ingatlan eladás után fizetendő adó


agertike # 2011.03.15. 12:23

Tisztelt Szakértő Úr!

Vásárolni szeretnénk egy új lakást.
Egy időben eladásra kínáljuk kis lakásunkat 14mft-ért.
Az új lakást megtaláltuk és arra gondoltunk,hogy előbb is megvennénk, mint ahogyan el tudnánk adni a másikat. Családi segítséggel készpénzzel kifizetnénk. Talán 22mft-ért.
Az új lakásra áthelyeznénk a kislakáson jelenleg lévő jelzáloghitelünket. És így már tehermentessé vált ingatlant árulnánk. Ki tudja mikor talál gazdára a jelenlegi helyzetben.
A különös helyzet az, hogy lesz egy olyan időszak, amikor egyszerre két lakásunk lesz. Ilyen esetekben hogyan van az illetékfizetés és az adózás?
Normális esetben az ember először elad, és ha egy éven belül vesz egy újat, akkor a különbözet után fizet illetéket, illetve nem adóköteles 1 éven belül az újra ingatlanra fordított összeg.(Persze, ha jól tudom)
Ez fordított esetben hogy van?
Az előbb megvett új lakás teljes érteke után fizetünk illetéket, majd később a kislakás eladásából származó pénzt leadózzuk?
Köszönöm megtisztelő válaszát.

nicsenko # 2011.03.14. 10:16

Esetleg valaki tudja a választ 2011.március 6-án feltett kérdésemre...? Köszönöm előre is..

nandy # 2011.03.13. 16:20

Tehát ha már most tudod, hogy a vásárolni kívánt ingatlant 5 éven belül el is adjátok, akkor ne kérd vissza az adót!

nandy # 2011.03.13. 16:19

(6) 1362
Ha a magánszemély vagy közeli hozzátartozója, volt házastársa a lakásszerzési kedvezmény alapjául szolgáló lakást, jogot a megszerzéséről szóló szerződés megkötésének - építés, építtetés, bővítés esetében a használatbavételi engedély jogerőre emelkedésének - évében vagy az azt követő öt évben átruházza, akkor az átruházás adóévében ingatlan, vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelemként veszi figyelembe a magánszemély által a lakásszerzési kedvezmény alapjaként érvényesített összeget. E rendelkezés irányadó akkor is, ha a kedvezmény alapjául szolgáló jog bármely más ok (kivéve a magánszemélyen, közeli hozzátartozóján, volt házastársán kívülálló okot) miatt az említett időtartamon belül megszűnik.

nandy # 2011.03.13. 16:19

Az eladástól számított 60 hónapon belül kell lakóingatlant, vagy építési telket vásárolni. Nem számít, hogy csak résztulajdont vásárolsz.

Régi szja. tv.
63. §(2) 1351
Az (1) bekezdés rendelkezései szerint befizetett adóból visszajár (vagy nem kell azt megfizetni) az ingatlan, vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem azon része utáni adó (lakásszerzési kedvezmény), amely összeget a magánszemély saját maga vagy közeli hozzátartozója, volt házastársa részére a jövedelem megszerzésének időpontját megelőző 12 hónapon vagy az azt követő 60 hónapon belül lakáscélú felhasználásra fordított (a lakásszerzési kedvezmény alapja). A lakásszerzési kedvezményre vonatkozó rendelkezések alkalmazásában lakáscélú felhasználás:

