ingatlan eladás után fizetendő adó


Judith68 # 2015.10.26. 17:44

Üdvözlöm! 2013-ban örököltem egy családi házat, amelyet szeretnék eladni most. De viszont az eladási árból szeretnék venni egy kisebb és olcsóbb ingatlant. A körülbelüli érték: eladási ár: 19millió ft, vásárolandó ingatlan értéke : 15millió ft. A kérdésem az lenne, hogy kb milyen összeget kell majd fizetnem?
Köszönettel: Judit.

bocoreni # 2015.10.24. 12:59

Tisztelt Jogi Forum.
Segitseget szeretnek kerni az alabbiakban:
2008ban vasaroltunk (ferjemmel kozosen) epitesi telket, nehany ev alatt felepitettuk a hazat, a hasznalatba veteli engedelyt 2014ben kaptuk meg.
nincsen rajta hitel vagy szocpol.
es ugy dontootunk hogy eladnank a hazat. nekunk telkestol kb 21millio forinba kerult es kb 15-18 millioert tudnank eladni.
mennyi adot kellene ezert fizetnunk?
ha idokozben mas allampolgarsagot kapnank valtoztatna e valamit?
valaszat elore is koszonom.

Bea1 # 2015.10.19. 18:00

a kérdésre válaszolás nem vitatkozás.

Sherlock # 2015.10.19. 17:36

Talán mert ért a joghoz - el is várható, ha már ennyi topicban hirdeti az igét.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.19. 17:18

Miért vitatkozol Rexorral? :)

Bea1 # 2015.10.19. 16:40

az ajándékozási szerződésből, amin a két fél meghatározza az ajándék értékét.

Rexor # 2015.10.19. 16:02

Honnan tudod, hogy mennyi az ajándékozási érték, ha nincs illeték?

Éva61 # 2015.10.19. 16:00

Tisztelt Jogi Fórum!
Az alábbiakban szeretném segítségüket kérni.
Házasságomat a bíróság felbontotta 2005-ben.Vagyonmegosztás nem történt,de a bíróság előtt egyezséget kötöttünk a közös tulajdonú ház értékesítésére, ami 2015-ig nem történt meg. Én nem szerepeltem a tulajdoni lapon, ezért mivel tudomásomra jutott, hogy a volt férjem hitelt vett fel, és ezt jelzálogként a házra terhelték, bírósághoz fordultam. Ügyvédi egyezség eredményeként a ház 1/2 tulajdona a nevemre került 2015. májusában, és mivel már én is hirdethettem a házat, az egyezségnek megfelelően, kezdő árként 14 MFt-ért, most van rá vevő, aki megvenné 12,5 Mft-ért, amibe volt férjem is belegyezett. Kérdésem az lenne, hogy nekem ezek után mennyi adót kell fizetnem, vagy ha kell, akkor a mérséklésére milyen lehetőségek vannak.
Köszönöm válaszukat előre is!

Bea1 # 2015.10.19. 15:48

itt nem számít, hogy mennyi volt az ajándékozási érték?

ha mondjuk 22mft-ot ért az ajándék?

Rexor # 2015.10.19. 15:09

Ha 22.500 e Ft-ért adod el idén, akkor az adó 900 eFt lesz.

Megszerzésre fordított összeg: 22500000*75%=16.875.000
Eladási érték: 22.500.000
A kettő különbözete az adó alapja
Adó: 16%

qqriq81 # 2015.10.17. 17:17

Kedves Fórumozók!

Lenne egy olyan kérdésem: Tavaly ajándékozással került a nevemre egy ingatlan, idén el szeretném adni. Mennyi az adó vonzata amit be kell fizetnem? Az ajándékozás során nem fizettem illetéket, illeték mentes voltam. Az eladási értéke most 22.500.000.- Ft

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!!!

