ingatlan eladás után fizetendő adó


szabadka # 2011.10.21. 10:50

Bocsánat, mint laikus tényleg csak azt tudom tenni, hogy beidézem a határozat /általam/ lényegesnek ítélt részeit:

Az indoklásban kivonatosan ez szerepel:
..... 2007 október 3-án benyújtott .... számú illeték visszatérítése/törlése iránti kérelmét
e l u t a s í t o m.

A vagyonszerző illeték törlését kérte, 2007 október 1-én kelt levelében, amely az adóhatósághoz 2007 október 3-án érkezett be. Indoklásul csatolta a házastársi közös vagyont megosztó megállapodást, a megállapodás szerint az eladott ingatlan befolyt vételárának nem az 50%-a, hanem csak a 36%-a illeti meg őt.
Az elsőfokú hatóság 2009.március 6-án ..... sz. hiánypótlást adott ki, amelyre az adózó 2009. április 7-én ..... sz alatt csatolta a kért iratokat.
A kérelem megalapozatlan az alábbiak miatt:
A rendelkezésemre álló és csatolt iratok alapján - különösen a 2008. április 21-én kelt tulajdoni lapra figyelemmel - megállapítottam, hogy az adózó az értékesített .....i .... hrsz-ú ingatlannak 1/2 részben volt tulajdonosa.
Tekintettel arra, hogy a cserétpótló vétel kedvezményének alkalmazása során az ing.-nyilvántartás szerinti ténylegesen eladott tulajdoni hányad az irányadó, így a vagyonmegosztásról szóló megállapodás - mivel az a felek közös megegyezése - nem vehető figyelembe, ezért a kérelmet elutasítom"

Értem én, hogy hosszúnak tűnt a 2007-től tartó ügyintézés, de tényleg valósak az adatok.

Köszönöm, hogy foglalkozik a hozzászólásaimmal és próbál segíteni :)

Lissya # 2011.10.21. 10:40

Tisztelt Fórumozók!

A férjemmel idén júniusban vettünk egy panel lakást 7.150.000 Forint értékben és fele, fele tulajdonban. Ha szeretném eladni neki a fél lakást, akkor az milyen jogi illetve adózási körülményekkel jár? Illetve befolyásolja e az adásvételt a még meglévő házastársi kapcsolat?

Előre is köszönöm a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.21. 10:06

Akkor korábban nem ez ellen a határozat ellen fellebbeztetek. Amit most kaptál, az nem fellebbezést bírál el. Valamit rosszul, tévesen adsz elő. Amúgy is gyanús a három éves ügyintézési idő.

szabadka # 2011.10.21. 09:22

"„Érdemes fellebbeznünk,”
Szerinted hányszor lehet fellebbezni?"

Releváns úgy vélem, szerintem hányszor lehetne, mert a
határozat második bekezdésében azt írják:
"E határozat ellen a közléstől számított 15 napon belül
.....címzett,.... osztályra benyújtott fellebbezéssel
lehet élni.
Szóval ők adnak rá lehetőséget, a kérdés az lenne, van-e értelme ;)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.21. 08:51

Érdemes fellebbeznünk,
Szerinted hányszor lehet fellebbezni?

szabadka # 2011.10.21. 07:50

Tisztelt Fórumozók!

4 éve kértem segítséget a következő ügyben amit be is idéznék:
"Férjem válásukkor a közös tulajdonban lévő lakóingatlanuk eladásakor /37 millió/ megegyezésük szerint nem 50%-ot azaz 18.500.000,- forintot, hanem 13 milliót kapott. Ebből az összegből ingatlant vásárolt. Az illetéket a hivatal úgy állapította meg, hogy a 18.500.000,-forint és a 13 millió különbözetéből számította ki a 170 ezer forintot.
Kérdésem az, hogy jogos-e, hogy azután az összeg után is fizessen, amit ő nem kapott meg? Esetleg lehet a volt feleséget kötelezni a különbözet kifizetésére?"

Akkor azt a választ kaptam a pontosítások után, hogy:
"Az a baj, hogy a jelek szerint az illetékhivatalnak a vagyonmegosztás nem lett bejelentve, volt feleség a maga "túlrészesedése" után illetéket nem fizetett. Meg lehet próbálkozni a fellebbezéssel, de az neki akkor is kellemetlen lesz, ha elfogadják. beszélni kellene vele, hogy inkább fizesse ki nektek, amit amúgy is neki kellene"

Ezek után 2007 októberében fellebbeztünk a hatóságnál, majd 2011 október 11-i keltezéssel tegnap megérkezett a határozat, a fellebbezésünket elutasították, hiába csatoltuk a vagyonmegosztási papírt is.
Indoklásként azt írták, mivel az ingatlannyilvántartásban az 50-50%-os tulajdonrész volt feltüntetve, őket a volt házastársak vagyonmegosztása nem érdekli.

