ingatlan eladás után fizetendő adó


sahozea # 2016.11.22. 08:59

Értem, szóval adó, nem illeték.
24 millióra értékelt ingatlanból 12 milliós részt és/de 4 millió forint banki hitelt is örököltem.
8.5 millió forintért adtam el a "részem". A bank felé a továbbiakban mindent átvállalt a vevő.

Tulajdonképpen kényszerszerű eladás és nem vagyonszerzés volt a cél; a közös tulajdon megszüntetése.

Rexor # 2016.11.22. 09:38

Nincs jövedelem, nincs adó sem.

tiszavirág69 # 2016.11.28. 14:59

Tisztelt Szakértők !
Örököltem egy fél lakást,
a másik fele már a nevemen volt.
Az örökölt rész utáni adózással (azt hiszem) tisztában vagyok, de hogyan kell adózni, eladás esetén, az eddig tulajdonomban lévő rész után ?

drbjozsef # 2016.11.28. 19:22

Pontosan ugyanúgy.

Szerzéskori érték, eladási ár, az évek száma amióta megvan, satöbbi.

fefe144 # 2016.11.28. 19:35

1 éven belül eladott használt lakás és új lakás vásárlása esetén, ha pl. az új lakás 19 MFt és az eladott lakás 8 MFt, akkor mennyi az illeték?

Hogyan kell értelmezni az illeték törvényben, hogy másik lakástulajdon eladását nem igazolja?

Mi történik, ha igazolja és mi, ha nem igazolja?

"Amennyiben az új lakás forgalmi értéke nem haladja meg a 30 millió forintot és a vagyonszerző másik lakástulajdon eladását nem igazolja, akkor a megállapított illetékből nem kell megfizetni azt az összeget, amely akkor járna, ha a lakás forgalmi értéke 15 millió forint lenne. Ilyen lakás tulajdoni hányada esetén a kedvezmény a 15 millió forintnak a szerzett tulajdoni hányaddal arányos részére illeti meg a vagyonszerzőt;"

Tisztelettel:
FEFE144

Judit1007 # 2016.12.10. 14:14

Tisztelt Szakértők!

Édesapám nyugdíjas. Ez év elején örökölt 1/5 részben (nem egyenes ágon) egy lakóházat. Az örökösödési illeték befizetésre került.
Szintén ez év novemberben a lakóház eladásra került. Az érdekelne, hogy édesapámnak kell-e adót fizetnie az eladási ár 1/5-e után tekintettel arra, hogy a kapott összeget nem szeretné újabb lakásvásárlásra fordítani.

Amennyiben kell adót fizetnie, milyen költségeket lehet levonni a kapott összegből?

Válaszukat előre is köszönöm!

drbjozsef # 2016.12.10. 14:32

Az örökrész értéke az egész ingatlanra megtalálható a hagyatéki végzésben, ennek értelemszerűen 1/5-e édesapád által örkölt rész értéke.

Ehhez hozzáadod a kifizetett illetéket, meg a szerzéssel kapcsolatos egyéb költségeket (ügyvéd, földhivatal). Ha ennél többért adta el édesapád a részét, akkor a különbözet után, ha van, 15% adót kell fizetni.

Másik lakás vásárlására költés kedvezménye már évek óta megszűnt amúgy (adó szempontból, illetékfizetésnél még van).

Koerika67 # 2016.12.12. 19:36

Tisztelt Szakértő!Egy kis élelmiszer
boltot szeretnék eladni vállalkozóként , 5 millió ft-ért. Az üzlet 15 éve a tulajdonomban van , mennyi lesz a befizetendő ÁFÁ-m?

Snasi # 2016.12.17. 21:27

Jó napot.Öt éve októberben vettem egy házat 1,3 millióért, amit idén ajándékozással átruháztam édesanyám részére. Ezt az ingatlant most novemberben eladta 3 millióért. Az a kérdésem, hogy ilyen esetben mekkora adóval kell számolnia édesanyámnak?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.17. 22:19

Az eladási ár negyedének a 15%-a.

reggi # 2016.12.25. 15:52

Kedves Fórumozók.
Szeretném megkérdezni hogy lányomnak ajándékoztam 2013-ban a lakásom 40 %-át + vejem 5.000.000 Ft -ért a 60°%-át megvette.Idén ősszel 11.500.000 Ft-ért eladták és helyette vettek 10.800.000 Ft-ért egy családiházat.Ez után hogy kell adózniuk?
Köszönöm a választ.

majsz # 2016.12.25. 20:03

Üdv és kellemes ünnepeket mindenkinek!

