vatera apeh


nandy # 2010.06.15. 15:34

(benzinszámláról kérdezz meg valakit, gyanítom hogy az csak tételes útnyilvántartás mellett elszámolható)

Költségelszámolásra kétféle mód van: átalány (10%), vagy tételes. A kettő együtt értelemszerűen nem megy, ha az átalányt választod, nem tudod levonni a benzinszámlákat.
De ezt írtam már egy-két nappal ezelőtt.

(Nem mellesleg 2009.02.01-től cégautóadót is kellene fizetni, ha a magánszemély autóval kapcsolatban költséget számol el...)

ilona123 # 2010.06.15. 14:56

Értem!kell egy kis idő még nekem amíg feldolgozom hogy az apeh bármit megtehet,ezek szerint az apeh nem tartja be a törvényeket.Remélem azért a végén jól jössz ki a dologból,vagy legalább is nem a teljes forgalmadat kell befizetni adóban hanem jóval méltányosabbak lesznek.Jöttem itt a törvényekkel meg az igazsággal.....,szegény nandy ezt próbálta magyarázni.Mindenesetre tolom ezerrel az on line eladást hogy legalább ne zsebből kelljen finanszíroznom az ügyet addígra hátha összejön valaki.Semleges értékelések,családonként 4-5 felhasználónév ezt javaslom a kezdő aukciózóknak....

lacix # 2010.06.15. 14:12

Folyamatban lévő ügyről van szó, természetesen védekezem, viszont ennek részleteit nem oszthatom meg egy nyilvános fórumon. Lényeg hogy az eljárásukban és a megállapításokban nem sok minden volt, ami törvényes... Viszont ők az APEH, végsősoron nem hiszek benne, hogy le lehetne győzni őket..

ilona123 # 2010.06.15. 13:52

tehát az apeh elképzeli hogy te mennyit kerestél,megbüntet,ezek után rajtad a sor hogy bzonyítsd az ellenkezőjét?az apehnek van joga vélelmezni de nem mindegy hogy mi alapján,a törvényeket be kell tartania neki is!!!!!!!!téged is úgy büntettek hogy pl:egy millió a forgalom után 950 ezer az adó,mint ahogyan a hírekben hallhattuk?szerintem a bizonyítás terhe az apehon van,lehet hogy rosszul gondolom de ha nem vallasz be valamit akkor neki kell bizonyítania?

ilona123 # 2010.06.15. 13:45

mi a véleményed az adószakértő nyilatkozatáról,miszerint nem törvényes üzletszerűvé átminősíteni az ingóértékesítést éppen ezért csak a sima ingóértékesítés utáni adót kell megfizetni ( és persze a büntetést) a 90%-os jövedelem nem állapítható meg.Egyértelmű volt az üzletszerűség ha végignézték az eladási listát?nálam az a helyzet hogy legalább a fele saját holmi,olyan használt dolog ami csak egyszer fordul elő a listában és tök egyértelmű,az egészet üzletszerűvé teszik?Azt is hallottam hogy az értékelések nem bizonyítanak semmit "nem számít hitelt érdemlő adatnak" így mondta egy témában némileg járatos ismerősöm,mivel nincs aláírt adás vételi és a piacterek rákényszerítenek a pozitív értékelések gyűjtésére (megjegyzem teljesen jogosan) csakhogy ez nem hivatalos bizonyíték teljesen lehetetlen a valós forgalom bebizonyítása,rendben írtad hogy ez nem érdekli őket de mégis mi alapján......na mindegy tény hogy első fokon ez a helyzet!jól értem hogy évekig húzdhat az ügy?

lacix # 2010.06.15. 13:24

pár nappal ezelőtt írtam hogy németországban is hasonló módon jártak el amikor az e-bay eladóit vizsgálták,pusztán a törvényes magatartást próbálták kikényszeríteni,a végső összeget nem hiszem hogy mepróbálják jogerősen behajtani,INKÁBB A REKLÁM CÉL!!!Ennek hatására százmilliókat fizethettek be maguktól az eladók (amivel semmi gond,adót fizetni kell).