Ebbe tényleg bele kell nyugodnunk, hogy olyan összeg után köteleznek adófizetésre, amit soha nem is kapott meg a férjem? Hiába van ügyvéd által ellenjegyzett vagyonmegosztás, az alapján sem látják úgy, hogy a kérdéses 5.500.000,- nem a férjem vagyonát, hanem az ex feleségét gyarapította, aki ebből vásárolta meg a jelenlegi házát is?
Érdemes fellebbeznünk, ebben az esetben, hiszen tudjuk
igazolni, hogy a férjem az eladott ingatlanból nem az 50%-ot, hanem 36%-ot kapott csak?
A volt feleséggel felesleges beszélni, elzárkózik az ügyben, hiszen az adóhatóság nem tőle követeli a pénzt, ő pedig erkölcsileg sem érzi úgy, hogy itt neki kellene bármit is fizetnie. Szóval az a megoldás, hogy fizessük be és rendezzük vele nem járható út.

Nagyon köszönök előre is minden segítőszándékú választ!

Gardaland # 2011.10.18. 14:08

Tisztelt Szakértők!

2000. évben feleségemmel üdülő övezetben telket vásároltunk 2.200.000,- Forintért. Az illetékhivatal ennek a teleknek 4.000.000,- Forintban állapította meg a forgalmi értékét, ami után befizettük az illetéket. (242.000,- Ft. feleségem-tulajdonos, 162.000,- Ft. én-haszonélvező) A telekre nyaralót építettünk, amit idén, de legkésőbb jövőre családi okok miatt el kell adnunk.
Az építőanyag egy részéről van csak számlánk, a szakmunkákat családi baráti segítséggel végeztük.
Használatbavételi engedélyt 2002-ben kaptuk meg.
Mennyi SZJA-t kell fizetnünk, ha mondjuk az ingatlant 30 M. Forintért adjuk el?
Válaszukra várva, Tisztelettel:

ObudaFan # 2011.10.13. 09:23

Nem kell fizetni, ha ugyanannyiért adod el, mint amennyiért vetted. Így ugyanis nincs jövedelmed.

ytudox # 2011.10.13. 08:09

Tisztelt : Lajcsó és Gabicsek.

Először is köszönöm a válaszukat, és adódott ezáltal még egy kérdésem. Ha kell is fizetnem valamennyit az államnak akkor körülbelül mennyire számíthatok önök szerint. Illetve most végül kell majd fizetnem vajon vagy nem ? :-)

köszönettel : Ytudox

lajcsó # 2011.10.12. 20:47

Az SZJA törvény 7. §-a taxatíve felsorolja az adőalapba nem tartozó tételeket. Az ingatlan eladásból származó bevétel nincs közte.

Gabicsek # 2011.10.12. 20:13

De ha nincs is rajta jövedelmed (tehát nem kell adóznod), úgy tudom, majd az adóbevallásban akkor is fel kell tüntetni. Régebben nem kellett, de tudomásom szerint most igen. Jól tudom, lajcsó?

lajcsó # 2011.10.12. 14:03

Ha ugyanannyiért adod el a telket, mint amennyiért vetted akkor nem kell adót fizetned. A szerzéstől számított 5 év eltelte után csak a lakások után nem kell adót fizetni. Minden egyéb ingatlan (telek, garázs stb.) után maradt a 15 év!

lajcsó # 2011.10.12. 14:03

Ha ugyanannyiért adod el a telket, mint amennyiért vetted akkor nem kell adót fizetned. A szerzéstől számított 5 év eltelte után csak a lakások után nem kell adót fizetni. Minden egyéb ingatlan (telek, garázs stb.) után maradt a 15 év!

ytudox # 2011.10.12. 13:56

Tiszteletem ügyvéd úr .

A kérdésem a következő lenne.
Igen rövid és nem is komplikált.

Szóval 4 évvel ezelőtt vettem egy belterületi építési teleket amit most el szeretnék adni. A vagyon szerzési illetéket már befizettem ami a telek értékének a 10% a volt. Ha a telket ugyan annyiért adom el, mint amennyiért vettem, akkor kell e nekem bármit is fizetnem az államnak, ha az eladás után abból a pénzből semmilyen ingatlant nem tervezek vásárolni? Ha jól értelmeztem akkor, ha a vásárlástól számított 5 év után adom el, akkor nem kell fizetnem semmit sem az államnak.

Köszönöm segítségét.
üdvözlettel.

balint andras # 2011.10.02. 19:15

Köszönöm az információt!
B.A.

