ingatlan eladás után fizetendő adó


Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.28. 05:26

??
Honnan szeded te ezeket? És miért érdekel téged, mennyi illetéket fizet a vevőd?

kozkot # 2011.09.28. 04:42

Jó reggelt!
Úgy értettem, hogy a fizetendő illeték csökkenthető bizonyos költségekkel.
Ilyen levonható költség például a
"az eladásra kerülő ingatlanon elvégzett értéknövelő beruházás költsége (az ingatlan, értékét, állagát megóvó ráfordításokon felül az ingatlan forgalmi értékét növelő ráfordítás, például a fűtés korszerűsítése, kerítés építése)"
A helyzet az, hogy az épület elbontási költsége meghaladta a telek jelenlegi értékét, de önkormányzati határozat alapján le kellett bontanunk mert életveszélyes volt (szép kis ajándék, ugye?) Ezért gondolom úgy, hogy a terület értékét növeli, hogy már nem áll rajta a ház. Ezért azt én értéknövelő beruházásnak szeretném elszámolni (legalábbis a számlával igazolható 300ezer forintot). Lehetséges ez Önök szerint?

Üdvözlettel,
kozkot

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.27. 20:23

Úgy látom, te érted. Én továbbra sem. Hogy jön ide az illetékalap, pláne, hogy csökkenthető. Hiszen az, annyi, amennyi, mi a csudát lehetne rajta csökkenteni?

lajcsó # 2011.09.27. 19:47

Az épület lebontásával valószínűleg csökkent az ingatlan forgalmi értéke, így ezáltal az illeték alapja is. A földhivatalban célszerű ezt a változást átvezettetni. Ha a vevő vállalja, hogy a telekre 4 éven belül új lakóházat épít, akkor illetékmentességre lesz jogosult.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.27. 19:36

Milyen illetékalap?

kozkot # 2011.09.27. 18:59

Szép estét!
2010-ben ajándékozás útján (apától) feleségem birtokába került egy lebontásra ítélt ház 50%-a. A másik 50% anyósom nevén van. Az ajándékozási szerződésben az 50% ingatlan rész értéke 500ezer Ft-ként lett rögzítve.
1 hónap múlva le is bontottuk a házat, a bontási költségekből 300ezer forintnyit tudunk számlával igazolni.
Kérdésem az lenne, hogy az ajándékozási szerződésben rögzített 500ezer és a bontásból eredő 300ezer forittal csökkenthető-e az illetékalap, ha az ingatlan (most már telek) eladásra kerül?

Tisztelettel,
Kozkot

lajcsó # 2011.09.27. 17:29

Sem adót, sem illetéket nem kell fizetned. Adót azért nem fizetned, mert az SZJA törvény alapján, amennyiben a lakásvásárlás óta 5 év eltelt, a lakás eladásból származó jövedelem adómentes. Az illetéket meg a szerző fél (vevő) fizeti.

Nandra # 2011.09.27. 17:08

Üdvözletem!

2002-ben 6 millióért vettem egy lakást. 2008-ban jelzáloghitelt vettem fel rá. Most a CHF miatt el szeretném adni, 7,5 millióért. A NAV kalkulátora szerint nem kell utána adót fizetnem. Valóban nem? Illetéket?

Előre is köszönöm a választ

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.27. 11:50

Jobb lenne, ha eleve a fiúk vennék meg azokat az autókat. Ajándékozási illetéket így sem, úgy sem kell fizetni, a vagyonszerzésit meg így is, úgy is.

aranykata # 2011.09.27. 10:24

Kérdésem lenne t. Jogi Fórum a következő : édesapám lakását ketten örököltük a húgommal, amit el is adtunk 6 millió Ft-ért, viszont a lakás becsült értéke 8millió forint volt. Ráadásul most csak a felét örököltük, mivel a másik fele már ránk szállt anyukám tíz évvel ezelötti halálakor. Ezt az ügyvéd is elmondta, mármint azt, hogy nem terhel minket adózás az örökmény, ill. annak eladása után. Kérdésem a következő lenne: abban az esetben ha én, a rám eső részből, azaz három millió forintból kettő autót veszek, /használtat/ akkor ez rám nézve milyen kötelezettségekkel jár. Tehát adóznom kell-e vagy más szankciók érhetnek e? azért mert két autó van a nevemen. Miután a két fiamnak vettem őket de tudomásom szerint ha az ők nevére íratom, az már ajándékozás, és adózniuk kellenne! Így az én nevemen van mind a kettő,bár én rokkant nyugdijas vagyok, ami elég kicsi, de ugye igazoltan vásároltam a két autót, az örökményemből.Így az autók tulajdonjoga az enyém, és ők lehetnek- e a használatban- tartók, jár-e az nekik valamiféle adózási ill. büntetendő retorzióval? Vagy az üzembetartó és inkább én legyek? Válaszukat előre köszönöm üdv Aranykata


T jogi fórum édesapám halálakor ketten a húgommal örököltünk egy panel lakást, amit el is adtunk. Ugye adózni nem kellettt, miután jóval a becsült

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.26. 07:40

Nem tanácsos az adóterhek csökkentése végett színlelt szerződést kötni. Nagyobb veszteséget okozhat, mint amekkora előnyt vártok tőle.

