ingatlan bérbeadás


Rogger # 2010.08.19. 09:11

Tiszteletem!

Azt meg tudná nekem mondani itt valaki hozzáértő, hogy
a bevételemből mit tudok konkrétan levonni költségként?
Kiszámlázom a bérleti díjat + rezsi + biztosítás + közös költség, a bérleti díjon kívül ezeket le is költségelem. Eddig rondben.
De...
Ha nincs éppen bérlőm, akkor is van közös költségem, biztosítás, alapdíjak a gázra, villanyra. Ezeket is leírhatom? Valamint az építményadót?

Köszönöm előre is a válaszokat!

nandy # 2010.08.19. 16:25

Kedves palmika,
könyvelő vagyok, akárcsak te. Látom, hogy máshol feltetted a kérdésed, kíváncsi leszek a válaszokra.

A törvénymódosításból szerintem továbbra is az jön le, hogy kell adószámot kérni, csak nem kell külön bejelenteni az áfa-mentességet.

ma58 # 2010.08.24. 10:10

Kösz a parlamenti oldalt, ez már egy kicsit csökkenti a homályt. Kiollóztam az ingatlan bérbeadására vonatkozó lényeget.

15. § Az Szja tv.
3. §-a 17. pontjának a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/17. Egyéni vállalkozó:/
„a) az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló törvény szerinti egyéni vállalkozói
nyilvántartásban szereplő magánszemély, az említett nyilvántartásban rögzített
tevékenysége(i) tekintetében azzal, hogy nem minősül egyéni vállalkozónak az a
magánszemély, aki
aa) az ingatlan bérbeadási,
ab) a szálláshely-szolgáltatási tevékenység folytatásának részletes feltételeiről és a
szálláshely-üzemeltetési engedély kiadásának rendjéről szóló kormányrendelet szerinti egyéb
szálláshely szolgáltatási
tevékenységéből származó bevételére az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelemre, vagy
az önálló tevékenységből származó jövedelemre, vagy a tételes átalányadózásra vonatkozó
rendelkezések alkalmazását választja;”

17. § Az Szja tv. 18. §-ának (1) bekezdése a következő c) ponttal egészül ki:
/(1) Az önálló tevékenység bevételével szemben a jövedelem megállapításához elszámolható/
„c) az ingatlant nem egyéni vállalkozóként bérbeadó (ideértve a szálláshely-szolgáltatási
tevékenység folytatásának részletes feltételeiről és a szálláshely-üzemeltetési engedély
kiadásának rendjéről szóló kormányrendelet szerinti egyéb szálláshely szolgáltatást is)
magánszemély e tevékenységére az a) pont rendelkezésének alkalmazása esetén – a 3. számú
melléklet rendelkezéseitől eltérően – értékcsökkenési leírást a 11. számú melléklet
rendelkezései szerint számolhat el.”

34. § Az Art. 22. §-ának (16) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(16) Mentesül a magánszemély adózó az adószám megszerzéséhez előírt bejelentési
kötelezettség teljesítése alól, ha kizárólag az általános forgalmi adóról szóló törvény szerinti
ingatlan-bérbeadási (haszonbérbeadási) tevékenységet – ide nem értve a kereskedelmi
szálláshelyadási tevékenységet – folytat és az általános forgalmi adót érintően nem él az
adókötelessé tétel jogával.”

