ingatlan eladás után fizetendő adó


mariannanita # 2011.04.07. 12:53

Kedves Szakértő!

Édesapám 2007-ben adta el a szüleitől örökölt lakóházat, ebből befolyt jövedelme után természetesen megfizette az adót.
Én a férjemmel most, 2011-ben vásároltam egy lakóházat. Mivel édesapám akkor mikor megkapta az eladott ház után kapott jövedelmét, és nekem adta (kp), mi ebből most házat vettünk (közeli hozzátartozója), ha jól tudom visszaigényelheti a befizetett adót. Már csak az a kérdés, hogy hogyan tudjuk bizonyítani, hogy édesapám adta a pénzt a ház vásárlására, mivel az összes pénzügy kp-ben zajlott?
Illetve még az kérdéses,hogy mivel az adásvételiben nem volt konkrétan beleírva, hogy én fizetem abból a pénzből, csak a befizetési bizonylat van, amin az én nevem szerepel, hogy ez elég-e?

farkassz # 2011.04.05. 13:21

Termőföld eladásból származó jövedelmet használhatom-e forintalapú lakáshitel törlesztésére adócsökkentés céljából?

nandy # 2011.04.03. 20:26

90% az adóalap, mely után 16% adót kell fizetni.
Tehát a 16% már az adó lesz, nem a jövedelem.

Gabicsek # 2011.04.03. 20:19

Nem a 90 %-át, hanem a 90 %-nak a 16 %-át, ez a jövedelem.

tabandika # 2011.04.03. 15:40

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Ha a 2003 és a 2008 is számít, akkor, hogyan kell benyújtanom az adóbevallást.

Mert ha jól tudom 2003 esetén nem kell bevallanom, de 2008 esetén a 90%-át igen.

Várom segítségét!

nandy # 2011.04.03. 13:15

Ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog értékesítése esetén is keletkezhet adófizetési kötelezettség, ha 15 éven belül szerezted, és a beszerzési értéknél magasabb áron adtad el.

ptunde # 2011.04.02. 17:54

Sziasztok,

Ha üzleti ingatlan bérleti jogát szeretném eladni, akkor azután kell fizetnem adót, és ha igen mennyit?
Előre is köszönöm a választ.

Tünde

Kovács_Béla_Sándor # 2011.04.02. 17:49

az ingatlan megszerzésének éve a 2003 vagy a 2008?

Is-is.

Az eladási árból nem lehet levonni a hagyatéki tartozásokat; le kell viszont vonni a szerzéskori értéket és a megszerzéshez kapcsolód költségeket (itt hagyatéki eljárás díja, öröklési illeték, földhivatali eljárás díja).

tabandika # 2011.04.02. 17:46

Tisztelt Szakértő!

A következő ügyben kérem a segítségét:

2003. novemberében testvéremmel megörököltünk egy ház 1/2 részét, 2008. decemberében pedig a másik részét is.

2010-ben értékesítettük 360 eFtért (engem illető rész 180 eFt). A házon 54 eFt főkövetelés és további 79 eFt végrehajtási jog terhelte, amit az adásvétel után befizettünk.

Kérdésem az lenne, hogy kell az értékesítés után adót fizetni, ha igen költségként levonható e a követelés, valamint, hogy az ingatlan megszerzésének éve a 2003 vagy a 2008?

Válaszát előre is köszönöm!

Marcsi57 # 2011.03.30. 20:54

NAGYON SZÉPEN KÖSZÖNÖM SZÍVES VÁLASZOD. TUDTAM HOGY VOLT VALMI VÁTOZÁS CSAK NEM EMLÉKEZTEM PONTOSAN. ÜDV MARCSI

Kalim Pál # 2011.03.30. 20:45

nagyon szívesen.


Az interneten található idézetek legnagyobb baja, hogy nehezen ellenörizhetö a hitelességük. /Petöfi Sándor/

Kalim Pál # 2011.03.30. 20:42

Marcsi57: A két gyermek (te és a testvéred) tulajdonszerzése 1974-ben, édesapátok halálakor történt, az édesanyádé pedig még ezt megelőzően, amikor az épületre megkapták a használatbavételi engedélyt. Mivel a tulajdonszerzések 1987. előtt, tehát a személyi jövedelemadó bevezetése előtt történtek, az eladásból származó bevétel után nem kell adót fizetnetek.


Az interneten található idézetek legnagyobb baja, hogy nehezen ellenörizhetö a hitelességük. /Petöfi Sándor/

Kalim Pál # 2011.03.30. 20:36

toco: az ingatlan eladásából származó bevételből le kell vonni a megszerzésére fordított összeget (és a megszerzéséhez kapcsolódó egyéb kiadásokat valamint az időközben elvégzett értéknövelő beruházások költségét), és csak az így kapott összeg után kell adót fizetni. Tekintettel arra, hogy a te esetedben ez negatív összeg, értelemszerűen nem kell adót fizetned.


Az interneten található idézetek legnagyobb baja, hogy nehezen ellenörizhetö a hitelességük. /Petöfi Sándor/

Marcsi57 # 2011.03.30. 20:17

TISZTELT SZAKÉRTŐ!!

