ingatlan eladás után fizetendő adó


aborbas # 2008.05.15. 11:14

sziasztok
nos, akkor a hitelre vasarolt lakassal kapcsolatosan lenne egy fontos kerdesem.
Az utmutato szerint - es a torvenyben is ellenoriztem-, szoszerint az all, hogy "levonható költség az ingatlan, a vagyoni értékű jog szerzéskori értéke, a szerzéssel és átruházással kapcsolatosan felmerült kiadások (ügyvédi költség, hirdetési költség, a szerzésre tekintettel megfizetett illeték,...)". Tehat a megszerzessel kapcsolatos osszes koltseg.
Tehat mi a tavaly eladott lakasunkat hitelre vettuk. A hitelt csakis azert vettuk fel, mert megvettuk a lakast. A banknak fizettunk: tokereszt es kamatokat, valamint banki koltsegeket minden honapban, a torlesztes ezeket tartalmazza. A banknak fizetett kamatresz tehat koltsegkent merult fel. Errol minden evben kaptunk hivatalos kimutatast is termeszetesen. Tehat banknak fizetett kamat is elszamolhato koltsegkent???
Irtam hivatalosan az APEH-nek is errol egy allasfoglalast kero levelet, de sajnos a mai napig nem kaptam hivatalosan es semmilyen uton valaszt. (Telefonon keptelenseg elerni es beszelni barkivel is, sajnos...)
Mi a velemenyetek?

Vadmacs # 2008.05.15. 12:57

Én a méltányosságból való mérséklésben nem hiszek, főleg mostanában nem. De hogy jól értem-e: ezek szerint, a hagyatékátadó végzésben foglalt érték és az eladásból származó vételár közötti különbség adózik, azaz ha nem 8 millióért, hanem 10-ért adom el, akkor a kétmillió után kell adót fizetni, illetve a kétmillióból levonni a költségeket. .... Másrészt hogyan veszik figyelembe a számításnál azt, hogy a negyedrésze már 99 óta a saját tulajdonom, szintén öröklés útján?


Üdv néktek

demargo # 2008.05.15. 13:33

Az üzlet, amit szeretnék eladni a tulajdoni lapon is üzletként szerepel.

Tímea # 2008.05.15. 18:45

nandy!

nagyon szépen köszönöm. esetleg az illeték mértékében tudsz segíteni?

eladok 14 millióért-veszek 16 millióért új építésűt/ hány százalék az illeték mértéke?

köszi

nandy # 2008.05.15. 19:53

demargo:

Adóalap = (bevétel - kiadás pl. szerzési érték) x 60%

Adó: adóalap x 25%

(mivel nem lakóingatlan, ezért a 15 éves szabály vonatkozik rá)

nandy # 2008.05.16. 07:39

Szia Vadmacs!

Először is meg kell bontani az eladási árat. Mivel édesapátok részét több, mint 5 éve szereztétek, ennek a résznek az eladása már adómentes. Anyai rész: 3/4, apai rész 1/4.

Ha 10 millió forintért adjátok el, akkor ennek a negyede 2 millió forint - ez az adómentes apai rész.
Az édesanyád utáni rész bevétele pedig 8 millió forint lesz, ebből kell az adóalapot megállapítani.

Ha a hagyatékátadó végzésben az édesanyád része 8 millió forint volt (és ez után számolták az illetéket), akkor az eladásból nem származik jövedelem - ezért adót sem kell fizetni az eladás miatt -, hisz azt a részt ugyanannyiért szereztétek, mint amennyiért majd eladjátok.

Ha a 8 millió a teljes ház értéke volt, akkor annak a 3/4-ed része 6 millió.
Így a 8 millióból (eladási ár 3/4-ede) levonható ez a 6 milla (szerzési ár 3/4-ede), és levonható az erre jutó illeték is. Az adóalap kb. 2 millió forint lesz, ennek adója (25%) 500 ezer forint. Ezt nem egyedül fizeted, hanem ketten a nővéreddel (természetesen a bevételt, ráfordítást, adóalapot is eszerint kell megbontani).

remélem, nem írtam túl bonyolultan :)

shanon # 2008.05.16. 08:31

Üdvözletem!
Az alábbi kérdésem lenne a hozzáértőkhöz:
Szüleim 1985-ben vették birtokba a saját maguk által épitett családi házat. 2007. márciusában eladták.
Kell-e adót fizetniük? Eddigi olvasataim alapján 2008. január 1-től ha már 5 évig volt a tulajdonukban akkor adómentességet élveznek. És mi van a 2007-ben érvényben lévő törvénnyel?
Köszönettel!!

nandy # 2008.05.16. 08:33

Mivel az ingatlant 2007-ben adták el (feltételezve, hogy az erről szóló szerződés 2007.12.31-ig beért a földhivatalba), így a 2007. évi szabályok vonatkoznak az értékesítésre. A 2008. évi új szabály csak a 2008.01.01-jén, vagy azt követően értékesített ingatlanokra vonatkozik.

vivi1111 # 2008.05.16. 10:56

Tehát abban az esetben, ha 2007-ben beadták a szerződést a földhivatalba, nem kell adót fizetniük, mivel a szerzéstől eltelt 15 év.

nandy # 2008.05.16. 14:23

??? Milyen 15 év telt el?

vivi1111 # 2008.05.16. 14:37

SZJA TV.
62.§(4) Az ingatlan átruházásából származó jövedelem, ha az átruházás a megszerzés évében vagy az azt követő öt évben történik, az (1)-(3) bekezdés rendelkezései szerint kiszámított összeg (e bekezdés alkalmazásában: számított összeg). Ezt követően a jövedelmet úgy kell megállapítani, hogy a számított összeget csökkenteni kell, ha az átruházás - a megszerzés évét követő évet első évnek tekintve -,

  1. a hatodik évben történik, a számított összeg 10 százalékával,
  2. a hetedik évben történik, a számított összeg 20 százalékával,
  3. a nyolcadik évben történik, a számított összeg 30 százalékával,
  4. a kilencedik évben történik, a számított összeg 40 százalékával,
  5. a tizedik évben történik, a számított összeg 50 százalékával,
  6. a tizenegyedik évben történik, a számított összeg 60 százalékával,
  7. a tizenkettedik évben történik, a számított összeg 70 százalékával,
  8. a tizenharmadik évben történik, a számított összeg 80 százalékával,
  9. a tizennegyedik évben történik, a számított összeg 90 százalékával,
  10. a tizenötödik évben vagy később történik, a számított összeg 100 százalékával.
Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.05.16. 15:18

??? Milyen 15 év telt el?