Kérdésem: örököltünk egy 1/3 osztatlan vidéki házat telekkel 6 millió Ft megállapított hagyatéki értékben, tehát 2 millió értékben. Később a telek egy része leválasztásra, átminősítésre került, építési telekként sikerült eladni összesen 3,6 millióért, aminek az 1/3-a 1,2 millió a ránk eső bevétel. Adózásnál ezt hogyan kell figyelembe venni, ha nem a teljes ingatlan lett eladva? Hogy állapítható meg a leválasztott telekrész hagyatéki értéke? Keletkezett itt jövedelem? Köszönettel: Majsz

drbjozsef # 2016.12.26. 13:00

reggi,

cseret potlo vetel adofizetes eseten nincsen mar regota.
Tehat az, hogy vettek belole egy masik lakast, mar nem erdekes, legalabbis adozasi szempontbol, de illetek fizetesnel szamit, igy ha hasonlo 60-40%-ban vettek az ujat, akkor mivel annak kisebb az erteke, ezert illeteket egyikuknek sem kell fizetniuk. Ha 50-50%-ban szereztek az ujat, akkor elvileg a lanyodnak kell illeteket fizetnie, mert az ő 40%-a eladaskor 4.6milliot ert, a vett lakas 50%-a pedig
5,4millió, a kulonbozet 800ezer forint, ez utan 4% illeteket, 32.000.- forint illeteket meg fizetnie kell.

Adozas eseten a szerzes erteke szamit, ezt a lanyodnal nem irtad. Elvileg szerepelni szokott az ajandekozasi szerzodesben is.

Felteszem, hogy a 60%=5millio eseten a 40% erteke akkor 3,3millio, tehat az egesz lakas erteke 8,3millio volt amikor szereztek.

A 11.5 millios eladasi ar ugyanigy oszlik meg kozottuk, tehat lanyod adoalapja (ha stimmel a fenti feltetel es 3.3millioert szerezte) 4.6millio minusz 3.3millio, vagyis 1.3millio, a vejednel ugyanez 6.9M minusz 5M, tehat 1.9millió.

Mivel 2013-ban szereztek, es 2016-ban adtak el, ezert az igazi adoalap a fentienek csak a 60%-a, tehat lanyodnal 780ezer, vejednel 1,14millio forint.

Ezek utan kell befizetni 15% adot, tehat a lanyodnak 117.000.-, a vejednek pedig 171.000.- forintot.

Ha jol szamoltam.

Bevallani siman az SZJA bevallassal egyutt kell, önadozoak lesznek emiatt.

A fenti ado- es illetekalapok amugy csokkenthetok meg kulonbozo tetelekkel, az ugyvedi koltsegekkel, az eladas koltsegeivel (hirdetes, ilyesmi), esetleg az igazolt erteknovelo beruhazasok ertekevel. Ilyenekrol nem irtal, ezert nem szamoltam vele.

drbjozsef # 2016.12.26. 13:19

majsz,

ez fogos kerdes, nincs semmilyen meghatarozas arra, akar a hagyateki vegzesben, akar a telekalakitaskor, akar a telek eladaskor, hogy az mekkora resze a teljes ingatlannak? Nincs meghatarozva kulon a telek es kulon a felepitmeny erteke sehol?

Szerintem ezesetben a NAV-nak kellene felertekelnie mind a felepitmeny, mind a teljes telek erteket, es ezek ismereteben mar meg lehet hatarozni, a levalasztas merete alapjan, hogy mennyi az erteke az egeszhez kepest.

Vagy az onkormanyzatnak kellene ertekbizonyitvanyt kiadnia? Nem tudom, csinal-e kulon ertekbecslest a hazra es kulon a telekre.

