ingatlan eladás után fizetendő adó


monalisa1 # 2010.07.18. 22:39

Mivel a jelenlegi lakásod már 5 évnél régebben megvan, az abból származó jövedelem nem szja köteles.

Ha az uj lakást többért adod el mint amennyiért vetted akkor a különbözet adóköteles. (Az adóalapból levonásba kerül a vásárláskor fizetett szerzési illeték valamint az ügyvéd díj.)

nandy eggyel lentebb található táblázatából számszaki értékeket is megtudhatsz.

"Mona"
laikus hozzászóló

Leving # 2010.07.21. 07:00

Kedves Szakemberek!
Segítségeteket kérem.
Ügyfelem tavaly örökölt – az illetékhivatal szerint – 15M-nyi ingatlan vagyont. Édesanyjával közösen tulajdonolják most fele-fele arányban az ingatlant, én foglalkozom az értékesítéssel.
Mindketten idén eladják a tulajdonrészüket.
Az ingatlan forgalmi értéke kb. 55M, ezen fele-fele arányban osztoznak az édesanya és a lánya.
Mindkét tulajdonos idén vásárolni is fog ingatlant.
Eladás és következő vétel után hogyan néz ki az ADÓ ÉS ILLETÉK helyzetük?
Nem túl egyszerű, de egy jogtudósnak nyilván az. :)
A segítséget előre köszönöm!
Éva

nandy # 2010.07.21. 17:25

Az ügyfeled nagyjából 7,5 mFt (22,5 MFt - 15 mFt) után fog 25% szja-t fizetni, az édesanya semmit, ha 2006. év előtt szerezte.

Ha egy éven belül vásárolnak másik ingatlant, akkor az eladási ár és a vételár abszolút értékben kifejezett (azaz ha kevesebbért vesznek, mint amennyiért eladtak, akkor is) különbözete után kell illetéket fizetni.

zsuzsa67 # 2010.07.22. 18:51

Tisztelt Szakemberek!

Hollandiában élek 20 éve a barátommal aki holland állampolgár. Budapesten van egy lakásom, kérdésem az lenne hogy mennyi az örökösödési adó ha külföldi személy az örökös?

Válaszukat elöre is köszönöm.

Üdvözlettel:

Kovacs Zsuzsa

Lacaktd # 2010.07.26. 14:59

2006.évben vásároltam egy építési telket, 4 200 000 Ft-ért, amelyre még abban az évben kértem Építési engedélyt. A ház az idén készült el, most folyik a Használatbavételi engedély megkérése.
Az ingatlant el szeretnénk adni még az idén, úgy néz ki, hogy lenne vevő is rá.
A házat folyamatosan építettük, sajnos számlák nem nagyon vannak, csak kb. 5 millió Ft értékben. Az ingatlant 27 m Ft-ért tudnánk eladni. Elég bonyolult a szabályozás a 2008.01.01-e előtti ingatlanoknál, nem igazán értem, hogy a fenti esetben mennyi SZJA-t kellene fizetnem. Jól gondolom, hogy amennyiben nem állapítható meg a bekerülési költség, akkor az eladási ár 75 %-át tekinthetem költségnek és csak 6 750 000 Ft a bevételem (27.000.000 - 27.000.000x75%), ezután kell a 25 % adót fizetnem (1.687.500 Ft).
Válaszát előre is köszönöm.

Üdv.

Lacaktd

viragszonja # 2010.08.03. 17:23

Tisztelt segítő szakértők!

Lakásomat 2006-ban vettem és szeretném eladni majd 2011-ben, így adót nem kell utána fizetnem, ez ugye így van?

Azonban a lakást hitelből vettem, s még mindig több millió forint hitellel terhelt. Így nem tudom, hogy ha eladom mondjuk 10 millió forintért és veszek egy garázst 1-ért és kifizetem a 9 millió forint hitelt belőle még, akkor mi után kell majd illetéket fizetnem? A kilenc millió után?

