ingatlan eladás után fizetendő adó


lodro # 2011.08.05. 13:05

Működik ez a fórum? Már a második bejegyzésemet teszem, és semmi válasz. Van valaki, aki tudna segíteni??

lodro # 2011.08.04. 07:16

Tisztelt ügyvéd Úr!

Vettünk egy házat 2008 év elején 16 milliós hitellel, a házat 20.5-ért vettük. Most eladjuk kényszerből, mert svájci frankos a hitelünk, 13 millióért, tehát még marad fenn tartozásunk a bank felé, amit tovább fizetünk. Természetesen nem veszünk házat a közeljövőben, ezért a kérdésem az lenne, hogy kell-e bármilyen adót, illetéket fizetnünk még ezekután? Előre is köszönöm!

brukk # 2011.07.29. 19:58

Édesanyám 2006-ban örökölt ingatlant ezt 2008-ban eladta.Kifizette az APEH-nak utána az adót.Amikor csinálták az adás-vételit az ügyvéd azt mondta hogyha gyermeke vagy ő vásárol ingatlant 5 éven belül ez az adó visszaigényelhető!Valóban?
Válaszát köszönöm

lucso # 2011.07.29. 15:14

Sajnos nem kaptam választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.28. 08:18

A hagytatéki eljárás díja, a földhivatali bejegyzés díja még lejön. De azt már alighanem le is vonták. Ja, és az alap amúgy sem 100%-os már, hiszen a harmadik évben vagyunk.

kea4 # 2011.07.28. 08:14

Kedves Tanult Főrumtársak!

Anyósomék 3 évvel ezelőtt örököltek egy házat, napokkal az örökösödési illeték eltörlése után. Ezt akkor 4,6 MFt-re értékelték (Illetékhivatal? Földhivatal?). Most sikerült eladni, 6 MFt-ért (kb. telekárban). Állítólag 1,4 MFt után 16% adókötelezettség merül föl. Az eltelt idő alatt semmilyen beruházás nem történt. Lehet-e csökkenteni az adó alapját?

Üdv:
KEA.

lucso # 2011.07.26. 11:34

Tisztelt Fórum!
Ezévben bátyámmal örököltünk mostoha nagymamánktól egy lakóingatlant. Mivel mi nem mostoha gyerekek vagyunk, hanem mostoha unokák, ezért kérdezzük, hogy mennyi illetéket illetve az ingatlan eladása után mennyi adót kell fizetnünk.

Választ előre is köszönjük!

lucso # 2011.07.26. 11:30

Tisztelt Fórum!
Bátyámmal ezévben örököltünk mostoha nagymamánktól egy lakóingatlant. Érdeklődni szeretnénk, hogy mivel mostoha nagymamáról van szó, mennyi örökösödési illetéket, illetve az ingatlan eladása után mennyi adót kell fizetni.
Itt igazából azt nem tudjuk, hogy mivel mi nem mostoha gyerekek vagyunk, hanem unokák, igy miután mennyit kell fizetni.
Előre is köszönjük a választ!

Amidala01 # 2011.07.23. 19:08

Lakóház vagy lakás értékesítése esetén a megszerzést követő ötödik évtől nem kell adózni az értékesítés után.


könyvelek

pilicke # 2011.07.23. 07:35

Tisztelt Szakértők!

2007 júliusban vettem egy házat 2012 júliusában adhatnám el illeték mentesen vagy már 2012 januárjában is?

Üdvözlettel: pilicke

ginalolo # 2011.07.19. 07:20

Tisztelt Szakértők!
Azt elfelejtettem még-esetleg ez jól jöhet nekünk-hogy a Földhivatalnál csak a 2005-ös ingatlanvásárlás van bejegyezve,a következő bejegyzés pedig a 2011-es eladásunk.Vagyis a 2009-es használatbavételi engedélyt követően nem jelentettük azt a Földhivatalnak.Ezt természetesen az új tulaj tudta,így is vette meg.Az APEH gondolom csak itt tud utána nézni egy ingatlanvásárlásnak.Vagy nem jól gondolom?Köszönöm előre is!ginalolo

ginalolo # 2011.07.19. 07:07

Tisztelt Szakértők!