A Tao törvény változásával összhangban a vállalkozói személyi jövedelemadó szerint adózó egyéni
vállalkozó is az 500 millió forintot meg nem haladó adóalap után 10 százalékos adómértékkel, az
adóalap ezt meghaladó része után pedig 19 százalékos mértékkel fizet vállalkozói személyi
jövedelemadót. A módosítás év közbeni hatálybalépésére tekintettel a Javaslat a 2010. évre az
átmeneti rendelkezések között rögzíti az alkalmazni rendelt szabályokat.
Az Szja törvény módosítása révén egyértelművé válik, hogy az ingatlan bérbeadáshoz a
magánszemélynek nem kell egyéni vállalkozóvá válnia (ugyanez a szabály vonatkozik az egyéb
szálláshely szolgáltatást nyújtó magánszemélyre is). A költségelszámolásra vonatkozó rendelkezések
szerint értékcsökkenési leírást csak az egyéni vállalkozó számolhat el az ingatlan-bérbeadásból, a
szálláshely-szolgáltatásból származó bevételével szemben, ami arra ösztönözheti a magánszemélyeket,
hogy egyéni vállalkozóvá váljanak. Ez sok esetben indokolatlan adminisztrációs követelményeket állít
a magánszemélyek elé. Ennek elkerülése érdekében a Javaslat módosítja a jövedelem megállapításnak
szabályait, az önálló tevékenységet folytató magánszemélyként ingatlant bérbeadó (egyéb szálláshelyszolgáltatást
nyújtó) magánszemélyek számára is lehetővé teszi az értékcsökkenési leírás elszámolását.
A Javaslat értelmében megszűnik a vállalkozók kommunális adója és az üdülő épület utáni
idegenforgalmi adó.

a 15. §-hoz
Az Szja törvény módosítása révén egyértelművé válik, hogy az ingatlan bérbeadáshoz a
magánszemélynek nem kell egyéni vállalkozóvá válnia (ugyanez a szabály vonatkozik az egyéb
szálláshely szolgáltatást nyújtó magánszemélyre is).

a 17. §-hoz
A Javaslat szerint az ingatlan-bérbeadási (egyéb szálláshely szolgáltatási) tevékenységet önálló
tevékenységként folytató magánszemély számára is lehetővé válik, hogy bevételével szemben
értékcsökkenési leírást számoljon el az egyéni vállalkozókra vonatkozó szabályok szerint

a 34. §-hoz
A magánszemély – adminisztratív terheinek csökkentése érdekében – az ingatlan bérbe/haszonbérbe
adása esetén mentesül a bejelentési kötelezettség alól és nem kell adószámot kérnie, ha ezen
tevékenységére nem választja az általános forgalmi adófizetési kötelezettséget.

kal89 # 2010.08.24. 13:41

Kedves forumozok,

Az alabbiakat inkabb kerdezem, mint allitom:

Tehat lakasberbeadassal kapcsolatos valtozasok szerint

  • valoban nem kell adoszamot kerni
  • leirhato ertekcsokkenes

Igy, pl egy 30 millios, 70e Ft-os lakberu lakas eseten
levonhato evi 2% amortizacio, azaz 600eft.
A lakber evi 840eFt, ha semmi tovabbi koltseg nem kerul levonasra, akkor a jovedelem 240e Ft, melynek adoja - savtol foggoen 17%, vagy 32% (attol fuggoen, hogy a berbeadonak milyen egyeb jovedelmei vannak, melyhez a lakasberbeadasbol szarmazo jovedelem hozzaadodik).
Ez igen komoly adocsokkenest jelent.

Az adoszamot illetoen: ha nincs adoszam, akkor - tudomasom szerint - nem lehet szamlatombot venni, igy a lakasberbeado nem tud szamlat sem adni.
Ez igaz?

Tovabbi kerdesem az volna, hogy a mar adoszammal rendelkezo lakasberbeadonak sem kell ezentul szamlat adnia? Esetleg vissza kell adni az adoszamot (nem tudom, hogy ilyen van-e)?

Elnezest az ekezetek hianyaert, a hosszusagert, es a laikus hozzaallasert.

Kerem, ha van valakinek a fentiekkel kapcsolatban egyeb informacioja, ossza meg velunk.

koser # 2010.08.27. 16:05

Az lenne a kérdésem, hogy osztrák állampolgárnak Magyarország területén bérbeadott ingatlana után hol kell adóznia?
Mint magánszemélynek van-e számlaadási kötelezettsége?

