ingatlan eladás után fizetendő adó


csilla228 # 2010.08.27. 12:53

Kedves fórumosok!

Segítséget szeretnék kérni, SZJA bevallással kapcsolatban. Be kell-e vallani, ha az élettársi kapcsolat megszakadt és az egyik fél lemondott a másik javára és vissza fele is az ingatlanokról az ügyvéd az értéket 3,5-3,5 millió forintba állapította meg, és hogy egymással szemben nem maradt követelésük. Az egyik félnél letelt a 15 év a másiknál viszont csak 14 év. Ez valamilyen szinten egy csere folyamat volt. Az érték egyforma, keletkezhet ebből jövedelem? pénz nem cserélt gazdát semmilyen formában.

Nagyon megköszönném a választ segítséget.

Csilla

szityo # 2010.09.17. 12:38

Tisztelt Tanácsadó!

A tavalyi évben vásároltam egy ingatlant. A különbözet után kell e adót befizetnem, ha még ebben az évben ingatlanra költöm a pénzt?

Segítségét előre köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.17. 12:45

Milyen pénzt?

nandy # 2010.09.17. 17:01

Vásárlás után illetéket, eladás után adót kell fizetni. Melyikre gondolsz?

szityo # 2010.09.21. 12:36

Tisztelt Tanácsadó!

Akkor leírom pontosan a helyzetem.
Tavalyi évben vásároltam 10 millió forintért egy ingatlant, költöttem rá. 13 millió forintért szeretném eladni. és venni egy másikat mondjuk 13 millió forintért. Így kell e nekem befizetnem adót? Azt tudom hogy az új ingatlanért illetéket kell majd befizetnem.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.21. 13:25

Ehhe. A középső lépés - az eladás - elsőre kimaradt.

Nandy mondta: az eladás után személyi jövedelemadót kell fizetni. Az adó alapja a megszerzésre fordított költségek és az eladási ár különbözete.

szityo # 2010.09.22. 06:54

Köszönöm a válaszát.

anna_cinderella # 2010.10.05. 10:14

A következő témában szeretnék segítséget kérni:

Az SZJA törvény szerint "Ingatlan, vagyoni értékű jog átruházásából származó bevétel minden olyan bevétel, amelyet a magánszemély az átruházásra tekintettel megszerez. Ilyennek minősül különösen az eladási ár, a cserébe kapott dolognak a jövedelemszerzés időpontjára megállapított szokásos piaci értéke..."

Szeretnék érdeklődni, hogy a cserébe kapott dolog fogalomkörébe beletartozik-e a cserébe kapott szolgáltatás? Például, ha értékesítem az ingatlanomat, cserébe pedig nem készpénzt, tárgyat, hanem valamilyen szolgáltatást, például egy másik ingatlanom felújítását kapom ellenértékként, akkor ez bevételnek számít-e? Ha igen, ki és hogyan állapítja meg ennek piaci értékét?

Válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.10.05. 10:19

Igen. A magyarországi adórendszer alapvetően önbevallás rendszerű - az adóhatóság ellenőrzési és felülbírálati jogával.

anna_cinderella # 2010.10.05. 10:55

Köszönöm válaszát!

Sz.N.H. # 2010.10.16. 20:00

Üdvözlöm Önöket!

Segítő tájékoztatást szeretnék kapni csere ügyletre vonatkozó adózási szabályokról.
Vázolnám az adatokat:
Van egy osztatlan közös tulajdonú ingatlanon 423/846-od tulajdoni hányadom, mely egy ikerház feléből és a hozzá tartozó telek részből áll. 11 évvel ezelőtt vásároltam 3,7m Ft-ért. A jelenlegi értéke 23m Ft. El szeretném cserélni egy 16m Ft értékű lakásra, azaz ráfizetnek 7m Ft-ot. Tehát lesz 7m forintom amiből kifizetném a közvetítőt, az átírást, és a maradékból törleszteném az ingatlanon lévő hitel egy részét, a fenn maradót átvinném az új ingatlanra.

Remélem elég érthetően írtam le, kérem aki tud válaszoljon, hogy érdemes-e meglépnem a cserét, vagy a fizetni valók miatt, már nem is maradna a hitel törlesztésre?

Előre is köszönöm a válasz(oka)t,
Tisztelettel:
Sz.N.H.

nandy # 2010.10.17. 12:58

Az eladás után már nem kell szja-t fizetni, mert 5 évnél régebben vetted.
Illetéket viszont igen, a szerzés után.