Valószínűleg eseményekkel teli:)

pilu81 # 2008.05.16. 16:29

Üdvözlet Tisztelt Fórumozók!

2005-ben vásárolt lakásomat eladtam. Szeretném elkerülni a 20%-os szja befizetését valamilyen módon. Olvastam, hogy ha lakásbérleti jogot vásárolok, akkor az csökkenti az adóalapomat. Ha én mondjuk a szüleim házában papíron megvásárolom a lakásbérleti jogot, akkor kell-e ezek után a szülőknek valamilyen adót fizetni?
Egyáltalán létezik megoldás arra, hogy csökkentsem az adóalapomat. Most a költésgek leírásán kívül valami másra gondolok például elajándékozom a pénzt... Csak irtam valamit.
Sajnos ki kell találnom valamit, mert ha visszafizetem a lakáshitelemet, befizetem az adót, akkor még az önerőm sem marad meg:(((

andix # 2008.05.16. 16:56

Tisztelt Fórum!

A kérdésem a következő:

A 0753-5 lap 161. sorát akkor is ki kell töltenem, ha az ingatlan értékesítéséből nem keletkezett jövedelmem? (c.oszlop>b.oszlop)

Köszönöm a segítséget.

vivi1111 # 2008.05.16. 17:53

Kedves Andix!

Elvileg nem kell kitölteni, de APEH-os forrásból hallottam, hogy célszerű, mivel az ügyvédektől befutott, az adásvételi szerződéskor kitölttt APEH adatlapot vetik össze a bevallással és ha nem látják a bevételt, elvileg ellenőriznek.
Persze ha valóban nem keletkezett jövedelem, akkor az ellenőrzésnél sem lehet gond.

shanon # 2008.05.16. 17:55

Tehát akkor nem kell adózni az eladott ingatlan után!!???

vivi1111 # 2008.05.16. 17:56

Egy gyors kérdés a kedves kollégákhoz: ha egy ingatlan esetén van 2 haszonélvezeti eladó és egy állageladó, s a haszonélvezők az adásvételi szerződés szerint nem kapnak a vételárból (csak annyi van a szerz-ben, hogy hozzájárulnak a joguk törléséhez az ingatlan-nyilvántartásból) akkor ez ugye nem ajándékozás az állageladó oldalán?

vivi1111 # 2008.05.16. 17:58

shanon, így van, mivel a 15 év eltelt, nem kell adózni.

shanon # 2008.05.16. 18:33

Köszönöm Vivi!

Vadmacs # 2008.05.16. 19:17

Köszi Nándi! De az örökölt ingatlan fele része volt csak anyukámé, a fele már a tesómé és az enyém 1/4 és 1/4 rész arányban édesapánk után. Lehet én nem voltam érthető. Nem tudom honnan írtad a 3/4 részt:-)
Szóval ha jól értem, akkor az összesen 8 milliót érő ház (a hagyatékátadó végzés szerint ennyi az egész ingatlan értéke, azaz a most örökölt feléé 4 millió, hiszen a fele már a miénk volt) felére vonatkozik az adófizetési kötelezettség, ha most eladjuk?


Üdv néktek

Vadmacs # 2008.05.16. 19:42

Közben számoltam kicsit:
ház hagyatékátadó végzésben szereplő értéke:
8 millió forint összesen
most örökölt része 2-2 millió, azaz négy millió forint,
ez az ami a megszerzésre fordított összegnek számít, tehát levonható költségként a bevételből.

ha annyiért adjuk el, amennyi a hagyatékátadó végzésben van, akkor nem kell adót fizetni,(hiszen a ház felét már 99-ben megörököltük, annak már 9 éve így a felét nem kell figyelembe venni) ha viszont 10 millióért, akkor 2 millió forint után kell adózni fele-fele arányban a testvéremmel. Ez fejenként 250-250 ezer forintot tesz ki. (Még ezt is soknak tartom, tekintve azt, hogy adózott jövedelemből épített házról van szó, a biztosító szerint pedig 14 millióért építhetsz egy ugyanilyet újra.... De ez csak vadmacskamorgás.)


Üdv néktek

vivi1111 # 2008.05.16. 20:11

shanon, nagyon szívesen.

valaki majd válaszolna a kérdésemre is alább? :)

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.05.16. 20:16

A szerződésben nem szerencsés feltüntetni ezt a körülményt, mert félreérthető.

vivi1111 # 2008.05.16. 20:21

nekem szánta a választ, Gábor?
mert nem teljesen értem...

vivi1111 # 2008.05.16. 20:23

az igazság az, hogy ez a szerződés, amiről én írtam a haszonélvezeti joggal kapcsolatban, már bekerült a földhivatalhoz, csak annyi szó esik a haszonélvezőkről, h hozájárulnak joguk törléséhez, de a szerz. szövege szerint az Eladó adja el az ingatlant, magyarán az ő kezéhez kell a vételárat megfizetni...