ingatlan eladás után fizetendő adó


Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.26. 19:29

Nem. A jövedelem megszerzésének időpontja a szerződés aláírásának a napja.

bogika777 # 2018.08.26. 21:48

"Tehát adófizetés nincsen 2019 január 1-ei eladástól kezdve sem." igen, ez így van.

"a szerződés ingatlanügyi hatósághoz történő benyújtásának a napja minősül a jövedelemszerzés időpontjának".

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.27. 05:17

Valóban.

nonolet # 2018.08.27. 10:50

AKKOR...

Sőt már 2018-ban is eladható,
csak a szerződés földhivatali beadása
már legyen 2019-ben...

Wukyca # 2018.08.27. 13:23

Sziasztok!

Adott egy lakás, 2014-ben vásároltuk, de tovább állnánk. Meg is van a vevő, azonban csak 2019. január 1-től adómentes az eladás.

  1. Megírhatjuk a szerződést még idén?
  2. A vevő elindíthatja a hitelfelvétel folyamatát még ebben az évben?
  3. Az adás vételi folyamatban a teljes vételár kifizetése előtt vagy után történik meg a földhivatali bejegyzés? Illetve kinek kell beadni a papírt a földhivatalhoz?

A válaszokat előre is köszönöm!

katika21 # 2018.08.27. 13:43

Kedves fórum tagok!
Az alábbiakban szeretném kérni a segítségüket:
2010. októberében 1 millió ft -ért vásároltunk egy garázst 50%-50% tulajdoni aranyban.
(A környékbeli garázsok forgalmi értéke 2,5-3 millió ft. Anno lakással együtt vásároltunk, ami sürgősen eladó volt, így az eladó engedett a garázs árából. Az illetékkülönbözetet meg is fizettük a nav felé.)
Most szeretnénk eladni 3 milló ft ért, az árából építési telket vásárolni, melyen 25 milló ft értékű családi házat szeretnénk építeni 2019-ben.
Az egyik kérdésem az lenne, hogy a fentiek alapján milyen adó és illetékfizetési kötelezettségünk keletkezik?
A másik kérdésem, hogy ha a telek ára nem éri el a garázs eladási árát, tehát 3 millió ft -nál kevesebb lesz vagy esetleg több, az módosít e valamit a fizetési kötelezettségeinken?
(2 és 4 milló ft közötti telkek közül szeretnénk választani)
Előre is köszönöm szépen a segítségüket!
Üdvözlettel, Katalin

bogika777 # 2018.08.27. 15:54

garázs: A bevételből levonod a költségeket, a különbözetre 15 % SZJA-t fizetsz.

Nem függ össze a telek vételi ára a garázs eladásával.

Építési telek vásárlása esetén lehet kérelmezni illetékmentességet.
Az illetékmentesség alkalmazása esetén a NAV az illetéket megállapítja, azonban annak megfizetését 4 évre felfüggeszti. feltétel, hogy a telken 4 éven belül lakóházat kell építeni (a 4 év a szerződés földhivatali benyújtásától kell számítani)

katika21 # 2018.08.27. 19:29

Köszönöm szépen a gyors választ!

Még egy kérdésem lenne:
Garázs értékesítés esetén nem kell figyelembe venni a vásárlástól számított 5 évet?

bogika777 # 2018.08.27. 19:44

Katinka, elnézést. a múltban gondolkodtam.:( 2017.01.01-től bármilyen ingatlan eladás esetében az 5 éves szabály érvényesül. vagyis nem kell szja-t se fizetned.

katika21 # 2018.08.27. 23:01

Köszönöm szépen!

gytamas # 2018.08.28. 00:23

Sziasztok!
Tisztelettel érdeklődnék, hogy a lakáseladásból származó bevétel után fizetett SZJA is visszaigényelhető-e egészségpénztári számlára pl., vagy ezt külön kezelik a "normál" SZJA-tól?
Azért teszem fel ezt a buta kérdést, mert idén más adóköteles jövedelmem nem keletkezik, csak a lakáseladás lesz, tehát a választól függ, hogy mennyit fizetek be (ill. fizetek-e be egyáltalán) az egészségpénztári számlára.
Köszönöm szépen.

drbjozsef # 2018.08.28. 05:09

Igen, bár rosszul fogalmazol, de amire gondolsz, igen, ha fizettél bármilyen jogcímen SZJA-t (a lakáseladás is ilyen, önálló tevékenységből származó jövedelem, de mint adó, pont olyan mint bármilyen más jövedelemből vont adó), akkor abból is jár adókedvezmény/adóalapkedvezmény, ha jogosult vagy. Egészségpénztár, nyugdíjpénztár, önsegélyző pénztár, családi kedvezmény, satöbbi.
Fizess be nyugodtan. Csak arra figyelj, hogy a jövedelem keletkezése (lakáseladásnál : amikor benyújtja az ügyvéd a szerződést a földhivatalba) és a befizetésed azonos naptári évben legyen, értelemszerűen.

gytamas # 2018.08.28. 09:13

Nagyon szépen köszönöm. Igen, tudom, hogy nem fogalmaztam pontosan, gondolkodtam, hogy mi lenne a megfelelő kifejezés. Talán adókedvezmény terhére visszautaltatni, adókedvezményt érvényesíteni, igénybe venni stb. :)
A lényeg, hogy lehet. Nagyon köszönöm a választ még egyszer.

holicse # 2018.09.04. 13:19

Tisztelt fórumozók!