  1. a belföldön fekvő lakás tulajdonjogának, a lakáshoz kapcsolódó földhasználati jognak adásvétel vagy más visszterhes szerződés keretében történő megszerzése;
  2. a belföldön fekvő lakótelek tulajdonjogának adásvétel vagy más visszterhes szerződés keretében történő megszerzése, ha azon a magánszemély, közeli hozzátartozója vagy volt házastársa az említett időtartamon belül lakást épít, építtet;
  3. a belföldön fekvő lakás építése, építtetése;
  4. a belföldön fekvő lakás alapterületének növelése, ha legalább egy lakószobával történő bővítést eredményez;
  5. a belföldön fekvő lakás legalább a (6) bekezdésben meghatározott időtartamra szóló haszonélvezetének, használatának vagy bérleti jogának megszerzése;1353
  6. az idősek otthonában vagy a fogyatékos személyek lakóotthonában biztosított férőhely visszavásárlási és továbbértékesítési jog nélküli megszerzése (ideértve a térítési díj előre történő megfizetését is).
galltamas # 2011.03.11. 21:30

Tisztelt Szakértő!

1998-ban 1,9m forintért vettem lakást, melyet 2006-ban 6,3m forintért adtam el. A tiszta jövedelem 3,51m forint volt, ami után 2007-ben 760e forint körüli összeget adóztam be, abban a reményben, hogy 5 éven belül ismét sikerül lakást vennem és visszaigényelhetem ezt a pénzt. Rendelkezésemre áll a 3,51m forint amit ha lakásvásárlásra fordítok visszaigényelhetem a 760e forint adómat. (Kérem javítson ki, ha tévedek.)
Kérdésem a következő: Ha csupán lakás tulajdonrészt vásárolok a pénzemből, visszaigénylem a 760e forintot, majd még ebben az évben a tulajdonostárssal továbbértékesítem a tulajdonrészemet ez jogszerű, járható út-e? Létezik olyan, hogy az adóvisszaigénylés után nem adhatom el az ingatlan-tulajdonrészemet? Olyat mondtak nekem, hogy 5 éven belül nem adhatom el. Igaz ez?

Válaszát előre is köszönöm.

Rexor # 2011.03.11. 09:30

Kell szjat fizetni, de csak a 2,2 millió és a 2,4 millió különbözete után (amit tovább csökkentenek az ügyvédi, közjegyzői költségek, tehát ami a hagyaték átvételéhez kapcsolódtak). Tehát maximum 200 ezer ft 25%-t kell lepengetni, ha 2010-ben adtad el (50 ezer forintot). Ha 2011-ben, akkor 16% az adó.

alias # 2011.03.10. 23:00

Tisztelt Szakértő!

1992-ben édesapám halála után bátyámmal közösen 1/4, 1/4 arányban örököltük családi házunk felét. A ház másik fele édesanyánké maradt.
2009-ben édesanyánk is meghalt, s akkor az ő részét is örököltük 1/4, 1/4 arányban. Ekkor az édesanyám után örökölt részemet az illetékhivatal 2100000 Ft-ra értékelte, vagyis a korábban örökölt részemmel 4 200000 Ft lett volna az örökrészem.
Bátyám, aki közben beköltözött a régi családi házba, nem fizette ki az örökrészem, sőt közben egyik leánya is odaköltözött. 2010-ben azonban váratlanul a bátyám is meghalt. Az illetékhivatal ekkor 4 800 000 Ft-re értékelte az ingatlan felét. Én a 2010-ben felbecsült összegért eladtam a házrészemet bátyám gyerekeinek.

Kérdésem, hogy mivel az illetékhivatal 2009-ben 4 100 000 Ft-ra, 2010-ben, bátyám halála után pedig 4800000 Ft-ra értékelte az ingatlant, és én a későbbi áron adtam el, a különbözet után kell-e adót fizetnem. (2010-ben én már nem voltam örökös, az én részemet az illetékhivatal anyám halála után lezártnak tekintette. Nekem 4100000 Ft-ért lehetett volna csak adómentesen eladnom a részem?)

