ingatlan eladás után fizetendő adó


kisg # 2009.03.30. 07:49

Köszönöm a választ!

Maga a ház kb. 30 éve épült ami eddig (2009)Édesanyám és Édesapám tulajdonában volt. Édesapám 2006-ban halt meg. Gondolom ez az adózás mértékén nem változtat.

Akkor 25% az adó mértéke?
Ha 12mFt-ért értékesítjük az ingatlan akkor nekem 8m Ft után kell fizetnem 2m Ft-ot ha jól számoltam. :)

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.03.30. 07:24

kisg, kell fizetni adót, de írjál szerzési dátumokat is.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.03.30. 07:20

Nem lehet levonni a temetési költséget, és a közjegyző díját, mert azt egyszer már az illeték megállapításánál csökkentő tételként figyelembe vették!

Nandy, ezt mire érted, az öröklési illetékből került levonásra? Ezt nem tudtam. Köszi.

kisg # 2009.03.30. 07:08

Tisztelt Fórumozók!

Egy kérdést szeretnék feltenni, mert nem sikerült egyértelmű választ kapnom a problémámra.

Édesapám halála után örököltünk egy ingatlant.
Édesanyám 3/6, kettő testvérem és jómagam pedig 1/6 arányban. Édesanyém a részét ebben az évben ajándékozta a részemre a haszonélvete megtartésa mellett. Most sajnos olyan helyzet alakult ki, hogy el kell adni az ingatlant csak azt nem tudjuk, hogy kell-e fizetni és ha igen, milyen mértékű adót. Az ingatlan értéke 12mFt, a testvéreimnek 2mFt jár ha Édesanyám lemond a haszonélvezeti jogáról.

Az eladás után Édesanyámmal együtt szándékozunk másik ingatlant vásárolni, megközelítőleg 8mFt értékben.
E kalkulátor szerint nem kell fizetnünk: http://adozona.hu/…ngatlan.aspx

Előre is köszönöm a válaszokat!

nandy # 2009.03.28. 08:49

Ildikekec:

Öszeghatár az ingóság értékesítésénél van, ingatlannál nincs és nem is volt.

nandy # 2009.03.28. 08:48

Immaculata:

Ezt írod: „Mondom a számítás menetét:
100e Ft-ból levonod

a 12e Ft illetéket,
azt az összeget, amennyiért megállapították a hagyatékin az 1/36-d részedet,
ha fizettél temetési költséget 2005-ben,
és amennyit te fizettél a közjegyzőnek 2005-ben.

Nem lehet levonni a temetési költséget, és a közjegyző díját, mert azt egyszer már az illeték megállapításánál csökkentő tételként figyelembe vették!

nandy # 2009.03.28. 08:46

vica: ha építési telekként adod el, akkor keletkezhet adófizetési kötelezettséged.
A lányodnak odaadhatod a bevételt, de ez ajándékozásnak minősül, csak akkor nem kell illetéket fizetni, ha bankszámlájára utalod.
Adózás szempontjából viszont nem lehet az adóalapot azzal csökkenteni, hogy a lányodnak adod a pénzt, mivel a lakásszerzési kedvezmény tavaly megszűnt.

Természetesen lehet kérni az adó mérséklését, elengedését méltányosságból. Akkor szokták megadni, ha az adó megfizetése súlyosan veszélyeztetné az adózó és az általa eltartottak megélhetését. Hogy ezt megállapítsák, felmérik az adózó vagyoni és jövedelmi helyzetét.

nandy # 2009.03.28. 08:39

Önmagában a telek eladása 15 évig adóköteles.
Akkor lenne 5 év, ha azon lakóépület, vgy ilyenként feltüntetésre váró építmény lenne.

Maleki # 2009.03.27. 15:42

Tisztelt Jogi fórum!
Érdeklődöm hogy az öt éven túl szerzet telek eladási profitja utáni jövedelemadó mentesség abban az esetben is fennáll, ha a megszerzéskor még mezőgazdasági terület volt, de 2004. évben belterületté minősítették? Eladás 2009. év!
Várom válaszukat!
Köszönettel

Ildikekec # 2009.03.27. 07:22

Köszönöm a segítséget!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.03.26. 14:59

A 2002-ben szerzett részeddel azért nem foglalkozunk, mert az után már nem kell adóznod.

Ildikekec # 2009.03.26. 14:28

De nincs valami összeg határ, ami alatt nem kell adózni? Nekem úgy rémlik (jó pár évvel ezelőtt tanultam), hogy volt ilyen. Talán 500 ezer...

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.03.26. 13:08

Igen.
Mondom a számítás menetét:
100e Ft-ból levonod

  • a 12e Ft illetéket,
  • azt az összeget, amennyiért megállapították a hagyatékin az 1/36-d részedet,
  • ha fizettél temetési költséget 2005-ben,
  • és amennyit te fizettél a közjegyzőnek 2005-ben.

