ingatlan eladás után fizetendő adó


nanizo # 2010.10.25. 21:11

@galaburgyesz:

Köszönöm a gyors választ!

"Már nem számít, hogy mire költöd a jövedelmed"

Akkor jól emlékszem, hogy volt ilyen szabály, hogy csak akkor nem (teljes egészében) adóköteles a jövedelem, ha megint lakásvásárlásra fordítják?

Mikor szűnt ez meg?

galaburgyesz # 2010.10.25. 21:28

2008. január 01-e hatályos az új törvény

nanizo # 2010.10.26. 13:10

@galaburgyesz

Annyit még hadd kérdezzek meg, hogy ezek milyen jogszabályban vannak leírva? (Szja törvény melyik részén?)

Köszönettel: NZ

Peti79 # 2010.10.26. 14:53

@galaburgyesz

Szia

Erre én is kíváncsi volnék.

galaburgyesz # 2010.10.26. 15:48

Sziasztok!

A legegyszerübb és legérthetőbb módon a 0853-as vagy a 0953-as szja bevallás kitöltési útmutatójában van leírva, példával együtt.
Ez egyébként szja törvény 59-64 paragrafusai.

NormaJane # 2010.10.28. 04:49

Tisztelt Szakértő!

Segítséget szeretnék kérni az ingatlanom értékesítésével kapcsolatban.
2004-től voltunk tulajdonosai volt férjemmel egy lakásnak, melyet 9 700 000 Ft-ért vásároltunk. 2008– ban elváltunk és az ő 1/2 részét én kaptam meg, mert a házasság alatt én fizettem a részleteket, illetve a kezdő összeget is saját különvagyonomból fizettem. Sajnos az ügyvéd csak 2009-ben jegyeztette be a Földhivatalba a lakás második 1/2– ét is a nevemre a vagyonközösséget megszüntető megállapodás alapján. Ebben a megállapodásban semmilyen összeg nem szerepelt a lakás értékével kapcsolatban, hiszen pénzmozgás nem történt. 2010– ben értékesítettem az ingatlant 8 000 000 Ft-ért. A szocpolt a válás után fizettem vissza (2,5 millió), a hitelt pedig (6,7 millió) a vevő fizette ki és a vételárból került levonásra Az lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben kell-e fizetnem adót, és ha igen milyen összegben? Amennyiben adóznom kell, úgy meddig kell új ingatlant vásárolnom, hogy ne kelljen befizetnem az értékesítés miatti adót?

Segítségét előre is köszönöm: Nóra

galaburgyesz # 2010.10.28. 18:14

Kedves NormaJane!

Ahoz, hogy jó választ adjak neked, tudnom kellene, hogy mikor a vagyonmegosztásról volt elöször sor a bíróságon akkor nem állapítottak-e meg értéket, vagy kellett-e vagyonszerzési illetéket fizetned, ha igen milyen érték után.
Ha nincs semmilyen papíron érték megjalölve, akkor nem kell adót fizetned, mivel a szerzéskori érték nagyobb volt mint az eladási ár.

NormaJane # 2010.10.29. 11:42

Tisztelt Szakértő

A vagyonközösségget megszüntető megállapodásban, illetve a házasságot megszüntető határozatban sem szerepelt semmilyen összeg. Illetéket sem kellet fizetnem mikor a nevemre írták a második 1/2 részt.
Ezek szerint nem kell adót fizetnem?
Remek, nagyon szépen köszönöm a segítségét.

