ingatlan eladás után fizetendő adó


drbjozsef # 2018.09.11. 17:26

Persze, egy ajánlott levélnyi pár száz forintot megér egy kérelem. Hátha.

Zseszty # 2018.09.12. 07:40

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!

Ha mégis kell SZJA-t fizetnem, akkor erről mi a véleményük?
"Illetve ami még számomra nem világos, hogy az első lakás vásárlásnál éltünk az illeték kedvezménnyel, így 2%-ot fizettünk meg.
Az SZJA fizetésénél az illetéket költségként el lehet számolni, a 2018-as évi NAV-os információs füzet azt írja: "az illeték-kiszabáshoz figyelembe vett érték".
Ez akkor azt jelenti -jól értem?- hogy nem a ténylegesen megfizetett illetékkel csökken, hanem a kiszabáshoz figyelembe vett érték, amely esetünkben 10,5m Ft volt."

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.12. 09:24

Pardon?

drbjozsef # 2018.09.12. 09:25

Nem.

Az a költséged, amit levonhatsz, az pont az, amennyi illetéket fizettél.

Az szja törvény folytatódik is, valszeg Te sem jó helyen kerested ami rád vonatkozik, az így szól egyébként :

  1. az illeték-kiszabáshoz figyelembe vett érték, ha

fa) a szerzési érték az a)-d) pont szerinti esetben nem állapítható meg,

Qasimodo # 2018.09.19. 09:38

Tisztelt Fórumozók!

Egy kis segítséget kérnék eljárási illeték ügyben.
Van egy bírósági határozat alapján megosztott közös tulajdon,melynek rám eső részét szeretném eladni.
Miután az eladás jóval könnyebb lenne, ha társasházzá nyilvánítanák az ingatlant, így ezirányban kérvényeztem a bírósághoz.
A gond nem is a 6 százalék befizetésével van, hanem azzal, hogy anno a megosztás egyik feltétele az volt, hogy a másik rész tulajdonosa a későbbiekben hajlandó lesz aláírni a társasházzá nyilvánítást. Vagyis közös megegyezés történt ezen dologban is.
Mégsem teszi, PEDIG A BÍRÓ A MEGOSZTÁS KIHIRDETÉSÉVEL EGYIDEJŰLEG SZÓBAN KÖTELEZTE A MÁSIK TULAJT ANNAK BETARTÁSÁRA.
Hát ennek fényében tűnik a (per)illeték kiszabása érthetetlennek. Hiszen perről szó sem volt ez ügyben.

Köszönöm az esetleges segítséget.

drbjozsef # 2018.09.19. 10:31

Szerintem bíró hivatalosan nem "kötelez" szóban. Fura lenne. Miért nem került bele az írásos ítéletbe?

ObudaFan # 2018.09.19. 12:32

Továbbá ha már bíróság előtt van az ügy, akkor a bíróság ítélete pótolja azt a bizonyos aláírást. Ez a tényállás ebben a formában értelmezhetetlen.

VJozsef # 2018.10.01. 08:24

Tisztelt Szakértők! Kedves, Fórumozók!

Nagyobb lakásra cserélném a majdnem 4 éve vásárolt lakásomat. Tisztában vagyok vele, hogy mindenképpen adót kell fizetnem, de annak mértéke nem mindegy.
2014.12.08-án készült az adásvételi szerződésem, a lekért földhivatali első bejegyzés alapján a nevem, mint tulajdonos 12.10-én már szerepel, az utolsó a banki hitel bejegyezése volt 2015.02.25-én.
Érdeklődnék, hogy adózás szempontjából melyik dátum a releváns, az első, vagy az utolsó amikor is a teljes vételár kiegyenlítésre került.

Előre is köszönöm hozzászólásukat, válaszukat!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.01. 09:18

Amikor tulajdonos lettél, nyilván.

gerbera317 # 2018.10.01. 11:09

Ha nagyobb lesz az új lakás, akkor talán értékesebb is. Tehát a régi lakás eladásából nem fog jövedelmed származni. Mi után szeretnél hát adót fizetni?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.01. 11:19

Az nem azon múlik.

gerbera317 # 2018.10.01. 11:24

Persze. Attól is függ, milyen adóra kíváncsi.

drbjozsef # 2018.10.01. 13:23

Ha nagyobb lesz az új lakás, akkor talán értékesebb is. Tehát a régi lakás eladásából nem fog jövedelmed származni.