Margoci # 2015.10.14. 21:25

Tisztelt Jogi Fórum!
2002-ben a gyermekem vásárolt egy lakást 6.600.000.- Ft-ért, amelynek én haszonélvezeti vevője voltam. A vagyoni értékű jog értékét az Illetékhivatal 2.640.000.-Ft-ban állapította meg, ami után az illetéket megfizettem.
Az ingatlant 2012-ben nekem ajándékozta a gyermekem. Az ajándékozási szerződésben az ajándék értékét tehermentesen 7.500.000.- Ft-ban határoztuk meg.
Az érintett ingatlant idén (2015) eladtam 10.000.000.- Ft-ért. Hogy számoljam ki az ingatlan eladásból származó jövedelmet?
Előre is köszönöm válaszát!

csaszar.edina73@gmail.com # 2015.10.14. 09:06

Tisztelt Jogi Fórum!
Szeretnék tájékoztatást kérni Önöktől abban, hogy a 19 éve tulajdonomban lévő lakásomat eladom akkor ha egy éven belül vásárolok egy másik lakást akkor a kettő értékének a különbözetét kell le illetékelnem.
Azonban ha egy évet túlhaladom és csak utána vásárolok másik ingatlant akkor már vagyonszerzési illetéket kell majd fizetnem a vásárolt lakás teljes összege után?
Köszönettel

Rexor # 2015.09.30. 14:01

13 év után nincs adófizetési kötelezettség, emiatt nem kell bevallást sem benyújtani (hacsak nincs más adóköteles jövedelemed).

hacka # 2015.09.30. 11:53

T.Jogi Fórum!

Érdeklődnék,ha egy 13 éve a tulajdonomban levő panellakást eladok akkor milyen fizetési kötelezettségeim vannak? Illetve az a kérdésem,ha nyugdíjas vagyok akkor adóbevallást csinálnom kell ilyen esetben?

Várom szíves válaszukat.

Üdvözlettel

Hacka

Kovács_Béla_Sándor # 2015.09.30. 08:46

16%.

azzal tisztában vagyok, hogy az adóalapot a beruházás költségeivel csökkenteni tudom
Na, ez az, ami inkább nem igaz.

a fizetendő adó csak akkor keletkezhet, ha magasabb áron lesz az eladás
Nyilván. Sőt, az ügyvédi költséget, a földhivatali eljárás díját és a vagyonszerzési illetéket is levonhatod.

oro585 # 2015.09.30. 06:45

Tisztelt Szakértők!

Nem lakás célú ingatlan (garázs) vásárlás előtt állok,és a megvásárolandó garázst várhatóan 3-6 éven belül el is kell adnom, hogy lakásbővítést eszközölhessek. Kérdésem lenne, hogy most, 2015-ben megvásárolt garázs után a 3., 4., 5. évben v. később hány % szja fizetési kötelezettségem lenne?(azzal tisztában vagyok, hogy az adóalapot a beruházás költségeivel csökkenteni tudom). Valamint kérdés lenne, hogy a fizetendő adó csak akkor keletkezhet, ha magasabb áron lesz az eladás, mint ahogyan a vétel volt?
Válaszukat előre is köszönöm!
Jó munkát!

jeneirita # 2015.09.28. 16:56

Üdv. Sziasztok!

Szüleim eladják a házukat, amit 1992-ben építettek.
Ezután kell adót fizetni? Ha igen mennyit? (11M.-ért veszik meg).

Köszönöm
Rita

Bea1 # 2015.09.28. 11:12

kivetettem művelési ág alól a zártkert termőföldem. kivett udvar, gazdasági épület lett. eladásnál mennyi idő kell az adómentességhez? 15 év, vagy 5 év? esetleg más?

ostafiok # 2015.09.28. 11:04

sziasztok,
ingatlan eladásnál (építési telek) 2 éven belüli értékesítés esetén az értéknövelő beruházások csökkenthetik az adóterhet. amennyiben lakóházat terveztettünk rá 500ezer forint értékben, az minősíthető értéknövelő beruházásnak, melynek a számláját felhasználhatjuk az adóalap csökkentésére?