Tisztelettel:
viragszonja

Mano2 # 2010.08.03. 20:46

Tisztelt Fórumozók!
Egy ingatlan 1/2-ed részének vagyok tulajdonosa.Ezt szeretném egyenes ágon (illeték mentesen) elajándékozni.
Kérdésem:
Ha a megajándékozott(ak) eladják az ingatlant (5 éven belül)kell fizetniük Szja-t?
A APEH kalkulátoránál:
http://www.apeh.hu/…rok/ing_kalk
a "megszerzésre fordított összeg..." magyarázó szövegében "az az összeg amit az illeték megállapításánál figyelembe vettek"
Ugyan még nem jelent meg az illeték törv. módosítás, de érdekelne mi várható ebben az esetben.[pl. megállapítják az (ajándékozási) illeték alapjául szolgáló összeget, de 0 % lesz a mértéke?-nincs Szja]
Vagy mindenképp Szja alá esik az 1/2-ed rész?
(Függetlenül attól is, hogy másik lakás szerzésére fordítják a pénzt.)
Üdv:Mano

andaxin # 2010.08.05. 09:23

Kedves Fórumozók, segítséget kérnék.
Megörökölt lakásomat 7 millió Ft-ért adtam el és a pénzből vásárolt ingatlanom is 7 millió Ft.
Úgy gondoltam, hogy 4 millió önrészhez veszek fel 3 millió banki lakáshitelt és az így megmaradó saját 3 milliómból újítom fel a lakást, mivel a lakáshitel kamata kedvezőbb, mint a felújításra felvett kölcsöné.
Kérdésem, hogy így is kell-e adót fizetnem, hogy végső soron mind a 7 millió Ft-ot az új lakásomra költöttem?
Illetve, tegyük fel, hogy nem kell. De akkor mivel igazolom, hogy mindet visszafordítottam, ha én újítom fel saját kezűleg és csak az anyagvásárlásokról lesz blokkom, számlám? Vagy ez buta kérdés?

Köszönöm az esetleges választ:
H. Andrea

Helga1 # 2010.08.05. 14:18

Tisztelt Szakértő!
Mi 2007-ben vettünk 1lakást közösen az exemmel 1/2-1/2 arányban teljesen hitelből.Akkor 80-80ezer forint illetéket fizettünk ki,mivel a lakás vételára 6millió forint volt.2009-ben én kiszálltam a tulajdonjogból,közös tulajdont megszüntetve,400ezer forint ellenében.Azt szeretném megtudni,hogy nekem kell-e adóznom,és ha igen mennyit a 400ezer után.Köszönöm a válaszát előre is!

nandy # 2010.08.05. 15:22

Ha a házastársi vagyonközösség megszűnése miatt keletkezett a jövedelem, azután nem kell adózni.

mimi688 # 2010.08.06. 16:27

Tisztelt Szakértő!

Vettünk 2005.ban egy zártkerti ingatlan. Művelésből kivett gyümölcsös és gazdasági épületként szerepel a tulajdonlapon. A hozzánk tartozó önkormányzatnál lehetőségünk volt rá, hogy állandó lakosként ide bejelentkezzünk. Költöttünk a házra nagyon sokat. Én az összes válásomkor nekem járó pénzt beleinvesztáltam. Soha nem gondoltuk volna, hogy valaha is majd el akarjuk adni. Mindent a párom csinált benne meg ezermester lévén. Semmiféle számlát nem őríztünk meg. Most nyomott áron is közel az ötszörösét kérnénk érte, mint amennyiért mi vettük. Az élet úgy hozta, hogy a megélhetésünk miatt el kell erről a vidékről költöznünk. Aggódva olvasom az adózásról szóló törvényt, de sajnos nem látom át tisztán. Egyáltalán mi számít lakó ingatlannak? Ráadásul, mintha nem is vehetnénk adómentesen az árából másik ingatlant. Arról nem is beszélve, hogy én 4 évig 1/4 részes tulajdonos voltam , tavaly " vettem meg" a másik 1/4 részemet. Így vagyunk most 50-50 %-sok. Ez a házunk nagyon szépen fel van újítva. Zártkert lévén persze nem nagy értékű. Az árából még egy kis dunántúli faluban is csak egy felújítandó házat adnak. Ennek ellenére még fizessünk jócskán adót is ha megakarjuk változtatni eddigi életünket. Valami méltányosságról is olvaatam az Apeh oldalán. De vajon mennyire igaz ez. Segítségét előre is köszönöm!