NormaJane # 2010.10.19. 09:44

Üdvözlet!

Segítséget szeretnék kérni az ingatlanom értékesítésével kapcsolatban.
2004-től voltunk tulajdonosai volt férjemmel egy lakásnak, melyet 9 700 000 Ft-ért vásároltunk. 2008- ban elváltunk és az ő 1/2 részét én kaptam meg, mert a házasság alatt én fizettem a részleteket, illetve a kezdő összeget is saját különvagyonomból fizettem. Sajnos az ügyvéd csak 2009-ben jegyeztette be a Földhivatalba a lakás második 1/2- ét is a nevemre a vagyonközösséget megszüntető megállapodás alapján. Ebben a megállapodásban semmilyen összeg nem szerepelt a lakás értékével kapcsolatban, hiszen pénzmozgás nem történt. 2010- ben értékesítettem az ingatlant 8 000 000 Ft-ért. Az lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben kell-e fizetnem adót, és ha igen milyen összegben? Amennyiben adóznom kell, úgy meddig kell új ingatlant vásárolnom, hogy ne kelljen befizetnem az értékesítés miatti adót?

Segítségét előre is köszönöm: Norma Jane

kgyp # 2010.10.20. 08:37

Tisztelt Szakértők!

Szerencsére teljesen járatlan vagyok az alábbi okból eredő értékesítésben, ezért kérem segítségüket.
2010-ben (a közelmúltban) testvéremmel egyenesági öröklés útján szereztünk egy kisebb ingatlant.
A lakóhelyünktől való nagy távolsága miatt minél hamarabb értékesíteni szereetnénk azt.
Még semmilyen hivatalos bejegyzést nem ejtettünk meg.

Kérdéseim:

  • milyen hivatalos szerveknél kell megtennem az első lépéseket (pl: földhivatali bejegyzés) az eladás megindítása előtt?
  • milyen adófizetési teher jelentkezeik az eladásnál?
  • szükséges-e ügyvédi közbenjárás az eladásnál?

Válaszukat előre isköszönöm!

Üdvözlettel,
K. Gyula

Rexor # 2010.10.20. 08:53

Kedves Gyula,

Első körben kell egy vevő. Ezután kell egy ügyvéd - ez kötelező, aki elkészíti az adásvételi szerződést, benyújtja a földhivatalhoz (de ez a vevő dolga).

Kell adózni utána, az adó alapja a hagyatéki érték és a vételár különbözete. Az adó mértéke 25%.

pamacska2010 # 2010.10.20. 21:06

Tisztelt Szakértő!
Telket szeretnék vásárolni városon belül, és néhány év múlva építkezni ott. De szeretnék minden eshetőségre felkészülni, és tudni, mire számíthatok, ha mégsem sikerülne megoldani az építkezést, és netalán el kell adnom a telket.
Telek eladásakor azonos adózási szabályok érvényesek a különböző minősítések esetén (pl. zártkert, építési telek...)?
Hol tudnék utánanézni, hogy a különböző minősítések milyen kötelezettséggel járnak a tulajdonosra nézve?
Mennyibe kerül, van-e bármi akadálya az átminősítésnek?
Köszönettel,
Pamacska

nanizo # 2010.10.21. 13:11

Tisztelt Szakértő!

Érdeklődni szeretnék, hogyan alakulnak az ingatlan-eladás utáni jövedelemadózási szabályok a következő esetben:
2009. februárjában vásároltam egy lakást 13.700.000 Ft-ért. Ha ezt a jövő évben vagy legfeljebb azután értékesíteném, mennyi jövedelemadót kellene fizetnem (milyen mértékűt és "mi után")?
Továbbá, a lakás vételárából 7.700.000 Ft banki kölcsön, ez ugye nem számít jövedelemnek egy eladásnál? Hiszen ez már a vételkor sem volt az én pénzem, vagyis mivel az eladás után kifizetném belőle a bankot, ezért jövedelemként sem jelentkezne nálam.
A másik kérdésem az lenne, hogy az annak idején illetékre és ügyvédre kifizetett pénz a szerzés költségének számít-e, vagyis hogy ezekkel a jövedelmet, mint az adó alapját lehet-e csökkenteni.