Rexor # 2015.09.28. 08:06

Előfordulhat, hogy adómentes lesz:

Adómentes a termőföld átruházásából származó jövedelem

  1. összegéből az évi 200 000 forintot meg nem haladó rész, ha a magánszemély a termőföldet regisztrációs számmal rendelkező olyan magánszemélynek adja el, aki azt egyéni vállalkozóként, mezőgazdasági őstermelőként legalább 5 évig hasznosítja, vagy a termőföldet regisztrált mezőgazdasági társas vállalkozás olyan alkalmazottjának adja el, aki azt az őt alkalmazó mezőgazdasági társas vállalkozásnak legalább 10 évre bérbeadja;
  2. , ha az átruházás a szövetkezetekről szóló 1992. évi I. törvény hatálybalépéséről és az átmeneti szabályokról szóló 1992. évi II. törvény szerinti részarány-tulajdon megszüntetését eredményezi és a magánszemély a termőföldet regisztrációs számmal rendelkező olyan magánszemélynek adja el, aki azt egyéni vállalkozóként, mezőgazdasági őstermelőként legalább 5 évig hasznosítja, vagy a termőföldet regisztrált mezőgazdasági társas vállalkozás olyan alkalmazottjának adja el, aki azt az őt alkalmazó mezőgazdasági társas vállalkozásnak legalább 10 évre bérbeadja;
  3. , ha a magánszemély a termőföldet regisztrációs számmal rendelkező állattenyésztést folytató olyan magánszemélynek adja el, aki a termőföldet egyéni vállalkozóként, mezőgazdasági őstermelőként legalább 5 évig az állattartó telep takarmánytermelése céljából használja, vagy azt az őt alkalmazó mezőgazdasági társas vállalkozásnak az állattenyésztés takarmánybiztosítása érdekében legalább 10 évre bérbe adja;
  4. az a)-c) pontban nem említett esetben, ha az átruházás

da) magánszemély részére birtokösszevonási céllal, vagy

db) települési önkormányzat részére külön jogszabályban meghatározott szociális földprogram céljából, vagy

dc) a Nemzeti Földalap javára

történik, a db) pont esetében azzal, hogy az átruházásról szóló szerződésnek tartalmaznia kell a szociális földprogramra vonatkozó, a rászorultságra tekintettel meghatározott feltételeket is szabályozó önkormányzati rendelkezés számát.

Krisztina86 # 2015.09.23. 15:31

Tisztelt Ügyvéd Úr!
A segítségét szeretném kérni abban a kérdésben, hogy édesapám, aki 2014 augusztusában hunyt el eladott egy mezőgazdasági termőföldet még ugyanazon év májusában 1 millió Ft-ért. Ezt a földet 2005-bén örökölte az édesapjától. A kérdésem az lenne, hogy nekem kell-e ezután adót fizetnem, ha igen hány százalékot, mert még csak most fogom benyújtani az adóbevallását.
Válaszát előre is köszönöm!

Rexor # 2015.09.16. 08:47

Ha 21 éve van a tulajdonodban nincs szja fizetési kötelezettség.

ireneus # 2015.09.16. 08:29

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Szíves segítségét kérném, hogy a 21 éve tulajdonomban lévő termőföld eladása után hogyan kell adózni, a bérleti díj, vagy az eladási ár után, hova és miként kell bevallani ?
A tulajdonom 1994.máj.10 óta, de tartós, 5 évenként megújított, bérbeadási szerződéssel művelik, ami az illetékes földhivatalnál be van jegyezve. A mostani öt évre szóló szerződés 2016-ban járna le, de úgy néz ki, hogy 2015-ben a földforgalmi törvény, vonatkozó rendelkezései betartásával eladásra kerül. A bérleti díj után a tartós földhasználati szerződés miatt nem kellett adót fizetni az illetékes önkormányzathoz. Melyik jogszabályhely vonatkozik az esetre?
Köszönöm.


L.Eszter

Rexor # 2015.09.16. 06:43

Nem kell.