Mellékesen jegyzem meg, hogy bár 1992-ben örököltem a ház 1/4 részét, és 2000-tól saját házamban ápoltam édesanyámat haláláig, örökrészemhez csak 2010-ben jutottam.

tocsa2 # 2011.03.09. 12:27

Üdvözletem,

hasonló kérdésem volna, az üdülő 1998-ban(használatba vételi engedély 97-ből), a telek 2002-ben került a birtokomba(előtte bértelek volt), 2010-ben eladtuk. Ha jól értettem az előző kérdésre adott válaszát, a vételárat az adókedvezmény érvényesítéséhez meg kell osztani a két dátum között, de hogyan? milyen arányban?

tócsa

nicsenko # 2011.03.06. 08:52

Üdvözletem! Egy kérdésre várom tisztelettel a választ: 2010-ben 16millio forint értékben vettünk egy családi házat.Mivel tul nagynak találtuk a telket,ezért megosztottuk (fele-fele arányban) és idén eladtuk az üres telket 700000 forintért.Kell-e adózni ebből és ha igen,akkor mennyit? Köszönöm a választ előre is!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.02. 17:11

A telek szerzésének az éve 1995, a felépítményé 2005. A vételárat meg kell osztani a kettő között, és egyik összeget így, a másikat úgy kell számításba venni az adóalapban.

zeremble # 2011.03.02. 16:42

T. Szakerto!

Nem lakoingatlan (udolo) (telek+haz) eladasaval kapcsolatban lenne adozasi kerdesem. Az ures telek vasarlasi eve 1995, a haz epitesenek kezdete 2000, hasznalatba veteli engedely a hazra 2005, a telek es haz eladasa 2010.

Ezesetben hogy kell a befizetendo adot kiszamolni? Mi szamit a szerzes evenek? 1995 a telek veteli eve? Esetleg a haz hasznalatba vetelenek az eve, ami 2005? Vagy valami koztes ev?

Ez a mi konkret esetunkben nagyon nem mindegy, konkreten 0 es 2millio Ft kozotti adorol beszelhetunk. Utana neztem, kerdeztem, mindenki mast mond, es nagyon nem mindegy az, hogy hogy szamoljuk ki a befizetendo adot!

Segitseget elore is koszonom!

nandy # 2011.02.25. 16:11

Bevétel mínusz ráfordítás.
Ha nincs számla (azaz feketén, adózatlanul vettetek anyagot, szolgáltatást), akkor azt nem lehet levonni...

Andika30 # 2011.02.25. 10:31

Kedves Szakértő!

5 évvel ezelőtt vettük a telket, azóta egy szerkezetkész házat építettünk rá. Még nem lakható és zárkertnek van nyilvánítva. Szeretnénk eladni, viszont az építésről illetve az anyagokról nem volt számlánk. Mennyit kell adóznunk ez után? Válaszát köszönöm előre is.

Gabicsek # 2011.02.17. 20:31

KBS!
2004-es a telek szerzési ideje is, ugyanabban az évben lett meg a használatbavételi engedély, azóta ez a bejelentett állandó lakhelyem is. Logikus lenne ez az időpont, csak nem zárom ki a 2006-os földhivatali ügyintézésest sem, fene se tudja, melyik időpont számít, azt gyanítom, hogy a 2006-os.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.17. 17:57

Úgy rémlik, hogy ilyenkor viszont a használatba vételi engedély. Már ami felépítményt illeti, hiszen a telek szerzési ideje ez esetben el fog térni.

Gabicsek # 2011.02.17. 17:53

És én is kérdeznék. Mi van akkor, ha a házépítés után a használatbavételi engedély 2004-es, a földhivatali eljárás - ezzel együtt a lakóház bejegyzése - viszont 2006-os? Igaz, most már talán tárgytalan, mert 2011-et írunk, és megvan az 5 év, de ilyen esetben melyik dátum az irányadó? A használatbavételi engedély dátuma, vagy amikor bejegyzték a lakóházat a tulajdoni lapra, illetve felkerült a ház rajza a térképre?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.17. 11:27

+1
Ki adhatta az eltérő véleményt? :)

nandy # 2011.02.17. 11:03

Egyetértek.