nandy # 2010.08.08. 10:14

Művelésből kivett gyümölcsös és gazdasági épületként szerepel a tulajdonlapon.

Akkor az nem lakóingatlan, így a 15 éves szabály az érvényes.

mimi688 # 2010.08.08. 10:55

Köszönöm válaszát!

Be megyek az ökormányzathoz és kérni fogom az átminősítést. Amikor odaköltöztünk ők kézségesen megengedték, hogy állandó lakosok legyünk. Akkor szíveskedjenek azt átminősíteni. Mennyire bízhatok a sikeremben. Mekkora procedúrával jár ez. Azt nem nagyon szeretném ha kijönnének vizsgálódni.

nandy # 2010.08.08. 11:00

Az átminősítés nem fog menni, szerintem. De egy próbát talán megér.

A ti helyzeteteken viszont biztosan nem segít, mert visszamenőleg nem tudjátok lakóingatlanként bejegyeztetni (ráadásul illetékköteles).

Mano2 # 2010.08.08. 11:06

Hátha valaki....
Tisztelt Fórumozók!
Egy ingatlan 1/2-ed részének vagyok tulajdonosa.Ezt szeretném egyenes ágon (illeték mentesen) elajándékozni.
Kérdésem:
Ha a megajándékozott(ak) eladják az ingatlant (5 éven belül)kell fizetniük Szja-t?
A APEH kalkulátoránál:
http://www.apeh.hu/…rok/ing_kalk
a „megszerzésre fordított összeg…“ magyarázó szövegében „az az összeg amit az illeték megállapításánál figyelembe vettek“
Ugyan még nem jelent meg az illeték törv. módosítás, de érdekelne mi várható ebben az esetben.[pl. megállapítják az (ajándékozási) illeték alapjául szolgáló összeget, de 0 % lesz a mértéke?-nincs Szja]
Vagy mindenképp Szja alá esik az 1/2-ed rész?
(Függetlenül attól is, hogy másik lakás szerzésére fordítják a pénzt.)
Üdv:Mano

Tovább: http://www.jogiforum.hu/forum/23/1552?…

nandy # 2010.08.08. 20:21

Hasonlóan fog működni, mint az öröklésnél. Az illeték alapját ugyanis megállapítják, csak a mentesség miatt nem kell fizetni.
(Gondolom én...)

megyjooo72 # 2010.08.10. 05:51

Tc fórumozok.

Egy tanácsba szeretnék segítséget kérni tőletek.
A párom 3 éve örökölt egy ingatlant. Most kerülne sor rá, hogy eladjuk. Az ingatlan 1/2 arányba lesz elosztva.
Tehát 4M Ft -ot fog kapni belőle a párom. Kérdésem, hogy ez után kell adózni? - és ha igen hány százalékot.
Ház örökséget a jelenlevő ingatlanba (amibe él)forgatja bele, pl lakásfelújítás céljából, akkor is kell SZJA fizetni? - vagy teljesen mindegy mit csinál a pénzel, fizetni kel?
Létezik valami megoldás, hogy a kis pénzét az állam ne karcsúsítsa meg.

köszönöm szépen előre is a válaszokat.