Na ebben azért nem bíznék...

lacix # 2010.06.15. 13:21

Szia ilona123,
mivel folyamatban van az ügy, ezért ide konkrétumokat semmiképpen nem fogok írni.
Amire válaszolhatok: a tömegből vettek ki, 2006, 2007, 2008. évet vizsgálták, a 2009-re az említett levelet is megkaptam.
Igen, foglalkoztak az üzletszerűséggel. Összeadták a számokat a listából, majd ennek a 90%át jövedelemnek tekintik. (benzinszámláról kérdezz meg valakit, gyanítom hogy az csak tételes útnyilvántartás mellett elszámolható)
Ügyvéd ismerősként is százezer fölött jóval. Nem volt hatékony, de akár lehetett volna az is.

ilona123 # 2010.06.15. 12:48

Hello!pár nappal ezelőtt írtam hogy németországban is hasonló módon jártak el amikor az e-bay eladóit vizsgálták,pusztán a törvényes magatartást próbálták kikényszeríteni,a végső összeget nem hiszem hogy mepróbálják jogerősen behajtani,INKÁBB A REKLÁM CÉL!!!Ennek hatására százmilliókat fizethettek be maguktól az eladók (amivel semmi gond,adót fizetni kell). Nagyon örülök hogy valaki olyan is írt aki konkrétumokkal is tud szolgálni.Az első kérdésem az lenne hogy bevallottad az adott évi bevallásodban az általad gondolt jövedelmet vagy csak kivettek a tömegből?Üzletszerűen foglalkoztál e,vagy csak a saját dolgokból árultál milliókat (ami nem lehetetlen, már ezt is boncolgattam) egyáltalán foglalkoztak az üzletszerűséggel?Egyszerűen fogták a piactér által beszolgáltatott eladási listát és összeadták az összegeket és ez lett a forgalmad?semleges értékelések negatívak stb?nálam több mint ezer apró tételről van szó ezekkel foglalkoznak egyenként hogy mi micsoda,vagy minden üzletszerű?Ja hogy ez nem is egy kérdés...előre is köszönöm a választ.Ja és ha nem túl illetlen kérdés az ügyvéd mennyibe kerül egy ilyen ügyben csak nagyságrendileg érdekel persze,hatékony e ebben az esetben?

nandy # 2010.06.15. 12:27

Nézd, én ebben semmi kivetnivalót nem látok. Magyarországon az adózási fegyelmet erősíteni leginkább szigorú ellenőrzéssel és következetes bírságolással lehet.

Az önkéntes jogkövetés viszont továbbra is csak álom marad... szerintem. Legalábbis nem jellemző kis hazánk polgáraira. :((

lacix # 2010.06.15. 12:11

Meg se próbálták.
Idézet tőlük:
"A Szövetség az Elektronikus Kereskedelemért munkáját az e-kereskedelem magyarországi fejlődésében fontosnak érzem, és gondolom a tagságot is érdekli, milyen fő ellenőrzési irányokat szab meg az adóhivatal ezen a területen. Az adóhivatalnak lépést kell tartania a gazdasági életben bekövetkezett változásokkal, így az internetes gazdaság előretörésével együtt az ellenőrzés irányait, sok esetben módszereit is változtatnia kell. Ezen törekvésnek egyik következményeként 2009-től fokozottabban ellenőrizzük az elektronikus kereskedelemben résztvevő vállalkozásokat, az adózási fegyelmet. Ez a változás a SZEK tagsága nem egy résztvevőjének is feltűnt, akikkel megpróbálunk korrekt kapcsolatot kiépíteni. Fontosnak érzem megjegyezni, hogy nem elsősorban a bírságolás a fő cél, hanem az adózási folyamatok helyes irányba terelése. Intenzív fellépésünknek nem az a célja, hogy a magyarországi internetes gazdaságot ellehetetlenítsük, hanem hogy az ezen a területen tapasztalható jogszabályi anomáliákat feltárjuk, az adózási fegyelmet erősítsük, és tudatosítsuk minden résztvevővel, hogy függetlenül a kereskedelem formájától, számítani kell ellenőrzésekre. Talán ezzel a fellépéssel is tudjuk erősíteni az önkéntes jogkövetést."