Pár hozzászólással előbbihez kicsit hasonló a kérdésem:2005-ben vettünk egy házat 5 millió forintért,az évek során korszerűsítettük,hozzáépítettünk,végül a használatbavételi engedélyt 2009-ben kaptuk meg.2011 elején 12 millióért adtuk el a házunkat.Már sokféle variációt hallottunk,az APEH-nél is eltérőek a válaszok.
Kérdésem,hogy ebben az esetben is adózni kell az úgymond nyereség után?Vagy számÍt valamit,hogy több,mint 5 éve vettük az ingatlant?Az ingatlan eladása után egyből vettünk egy építési telket,és már lassan tető alatt lesz a ház.Van esetleg valami lehetőség,vagy mentesség ez esetben,ha adózni kellene?
Nagyon szépen köszönöm előre is a segítséget!Üdvözlettel:ginalolo

struby84 # 2011.07.18. 21:15

Tisztelt Szakértők!

Testvéremmel közösen örököltünk egy haszonélvezettel terhelt lakást 2002-ben. Ezt annak idején 8 millió forintra értékelték fel. Most eladnánk, én a saját részemet 3,5, ő az övét akár 1 millió forintért (neki igen sürgős, én azonban nem szeretnék emiatt pénzt veszteni). Gyanítom, hogy igen, de megtehetjük, hogy ugyanannak a tulajdonosnak különböző áron adjuk el a két részt?
Illetve a fontosabb kérdés, hogy milyen típusú, és nagyságrendileg mekkora adó, vagy egyéb illeték fog terhelni minket, ha sikerül az eladás?

Válaszukat előre is köszönöm.

Judith W # 2011.07.06. 18:43

Tisztelt Szakerto Holgyek/Urak!

Par kerdesem lenne hasznalt lakas eladas utani, illetek es adofizetesi kotelezettsegek felol.

  1. Az ingatlan az edesanyam neven van. Ha az edesanyam eladja az ingatlant es EN mint egyenes agu leszarmazottja, vagyis lanya az eladott ingatlan osszegebol Olaszorszagban vasarolok lakast, vagyis 50%-ban reszesulok, mint tulajdonos, akkor hol es mennyi adot kell fizetnem?
  2. A lakast 2004-ben 8.000.000 ft-ert vasaroltuk es 2011-ben kb. 6.000.000 ft-ert adnam el. Mivel eltelt tobb mint 5 ev az ingatlan vetele ota, ezert milyen adofizetesi kotelezettseg terhel?
  3. Ezen kivul lenyegesen olcsobban tudom majd eladni az ingatlant, mint ahogy azt 2004-ben vasaroltam. Ez szamit valamit az adofizetesben?
  4. Ha az edesanyam az ingatlant el ajandekozza nekem, mint lanyanak, akkor mennyi % illeteket kell fizetnem, ha mar 2. lakasrol van szo?

Elore is koszonom segitseget, turelemmel varom valaszat.

Udvozlettel: Judith

Rupicapra # 2011.06.25. 12:48

Ja, igen jövedelemadóra gondoltam :)
szóval akkor mindkettőt le lehet vonni? az örökösödési illetéket és az ügyvédi munkadíjat is?
előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.06.25. 09:46

Például. (Feltéve, hogy ahol először "illetéket" írtál, ott valójában jövedelemadót akartál.)

Rupicapra # 2011.06.25. 08:35

Tisztelt Fórumozók!
Olyan kérdésem volna, hogy örökölt ingatlan eladása esetén az illeték kiszámításakor költségként miket lehet feltüntetni? (pl. megfizetett örökösödési illetéket, ill. ügyvédi munkadíjat le lehet e vonni?)
Köszönöm!

Mishal # 2011.06.20. 17:20

2007. október 24-én vásároltam egy lakást, 2011 évben ha eladom, de kevesebb összegért leszek résztulajdonos (unokámmal) fele-fele arányban egy társasház megvásárlásában.Ilyen esetben kell-e adót fizetnem?

SHAQ # 2011.06.19. 14:45

Tisztelt Fórum!

Azt szeretném megtudni, hogy 2009-ben örökölt ingatlanunkat (a 3 örökös a 3 gyermek, akik közül az egyiket halála miatt én, mint fia képviselem) amennyiben idén 2011-ben eladjuk, úgy mennyi adót kell utána fizetni? A felértékelt ár nagyobb, mint az eladási ár.
Továbbá szeretném megkérdezni, hogy abban az esetben, ha az egyik örökös gyámság alatt van (az édesanyja a gyámja), úgy az ő részére az ő pénz-részéből lehet-e bármilyen ingatlant vagy ingóságot (pl személygépkocsi) venni illetve ennek mi a menete, az egész össze elkölthető-e stb.?
Köszönöm a válaszukat előre is!

Ericson # 2011.06.18. 10:34

Köszönöm a választ.

