ingatlan eladás után fizetendő adó


Daneex # 2011.05.24. 08:43

Tisztelt Szakerto Urak/Holgyek!

2004-ben vasaroltam egy epitesi ingatlant 4 millioert. Anyagi helyzetem nem tette lehetove, hogy 2008-ig megepitsem a 2007-ben jogerosen tervezett csaladi hazat, igy 2010.01 ota 24 honapos reszletfizetessel torlesztem a NAV fele az illeteket. A hazat 2010 majusaban kezdtuk el epiteni, es 2010 decembereben kaptuk meg a jogeros hasznalatbaveteli engedelyt. 15 millio forintos -akkor meg allamilag tamogatott - hitel mellett 2 gyerekre vallalt szocpol (elso gyermekunk mar megszuletett), es 1-1 OTP lakaskassza kiegeszito hitel terheli az ingatlant (2*1,2 millio ft). 20 millios epitesi koltsegvetest fogadott el a fohitelt nyujto bank, meg az epitkezes megkezdese elott. Szamlaval kb 19 milliot kellett igazolnunk.
Az ingatlan piaci erteke jelenleg korubelul 45-55 millio forint.

Kerdesem az, ha 50 millioert tudnank eladni, akkor mi utan kellene, es mennyi illeteket/adot fizetnunk, abban az esetben, ha a befolyo penzbol az ingatlant tehermentesitenenk, a maradekbol uj telket vasarolnank, illetve egy uj haz epitesenek onerejet kepezne -zaros hataridon belul.

Valaszukat elore is koszonom!
Daneex

Petyaboy # 2011.05.23. 11:16

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Milyen adózás vonatkozik arra, aki eladja a lakását:

  • 2000 októbere óta nem adózott Magyarországon
  • 1997-ben lett 50%-os tulaj
  • 2008 márciusától másik 50% lett eltartási szerződéssel a nevére írva!
  • most külföldön dolgozik és adózik

Azt tudom, hogy az 1997-es után 50% után nincs adó, de az eltartási szerződéses részével sajnos nem vagyok tisztában!
Köszönöm válaszát!

methan # 2011.05.22. 20:22

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Osztatlan közös tulajdonban lévő erdőterületben lévő tulajdonrészünket értékesítettük. A vevő a tulajdonosok kb 80 %-tól felvásárolta a résztulajdonukat. (70-80 tulajdonos)
Birtokösszevonásnak minősül e ez, és ha igen kell e utánna adót fizetnünk.
Egy helyrajzi szám alatt szerepelt az egész terület.
Köszönöm a válaszát.

Szilke # 2011.05.19. 17:00

kedves ügyvéd úr,
Köszönöm még egyszer. Most már teljesen világos, mi az eljárás. Elnézést az értetlenségért.
Üdvözlettel: szilke

Szabi1978 # 2011.05.18. 18:38

Tistelt Szakértő!
Tudom utolsó napokban vagyok,de segítséget szeretnék kérni.Mennyi adót kell fizetni?
Vettem 2005-ben egy lakást 8 millióért.Ígénybe vettem az anyukám visszaígényelt adója után 1 milliót.
Eladtam 2010-ben 11,5 millióért.de ebből még 2010-ben vettem lakást 10,5 milliért.A felújítás a mostani lakásra számlákkal igazoltan 600 ezer.
Több kérdésem lenne.

  • 5 év után kell még adót fizetni.Ilyenkor nincs kedvezmény?

Hogyan lehetne a legkevesebb az adóm??Hogyan tudom kiszámolni???16% az adó ugye?
Válaszát,tanácsát előre is köszönöm Szabi

derpate # 2011.05.18. 12:36

Lehetséges. Kitelik tőlük.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.18. 12:27

Ami az önkorrekciót illeti, azt nem kellene. A végén még ajándéknak tekintené az adóhatóság a forgalmi értéket meghaladó összeget, és annak megfelelően illetéket vetne ki rá.

derpate # 2011.05.18. 12:23

Niti!