nandy # 2010.06.15. 09:04

Az, hogy a tényleges jövedelem mekkora lehetett, láthatóan nem foglalkoztatta a revizorokat,

Szerinted honnan tudták volna pontosan megállapítani a tényleges bevételedet, ha te magad sem tudod bizonyítani?

lacix # 2010.06.14. 22:59

Sziasztok!
Én vagyok az egyik szerencsés akit már tavaly elkezdtek vizsgálni. Kb 1 év után lett belőle első fokú határozat. Ügyvéd intézi, de úgy tűnik jobban szeretik, ha személyesen megy be az áldozat. Az, hogy a tényleges jövedelem mekkora lehetett, láthatóan nem foglalkoztatta a revizorokat, csak hogy kihozhassanak egy csillagászati összeget... Sokan lesznek még itt pácban. A topiknyitóhoz: nem ismerem az anyagi helyzetedet, de 1.5 millióval nagyon komoly bajod nem lehet. Nálam a teljes összeg, amit kihoztak a leg szigorúbb nézőponttal, a megállapított hiány + bírság+ késedelmi kamat kb a forgalom 75%-a

ilona123 # 2010.06.13. 19:40

helyes,ennek pont itt volt az ideje.várom a további hozzászólásokat.

nandy # 2010.06.13. 11:00

Utoljára mondom: szó sincs 10x-es büntetésről, bár nyilván jobban hangzik, ha ezt írják a szemét apeh-ról... Neked meg jobban tetszik, mert hasonló cipőben jársz.
Mivel észérvekkel téged nem lehet meggyőzni, ezért én befejeztem (a többiek már rég megtették...), te meg majd magyarázd meg az ellenőrnek az álláspontodat.
Na pá...

ilona123 # 2010.06.12. 07:13

szerintem nagyon fontos hogy mi volt a levélben,így is kezdtem ezt a témát:hogy levelet kaptam az apehtól,mert hogy ugye az egész témát én kezdtem el tehát nem küldhetsz el innen csak úgy,mert nem tetszik amiket írok,te már döntést hoztál az ügyben,részedről kéne befejezettnek tekinteni az írogatást.AZT MONDOD KI KELL FIZETNI A 10 SZERES BÜNTETÉST!időröl időre feltünnek itt olyan írások is amik nem értenek veled egyet,na ezek miatt vagyok itt,így alakul ki a vita és ilyenkor jönnek az ötletek sőt még talán megoldás is születhet...vagy talán ír valaki akit már behívtak.NEM SZEMÉT AMIT ÍROK,NÁLAM AKADT EL A LEMEZ?MÉG MINDÍG NEM VÁLASZOLTÁL HOGY MIÉRT AJÁNLOTTAD AZ ADÓSZAKÉRTŐT AZ ELEJÉN?(tudom csak valami félelmeteset akartál írni a kis naiv ilonának HÚÚÚÚ ide adószakértő is kell mibe keverdtem jajjj istenem miért kellet ez az egész!!!) AZ ADÓSZAKÉRTŐ AZT MONDJA NEM JOGOS A 10szeres büntetés ERRE TE:AZ ADÓSZAKÉRTŐ NEM ÉRT HOZZÁ!!!NA ERRE ÍRJ VALAMIT.

nandy # 2010.06.10. 11:47

FreedomFighter:

Ha üzletszerűen értékesítesz, akkor mindenképpen gyűjtsed a számlákat, mert azok hiányában csak 10%-ot tudsz költségként elszámolni.