Köszönöm előre is a válaszokat!

nandy # 2010.08.28. 11:45

Az ingatlan fekvése szerinti államban.

nandy # 2010.08.30. 12:12

Végre megjelent egy APEH-tájékoztató.

http://www.apeh.hu/…tesites.html

Valóban nem kell adószámot kérni, ha...

kal89 # 2010.09.02. 05:52

Itt talalhato az APEH tajekoztatas a berbeadott lakas - maganszemely berbeado altal figyelembeveheto es bevetelbol levonhato - ertekcsokkenesevel kapcsolatban:

http://www.apeh.hu/…rbeadas.html

Szamomra a legfajdalmasabb, hogy csak a berbeadas megkezdeset megelozo max. 3 evben megvasarolt lakas eseteben veheto figyelembe ertekcsokkenes.
Tehat ez szinte csak azokat erinti, akik berbeadasi szandekkal vasarolnak lakast. Ha valaki tobb mint 3 evvel ezelott epitett, vagy vasarolt lakast, akkor - ugy tunik - nincs figyelembe veheto amortizacio.

Ha eseteleg valakinek van otlete - akar nem ingyenes tanacsadas formajaban is - kerem, irjon email cimemre:
kal89 kukac gmail.com

Rogger # 2010.09.02. 08:18

Tiszteletem!

Azt meg tudná nekem mondani itt valaki hozzáértő, hogy
a bevételemből mit tudok konkrétan levonni költségként?
Kiszámlázom a bérleti díjat + rezsi + biztosítás + közös költség, a bérleti díjon kívül ezeket le is költségelem. Eddig rondben.
De…
Ha nincs éppen bérlőm, akkor is van közös költségem, biztosítás, alapdíjak a gázra, villanyra. Ezeket is leírhatom? Valamint az építményadót?

Köszönöm előre is a válaszokat!

Rogger # 2010.12.20. 07:49

Tiszteletem!

Azt meg tudná nekem mondani itt valaki hozzáértő, hogy
a bevételemből mit tudok konkrétan levonni költségként?
Kiszámlázom a bérleti díjat + rezsi + biztosítás + közös költség, a bérleti díjon kívül ezeket le is költségelem. Eddig rondben.
De…
Ha nincs éppen bérlőm, akkor is van közös költségem, biztosítás, alapdíjak a gázra, villanyra. Ezeket is leírhatom? Valamint az építményadót?

Köszönöm előre is a válaszokat!

hollosne # 2011.01.11. 17:51

Üdvözletem!
Szeretném megtudni,ha ki akarjuk adni a fiam nevére vásárolt házat,hogy a felvett hitelt törleszteni tudjuk, akkor csak ő, mint tulajdonos tudja kiadni, vagy a férjem is, aki haszonélvező?És, ha igen, mivel párom egyéni vállalkozó /de nem ingatlan vonalon /,akkor csak vállalkozóként teheti?Akkor ezt a tevékenységi körébe is be kellene venni? Magánszemélyként, külön adószámon nem? Aki tud, kérem válaszoljon!
Köszönöm!

nandy # 2011.01.14. 16:53

Magánszemély is lehet bérbeadó, és már adószám sem kell hozzá.

nassas # 2011.01.28. 11:58

Üdv mindenkinek.

Azt hittem, tudok magyarul, de ezt a részt úgy látom, többen nem értik:

http://www.apeh.hu/…_110120.html?…

"Azok a magánszemélyek, akik nem egyéni vállalkozóként végeznek bérbeadási tevékenységet, valamint azok, akik egyéb szálláshely szolgáltatást nyújtanak, épület és épületrész esetében – korábban bármely tevékenység bevételével szemben még el nem számolt mértékig – akkor is elszámolhatják az értékcsökkenést, ha a hasznosított épületet, épületrészt három évnél régebben szerezték meg, vagy a használatbavételi engedélyt szerezték meg három évnél régebben. "

Mit jelent a "korábban bármely tevékenység bevételével szemben még el nem számolt mértékig" ?

Szintén az APEH-től máshol : http://www.apeh.hu/…rbeadas.html

"Értékcsökkenési leírást a tevékenység megkezdése előtt legfeljebb három évvel korábban megszerzett (létesült) ingatlan, egyéb szálláshely értéke után lehet elszámolni."

