ingatlan eladás után fizetendő adó


pamacska # 2008.05.13. 09:07

Szüleim családi házára ráépítettünk férjemmel 2001-ben. Hitelt is vettünk fel a ráépítéshez. A földhivatal felé be lett küldve minden, Pl.: Használatbavételi engedély. - széljegyben szerepeltünk is 2002-től. 2006-ban ügyvédnél rendeztük a tulajdoni hányadokat. 2007-ben elváltunk és lehet,hogy vissza kell vásárolnom volt férjem tulajdoni részét. Ebben az esetben az 5 év melyik évtől számít? Kell e nekem adót fizetnem ha 2011-előtt eladom a házat, vagy a mi részünket, vagy kivásárolom a volt férjem?

nandy # 2008.05.13. 09:09

Mikor lett a ti tulajdonjogotok a földhivatalnál bejegyezve?

pamacska # 2008.05.13. 11:47

A tulajdoni jog 2006. szeptemberében lett bejegyezve.

malgyuri # 2008.05.13. 14:05

Üdv Mindenkinek!
2007 novemberében eladtuk a családi házunkat, ami 50-50% tulajdoni arányban volt a feleségemmel. A válóperünk már folyamatban volt, de, csak idén februárban mondták ki. Én az 50% tulajdoni részem értékéből vettem másik ingatlant. Sajnos más-más infókat hallok az értékesítés adózásával kapcsolatban. Eddig úgy tudtam, hogy vagyonközösség megszakadása esetén ez adómentes. Már többször hívtam az APEH segélyvonalát, minden esetben mást mondtak. Sajnos a bevallás magyarátatában sem találtam erre vonatkozó választ. Tudnátok nekem segíteni?

Gaben90 # 2008.05.13. 16:24

Tisztelt Szakértő!

Nagymamám 2003. májusában unokatestvérétől örökölt ingatlant 2004. februárjában 7 millió forintért értékesítette.
Az örökösödési illetéket befizette, az adót viszont nem.
Ha most édesányám használja fel ezt a pénzt
(7 milliót) lakás vásárlására, akkor kell-e adót fizetni a nagyinak, és ha igen mennyit?
Az APEH küld neki ehhez nyomtatványt, hiszen nyugdíjas...??? Válaszát előre is köszönöm!

monalisa1 # 2008.05.13. 18:43

malgyuri

Csak mint laikus hozzászóló: a vagyonközösség megszakadása esetén már miért lenne mentes adózás szempontjából? - jó buli lenne ez többeknek is... Ellenben mentes lehet ha az ingatlan már 15 évnél régebben volt a tulajdonotokban, vagy - és főleg - mivel a pénzből saját magadnak egy másik lakást vásároltál. Ebben az esetleg ingatlanszerzési illetéket kellett fizetned.

Ügyvéd közreműködött, ő az ügyletkor nem világosított fel?

monalisa1 # 2008.05.13. 18:59

Gaben90

Adózás szempontjából közömbös, hogy valaki aktív életkorú vagy netán nyugdíjas. A nagyinak 2004-ben szja bevallást kellett volna tennie!...

A 7 M Ft-ból, illetőleg az adóval és a büntetéssel csökkentett összegből, ha édesanyád részére (= közeli hozzátartozó) ingatlant vásárol, az adózás szempontjából mentességet élvez - azonban a jogszabály akként rendelkezik, hogy az eladást követő 4 éven belül csak!...

A nagymamád menjen be az adóhivatalba és az ügyfélszolgálaton mondja el mi is a helyzet, aztán tájékoztatják majd. (Vagy levélben legyen leírva minden, röviden, de konkrétumokkal., ajánlott-tértivevényesként kell postára adni a levelet, és a másolatát tegyétek el otthon.) Majd jön rá válasz a hivataltól.

monalisa1 # 2008.05.13. 19:03

Helyesbittek: öröklési illeték és személyi jövedelemadó egyazon ingatlan után nem áll fent, vagy az egyik vagy a másik.

monalisa1 # 2008.05.13. 19:10

És még a következő: a nagyi úgy tudja külön adómentesen édesanyád részére juttatni a pénzt, ha az anyukád nevén lévő bankszámlára és/vagy takarékpénztári számlára befizeti, és AJÁNDÉKOZÁS címszóval megjelöli az összeget.

monalisa1 # 2008.05.13. 19:20

Figyeld ugyanezen rovat "ajándékozási illeték" c topic hssz kérdező 05.13. 19:13-kori beírását, illetőleg a szakértők arra adandó válaszát.

malgyuri # 2008.05.13. 19:35

A házat 10 éve építettük, tehát még elvileg nem adómentes. Illetéket az új vásárlásra nem szabtak ki. Gondolom annak már november óta meg kellett volna jönni. Ügyvéd természetesen volt mind az eladásnál, mind a vételnél, de mást mond az egyik, mást mond a másik.

nandy # 2008.05.13. 20:52

Pamacska:
az 5 év 2006-tól számít, tehát 2011-ben adhatjátok el legkorábban adómentesen.

nandy # 2008.05.13. 20:56

malgyuri: adómentes lenne, ha nem adtátok volna el, hanem az egyik fél kifizeti a másikat, és mindez külön megállapodás keretében történik.