A bevallást 2 napon be kell adni, mert bajba kerülsz.
A vételi szerződés kell mindenképpen az adóalap megállapításhoz. Vagy úgy, ahogy kbs írta, vagy a földhivataltól. Holnap szerezd meg.
A bevalláson kiszámított adóra kérj részletfizetést (nyomtatvány az apeh.hu-n)Tehát azt ne fizesd ki 20.-áig.
A részletfizetés lehetőségéről 30 napon belül döntenek.

A második bekezdésre vonatkozóan: Erre most nincs időd.
Egyébként a szokásos piaci érték a környéken eladott földek átlagos nm ára. Ennek utána lehet járni utólag is és önellenőrzéssel változtatni a bevallást.
Üdv

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.18. 09:46

Elmész az ügyvédhez, aki az adásvétel szerződést készítette, ellenjegyezte, és megkéred, adjon egy másolatot belőle.

niti # 2011.05.18. 09:08

Tisztelt Szakértő!
1996-ban vásároltunk egy termőföldet és 2010-ben értékesítettük 4,5 M Ft-ért. Sajnos már nincs meg a papír, hogy pontosan mennyiért vettük annak idején. Kb. 280 E Ft lehetett. Úgy tudom, hogy a jövedelem 10%-a után (14 év miatt) még adózni kell 25%-ot. Mi van akkor, ha tévedünk és nem ennyiért vettük 1996-ban, büntetés várható, vagy ennek már nem néznek utána? Mikorra kell befizetni az adókötelezettséget, május 20-áig? Mikor kell kérni, hogy részletben szeretnénk fizetni?

A problémám továbbá az, hogy az ingatlan csak papíron került ennyibe, a valóságban kevesebbet ér és nem is kaptunk érte ennyit, mert külterületi földről van szó. Úgy olvastam, hogy a bevételnek nem része a kapott ellenértékből az egyéb jövedelemnek minősülő, az ingatlannak a szerződéskötés időpontjában ismert szokásos piaci értékét meghaladó összeg. – ezt nem igazán értem. Ki határozza meg a szokásos piaci értéket és ez mit befolyásol?

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.17. 21:12

Nem kellene belekeverni az 5 évnél régebbi szerzéseket, ha már tudod, hogy ott az adó alapja nulla.

Az utolsó szerzés azonban 5 éven belül van, ezért lehet pozitív adóalap. Az, hogy nagyapád milyen értéken szerezte az ingatlant - megbocsáss - senkit nem érdekel, nem neki kell adót fizetnie (Isten nyugosztalja), hanem neked. A te esetedben pedig a szerzéskori érték az, ami után az öröklési illetéket megfizetted.

Szilke # 2011.05.17. 19:49

Kedves ügyvéd úr,

Köszönöm szépen a választ.

A szerzési érték nem ismert, nagyszüleim 1928-ban vásárolták a házat, melynek összesen egytizedét évtizedek alatt apránként megörököltem. Vagyis ez nem számszerűsíthető.

Az viszont továbbra sem világos előttem, hogy az 1997-ben, illetve 2003-ban megörökölt részek után értékesítés esetén kell-e adót fizetnem, hiszen tulajdonomba kerülésük óta több mint 5 év telt el?

Tudomásom szerint csak a legutolsó, öt éven belül (2008-ban) megörökölt tulajdonrész (1,4/84 hányad) után kell adót fizetnem. Tévedek?

Köszönettel: szilke

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.17. 07:45

- mennyi ingatlaneladás utáni adót kell így fizetnem?
Azt ennyiből nem lehet tudni, mert nem ismerjük a szerzéskori értéket.

Valóban a ház eladás után befolyt jelen esetben(21 millió) forintot vissza kellene forgatnom az új ingatlanba?
Jogszabály nem kötelez semmi ilyesmire. Hacsak a kölcsönt folyósító banknak nincs ilyen feltétele.

