ingatlan eladás után fizetendő adó


Mazsola74 # 2011.05.11. 11:02

Hát biztos túlbonyolítom..
A szerzés szerintem 2009, mivel halála előtt a férj 1/1 részben volt tulajdonos.. Vagy nem jól gondolom? Legalábbis a tulajdoni lapon ezt látom.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.11. 10:49

Csakhogy így nem 2009-ben szerezte azt a tulajdoni hányadot, hanem sokkal régebben. Ha pedig 5 évnél régebben, akkor az eladásból származó jövedelme mindenképpen adómentes. (Pontosabban 0 százalékkal adózik.)

A haszonélvezet más eset, itt még belül vagyunk az öt éven. viszont úgy tűnik nekem, hogy nem kapott érte semmit. Ha nem kapott érte semmit, akkor mi után adózna?

Mazsola74 # 2011.05.11. 10:27

Nem volt végrendelet.. Nem vagyok jogi szakember, elnézést ha tévesen fogalmazom, de megpróbálom idézni a hagyatéki végzést:
"...... a lakóingatlan vonatkozásában házastársi vagyonközösségi igényt jelentett be és ezen a címen igényt tartott a lakóingatlan felére. x.y és z.zs elismerték édesanyjuk házastársi vagyonközösségi igényét és hozzájárultak, hogy a lakóingatlan fele ...-nak legyen átadva"
Gondolom így lett az egyik fele az övé, a másik fele pedig a gyerekeké haszonélvezettel terhelve.
Az adásvételiben csak a 3 millió ft. eladási ár szerepel, tulajdoni arányuknak megfelelően osztották szét, de erről sem rendelkeztek írásban külön.

köszönöm a választ

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.11. 09:50

Egy apróságot kifelejtettél. Mennyit kap az özvegy a vételárból? Meg egy másikat is: hogyan örökölhetett az özvegy a gyerek mellett? Végrendelettel?

Mazsola74 # 2011.05.11. 09:45

Kedves Mindenki!
Mi lesz az özvegy adóalapja, ha az örökölt ingatlan teljes forgalmi értéke 2 millió ft. :
2009-ben az özv. örökölt 2/4 rész ingatlant (előtte nem volt a tulajdonában rész), a másik 2/4 részt a 2 gyermekük örökölte, melyre haszonélvezeti jogot jegyeztek be. Az illeték határozaton a jog értéke 400.000,-
2010-ben eladták az ingatlant 3 millió forintért, tehát a keletkező jövedelem összesen 1 millió lesz, az én számításaim szerint az özv. adóalapja 500 ezer ft.
A kérdésem az volna, hogy ha az adásvételi szerződésben csak az van, hogy az özv.hozzájárul a hasznonélvezeti jog törléséhez (nincs ellenérték), akkor kell e szja v. illeték szempontjából foglalkozni vele?
Azt mondta, hogy az információs vonalon (NAV) azt a tájékoztatást adták, hogy a 400 ezer forint után is meg kell fizetni a 25% adót.....

Rexor # 2011.05.10. 09:37

Így igaz 2010-ben még 25%.

holecs # 2011.05.10. 09:12

Bocsánat hogy beleszólók, de az adó mértéke nem 16 % !!!! Az ingatlan értékesítés jövedelme elkülönülten adozó jövedelemnek minősül, ahol az adó mértéke 25%!

Gabicsek # 2011.05.06. 18:04

Nem vagyok szakértő, de adózni csak jövedelem után kell, tehát ha a szerzéskori értéken, vagy annál keesebb összegért értékesíted, nincs rajta jövedelmed, tehát nincs mi után adóznod.
Ha többért adod el, az szja. törvényben részletesen leírják, hány év tulajdonjog után hány százalék számít jövedelemnek és annak számítsd ki a 16 %-át, annyi lesz az adód.

loblie # 2011.05.04. 20:43

Tisztelt Szakértő!

2010 őszén fele részben öröklés, fele részben ajándékozás útján egy zártkerti telek tulajdonosa lettem. A hivatalos értékbecslés szerint értéke 1.750.000 ft. Azt szeretném kérdezni, hogy ha ugyanennyiért, többért, vagy kevesebbért adom el, kell-e adót fizetnem, és ha igen minek alapján. (illetéket nem szabtak ki rá).
Köszönettel
Sz. Anikó

Rexor # 2011.05.04. 14:15

Kedves Mammamia,

Az illetéktörvény alapján forgalmi érték: "az a pénzben kifejezett érték, amely a vagyontárgy eladása esetén az illetékkötelezettség keletkezésekor volt állapotában - a vagyontárgyat terhelő adósságok, továbbá az ingatlanon a vagyonszerző javára az elidegenítéskor megszűnő bérleti jog figyelembevétele nélkül - árként általában elérhető".

Független felek között a vételár nem vitatható, mint "elérhető ár". Fellebbezést kell benyújtani, mert hasraütésszerűen a NAV nem mondhat ilyet.

Mamamia # 2011.05.04. 13:31

Kedves Rexor,

Az ingatlan vásárlás miatti helyszíni szemlével kapcsolatban írtam néhány napja. Most azért írok mert megtörtént.

A hölgy a NAV-tól kijelentette, hogy ez a lakás sokkal többet ér mint amennyiért vettük. Kicsit zavaros volt, mert állítása szerint összehasonlíja a vételárat a környékben eladott ingatlanok árával, majd bizottság elé bocsájtja, aki dönt. Ugyan nincs két egyforma lakás, de, NEM érdekli az ingatlanosok által készített értékbecslés, sem az OTP a napokban megjelent ingatlan felmérése. Mert ő 15 éve ezt csinálja és ő jobban tudja.