Válaszát tisztelettel megköszönöm: N. Zoltán

sakrisz # 2010.10.24. 09:32

Tisztelt Szakértők!Édesapám halála után eladtunk egy ingatlant 16,5 millió forintért,aminek fele részben édesanyám volt a tulajdonosa,a másik felét a testvéremmel örököltük.Anyukám 6 millió forintért vett egy lakást.A kérdésem az lenne,hogy az Apeh által megállapított 160ezer ft.illeték jogos-e,vagy a két ingatlan értéke közti különbség után kell-e füzetnie,és ha így van,akkor fellebbezni kell,vagy mi a teendő?Még egy kérdésem lenne:A közjegyzőnél 15.9 millióra értékelték az ingatlant,16.5-ért adtuk el,kell-e adóznunk a különbözetből?Mindkét adásvétel 2010-ben történt és az eladott ingatlan több,mint 5 éve volt a szüleim birtokában.Előre is köszönöm válaszukat!

galaburgyesz # 2010.10.24. 13:36

Kedves NANIZO!

A szerzés évében és az azt követő évben történő ingatlan értékesítésnél a teljes 100% jövedelmet kell adóznod, a harmadik évben 90%, a negyedik évben 60%, az ötödik évben 30% a hatodik évben pedig nem kell.
A jövedelem a beszerzési ár és az eladási ár különbözete, csökkentve a számlával igazolt, az ingatlannal kapcsolatban felmerült költségekkel, és a megfizetett illetékkel.
A hitelnek annyi szerepe van, hogy a szerzéskori árból és az eladási árból is ki kell venned a hitel összegét, tehát ha nem számolsz vele, és a tényleges vételi és eladási árral számolsz, akkor is jó eredmény fog kijönni.

nanizo # 2010.10.25. 12:25

@galaburgyesz:

Magyarán, ha 13 milliós lakást 13,2-ért eladok, majd levonom a hitelt, stb., marad 200.000 Ft, aminek a 90%-át veszem és ez után adózok?
Ez így túl szép lenne. Vagy én értem félre?

Vicababa # 2010.10.25. 13:02

Sziasztok,

A helyzet a következő lenne, van egy lakásom amit két részletben örököltem 2006ban és 2009 ben. most úgy néz ki hogy lehetőségünk lenne venni egy kertes házat ahol beszámítanák a lakásomat és mi a páromék lakására áthidaló hitelt vennénk fel. Ilyenkor hogy kell számolni a fizetendő adót? vagy ha kevesebben állapodunk meg mint a szerzési értékem akkor nem kell fizetnem? Remélem érthető voltam de ha kell még információ akkor kérdezzetek...
Előre is köszi
Vicus

galaburgyesz # 2010.10.25. 20:41

Nanizo

Igen jól érted, ha egy lakást 13.000.000-ért vettél, és 13.200.000-ért adtál el a harmadik évben, akkor az adó alapja a 200.000 forint 90%-a, az adó pedig ennek a 25 %-a azaz 45.000 forint

galaburgyesz # 2010.10.25. 20:56

Vicababa

Mivel a szerzés két részletben történt, ennek megfelelően kell megállapítani a jövedelmet.
Példa:
A 2006-ban örökölt lakás rész hagyatéki értéke 5.000.000 ( ez volt a hagyatéki végzésen), ez az ingatlan 5. éve van a tulajdonodban 2010-ben.
A 2009-ben örökölt lakás rész hagyatéki értéke 6.000.000, ez az ingatlan 2. éve van a tulajdonodban.
Ezt az ingatlant 12.000.000-ért adtad el, akkor meg kell osztani a szerzés szerint, azaz 6.000.000 eladási árral szemben van egyszer 5.000.000 szerzési érték az ötödik évben, ahol már csak 30% adózik, tehát az adó alapja az 1.000.000 forint 30%-a, azaz 300.000 forint, a másik 6.000.000-ós értékesítéssel szemben 6.000.000 szerzési érték van, tehát a jövedelem 0. Ebben az esetben a teljes értékesítés után fizetendő adó a 300.000 forint 25%-a.
Az új lakásra felvett kölcsön majd annak a lakásnak az eladásánál számít.

nanizo # 2010.10.25. 21:05

@galaburgyesz:

És ez akkor is igaz, ha a lakás vételárából nem szeretnék másik lakást vásárolni?

Illetve: ha olcsóbban adom el, mint vettem, akkor elméletileg nincs jövedelem, tehát elméletileg adó sincs utána?

galaburgyesz # 2010.10.25. 21:08

Nanizó

Már nem számít, hogy mire költöd a jövedelmed.
Igen ha kevesebbért adod el mint amennyiért vetted nem keletkezik adófizetési kötelezettséged.