Üdvözlettel: Nóra

sznemarcsi68 # 2010.11.02. 08:44

Tisztelt Szakértő!
A következő helyzetre szeretnék segítséget kérni:
3 éve megörököltem a testvéremmel a szülői házat és földeket. Mivel nekem házra volt szükségem, testvéremnek meg a földre így cseréltünk a fél részekben. A ház teljesen az enyém lett, a földek az övé.Akkor 8,3M Ft-ra értékelték fel a házat.Hitelt vettem fel rá 4,5 M Ft értékű svájci frankot, ebből felújítottam. Most annyira megromlott az anyagi helyzetem a válság miatt, hogy nem tudom fizetni a részleteket, így el kellene adjam a házat. A hitel összege amit vissza kell fizessek 7M Ft körül van, a házat 8 és fél M-ért tudnám talán eladni. Kérdésem az lenne, hogy ha sikerül is eladnom, akkor mennyi adót kell utána befizessek? Hogyan számolják itt az adót? Igaz -e, hogy januártól kevesebb lenne az összeg?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Marcsi

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.02. 10:25

Milyen adót NormaJane?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.02. 10:27

Ja, hogy SZJA-t. De kell, a szerzési érték és az eladási ár különbözete után, ha az utóbbi a nagyobb.

xancsa # 2010.11.02. 10:42

Tisztelt Szakértő!
Szeretnék segítséget kérni, ingatlan adózási ügyben mert számomra nem teljesen érthető ez a dolog. Válásom után 2008. októberben vásároltam egy ingatlant 6,500,000 Ft-ért. Mivel családi okok miatt el kell költöznöm a városból ezért szeretném eladni. A vételár 9,000,000 Ft-lenne.Úgy tudom az állag megóvásra nem lehet levonni (mivel általában nem adnak számlát a mesterek) így 2,500,000 FT a különbözet. A vásárolni kívánt ingatlant közösen vennénk a gyermekemmel, nekem csak 50%-os tulajdonom lenne. Kérdésem a következő: a teljes eladási árat kell számolnom az új ingatlan vásárlása esetén vagy a különbözetet a 2,5 m Ft.-ot, és mennyi adót kell akkor fizetnem 25%-ot? Válaszát előre is köszönöm! További szép napot kívánok! Tisztelettel:P.Anna

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.02. 10:56

Az adó szempontjából nincs jelentősége annak, hogy a vételárat mire fordítja az eladó. (A szerzési illetéket csökkenti, ha egy éven belül el is ad a szerző.)

xancsa # 2010.11.02. 13:19

Tisztelt Kovács Úr!
Köszönöm a tájékoztatást, tehát ha jól értem akkor a 2,5m Ft. után kell megfizetnem a 25% adót?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.02. 13:57

Kb. De a szerzés költségeit is le lehet vonni. (Vagyonszerzési illeték, ügyvédi munkadíj, földhivatali eljárás díja stb.)

xancsa # 2010.11.02. 14:32

Tisztelt Kovács Úr! Köszönöm a segítségét!

ha tudnám # 2010.11.07. 20:41

Sziasztok,
ha még idén eladom a lakásom, amelyet tavaly vettem, akkor a vétel-eladás különbözet után 2011 májusáig 16%(amennyiben megszavazzák az új szja-t) vagy 25% adót kell befizetnem?

lánclánc # 2010.11.08. 09:27

Van-e remény illeték csökkentésre amennyiben a közel hasonló értékű ingatlan vétele és eladása között 19 hónap telt el? ha igen,hova tudom kérésem címezni? a segítséget nagyon köszönöm!

tcsilla # 2010.11.13. 08:13

Sziasztok! Nem egyszerű az esetünk.
2005.decemberben vettünk egy új lakást, ami 2006-ban kapta meg a használatba vételi engedélyt, akkor költöztünk.
Most elcserélnénk egy családi házra, még 2010-ben, ráfizetünk 1 milliót. Az akkor felvett hitelünk után 4 évig kaptunk adó visszatérítést. Most ezt a hitelt vinnénk tovább fedezetcserével.

Kérdésem : 9,4 millióért vettünk- 10ért adnánk el, kell-e adót fizetnünk. Mit vesznek figyelembe- adás-vételt, vagy használatba vételit? Lehet-e, érdemes -e adóelengedést kérni méltányosságból?

A hitel utáni adó visszatérítést vissza kell-e fizetni!

Válaszokat előre is köszönöm!

nandy # 2010.11.13. 09:14

Az a dátum számít, amikor az adásvételi szerződést benyújtották a földhivatalba. Ezt a tul. lapon ellenőrizheted.