Amennyiben egy megvásárolt családi ház bontásra kerül, majd üres építési telekként kerül értékesítésre, (2 éven belül) és az eladás így is hasznot realizál, akkor hogyan alakul a telek-eladás utáni SZJA fizetés? Mi a mértékének számítási alapja, metodikája?

Köszönöm: h

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.04. 13:26

(Eladási ár - megszerzés költségei) * időmúlás miatti korrekció * személyi jövedelemadó hatályos mértéke

holicse # 2018.09.04. 18:02

Köszönöm!
Most olvasom, hogy 2017 jan 1-től megszűnt a tulajdonban tartás időszakára tekintettel alkalmazható csökkentés más-más mértéke a különböző rendeltetésű ingatlanok közt. Ez nem volt meg....

drbjozsef # 2018.09.04. 19:00

Mondjuk 2 éven belül ez mit se számít.

Zseszty # 2018.09.05. 08:46

Tisztelt Szakértők!
Kedves Fórumozók!

Véleményüket szeretném kérni a következőekben!

2016-ban vásároltunk egy lakást 10.5m Ft-ért, amelyből 5m Ft hitel volt.
Idén ezt a lakást eladtuk 14.4m Ft-ért és vásároltunk az árából egy másikat 16.2 m Ft-ért. Az eladás után kapott árból a hitelt visszafizettük és az új lakásra 5.2m Ft-ot vettünk fel.
Kérdésem a következő? Van esélyem arra, hogy a NAV elengedi a jövedelem után fizetendő SZJA-t a kérelmemre az SZJA tv. 63. § (7) bekezdés alapján? "Az állami adó- és vámhatóság az adó fizetésére kötelezett magánszemély kérelmére jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeire, valamint az ingatlan, vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem felhasználási körülményeire figyelemmel (különös tekintettel, ha a felhasználás saját maga, közeli hozzátartozója, a vele egy háztartásban élő élettársa, volt házastársa lakhatását biztosító célra történik)"
A felhasználás ugyanis lakhatásunk céljára fordítottuk továbbá a lakás eladása oka és célja nem a vagyon gyarapítása volt csupán csak az, hogy megyeszékhelyre költöztünk ugyanis párom szakmájában itt vannak munkalehetőségek. Így hosszú távon úgy gondoltuk jobb lesz, mint napi 100 km-t ingázni.
Jövedelmünk kicsivel több mint a szakmunkás minimálbér. De közelébe sem ér a KSH szerinti átlagbérnek....egyes (hatályos) APEH irányelv szerint a 63. § (7) alapján történő elengedésnél nem szükséges a jövedelmet olyan szigorúan vizsgálni és magasabb jövedelem esetén is lehetőség van az elengedésre (mérséklésre).

Illetve ami még számomra nem világos, hogy az első lakás vásárlásnál éltünk az illeték kedvezménnyel, így 2%-ot fizettünk meg.
Az SZJA fizetésénél az illetéket költségként el lehet számolni, a 2018-as évi NAV-os információs füzet azt írja: "az illeték-kiszabáshoz figyelembe vett érték".
Ez akkor azt jelenti -jól értem?- hogy nem a ténylegesen megfizetett illetékkel csökken, hanem a kiszabáshoz figyelembe vett érték, amely esetünkben 10,5m Ft volt.

Az illetékekről nincs kérdésem, mert azt már be is fizettük és a különbözetet "csak"! :)

Köszönöm előre is a hasznos válaszokat, véleményeket, tapasztalatokat!

Üdvözlettel, Eszter

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.05. 08:53

Esély mindig van. Csak néha mikroszkópikus nagyságú.

Zseszty # 2018.09.10. 06:19

Kedves Kovács_Béla_Sándor!

Mint például esetünkben? :(

drbjozsef # 2018.09.10. 07:07

Ha a vagyoni és a szociális helyzeted megengedte, hogy 5,2milliós hitelt vegyél fel, akkor igen, az esélyed elég csekély. Az illetékkel/adóval számolni illik. Értem én, hogy nem jókedvedből veszel fel hitelt lakásvásárláshoz, de ennél rosszabb helyzetekben lévők kaphatnak általában elengedést.

Esetleg részletfizetést el lehet érni.

De amúgy egy próbát mindenképpen megér. Hátha. Írjátok meg mindenképpen a kérelmet. De ne készüljetek a sikerre rá nagyon.

Gallard # 2018.09.11. 08:21

Tisztelt Szakértők!

Ha eladtam egy kis lakást 2 évvel a vásárlás után, akkor ugye a 15%-os SZJA 90%-át be kell fizetnem az után, amennyivel többért adtam el a lakást, mint vettem.
Viszont én ebből a pénzből egy nagyobb lakást veszek pár millió hozzáadásával.
Lehetséges lenne elengedést kérni a NAV-tól a fizetendő SZJA-ból azzal az indokkal, hogy a jövőben vásárolandó nagyobb lakás ára is annyival ment fentebb a 2 év elteltével, mint az eladott lakásé, tehát igazából nem is nyertem az eladással?

Előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.11. 09:25

Lehetséges - hiszen kérni bármit lehet -, de nem fogják elengedni.

drbjozsef # 2018.09.11. 09:43

Gallard,

ezzel az indokkal sajnos még annak is csak töredék esélyed van, mint az előtted kérdezőnek, pedig szemmel látható esélye neki sincs sajnos.

Gallard # 2018.09.11. 14:33

Köszönöm a válaszokat!