Én 2004 óta adok bérbe egy adószámmal, számlával, de nem egyéni vállalkozóként egy lakást. A lakhatási engedély megszerzése után pár hónappal bérbeadtam. Most akkor rám mi vonatkozik? Vonhatok le amortizációt, vagy csak tapasztalatot? Nem is értem ezt a 3 évet. Aki már régebben szerezte meg az ingatlant, az mit csinált rosszúl, hogy büntetik?

Kérem, aki tudja a választ, ne titkolja. Köszönöm.

nassas

bonn2004 # 2011.03.12. 15:06

Édesapám szeretné kiadni a lakásunkat albérletbe.
Tavaly augusztus óta már nem kötelező bejelenteni, illetve adószámot kérni az Apeh-tól.
Édesapámra teljesen vonatkoznak azok a feltételek ami miatt mentesül a bejelentés, és adószám kérés alól.(Nem egyéni vállalkozó, nem él a áfa-kötelezettséggel, csak ingatlan bérbeadásra szeretné kiadni...)
Ha így is van akkor nem kell számla, csak elég egy bevételi pénztárbizonylat amire ráírjuk, hogy kitől, mennyi pénzt vett át, mikor, mire, plussz édesapám neve, és adóazonosító jele.
A kérdésem a következő:
a szja hogyan kell ebben a formában elintézni?
Mert valaki azt mondja hogy itt is negyedévente a negyedévet követő 12-ig kell bevallani és megfizetni?
Nem elég csak az éves szja-ban elintézni ezt?
Mert az Apeh a telefonban ezt a negyedévet a mi esetünkben nem mondta. Nem csak az egyéni vállalkozókra vonatkozik ez a mód?
Aki tud valamit erről kérem írja meg.
Köszönöm, Szilvi

nandy # 2011.03.13. 16:14

szja-előleget negyedévente kell fizetni, bevallani csak évente egyszer.

csercsa # 2011.03.17. 16:07

Sziasztok

Érdeklödni szeretnék remélem tudtok segiteni.
Lenne nekem egy kiadó lakásom.De nem tudom, hogy hogyan kell lejelenteni adozás szempontjábol ha esetleg kiadom.Vagy ha ismerösnek adom ki adhatom bérleti dij nélkül is?Ekkor mi az eljárás.
Elöre is köszönöm

Csercsa

Rogger # 2011.03.29. 08:34

Tiszteletem!

Használt dolgokat, amiről nincs számla, hogyan tudom költségként elszámolni? Pl. bútort veszek magánszemélytől, nem tud számlát adni. Elég egy adásvételi szerződés is?

Köszi,
Roger

orig # 2011.04.08. 05:59

Tisztelt Fórumozók!

Szeretném megkérdezni Tőletek, hogy be kell-e jelenteni az apehnál, ha a bérlő nem fizetett tavaly egész évben egy petákot sem. Szerződés ugyan van, de most tervezem a pert. A bérlőt már kitettem ugyan, de 800 eft-tal tartozik a rezsivel együtt.

Tudom, hogy jóval korábban ki kellett volna tenni, de hát mindig megkönyörültem rajta.

Korábban nem kértem adószámot. Tavaly előtt még úgyahogy fizetgetett. De tavaly már semmit. A tartozását papíron elismerte, és ígérte, hogy törleszti. Júniusig adtam neki határidőt.

Szerintetek mit tegyek? (Amellett, hogy tudom, hogy az első hozzászólás az lesz, hogy nem vagyok normális.)
Köszönöm a választ.

nandy # 2011.04.08. 16:55

Bevallási (és azzal együtt adófizetési) kötelezettség akkor keletkezik, amikor a bérlő fizet.

csipita # 2011.05.25. 12:20

Több dologban is szeretnék segítséget kérni.
Bérlünk egy üzlethelyiséget egy nyugdíjas házaspártól. 2-en tulajdonosok, 2-en írták meg a bérleti szerződést is, mint bérbeadók. 20.000 Ft a bérleti díj havonta. Nekik mint nyugdíjas magánszemélyeknek kell váltani adószámot? Ha nem, akkor nem kapnak számlatömböt. Akkor milyen bizonylatot tudnak nekünk adni arról, hogy mi kifizetünk nekik havi 20.000 Ft-ot? A bevételük után mennyi adót- és egyéb dolgot kell levonni, bevallani, befizetni, stb. Mikor? A nyugdíjukkal összevontan adózik, vagy elkülönülten? Mert nem mindegy. Ha összevonódik, azt mondták, annyit kéne befizetni, hogy inkább ideadják ingyen. Tudna ebben nekem valaki S.O.S segíteni?

