de én akkor is azt javasolnám, hogy egy konfliktushelyzet kezelésére más megoldást kell találni.
Valószínűleg nem mindenki osztja majd a véleményemet, de szerintem nem vezet jóra az egymás feljelentgetése. (Óvodai emlékeket idéz bennem.)

Egyébként az én információim szerint neked, mint bejelentőnek nincs egyéb bizonyítási kötelezettséged. Az Apeh fogadja a bejelentésedet, és azt előzetesen mérlegelve teszik, vagy nem teszik meg a következő lépést.
Természetesen ha nagyon valótlant állítasz és kiderül, akkor szerintem Téged is elővehetnek.
Arról nem is beszélve, hogy az akire panaszkodtál, ha megtudja, akár ellened is indíthat hasonló lépést. Aztán sosem lesz vége...
Éppen a jószomszédi kapcsolatokra apellálva vezették be ezt a bejelentési lehetőséget.
ronix

ytted # 2009.11.25. 17:22

Köszi a segítséget!

szilvia7676 # 2009.11.28. 09:23

Sziasztok!
Tudja valaki, hogy gyed mellett lehet-e ingatlan bérbeadásból jövedelem? van 7-es adószám.

Köszönöm

nandy # 2009.11.28. 10:53

igen. lehet.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.11.28. 13:01

Hej de jó, hogy szóba jött!

Meg tudja valaki mondani nekem, hogy mi az a hetes adószám?

Egy szakértő benyújtott nekünk 7-es adószámmal számlát, a pénzügyesünk visszadobta nekem!!, hogy erre nem fizet. Én meg azt sem tudom, hogy most mit kérdezzek a szakértőtől, vagy mit mondjak neki.

Köszönöm, ha valaki elmagyarázza.

monalisa1 # 2009.11.28. 15:29

A 7-es adószámot a vállalkozási igazolványhoz nem kötött tevékenységhez lehet igényelni, pl. bérbeadóknak, óraadóknak ill. szellemi tevékenységre lett kitalálva. Számla köteles, de nem vállalkozás.

(A Google-ből summásan ez a lényeg.)

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.11.28. 16:07

Ez egy iü. szakértő, most azt kérdezném, hogy mi a probléma lehet a számlájával, illetve a cégünknek mi lehet a gondja? Adót nem számolt el, azt tudom.
Ha ilyen számlája van, akkor ilyen van, gondolom miattunk nem fog vállalkozási igazolványt kiváltani, nemde?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.11.28. 16:13

:) Köszi.
Rátaláltam az adófórumra.

"Az adószámmal rendelkező, számlát kiállító, művészeti tevékenységét önálló tevékenység keretében folytató (szabadfoglalkozású) művész az e tevékenységből származó jövedelmét terhelő adóelőleget negyedévente maga is megállapíthatja és megfizetheti, szemben a korábbi időszakkal, amikor ezt csak a kifizető állapíthatta meg és vonta le.

E szabály háttere az, hogy a művészeti tevékenységet önálló tevékenység keretében folytató magánszemélyek egy része nem választja az egyéni vállalkozói jogállást. A kifizető az ún. adószámos művésznek történő kifizetéskor a bevételből a művész nyilatkozata szerinti költség levonásával megállapított adóelőleg-alap (de legalább a bevétel 50 százaléka), nyilatkozat hiányában a bevétel 90 százaléka szerinti adóelőleg-alap (jövedelemtartalom) alapján vonja le az adóelőleget. Az adószámmal rendelkező, művészeti tevékenységet önálló tevékenység keretében folytató művész az általa kiállított számlák alapján megszerzett bevételei után az adóelőleg-fizetési kötelezettséget a magánszemély adóelőleg-fizetési kötelezettségére irányadó rendelkezések szerint (azaz negyedévente) teljesíti, és ebben az esetben a kifizetőnek az adott kifizetésből nem kell adóelőleget megállapítania (levonnia). "

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.11.28. 16:22

szja. 49. § (1) A magánszemély negyedévente, a negyedévet követő hónap 12. napjáig megállapítja a bevételt terhelő adóelőleget, ha a negyedévben olyan bevételt szerez, amelynek alapján meghatározott jövedelem az összevont adóalap részét képezi. Nem terheli e kötelezettség a magánszemélyt, ha a bevételt terhelő adóelőleg megállapítására a kifizető, a munkáltató köteles.