Ilona:
Úgy látom, nálad elakadt a lemez... Ha nem tudsz újat mondani, akkor ne szemetelj itt tovább.

FreedomFighter # 2010.06.10. 11:29

Köszönöm a válaszokat!
Ilona számlákkal kapcsolatos kérdését én is feltettem korábban, az volt a válasz, hogy :

"Természetesen ha a 75%-os költséglevonást alkalmazod, akkor nem kell számlákat gyűjteni...Vagy tételesen számolod el a költségeket számla alapján, vagy 75%-os átalánnyal. A kettő együtt nem megy. Szerintem jobban jársz a 75%-os átalánnyal…"

Ez alapján úgy gondolom, hogy csak akkor gyűjtök számlát, ha üzletszerű akarok lenni, különben nem sok értelme van.

ilona123 # 2010.06.10. 10:40

persze a 90% csak ha nincs számlád semmiről,ja és az is van a levélben hogy ha van költségszámlád akkor azt elszámolhatod!magánszemélyként!!!!hogy van ez?én félidőnél elkezdtem benzinszámlákat kérni,meg a postán is,internetszámla jön amúgy is meg a mobil is van.NEM ÉRTEM VALAMIRE CSAK JÓ LESZ......

ilona123 # 2010.06.10. 10:36

Ja és én még mindíg azt mondom,hogy az apeh volt a HANGULATKELTŐ és nem az adószakértő (ő egyáltalán milyen hangulatot tudna kelteni,vagy hogyan mikor kb 2szer nyilatkozott ebben az ügyben és ő is azt mondta hogy adózni kell de nem 10szeresen),milyen érdekes az időpont is amikor hirtelen elkezdek erről beszélni,szétküldött az apeh pár ezer levelet,telerakatta az ujságokat mindenféle cikkel,és várta hogy ki rohan VALLANI!!!!ez jól ismert apeh-os taktika egyéb helyzetekben is,egyszerűen behívnak (valamit sejtenek stb.)aztán te szépen bevallod még a 10ft-ot is amit 5évesen a nagyitól kaptál fagyira.A cikkben szereplő adózó ugyanis bevallotta a jövedelmet! levélben amit az apeh küldött kiszámolhatod magadnak az adódat nandy által említett dolgokról szó sincs benne,a leválben van egy táblázat ami szerint: ha csak a saját dolgaidat árultad akkor a már jól ismert ingóértékesítés szabályai szerint számolj,Viszont ha üzletszerű voltál a saját megítélésed szerint akkor 90% a forgalmadnak a jövedelem ha ez a te számításod szerint 2millió alá esik akkor 18% ot számolj adónak ha 2millió fölé akkor a két millió feletti rész már 36%.ÁFA MEG EGYÉB SEHOL!!!!!!Egyszerűen magadnak kiszámolhatod,és kérik hogy valld be mi jött ki!!

nandy # 2010.06.10. 10:29

Freedom Fighter:

Mi a kötelezettségem abban az esetben, ha az én véleményem szerint nem üzletszerű tevékenységem és nem kell adót fizetnem (max 800eFt bevétel, 75% ktg-gel)

Nem kell bevallani.

Mi történik, ha túllépem a 800eFt bevételt?

Akkor bevallási kötelezettséged van, és a 800 eFt-on felüli rész 25%-a után kell adót fizetni.

Mi történik, ha „félúton“ úgy döntök, mégis belevágok az üzletszerű tevékenység folytatásába? Ekkor igénylek adószámot és az onnantól számított bevétellel már az üzletszerű tevékenységre vonatkozó szabályokkal számolok, az azt megelőző bevételt (nem üzletszerű) ez nem befolyásolja?