Rexor # 2011.02.16. 16:26

2004 a szerzés időpontja, mivel a füöldhivatalhoz történő benyújtás dátuma az irányadó. Mivel az érvényes szerződés 2004-ben lett benyújtva a leírtak alapján, így ez az év a szerzés dátuma is.

Szőrimőri # 2011.02.16. 12:00

Tisztelt Szakember!

Segítségét kérném ingatlan eladása után fizetendő adóval kapcsolatban.
2003-ban kötöttem egy adás-vételi szerződést egy új építésű lakásra (társasház), mely ebben az évben érkeztetve is lett a földhivatalnál. Mivel a ház építése elhúzódott, a korábbi szerződést felbontottuk és újat kötöttünk (tulajdonjog fenntartással) 2004-ben, mely ugyancsak érkeztetve volt.
A ház két év késéssel készült el és mivel eltért az építési engedélyben levő tervektől, ezért a szomszéd meg is támadta azt, minek következtében csak 2008 év végén kaptuk meg a használatbavételi engedélyt és került 1/1 tulajdonomba a lakás.
Az ingatlant 2010 év elején eladtam, most nem tudom, hogy melyik dátum számít az ingatlanszerzés évének, ami alapján az értékestésből származó „nyereségemből“ adóznom kell idén. 2003, 2004 vagy 2008?
Sajnos nagy a különbség, az első két esetben nem kellene fizetnem adót, a harmadik esetben viszont majdnem 400ezer Ft-ot.
Sajnos két jogásztól két különböző értelmezést kaptam, ezért kérem segtségét!

Köszönöm előre is!

Tovább: http://www.jogiforum.hu/forum/23/1552#…

Tibor54 # 2011.02.14. 14:55

Tisztelt Szakértő!

1998-ban egyéni vállalkozóként vásáróltam egy ingatlant,melyet szeretnék értékesiteni. Az Ev.most is müködik.Kérdésem milyen adókat kell fizetnem
Áfa? Szja? stb.Értékcsökkenés több éve nem lett elszámolva, most érvényesithetem-e? Ha esetleg másik ingatlant vásárólnék, hogy adóznék?

Köszönöm válaszát

Bose21 # 2011.02.14. 08:49

Tisztelt Szakértők!
2010-ben, szüleim halála után örököltem egy lakást, aminek az APEH által felértékelt ára 2 millió Ft. Szintén 2010-ben ezt a lakást eladtam 4 millió Ft-ért. Kérdésem, hogy a különbözeti 2 millió után kell adót fizetnem, vagy a teljes vételár, a 4 millió után?
Köszönöm válaszukat, üdv.
Bose21

wmerlin # 2011.02.12. 14:49

Tisztelt szakértők!

1994-ben, 1/3 - 1/3 - 1/3 tulajdonrészekkel összesen 1.200.000 forintért vásárolt lakásunkat a tulajdonosokkal 2010 ben eladtuk 5.800.000 forintért.

A rám eső rész 1 933 333 forint.

Ha jól értem az adószabályokat, bevételem keletkezett, de jövedelmem nem.

Kérdés: Be kell ezt vallani vagy sem?

Ha igen akkor ha jól értem akkor a 1053-04 oldalon, a 161sor b oszlopba megy az 1933333, a d oszlopba egy nulla. Ezen kívül kell mást részletezni az adóbevalláson?

Köszönöm
wMerlin

Erus 01 # 2011.02.12. 08:16

Tisztelt Szakember!

Tanácsukat kérem! Egy családtagom eladott egy ingatlan 10 millió Ft-ért, és szeretne vásárolni 1 másikat 7,5 millió Ft-ért, + 1 garázst 1 millió Ft-ért, a kérdésem az mennyi illetéket kell neki megfizetnie, ha egy éven belül történik az eladás és az új lakás vétele.

Segítségüket köszönöm!