A hölgy által pedzegetett érték (nem mondott pontos értéket csak utalt rá) és a vételár közötti különbség több mint 10 millió Ft.

Kétségbe vagyok esve.

Az ingatlan ára annyi amennyiért elkel. A jelenlegi tulajdonos 3 éve árulja, most mi megvettük. Ha ennyivel drágább lett volna, nem vesszük meg.
Hogy lehet az, hogy valaki felelőség nélkül, úgy hogy nem tud vevőt felmutatni, nem kell fizetnie, árat állapít meg?

Mit lehet tenni?
Pereskednünk kell a NAV-al?

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.04. 05:12

Színlelt ajándékozási szerződés, ettől a nyereményjáték még nyereményjáték marad.

Borisz226 # 2011.05.03. 21:06

"Ez engem első blikkre egy nyereményjátékra emlékeztet, amihez első körben lehet hogy engedély szükségeltetik. Ha pedig nyereményjáték, akkor az ingatlan is nyereménynek minősül, ami utána nyertesnek elég masszív személyi jövedelemadót kell fizetnie."

Utána olvasgattam, elvileg úgy oldják meg , ha jól tudom, hogy a nevezők a letétbe helyezett nevezési díjat, szerződésben a "nyertesnek" ajándékozzák. Aki ebből az összedobott összegből "veszi" meg a házat.
Ez így működhet? Így is van adózási kötelezettsége?
Köszönöm!

kerdezoerdeklodo # 2011.05.03. 13:41

Nem szocpolos, normál hiteles.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.03. 09:46

Nincs ilyen lehetőség. A ház nem szocpolos?

kerdezoerdeklodo # 2011.05.03. 08:37

Tisztelt Szakértő!

Vidéki családi házunkból a 3 gyermekünk bölcsődei, óvodai, iskolai férőhelyei, Budapesti munkahelyeink, a ház építésére felvett hitel fizetése, valamint a ház magasabb rezsiköltsége miatt Budapestre költöztünk albérltbe. A helyzetünk javítása érdekében a vidéki házunkat kiadnánk albérlőknek. Ezen bevétel idei adó vonatkozásaival nagyjából megismerkedtem. Kérdésem az lenne, hogy van-e mód a kiadásból származó bevétel csökkentésére az albérletre kifizetett összeg mértékében? Valós bevételünk nem keletkezik, a bérlés drágább, mint a kiadásból bevehető összeg.

Válaszát előre is köszönöm!

Rexor # 2011.05.02. 15:26

Jól teszi, hogy ragaszkodik. Csak 2011-től 16% az adó.

gabi61 # 2011.05.02. 14:47

Kedves Szakértő!

2010-ben eladott lakás után az adó 16 vagy 25%? Most kell bevallani, befizetni. Könyvelő ragaszkodik a 25%-hoz. Nem mindegy!

Köszönettel: Gabi

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.02. 05:13

Úgy érted, cserével szerzett? Lakóingatlant 5 év, egyéb ingatlant 15 év. (De ha az eladási ár nem haladja meg a szerzési értéket, akkor a fizetendő adó már az első évben is nulla.)

Kovács Kálmánné Ózd # 2011.05.01. 20:20

Tisztelt Szakértő!

Ezúton szeretném megkérdezni: Csere ingatlant hány év után lehet eladni adómentesen?
Előre is köszönöm válaszát. Üdv. Erika

Lhotse # 2011.04.29. 06:20

2 millió lesz az adóalap.

Ginger14 # 2011.04.29. 05:11

Tisztelt Szakértő!

2009-ben 16.000.000 Ft-ért vásárolt ingatlanomat most 18.000.000Ft-ért el tudnám adni.
A lakást 2009-ben részben hitellel vásároltam:

  • önrész: 8.000.000 Ft
  • hitel: 8.000.000 Ft

Most az eladásnál kb. a következő lesz a felosztás, az árfolyam változás miatt:

  • önrész, ami megmarad nekem: 9.000.000 Ft
  • hitel, amit visszafizetek: 9.000.000 Ft

Hogyan számolódik ez esetben a jövedelem?
18-16= 2 millió Ft
vagy
9-8= 1 millió Ft

Köszönettel,
Ginger

germik # 2011.04.28. 23:53

Tisztelt Szakértő!

Párom örökölt tavaly egy ingatlant, melynek forgalmi értékét az illetékhivatal 8.5 millió forintban állapította meg, amit mi elfogadtunk. Az ingatlant 5 hónappal később értékesítettük 12 millió forintért, időközben nem lett felújítva, sem átalakítva, nem fordítottunk rá semmilyen összeget. Ha jól sejtem, a különbözet után adót kell fizetnünk. Nyilvánvaló viszont, hogy nem az ingatlan értéke növekedett meg, hanem a forgalmi érték lett rosszul megállapítva. Akkor lett volna 15 nap fellebbezési határidőnk, amit elmulasztottunk, mivel akkor még nem is gondoltuk, hogy ez lényeges lehet. Kérdésem az lenne, hogy milyen módon lehet utólag módosítani az akkor megállapított forgalmi értéket, illetve ha ezt nem lehet, akkor hogy lehet elintézni, hogy ne kelljen az különbözet után adót fizetnünk, révén hogy nem történt értéknövekedés.
Minden segítséget előre is köszönök

Miklós

Mamamia # 2011.04.27. 10:51

Köszönöm.

Rexor # 2011.04.27. 09:42

Mammamia: Semmivel nem kell készülni. Vigyétek a szerződést. Mivel a lakást valószinűsítem nem közeli hozzátartozótól vettétek, az ár is piaci árnak tekinthető, így megfelelő az illeték alapja is.

Csere ingatlant (ugyanúgy mint a vásárolt ingatlant) 5 év után lehet eladni adómentesen.