Szerintem kerdezd meg az onkormanyzatnal azt az osztalyt, ahol az ertekbizonyitvanyokat kiadjak, vagy, ha ok nem illetekesek, akkor erdeklonj a NAV-nal, mi a teendo.
Sajnos jobb otletem nincs.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.26. 15:44

Keletkezett itt jövedelem?
Valószínűleg.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.26. 15:46

A személyi jövedelemadó rendszerünk alapvetően önbevallásos.

drbjozsef # 2016.12.26. 18:10

Alapvetően biztos.

Tufi76 # 2017.01.07. 14:03

Tisztelt Fórumozók!

Következő kérdésem lenne:
2015-ben halál utáni ajándékozási szerződéssel örököltem egy ingatlant. A nav felértékelte 9.000.000 Forintra. Ezután kifizettem a 9% örökösödési adót ( 810.000.-Ft-ot). Ezután 2016-ban értékesítettem az ingatlant 11.900.000.-Ft-ért és 6 hónap múlva ebből a pénzből vettem egy építési telket 17.000.000 Ft-ért. Az lenne a kérdésem, hogy van bevallási és fizetési kötelezettségem az szja bevallásnál? Előre is köszönöm

ObudaFan # 2017.01.07. 14:23

A 2.900.000 Ft -os különbözet 15%-a lesz az szja.

Tufi76 # 2017.01.07. 20:22

Tisztelt Obudafan,

Még akkor is, ha az összeget telekvàsàrlàsra fordîtottam?

Szomorú örökös # 2017.01.08. 05:18

Tufi76

Szerintem az, hogy a különbözetet, ami után adózni kell, mire költöd, az teljesen irreleváns.

ObudaFan # 2017.01.08. 09:25

Igen, az lényegtelen.

Economus # 2017.01.18. 08:57

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbi kérdésem lenne:
2014-ben vettünk egy garzon lakást, amelyet 2016-ban értékesítettünk, drágábban hiszen jelentősen emelkedtek az árak Budapesten.

Jóval drágábban vettünk egy nagyobb lakást (említettem az ingatlan árak erőteljesen növekedtek), mert 2 gyermekünk született. A használt lakást CSOK-al vásároltuk, amely során a CSOK kormányrendelete kimondta, hogy a lakásértékesítésből származó jövedelmet a használt lakás megszerzésére kell fordítani 100%-ban (egyes költségek levonása után, pl: ingatlan ügynökség költsége, természetesen a 2017-ben fizetendő ingatlan adót nem lehetett levonni, ennek összegét is a lakás megszerzésére kellett fordítani).

Lényeg, hogy tényleges kézzel fogható jövedelmünk pénzünk nem keletkezet, sőt hitelt kellett felvenni az új lakásra.

Mivel öt éven belül történt a garzon lakásunk értékesítése ezért szja fizetési kötelezettségünk keletkezett, aminek az adóalapja 10%-al csökkenthető.

De kérdezem én, hogy miből fizesse ki egy tisztes állampolgár aki jövedelmét teljes egészében lakásszerzésre fordította és gyerekeket nevel?

Érdeklődnék, hogy a megélhetésünket szolgáló lakás megvásárlása nem számít költségnek, hiába vettük jóval drágábban, mint az eladott ingatlant?

Én úgy értelmeztem, hogy ez irreleváns max. méltányossági kérelemmel lehet élni a NAV felé. Ha így van, akkor kérem, hogy erősítsenek meg.

Előre is köszönöm!

Rexor # 2017.01.18. 09:19

"Én úgy értelmeztem, hogy ez irreleváns max. méltányossági kérelemmel lehet élni a NAV felé. Ha így van, akkor kérem, hogy erősítsenek meg.": jól értelmezed .

Ashley03 # 2017.01.26. 13:41

Tisztelt Szakértők!
2016-ban eladtam egy lakást, ami 1995 óta volt a tulajdonomban. Be kell ezt állítani az adóbevallásba, vagy sehol sem kell feltüntetni.
A munkáltatóm készíti el egyébként az adóbevallásomat, de ha valamilyen formában be kell vallanom az eladásból eredő jövedelmet, akkor nekem kell elkészítenem az adóbevallást.
Köszönöm előre is a segítséget