Ezzel igazából magadnak rúgnál öngólt, mert a döntéseddel elismernéd, hogy már a döntést megelőzően is üzletszerű tevékenységet folytattál, ha nem is napi rendszerességgel. :)

Persze, az elképzelhető, hogy értékesíted néhány megunt holmidat, aztán rákapsz az ízére, és belevágsz rendesen. De attól félek, ezt viszont nehezen fogod tudni megmagyarázni a hivatalnak, főleg most, hogy rászálltak a feketén eladókra.

nandy # 2010.06.10. 10:20

Az, hogy ki jelentkezik be szabályszerűen, mindenki egyéni döntése, ne más döntse el helyette!

Hát éppen ez az, hogy eldönthette volna, de nem élt ezzel a jogával.
A többire valami észrevétel?

ilona123 # 2010.06.10. 10:18

jó a kérdés! ugyanis a két milla amit árultam az úgy jött össze hogy az év első felében csak otthoni dolgokat,család megunt cuccait árultuk aztán szép lassan felrakosgattuk a 7 éve megszűnt üzletünk készletét,ami után kedves nandy természetesen nem fizettük be az áfát mert hogy nem voltunk áfa körben,viszont vámot fizettünk és minden egyéb járulékot,kb a 2 millió felét tette ki az üzletszerű rész.ÉS NEM SZERETNÉK A RÉGI TELEFONOM,BŐRKABÁTOM,ROBOGÓM STB UTÁN IS ÜZLETSZERŰEN ADÓZNI!!!Esetleg azt tudom javasolni hogy csinálj az üzletszerű áruidhoz egy külön nevet az adott piactéren,mert gyanítom hogy az apeh egybe számolja a bevételt.

FreedomFighter # 2010.06.10. 09:13

Kedves nandy!

Korábbi útmutatásoddal kapcsolatban:

Mi a kötelezettségem abban az esetben, ha az én véleményem szerint nem üzletszerű tevékenységem és nem kell adót fizetnem (max 800eFt bevétel, 75% ktg-gel)

Ebben az esetben adóbevalláskor ezt jeleznem kell és kérnem az adómentességre vonatkozó szabály alkalmazását?

Mi történik, ha túllépem a 800eFt bevételt?

Mi történik, ha "félúton" úgy döntök, mégis belevágok az üzletszerű tevékenység folytatásába? Ekkor igénylek adószámot és az onnantól számított bevétellel már az üzletszerű tevékenységre vonatkozó szabályokkal számolok, az azt megelőző bevételt (nem üzletszerű) ez nem befolyásolja?

Köszönöm!

CEstLaVie # 2010.06.10. 08:50

"… az alanyi adómentesség csak választható! Ha az adóalany nem választja az alanyi mentességet, akkor áfa fizetésére kötelezett. Az alanyi mentességet pedig nem lehet csak úgy akármikor választani, hanem

1. a gazdasági tevékenység megkezdését megelőzően (amikor adószámot kér)
2. a tárgyévet megelőző év végéig."

A szavaimat nem kell kiforgatni. Adóalany sem alanyi mentességet nem választott, sem az áfa szabályszerűen bejelentkezett alanya nem volt, sem adószámot nem kért! Az, hogy ki jelentkezik be szabályszerűen, mindenki egyéni döntése, ne más döntse el helyette!

Először meg kellene tanulni normálisan jogszabályokat alkotni, úgy nem lennének kétes esetek.

nandy # 2010.06.10. 07:44

EHO:

1998. évi LXVI. törvény (hatályos: 2007.12.31-ig)

3. § (1)A kifizető 11 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást fizet az adóévben juttatott (megszerzett), a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvényben (a továbbiakban: Szja tv.) meghatározott, az alábbiakban felsorolt jövedelmek után:

  1. az összevont adóalapba tartozó jövedelemnél - ide nem értve az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló 1993. évi XCVI. törvény 2. § (6) bekezdésének d) pontjában és (7) bekezdésének d) pontjában meghatározott szolgáltatást - az adóelőleg megállapításánál figyelembe vett összeg,

(2) Ha az (1) bekezdésben meghatározott jövedelem nem kifizetőtől származik, a kifizetőt terhelő 11 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást a jövedelmet szerző magánszemély köteles megfizetni.