dana24 # 2011.09.25. 21:33

Üdvözlök Mindenkit!
Elég összetett a kérdésem, amivel zavarnék. Egy házban élünk édesanyámmal /akié a ház/, a hugommal, és mi hárman a párom, a közös gyermekünk és én. A páromnak volt egy kis háza amit kb. 3 éve adott el 5 millióért, le is adózott utána. A pénz a mai napig megvan, ebből és a hozzá gyűjtöttből szeretnénk megszerezni a házikót, amiben élünk. Édesanyám a 100%-os tulajdonos, de Ő kettönk között szeretné elosztani még halála előtt. A hugom szeretne külön költözni, 6 millióért odaadná a rá eső részt, bár a ház többet ér, viszont anyu velünk maradna, mi gondoskodnánk Róla. Hogy lehetne ezt a helyzetet a legjobban megoldani úgy, hogy minél kevesebbet kelljen fizetni adóra, illetékre. Ajándékozás vagy eladás? A ház kettőnk nevére kerülne fele-fele részben a párommal, de nem vagyunk összeházasodva. A hugomnak hogy lehet legálisan átjuttatni a pénzt? Először anyu ajándékozza nekünk a fele-fele részt, aztán a hugomtól vegyük meg a részét? Milyen fizetési kötelezettségekkel kell számolnunk?
Nagyon köszönöm a segítséget és elnézést a bonyolult kérdés miatt! :)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.23. 16:27

Ez nem érték, hanem jogcím kérdése.

eladás # 2011.09.23. 15:54

Ugyanannyiért szeretném eladni amennyiért vettem. Nem voltunk házasok. Ebben az esetben is működik az ingatlan átengedése?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.22. 12:52

Nem eladni kellene, hanem a közös vagyon megosztása keretében átengedni, és akkor se illeték, se adókötelezettség nincs. Ha eladod, akkor legalább az első van.

lajcsó # 2011.09.22. 12:44

Amennyiben drágábban adod el mint amennyiért szerezted, akkor kell adózni. De csupán a értékkülönbözet képezi az adó alapját.

eladás # 2011.09.22. 12:36

Egy lakás 30%-ának tulajdonával rendelkezem amit szeretnék eladni a volt páromnak. A lakást 2010-ben vásároltuk. Kérdésem, hogy mivel ingatlant nem kívánok vásárolni a közeljövőben a jelenlegi szabályok szerint kell-e adóznom a lakásért kapott pénzből.

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.13. 16:22

Nemigen.

jocomano77 # 2011.09.13. 15:32

2010. Januárjában örököltem Budapesti ingatlant. Az ingatlan örökösödéskori értéke 16000000 Ft. Az ingatlant ketten örököltük a testvéremmel 1/2 - 1/2 tulajdoni hányadban. Ennek meg felelöeln 8000000 Ft - 8000000 Ft az értéke a két tulajdoni 1/2 - 1/2 tulajdoni hányadnak megfelelően. Az adott ingatlant 2011. Juniusában eladtuk! Az ingatlanért 11000000 Ft kaptunk ketten együtt. Ebből a 11 milló forintból 800000 forintot ki fizettünk az ingatlan közvetitő irodának. Igy maradt 10200000 Ft. Öszesen. Fejenként, az öscsém is és én 51000000 ft kaptunk.
Tehát a szerzési érték 16 milló ft összesen, fejenkét a szerzési érték pedig 8 millió ft, ehhez képest 5 milló egyszáz ezret kaptunk feljenként. A kérdésem kell-e adózni ez után az összeg után?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.26. 22:12

Igen.

leslieh # 2011.08.26. 22:04

Azt nem tudom, hogy igényt tarthatok-e az illeték kedvezményre???

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.26. 19:41

Melyik részt nem érted?

leslieh # 2011.08.26. 15:51

ja igen... és első lakásomat vásárolnám meg!

leslieh # 2011.08.26. 15:50

Tisztelt Szakértők, Fórumozók!

Nem teljesen világos számomra a következő dolog. A testvéremmel 50-50% arányban örököltük egy lakást 2009-ben, aminek 4,8m volt az értéke a hagyatéki okiratban. A tulajdoni lapon is 50%-os tulajdonos voltam az örökölt lakásnak. Ezt a lakást eladtuk 2011-ben 4,1m forintért.

Szeretnék venni egy lakást hamarosan, ami nem haladja meg a 8m forintot, de 4,8m forintnál többet fog érni.
A lakásvásárlásnál illetéket kell fizetni, de lehetőség van illeték kedvezményt kérni annak, aki nem töltötte be 35. életévét (29 éves vagyok).

Olvastam az alábbi cikket és nem tudom eldönteni, hogy kérhetek-e kedvezményt az illetékből vagy sem?

"A fiatalok első lakáshoz jutása is a támogatási elvek egyike, ezért a 35 éven aluliak esetén jár a kedvezmény akkor, ha valaki első tulajdonát szerzi meg, feltéve, hogy a teljes vételár nem haladja meg a 8 millió forintot. Ügyelni kell arra, hogy nem csupán a vásárlás időpontja számít, nem jogosult a kedvezményre az sem, akinek a nevén korábban bármikor volt ingatlan, ide értve az 50 százalékot meghaladó résztulajdont is. Az illetékkedvezmény mértéke 50 százalék, de maximális összege csupán 40000 forint lehet."

forrás: http://www.hitelkalkulator.hu/…ltsegei.html
(9. bekezdés)

Előre is köszönöm a megtisztelő válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.26. 11:46

Igen.