üdv:
megyjooo

nandy # 2010.08.10. 09:27

...

megyjooo72 # 2010.08.11. 10:37

Köszönöm a választ, de ott nem találtam megfelelő választ a problémára. Ha talán valaki tudna segíteni benne az írja le nekem léci.
Megköszönném előre is a segítségeteket.

megyjooo

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.11. 12:03

Mi a kérdés? Hogy kell-e adózni az ingatlan eladásából származó jövedelem után? Kell. Viszonylag kedvezményesen.
Azt azért ne várd, hogy arra adómentességet kapj, hogy mire akarod fordítani a jövedelmet. Tőlem sem kérdezi meg az APEH, amikor vonnak a béremből, hogy esetleg nem lakásfelújításra akarom-e fordítani, mert akkor, bocs, itt a bruttó, mind a tied...

Topa # 2010.08.11. 23:14

Tisztelt fórumozók!

Van egy családi házunk, amit el szeretnék cserélni egy lakásra, a lakás tulajdonos fizetne rá.
Kérdés, hogy ilyenkor milyen adót kell fizetni? vagy hogy működik ilyenkor? Soha nem voltam még ilyen szituációba és fogalmam sincs hogy működnek ezek.
A kérdés még hogy milyen költségek vannak?

Köszönöm előre a választ!

megyjooo72 # 2010.08.12. 04:41

Igen a kérdés az volt, hogy milyen módon tudnám csökkenteni az eladott lakás adóját. És nem, hogy az állam mit kérdez, és mit nem. Főleg a fizetéseddel kapcsolatba. Pl. ha eladott lakás árát egy új lakásra fektetek be, akkor a két ár különbözetéből számolják ki illetéket. Legalább is 4 éve így vettünk házat. Bele számolták az ügyvédi költségeket is.
Valami hasonló dolgokra lennék kíváncsi. Ezért kérdeztem, hogy ha meglévő házra költőm, mint lakásfelújítás. Vagy akármi. Léteznek -e valami megoldások amivel tudom csökkenteni az adót.

megyjooo

Mano2 # 2010.08.16. 13:32

Kedves Nandy!
Az írtad válaszodban (08.08.):
"Hasonlóan fog működni, mint az öröklésnél. Az illeték alapját ugyanis megállapítják, csak a mentesség miatt nem kell fizetni.
(Gondolom én…)"

A 08.13-án megjelent törvénymódosításban ez szerepel:

Az Itv. 17. §-ának (1) bekezdése a következő p) ponttal egészül ki:
[(1) Mentes az ajándékozási illeték alól:]
„p) az ajándékozó egyenes ági rokona (ideértve az örökbefogadáson alapuló rokoni kapcsolatot is) által megszerzett
ajándék.”

Tehát nem került bele az egyenes ág az egyéb ajándékozottakat tartalmazó táblázatba, lehetséges, hogy ebben az esetben nincs illetékalap meghatározás sem?
[12. § (1) Az öröklési és az ajándékozási illeték összegét – az egy-egy örökösnek, hagyományosnak jutott örökség, illetőleg
megajándékozottnak juttatott ajándék tiszta értéke alapulvételével – a következő táblázatokban foglalt kulcsok alkalmazásával kell kiszámítani:]

(Mert akkor nekem úgy tűnik ha nincs illeték alap sem, fizetnie kel SzJA-t, ha eladja az ajándékba kapott ingatlant.)
Üdv:Mano

nandy # 2010.08.16. 13:36

De, meghatározzák az illetékalapot, csak a mentesség miatt illeték nem kerül kiszabásra.

Mano2 # 2010.08.16. 15:35

Kedves Nandy!
Tehát ha a megajándékozott eladja az ingatlant (annyiért, mint az illeték alap), nincs SzJA ?
(A "megszerzésre fordított összeg" tulajdonképpen az illeték alap, ezért nincs jövedelem, így SzJA sincs)
Jól értem?
Üdv:Mano