Ez semmiképpen sem igaz. Nem függ össze a kettő.

Szerintem a topik címe alapján annyira nem valóságtól elrugaszkodott gondolat, hogy SZJA-ra gondol, mint itt mindenki az elmúlt években.

gerbera317 # 2018.10.01. 13:30

SZJA-ra gondol
És azt nem a jövedelem után kell fizetni?

drbjozsef # 2018.10.01. 14:03

De igen. Viszont a lakáseladásból származó jövedelem megállapítása már nem függ össze a lakáscélra költéssel. Sok éve.

gerbera317 # 2018.10.01. 14:19

Jah, megnéztem. A szerzés és az eladás közötti különbözet mínusz a beruházások lesz a jövedelem. Ha a kettő között még nem telt el öt év.

VJozsef # 2018.10.02. 10:58

Tisztelt Fórumozók!

Köszönöm a hozzászólásokat!
Végül megkérdeztem a vállalati jogászunkat: mivel jövedelmem keletkezett a lakáson (vétel-eladás különbözete) és az 5 éven belül értékesítem a lakást, adót kell fizetnem (hiába veszek drágább ingatlant). Teljesen mindegy, hogy év elején vagy végén veszem meg, a földhivatali bejegyzés éve számít, onnantól ketyeg az 5 év.

https://szamoldki.hu/…ekor/tudta-e

drbjozsef # 2018.10.02. 11:24

Ezt is kaptad válasznak.
(megjegyzem, a földhivatali _benyújtás_ időpontja számít, nem a bejegyzésé, de ez már tényleg részlet)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.02. 12:50

Szőrszálhasogatás. :) Ti. a bejegyzés a benyújtás dátumával történik.

drbjozsef # 2018.10.02. 12:53

Valóban.
Az zavart meg, hogy ez öröklésnél - legalábbis esetemben, de nem extrapolálnék egy esetből - nem így volt, több éves per után a végzés beérkeztének dátuma került a tulajdoni lapra. Mondjuk, nem érdekelt, hiszen az SZJA törvény szerinti szerzés napját sajnos anélkül is tudom igazolni.

ObudaFan # 2018.10.02. 19:29

Szerintetek az, ha az ingatlant telekalakítással megosztják, az ingatlan értékesítése során bír bármilyen jelentőséggel a személyi jövedelemadózás körében abból a szempontból, hogy a megszerzése óta eltelt időt hogyan kell számítani?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.03. 04:53

Szerintem nem.

abca # 2018.10.08. 02:41

Üdvözletem!

Az alábbi helyzetben kérném szíves segítségüket.
Van egy vidéki házam, amelyet nagyon rég örököltem; ezt szeretném eladni 7,5 millióért, valamint idén örököltem egy másik házat, amelyet pedig 2 millióért szeretnék eladni, legkésőbb mindkettőt a következő évben.
És vásárolok egy lakást 24 millió forintért. Jelenleg 30 éves vagyok.

A kérdésem pedig az lenne, hogy milyen lehetőségeim vannak bizonyos költségek redukálására, illetve milyen adófizetési kötelezettségeim lesznek?

Köszönöm a válaszukat!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.08. 05:34

Esetleg személyi jövedelemadót kell fizetned az idén örökölt ház eladása után.

drbjozsef # 2018.10.08. 06:58

abca,

a rég örökölt eladása után nem kell fizetni, a most örökölt után akkor, ha a 2millió eladási ár több, mint ami a hagyatéki végzésben szereplő értéke, ez esetben a különbözet után 15% az adó (idén és jövő évi eladásnál is).

Viszont a vásárlandó új lakás után illetéket kell fizetned. Az egyik - értelemszerűen a 7.5millióst érdemes - eladást le lehet vonni a 24 milliós vételárból, de csak egyet lehet, és akkor ezen különbözet után kell 4% illetéket fizetni. Szerintem más kedvezmény nincs esetedben.