Gabicsek # 2011.10.01. 19:29

Ja, az adó mértéke 16 %

Gabicsek # 2011.10.01. 19:28

Szja.tv-ből:
62. §
Ezt követően a jövedelmet úgy kell megállapítani, hogy a számított összeget csökkenteni kell, ha az átruházás - a megszerzés évét követő évet első évnek tekintve -,

  1. a hatodik évben történik, a számított összeg 10 százalékával,
  2. a hetedik évben történik, a számított összeg 20 százalékával,
  3. a nyolcadik évben történik, a számított összeg 30 százalékával,
  4. a kilencedik évben történik, a számított összeg 40 százalékával,
  5. a tizedik évben történik, a számított összeg 50 százalékával,
  6. a tizenegyedik évben történik, a számított összeg 60 százalékával,
  7. a tizenkettedik évben történik, a számított összeg 70 százalékával,
  8. a tizenharmadik évben történik, a számított összeg 80 százalékával,
  9. a tizennegyedik évben történik, a számított összeg 90 százalékával,
  10. a tizenötödik évben vagy később történik, a számított összeg 100 százalékával.

Csak akkor kell adót fizetni, ha jövedelmed származik az eladásból, de ha ugyanannyiért adod el a felét, mint amennyiért vetted, akkor nem származik jövedelem.

balint andras # 2011.10.01. 15:18

Üdvözletem!
Egy kérdésem lenne; 11 évvel ezelőtt vásároltunk egy külterületi telket faházzal. Az épületet az önkormányzat gazdasági épületnek neveztette el, mert nem belterületen van, így nem minősül lakóépületnek. A tulajdoni hányadom 1/2, amit most szeretnék eladni a másik tulajdonosnak. Kérdésem, hogy kell-e adót fizetnem az eladásból származó összegből, és amennyiben kell, akkor mennyit?
Üdvözlettel
Bálint András

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.29. 18:29

Az adóalap „az átruházásból származó bevétel 75 százaléka, azzal, hogy más kiadás költségként nem vonható le a bevételből”. A mértéke meg 16%.

kozkot # 2011.09.29. 10:15

Köszönöm a válaszokat.
Forintosítva akkor mennyi adót kell fizetnem, ha a rám eső telek részt 1,5 millióért adom el és az ajándékozási szerződésben 500ezer HUF van megjelölve az ingatlan értékének, de az ajándékozás miatt én gyakorlatilag nulla forintért jutottam hozzá?

kozkot

lajcsó # 2011.09.28. 11:56

kozkot!
A bontási költséggel nem csökkenthető az SZJA adóalap. Az SZJA adóalap csak az értéknövelő beruházások költségeivel csökkenthető! A lakóház lebontása nem tekinthető értéknövelő beruházásnak.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.28. 11:39

Gyanítottam. :)
Azt hiszem, a bontás semmiképpen nem minősül értéknövelő beruházásnak.
Egyébként az adó alapja az Szja 62. § szerint:

  1. az illeték-kiszabáshoz figyelembe vett érték, ha

[...]
fb) az ingatlan, ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kötelezett vagyoni értékű jog szerzése örökléssel, ajándékozással történt
[...]

  1. ha az fb) pontban említett esetben az illetékügyi hatóság nem szab ki illetéket,

[...]
gb) ajándékozással szerzett ingatlan esetében

1. az átruházásból származó bevétel 75 százaléka, azzal, hogy más kiadás költségként nem vonható le a bevételből, figyelembe véve, hogy az ajándékozást követő ráépítés, létesítés, alapterület-növelés esetében – az előbbi szerzési érték levonása után fennmaradó összeg egésze az utolsó szerzési időponthoz tartozó számított összegnek minősül,

kozkot # 2011.09.28. 08:45

Kedves lajcsó!

Igazad van! Nem vagyok egy adóügyi szakember, ezért volt ez a kis fogalomzavar.
Én az eladáskor szeretném csökkenteni az SZJA-mat a bontásra fordított 300ezerrel valamint az ajándékozási szerződésben értékként rögzített 500ezer forinttal.
A kérdés csak az, hogy ezekkel a tételekkel csökkenthető-e az SZJA?

Tényleg bocs a fogalom összekeverésért.

lajcsó # 2011.09.28. 08:28

kozkot!

Te összekevered a vagyonszerzési illetéket az SZJA-val. Az SZJA adóalap valóban csökkenthető. Az illeték alapja az ingatlan aktuális forgalmi értéke, ami nem csökkenthető. Egyes esetekben igénybe vehető illetékkedvezmény vagy illetékmentesség. Azonban ezekben az esetekben sem illeték alapja csökken hanem a fizetendő illeték összege. Ha olcsóbban adod el az ingatlant mint amennyiért szerezted akkor nem kell adót fizetned.

Kovács_Béla_Sándor!

A kérdező az ajándékba kapott lakóházas ingatlanát kívánja eladni, amelyről időközben lebontotta az építményt. A kérdés az adásvételi illetékre vonatkozott és nem az ajándékozásira.

kozkot # 2011.09.28. 07:48

Nem a vevőm illetéke érdekel, hanem az én adóm.
És innen szedem:
http://adozona.hu/…ngatlan.aspx

kozkot