Szüleim a 60-AS ÉVEKBEN VÁSÁROLTAK EGY CSALÁDIHÁZAT. AMIT A 70 ES ÉVEK ELEJÉN 3 SZOBÁRA BŐVITETTEK. ÉDESAPÁM 1974-BEN MEGHALT, AZŐ RÉSZÉT FELE HÁZAT KETTEN ÖRŐKŐLTÜK TESTVÉREMMEL. MÁSIK FELE ÉDESANYÁM RÉSZE VOLT. EZT A HÁZAT 2010-BEN ELADTUK MERT ÉDESANYÁM M EGBETEGEDETT ÉS HOZZÁNK KŐLTÖZÖTT ÉRDEKLŐDNI SZERETNÉK HOGY KELL-E ADOZNUNK AZ INGATLAN UTÁN? ÉS HOGYAN MERT MÁR EGY RÉGEN VÁSÁROLT HÁZ ÉS UGY TUDOM , HOGY 2008 -BAN VÁLTOZTAK AZ ADÓZÁSI JOGSZABÁLYOK. KÉREM SZÍVES SEGITSÉGÉT MERT TÁJÉKOZATLAN VAGYOK EZ ÜGYBEN. ELŐRE IS KŐSZŐNŐM MARCSI

Kalim Pál # 2011.03.29. 21:20

2009-es szerzés esetén a 10%-os jövedelemcsökkentés érvényes rád, amennyiben idén történik az értékesítés.


Az interneten található idézetek legnagyobb baja, hogy nehezen ellenörizhetö a hitelességük. /Petöfi Sándor/

Kalim Pál # 2011.03.29. 21:17

Csak a számlával vagy más okirattal igazolható kiadások vonhatók le a bevételből, és az így kapott összeg után kell adót fizetni (ez jelenleg 16%). A jövedelem mértéke a szerzés és az értékesítés között eltelt idő függvényében tovább csökkenhet: ha az értékesítés a szerzés évét követő második évben történik, akkor 10%-kal, ha a harmadikban, akkor 40%-kal, ha a negyedik évben, akkor 70%-kal, míg ha az ötödik vagy még későbbi évben, akkor már egyáltalán nem kell adót fizetned. Egyébiránt a munkabéredért is megdolgozol, mégis be kell fizetni utána az adót.


Az interneten található idézetek legnagyobb baja, hogy nehezen ellenörizhetö a hitelességük. /Petöfi Sándor/

leadga # 2011.03.29. 20:27

Tisztelt Szakértő!

Önerős kivitelezéssel építettem egy családi házat amire 2009 januárban kaptunk használatbavételi engedélyt. Most szeretném ezt értékesíteni és azt nem tudom hogy a jövedelemadó megállapításához mit kell figyelembe venni beszerzési értéknek a telek vételi árán felül? Anyagszámláim vannak de mivel javarészben önerőből épült ezért munkadíjat nem sokat fizettem ki. Beszámítják valahogy azt a rengeteg munkát amit saját magam beletettem?

jocomano77 # 2011.03.27. 12:04

2010.-ben örököletm egy ingatlan 1/2 tulajdoni hányadát. Az egész ingatlan szerzési / öröklési értéke 16 millió Ft. Az 1/2 tulajdoni hányadi értéke 8 Millió Ft. Ez az én tulajdonom. Most értékesitettem az ingatlan 1/2 tulajdoni hányadomat 8 millió Ft-ért. Kérdésem kell-e utána adóznom? Az ingatlan szerzési éve 2010. az ingatlan eladási éve 2011. A 2010. évi adó bevalláson az én részem 8 miiliót ért bruttóban. Most 8 millió Ft-ért értékseitettem. Ebben az esetben kérdem ellőbbi kérdésemet, kell-e adót fizettnem utána? És ha igen akkor hány százalékot? És le vonaható-e az adóból ha én ingatla közvetitőn keresztűl adtam el, és az inagtla közvetitő dijat én fizettem ki. Melynek dija 400000 Ft.

duzsek78 # 2011.03.25. 18:30

Üdvözletem.
Tavaly novemberben nagymamámtól örököltem egy ingatlant ami 2003-ban vásárolt 9.000.000,-ft-ér .Én most szeretném értékesiteni 8.000.000,-ft-ért.Kérdésem ,hogy kell e adóznom és ha igen mennyit.Válaszát köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.23. 13:51

Ha drágábban adod el, mint ahogy vetted, a különbözet után. (Mínusz a korrekciós tényező.)

Ildiboszi # 2011.03.23. 13:32

Hello!

Nagyon kérem, valaki segítsen nekem.
Az lenne a kérdésem, hogy egy olyan lakás után kell-e adóznom, ami nincs 5 éve a nevemen, hitelből vettem, és az árából szeretném a hitelt kifizetni.

Köszi.

nasariel # 2011.03.21. 23:30

Üdvözletem!

1989-ben építettük házunkat. 2005-ben édesanyám rám íratta a teljes tulajdonjogot. Korábban már a nevemen volt a 3/4-része. 2008-ban elhunyt. Idén szeretnénk értékesíteni az ingatlant körülbelül 15 millió forint értékben.
Kell adóznunk az eladást követően, amennyiben nem fektetjük be 1 éven belül?

Válaszát előre is köszönöm.

agertike # 2011.03.16. 08:44

Szupi.Köszönöm az értékes infókat.
Az illetékfizetésre vonatkozó ismereteim is hiányosak. A két lakás közötti különbözetre szól ugye?
ÉS 4%?
Köszönet a segítségért. Üdv.

Gabicsek # 2011.03.15. 20:34

viszont ha a most meglévő lakásotoknak legalább 5 éve már tulajdonosai vagytok, 5 év után már nem kell adózni, akár veszel másikat, akár nem.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.15. 16:02

illetve nem adóköteles 1 éven belül az újra ingatlanra fordított összeg.
Ezt rosszul tudod. Az viszont mindegy, hogy az eladás vagy a vétel történik korábban, lényeg, hogy egy éven belül legyenek.

(Az meg egyáltalán nem különös, hogy két ingatlanotok lesz. Vannak ezzel így jó páran.)