(15) A magánszemély a negyedévet követő hónap 12. napjáig megfizeti a negyedévben megszerzett bevétele alapján

  1. általa megállapított adóelőleget;
  2. a kifizető által megállapított, de le nem vont, a kifizető által kiállított igazoláson feltüntetett adóelőleget, ha annak megfizetésére a kifizető nem köteles.

Most azt kérdezném, hogy a kifizető nem köteles adóelőleget levonni? A kifizetőnek ki kell állítania egy igazolást és megküldenie az apeh-nak és a számlakiállítónak?

nandy # 2009.11.28. 17:46

Először is azt kell tisztázni, hogy valóban magánszemélyről, vagy pedig egyéni vállalkozóról van szó. A 7-es adószám ebben nem segít, mert pl. ha valaki először magánszemélyként kér adószámot, és aztán kiváltja a vállalkozóit, nem adnak új számot, marad a 7-es.

Sokakat megtéveszt az, hogy az illető számlát ad...

De ha magánszemélyként adja a számlát, akkor valóban a kifizető kötelessége levonni az adót, járulékot. Ha elmulasztja, bírságra is számíthat. Ez alól az sem mentesít, ha a magánszemély befizeti maga után az adót.

Szja-t mindenképpen kell vonni.
vizsgálni kell még, hogy a jövedelem eléri-e a minimálbér 30%-át. Az sem mindegy, hány napra szólt a megbízás. Mert pl. egy napra kifizetnek 10.000,-Ft-ot, amiből még levonható a ktg. is, mondjuk 10% átalány. Így a jövedelem 9.000,-Ft, ez több, mint az egy napra eső minimálbér 30%-a (715,-Ft/nap). De ha a kifizetés 15 napra szól, akkor a napi jövedelem 600,-Ft.

Ha biztosítási jogviszony keletkezik, akkor vonnik el a 9,5% nyj-t, 4 ill. 6% ebj-t. A kifizetőnek pedig fizetnie kell 26% TB-t.
Ha nem keletkezik biztosítási jogviszony, akkor az szja-n kívül nem kell vonni semmit, a kifizetőnek pedig 11% eho-t kell fizetni.

nandy # 2009.11.28. 17:47

(Emiatt nem nagyon szeretik a kifizetők a 7-es adószámúakat...)

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.11.29. 07:42

Nandy, nagyon köszönöm.

Tehát lehet magánszemély, vagy akár egyéni vállalkozó, az adószáma 7-es, azon nem tud változtatni. Ez lényeges, mert a pénzügyesünk olyan adószámot kért, ami nem hetessel kezdődik.

Szerinted írásban nyilatkoztassuk, hogy magánszemély-e, vagy egyéni vállalkozó?

Eléri bizony. Egyszeri megbízás, egy adott feladatra, 3 hét időtartamú, díjazás a minimálbér 8x-a.

Ezzel a költséglevonással nekünk kifizetőknek kell foglalkoznunk?

Előre is köszönöm a válaszod.

Üdv. Imma

nandy # 2009.11.29. 08:34

Igen. lehet nyilatkoztatni, de ha azt mondja, egyéni vállalkozó, akkor mutassa be az EV-igazolványát.

A költséglevonásos nyilatkozatot is a magánszemélynek kell adnia. Azt ő tudja, hogy tud-e költséget elszámolni vagy sem. (Ha tételes költségelszámolásról nyilatkozik, akkor max. 50%-ot lehet elfogadni).
Nyilatkozat hiányában 10% a költséghányad, és 36% szja-t kell tőle vonni.