Lhotse # 2011.06.18. 09:32

Ha ugyanannyiért (vagy kevesebbért) adod el, akkor nem kell adót fizess.

Ericson # 2011.06.18. 06:18

Sziasztok! A kérdésem az lenne hogy ha 2008-ban vásároltam egy házat 10 milló forintért és most eladom ugyan annyiért akkor kell adózni utána valamit ?
Az illetéket amit befizettem vásárláskor és a közjegyzői díjat és egyéb házzal kapcsolatos költséget vissza tudom igényelni az adóbevalláskor? Ezt közjegyző mondta ezt még a vásárláskor,hogy tegyem el a számlát és mindent mert ha eladom az ingatlant ezt vissza lehet igényelni. Ez így van tényleg?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.06.16. 13:46

Valamit rosszul értelmeztél.

irena # 2011.06.16. 11:06

Tisztelt Fórumozók!

SOS-ben szeretnék segítséget kérni, mert ebben az ügyben mindenki más mond:

Jelenlegi lakásomat, amely eredetileg az anyukámé volt egy nagyobbra szeretném cserélni, egyszerűsítsünk: eladnám. Azért, hogy a jogügyletbe már ne keverjük a szülőket, anyukám az ingatlant 2011 márciusában nekem ajándékozta, kihasználtuk az illetékmentességet. Sajnos most olvastuk el az SZJA tv-t, amely szerint ha én az ajándékba kapott ingatlant értékesítem, akkor csak a szerzéskori érték 75%-át állíthatom szembe a bevétellel, így 25% után adóznom kellene. Legalábbis a törvényben ez van, a neten különböző fórumokon is ezt olvastam, ezt mondja az apeh (bocs, mostmár NAV ) honalpja is, mert 2011. 01. 01-től megváltoztatták az ingatlan szerzéskori értékének meghatározását.

Ma bementem a NAV ügyfélszolgálatra, ahol az ügyfélszolgálatos kvázi hülyének nézett, hogy nekem csak akkor kell fizetnem, ha többért adom el. Könyvelőm is ezt mondta, ez pedig szöges ellentétben van az új szabályokkal.

http://www.apeh.hu/…zerzert.html
Itt olvasható, amire utalok.

Ezek után segítséget kérek:

  • Kell-e adóznom, ha ugyanannyiért adom el, vagy kevesebbért?
  • Ha mégis kell, megoldást jelenthet-e a problémára, ha felbontjuk az ajándékozási szerződést, visszakerül anyum nevére az ingatlan és majd ő adja el? Nem akarom, hogy esetleg ebben is találjon vmi kiskaput az adóhatóság, és ugyanúgy adózni kelljen...

Válaszukat előre is köszönöm.

durmanto # 2011.06.12. 22:06

Üdvözlet!

A problémám a következő:2006 ben kezdtünk építkezni,a párom ill. édesapja nevén levő telekre, melyre ráépítés, valamint telekhasználatra szerződést is kötöttünk a szülőkkel ,ügyvéd előtt mert a bank máshogy nem adott volna hitelt!Meg ez az én védelmemben is volt.De mi az első részlet utalásakor, a telk felét kifizettük szerződés nélkül, x millióért.Most itt kezdődik a probléma.Azért nem készült papír, mert a bankal akkor úgy szerződtünk hogy ráépítés ,telekhasználat,valamint akkor még nem tudtunk fizetni a telekért, mert Párom szülei nem bíztak bennünk,és előre nem íratták a gyerekükre a telket.Azóta már párszor tapasztaltam egykét szenilis megnyilvánulást mintha elfelejtették volna hogy mi valóban fizettünk a telekért.
A kérdésem a következő:Hogy tudnánk most úgy a párom nevére a telket rárakatni,természetesen ügyvéd előtt abszolút HIVATALOSAN hogy a legkevesebb adót,illetve illetéket fizessük érte?Értem itt az ajándékozást vagy pedig egy alacsonyabb összegről szóló adásvételi szerződést.Ez azért lenne fontos mivel a szülők beleegyeznének bármejik megoldásba hogy a mi,ill. párom nevére kerüljön a telek,melyen egy nagyon szép otthont sikerült felépítanünk.Természetesen az is a szemünk előtt lebeg,hisz már nem fiatalok az ősök,ha esetleg elhalálozás történne ,a párom testvérei így nyugotan kérhetnék a jussukat a mi általunk már rég kifizetett telekrészből.Természetesen ezt nem szeretnénk.Mielőbbi válaszaikat köszönöm.
Tisztelettel.