Ha a szocpolt valóban vissza kellene fizetni a fent említett számok tükrében ,mennyi maradna a családnál az állami támogatásból?
A szocpolt bizonyos feltételekkel át lehet vinni az új ingatlanra (na, ott már lehet olyan előírás, amit kérdeztél). Nincs időarányosítás; vagy azt egészet vissza kell fizetni, vagy semmit se.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.17. 07:41

Szilke, mindenekelőtt a szerzési értéket is le kell vonni az eladási árból. Aztán az illetékét, a hagyatéki eljárás rád eső díját. És ha maradt még valami, annak a 60%-a az adóalap, és az alap 16%-a az adó.

durmanto # 2011.05.17. 06:03

Üdvözlöm Önöket!

Szocpolos családi házunkat szeretnénk értékesíteni,melyen két gyermek után 2,4 millió szocpol. van,valamint 11 millió építési kölcsön.
A házat 2006-ban kezdtük építeni,amely 2007-ben kapott jogerős használatbavételi engedélyt,az épületet 21 millióért szeretnénk eladni.Eladás után a szocpollal együtt 10 milliónál több nem marad meg,amiből kivan nézve egy 14 milliós ingatlan,Magyarul még hitelt is fel kell vennünk.
Dióhéjban ennyi!
Kérdéseim:

  • mennyi ingatlaneladás utáni adót kell így fizetnem?
  • Valóban a ház eladás után befolyt jelen esetben(21 millió) forintot vissza kellene forgatnom az új ingatlanba?Még akkor is ha a korábbi hitelemet egyenlítettem ki 11 millió forint értékben.Tehát nem elég ha a 10 milliót beteszem?
  • Ha a szocpolt valóban vissza kellene fizetni a fent említett számok tükrében ,mennyi maradna a családnál az állami támogatásból?
  • A jogerős használatbavétel óta eltelt idővel arányosan csökken a szocpol ingatlanon levő része?
  • Valamint mennyi az illeték fizetési kötelezettségem?

Válaszukat előre is köszönöm!

Szilke # 2011.05.16. 22:08

Tisztelt ügyvéd urak és hölgyek,

Kérdésem megválaszolását előre is köszönöm.
Nagyszüleim vidéki kis vályogházának egyik örököse lévén egy részt 1997-ben, egy részt 2003-ban, míg egy részt 2008-ban örököltem meg (az öröklési illetékeket természetesen minden esetben megfizettem). Összességében örökrészem az ingatlan egytizede.
Az örökösök el kívánják adni az ingatlant, amelynek forgalmi értéke igen alacsony. Számításom szerint csak a 2008-ban örökölt rész értéke után (amely nem éri el a 100eFt-ot) kell csak adót fizetnem, ebből is levonva a befizetett öröklési illeték összegét, illetve csökkentve a befizetendő adót 40 %-kal (2008-as öröklés).
Kérdésem: helyes-e a levezetésem? Mert ebben az esetben a befizetendő adó mértéke alig pár ezer forintnyi lesz...

Üdvözlettel: szilke

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.16. 15:19

Ugyanaz.

Ritike2011 # 2011.05.16. 14:59

Sziasztok!

A következő a kérdésem: 2010-ben a férjem az édesanyjának ajándékozott egy 1/2 lakást. Néhány hónap múlva az anyukája el is tudta adni azt. Az eladás után mennyi adót kell fizetni? Ugyanaz vonatkozik az ajándékozásra, mint az öröklére, miszerint a forgalmi érték és az eladási érték közötti különbség számít bevételnek és csak ez után kell adót fizetni?
Sajnos nem találok még csak hasonló példát sem a neten.

Köszönöm!

Rita

monalisa1 # 2011.05.15. 17:53

Mindig a piaci érték szolgál az illeték alapjául, de az egyenesági öröklésre tekintettel "0" Ft a fizetendő illeték.

Mona26 # 2011.05.15. 15:22

Sziasztok!