Ha 2007.01.01. előtt beadtátok a szerződést a földhivatalba, akkor már nem kell adót fizetni az eladás után. Ha 2007-ben történt meg a bejegyzés, akkor sem kell sok adót fizetni, mert a 600 ezer ft különbözetből levonható még a megfizetett szerzési illeték, ügyvédi díj, és ami ezek levonása után marad, annak a 30%-a után kell 25% adót fizetni.

vica1974 # 2010.11.19. 21:01

Kedves segítők!

2009 májusában eladtuk lakásunkat, és most, 2010 novemberében készülünk vásárolni helyette ingatlant.(Az eltelt időszakban albérletben voltunk.)A kérdésem az, hogy igénybe vehető-e valamilyen módon az illetékkedvezmény, vagy szigorúan a 12 hónapot veszik figyelembe az eladás és a vétel között????
Előre is köszönöm a választ!!!

zpusztai # 2010.11.20. 17:46

Tisztelt Tanácsadók,

2005 június 13án vettem egy félkész házat – kivett: beépítetlen terület építési telekingatlan megnevezéssel. Az adásvételi szerződést ezen a napon benyújtottuk a földhivatalba. Részletekben fizettem ki az ingatlant, majdnem 1 évig tartott. A tulajdonjog átruházáshoz hozzájáruló nyilatkozatot csak 2006 05.15-én adtuk be.

A telken vásárláskor már állt egy 80% készültségi fokú családi ház, aminek a földszintjére volt ideiglenes használatbaváteli engedély 2003 óta. Az építkezés befejezése után, már én szereztem meg a végleges használatbavételit, 2008 szeptemberben. Ezután a Budakörnyéki Földhivatal 2008 október 7-én bejegyezte a “lakóház és udvar” megnevezést. (Nem sokkal ezután jelentkeztem be erre a címre, addig másol volt a bejelentett címem).

Kérdésem, hogy eladáskor adómentes vagyok, mert a szerzés évétől eltelt 5 év? 

Vagy a végleges használatbavételi engedélytől eltelt mindössze 2 évet veszik majd csak figyelembe? 

Előre is köszönöm válaszát!
Zoli

nandy # 2010.11.21. 11:06

Vagy a végleges használatbavételi engedélytől eltelt mindössze 2 évet veszik majd csak figyelembe?
Igen, mert attól a dátumtól lett lakóingatlan.

nandy # 2010.11.21. 11:07

vica1974: Nincs más kedvezmény, az egy év az egy év (illetve 12 hónap).
Azt megtehetitek, hogy méltányosságból kéritek az illeték mérséklését/törlését, de csak akkor fogják megadni, ha az illeték megfizetése a ti vagyoni és jövedelmi helyzeteteket súlyosan veszélyeztetné, és ezt bizonyítani tudjátok.

zpusztai # 2010.11.22. 15:26

Koszönöm Nandy!
Amennyiben a számomra kedvezőtlenebb, 2 éves szerzési időponttal számolhatok, úgy remélem a következő megoldást: az idevágó a jogszabály a szerzés dátumát értékek szerint megoszthatom. Ilyenkor a vásárolt értéket az adásvételi aláírásának napjától, a ráfordított összeget pedig a végleges használatbavételi engedély megadásától számolhatom?

Ha ez működhet, kérdésem, hogy a gyakorlatban ezt hogy számolom? Példának okáért: 10 milliós vételár (5 éve), 5 milliós ráfordítás (2 éve kapott használatbavételivel), 20 milliós eladás (most). A keletkezett 5 milliós haszon kétharmada (a vételár a ráfordítás kétszerese volt) eleve nem adóköteles (a vétel 5 évnél régebben volt), egyharmada pedig a 2 év után számolandó szja kulcs szerint alakul? 1,6 millió 90%-a után fizetem a 25%-ot?

Előre is nagyon köszönöm válaszokat, sajnos a hatályos jogszabály alapján nem tudom értelmezni a kérdést.