Mivel nem így volt, ezért adóköteles és a 2007. évi szabályok szerint adózik.
Jó hír, hogy a lakásszerzési kedvezmény még igénybe vehető, tehát ha te a részedből más ingatlant vásároltál, azzal csökkenthető az adóalap (akár nulláig is).

Nem az számít, mikor építettétek a házat, hanem az, hogy mikor kaptátok meg a haszn.vételi engedélyt. Az lesz a szerzés éve.

nandy # 2008.05.13. 21:00

Gaben.
A Mamádnak 2005-ben kellett volna adót fizetnie, vagy halasztást kérnie a fizetésre. És most igényelhetné vissza a már befizetett (vagy halasztott) adót.

Az APEH már nem nagyon küld nyomtatványt, mivel az letölthető az internetről is (csak annak, aki eddig is a "régi" nyomtatványt küldte be minden évben).

nandy # 2008.05.13. 22:07

azonban a jogszabály akként rendelkezik, hogy az eladást követő 4 éven belül csak!…

ÉS ez melyik jogszabály??? Jó lesz az 60 hónapnak is...

Fejezd be légyszíves a kéretlen és szakszerűtlen tanácsadást.

nandy # 2008.05.13. 22:08

És még a következő: a nagyi úgy tudja külön adómentesen édesanyád részére juttatni a pénzt, ha az anyukád nevén lévő bankszámlára és/vagy takarékpénztári számlára befizeti, és AJÁNDÉKOZÁS címszóval megjelöli az összeget.

Ezt is kéretik NEM figyelembe venni... Persze, adózzon csak a Mama.

Vadmacs # 2008.05.14. 13:29

Szia nandy! Adózásban nem vagyok nagy szakértő, de a magyarorszag.hu oldalon megdöbbenve olvastam, hogy 2008-tól megszűnt az a lehetőség, hogy másik ingatlan vásárlásával megússzuk az adófizetési kötelezettséget. A helyzet a következő: édesanyánk tavaly áprilisban ment el. A testvéremmel közösen már megörököltük édesapánk részét a házból még 99-ben, tavaly pedig a másik felét örököltük édesanyánk után. A nővérem nagyon el akarja adni a házat, mivel a sajátját felújítja. Ha jól értelmezem a jogszabályt, akkor ha idén eladjuk a házat, akkor mindkettőnknek 25% adót kell bevallani és befizetni a tisztelt államnak a vételár után. Mivel nekem még nincs saját ingatlanom, ezért bosszant a dolog. Ráadásul nem sok kedvem van megválni a háztól, hiszen valószínűleg nem kapunk érte sokat, a hagyatéki eljárás során 8 millióra értékelték. Részemről talán akkor járnék jól, ha megváltanám a nővéremet, de ez a jelenlegi állapotomban (38 hetes terhes vagyok) nem kivitelezhető. Mi a véleményed? Jól értem-e, hogy le kell perkálni fejenként az egy milliót állambácsinak, ha eladásra kerül a sor?


Üdv néktek

Immaculata (törölt felhasználó) # 2008.05.14. 16:16

Szia

nem a vételár után, hanem a vételár és a megszerzési érték (jelen esetben az örökösödési illeték alapja) közti különbözetre (levonható az illeték, hirdetési költség, ügyvédi díj).

Egyébként lehet kérvényezni az adó mérséklését ill. elengedését szociális helyzetre tekintettel.
Hátha megadják.

malgyuri # 2008.05.14. 17:42

Nandy, köszönöm, ez a jó!

demargo # 2008.05.14. 18:55

Kilenc éve birtokokban levő ingatlanom, mely jelenleg üzleként szerepel értékesíteni akarom!
Hogyan kell ezután adóznom?

Köszönöm a választ!

Tímea # 2008.05.15. 08:04

üdv

2007 ben vásároltam egy új építésű ingatlant 14 millió forintért. az eladó visszavásárolja ugyan- ennyi pénzért ( hibás teljesítés miatt)

még az évben ha 16 millióért vásárolnék szintén új építésű lakást, ebben az esetben van e valamilyen fizetési kötelezettségem??? - adó, illeték

nagyon köszönöm a választ

nandy # 2008.05.15. 08:19

Demargo.
A tul. lapon lakóingatlan vagy nem?

nandy # 2008.05.15. 08:20

Timi:

Mivel ugyanannyiért "adtad el", mint amennyiért vetted, így az "eladás" után nem kell adót fizetni.

A vásárlás után adót most nem kell fizetni, csak illetéket.

pupari # 2008.05.15. 08:32

3 évvel ezelőtt államilag támogatott, jelzálog alapú hitelt vettünk fel a férjemmel. Eladható-e adómentesen a terhelt lakás? Ha nem, akkor mennyit bukunk rajta? köszi

nandy # 2008.05.15. 08:56

Adó szempontjából a hitel nem játszik.

Megvetted x forintért (tök mindegy, hogy hitelből), most eladod y forintért, a különbözet után adózni kell.