Pale # 2011.08.16. 08:42

Tiszteletem!
Elolvastam jónéhány jogszabályt, de persze alig értem őket. :(
Van főállásom, másodállásként pedig vállalkozó is vagyok. Van egy lakás, amelyben élek és van egy másik, aminek az egyik szobáját kiadom, másikban van a vállalkozás székhelye.

  1. Ebben a helyzetben vállalkozóként adózok, vagy magánszemélyként? Vállalkozóként adok számlát? Vegyem fel a tevékenységeim közé?
  2. Mennyi az adó nagysága?
  3. Hogy is van ez az ÁFA dolog?
  4. Negyedévenként kell adóznom?
  5. Milyen költségeket számolhatok el a bérbeadással kapcsolatosan?
  6. Hol kell mindezt bejelentenem?

Köszönöm, ha valaki válaszol!

szitytya # 2011.08.24. 19:22

Üdvözletem Mindenkinek!

Feleségemmel közös tulajdonban (azonos tulajdoni hányad)lévő üzlethelyiséget szeretnénk bérbe adni. Nem rendelkezünk adószámmal, önálló tevékenységből származó jövedelemként akarunk adózni. Erről a bérlőnek bevételi pénztárbizonylattal szeretnénk nyugtát adni. A szerződésen mind a ketten bérbeadóként szerepelünk.

A következő kérdésre szeretnék választ kapni:
1
Adózásnál megosztottan kell bevallani vagy valamilyen megállapodás alapján elég ha egyikünk adózik?

2
A bevételi pénztárbizonylaton mind a kettőnk adatait fel kell tüntetni vagy csak az egyikünkét aki majd adózik?

Válaszokat előre is köszönöm!

Üdv: Szitytya

C a s a b l a n c a # 2011.08.25. 05:37

Ez a terv így szépnek tűnik, de a bérlő (nyilván egy vállalkozó) biztos, hogy ÁFÁ-s számlát kér a bérleti díjról, a bevételi pénztárbizonylat pedig vicc...

A közös tulajdonú ingatlant is egyikőtök kiadhatja és így egyszemélyben adózik. Mit bonyolítjátok? Mi köze a tulajdoni hányadnak a bérbeadáshoz?

Nem gondoljátok, hogy frankón indul az ügyetek? Még ahhoz is tökfejek vagytok, hogy egy sz...ros helyiséget bérbe adjatok.

Az ilyeneknek persze mindig van tulajdona, pénze, egyéb vagyona...

szitytya # 2011.08.25. 09:20

C a s a b l a n c a: OFF !

Valaki más, valami építő hozzászólás?

Zizzz # 2011.08.25. 09:34

Szitytya
Magyarországon nincs családi adózás, külön-külön kell a tulajdoni hányad alapján megosztani a bevételt.
Casablanca hozzászólását meg nem szabad figyelembevenni. Az ingatlan bérbeadása fő szabályként amúgy is Áfa-mentes.

"Az adószám hiánya - tekintettel az
adómentes körbe tartozó tevékenységre - a magánszemélyt nem akadályozza a számviteli
bizonylat beszerzésében és kibocsátásában, mivel a rendszeres bevételszerző tevékenységre
tekintettel az általános forgalmi adó alanya, ezért az Áfa. törvényben meghatározott - a
magánszemély nevét és adóazonosító jelét tartalmazó - bizonylat kibocsátására kötelezett"

Tehát én vennék számlatömböt, és külön-külön számláznék. Remélem segítettem.