Egy szja bevalláshoz szeretnék segítséget kérni.
2010-ben eladtak egy örökölt ingatlant,és azt szeretném kérdezni hogy a hagyatéki papíron az ingatlan piaci vagy lakott értékét kell néznem.Az édeanya az eladásig ott lakott,a másik felét a gyerekek örökölték.Ha a piacit nézem,akkor nem keletkezik jövedelmük és nem kell adót fizetni utánuk.Ha a lakott értéket nézem,akkor viszont igen.Az illetéket a lakott után szabták ki,majd visszavonták ,mivel hogy egyenes ágon történő öröklés esetén nincs illeték fizetés utánna.Ilyen esetben mégis melyik értéket kell néznem?
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!

Rexor # 2011.05.11. 20:51

KBS jól mondta, nincs adó a hölgy esetében. Viszont egy korrekció: nem az adó nulla százalék, hanem a jövedelem nulla (a végeredmény ugyanaz, csak máshogy kell feltüntetni a bevallásban :)

Mazsola74 # 2011.05.11. 17:02

Köszönöm szépen még egyszer a segítséget Mindkettőtöknek!

Nem rutin..tudomásom szerint 3 könyvelőnél jártak vele. Az első az egész vételárra adóztatta volna, a második nem vállalta, a harmadik mindhárom örökösre egyforma összegű adót számított ki, és nem vonta le a felmerült költségeket. Falun nem igazán találkoznak a könyvelők ilyesmivel, mindenki ugyanott lakik legalább 50 éve, ingatlant eladni pedig nem egyszerű..

monalisa1 # 2011.05.11. 16:14

Az adóbevallás kitöltéséhez nem tudok segíteni - az enyémet sem én töltöm ki csak aláírom.

Kérdezd egy könyvelőt, neki rutinmunka. (Ha jól tudom május 20-a a szja adóbevallás határideje, vagyis sietni kell a postára adással.)

Külön: bár a ház már 82-ben elkészült - mint írod, de vélhetően ők akkor már együtt éltek és 83-ban össze is házasodtak, és a 2009-es tullap igazolja, hogy házastársi vagyonközösség jogcíme alapján felerészt a néni is tulajdonos volt.

Mazsola74 # 2011.05.11. 15:30

Ezek szerint akkor a 1053-as kitöltési útmutatója ide "érvényes":
Az ingatlan és a vagyoni értékű jog megszerzésének időpontja:
 a házastársi közös vagyonhoz tartozó ingatlan tekintetében – függetlenül attól, hogy mikor jegyezték be tulajdonosként –, a házastársára vonatkozó szerzés időpontja;

Ők 1983-ban házasodtak, és a ház 1982-ben "került tető alá". Ez számít valamit? Elnézést, de ebben a jogi útvesztőben kissé elvesztem.. A tulajdoni lapon egyébként úgy is van a 2009-es bejegyzés, hogy házastársi vagyonközösség jogcímen szerezte. Ez gondolom elég egy esetleges adóellenőrzés esetén!?

Nagyon szépen köszönöm a segítséget, teljesen elsiklottam a kitöltési útmutatónak ennek a részén. Igazából a NAV ügyfélszolgálaton legalább kétszer elmondtam a sztorit, de nem hívták fel rá a figyelmemet...

monalisa1 # 2011.05.11. 13:35

A néni már onnantól a fele tulajdonosa volt az ingatlannak amikor azt a vagyonközösség ideje alatt vásárolták., nem egy esetben csak a férj nevén "fut" az ingatlan, ettől függetlenül ismert a földhivatali bejegyzésen kívüli tulajdonlás fogalma.

Vélem a vásárlás bőven túl van az 5 éven, ergo a néninek nincs szja fizetési kötelezettsége. ( Adóbevallást azt kell tenni - a jövedelem így lesz legalizálva, de ahogy kbs lentebb már megírta: 0 százalékkal adózik.)

monaLuis
laikus hozzászóló