Ha megvan az összeg, akkor annak a 60%-át veszed, ez lesz az adó alapja, és annak veszed a 25%-át.

Ildikekec # 2009.03.26. 10:30

Azt nem írtam egyértelműen, hogy ez a két hányad amit örököltem, ugyanabból az ingatlanból van. Így pontosan megmondani csak osztással lehet, hogy mennyit kaptam az 1/36 rész után... Ami egyébként csak a kötelező hányad volt, mert a nagyszülő másra hagyta végrendelet szerint...

Ildikekec # 2009.03.26. 10:25

Hát hogy milyen értéken állapították meg azt nem tudom pontosan (ugye elvileg a hagyatékin erről kellett volna kapnunk papírt, de úgy emlékszem, nem volt ráírva) 12 000 ft körüli illetéket fizettem utána. + - 100 ft.
És a kettőt részt együtt adtam el közel 300 ezerért. Akkor elvileg az 3/36-od Ha ezt leoszom, akkor az 1/36 részért durván 100 e ft-ot kaptam... Ugye?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.03.26. 10:09

Igen. 1/36-d rész után.
Leírni is bonyolult.

Szóval milyen értéken állapították meg az 1/36-d örökrészedet és ez után mennyi illetéket kellett fizetned.

Ha ez megvan, akkor azt mond meg, hogy mennyiért adtad el az 1/36-d részedet.

:)Utána elkezdünk számolni.

Ildikekec # 2009.03.26. 09:30

Üdv! Abban szeretnék segítséget kérni, hogy kell-e adóznom a következő ingatlan eladás után?
Édesapám után örököltem 2002-ben 1/18-ad részt egy házból,
Nagymamám után 2005-ben 1/36-od részt örököltem,
2008-ban ezt az ingatlant eladtuk, amiből az én részem 298 000 Ft.

vica13 # 2009.03.26. 09:13

Kérném a segitséget a helyes eljáráshoz:

2001-ben édesanyám nekem ajándékozta a szülői házat a hozzá tartozó kerttel.
Idén kialakittatok 2 épitési telket a kert egy részén és eladom,mint épitési telek(épitésügyi hatósággal megbeszélve,engedélyezik)
A vételárat lányomnak adom az idén épitendő házuk költségeihez?
Kell-e ilyen esetben is adóznom vagy van-e esetleg mentességi,méltányossági "helyzet".
Előre is köszönet a segitőknek!

Boglarka1 # 2009.03.26. 08:29

Sziasztok!

Lenne még egy kérdésem:

Ha eladtunk egy ingatlant úgy, hogy öcsém és én 50-50%-os tulajdonosok voltunk benne, és édesapánknak az 50%-ra volt özvegyi joga, akkor édesapám adóbevallásában az alábbiak szerint helyesen járok-e el?

  • bevétel: adásvételi szerződésben szereplő haszonélvezeti jogért kapott ellenérték
  • költség: ő nem fizetett illetéket, ezért nincs fizetési meghagyása sem erről, illetve a hagyatékról szóló közjegyzői jegyzőkönyvben sem szerepel az özvegyi jogának az értéke, ezért költségként a vételár (bevétel) 75%-át szerepeltetném? S mivel 2006-ban történt az értékesítés, jövedelemként a különbözet 90%-át tüntetném fel.

Megjegyzem, hogy az öcsémnek és nekem megküldött fizetési meghagyásban szerepel vagyoni értékű jog értéke, de, ugye, hivatalosan édesapám nem kapott ilyet, mivel nem volt illetékfizetésre kötelezett.

Előre is nagyon köszönöm a segítséget!

wild-tiger # 2009.03.26. 08:22

Kedves Fórumozók!

A következő lenne a kérdésem illeték ügyben:

Vettem az önkormányzattól 2008-ban egy lakást 4 milióért amit elszeretnék adi kb 9milliót ér. De ezzel a lendülettel vennék egy másikat 16m ért kb ami új építésü. Az lenne a kérdésem hogy ebben az esetben mennyi illetéket kell befizetnem? Ha tudtok segíteni azt nagyon megköszönnék.

wild-tiger # 2009.03.26. 08:22

Kedves Fórumozók!

A következő lenne a kérdésem illeték ügyben:

Vettem az önkormányzattól 2008-ban egy lakást 4 milióért amit elszeretnék adi kb 9milliót ér. De ezzel a lendülettel vennék egy másikat 16m ért kb ami új építésü. Az lenne a kérdésem hogy ebben az esetben mennyi illetéket kell befizetnem? Ha tudtok segíteni azt nagyon megköszönnék.

Boglarka1 # 2009.03.24. 13:55

Köszi, Nandy! Akkor így teszek majd.

nandy # 2009.03.24. 13:52

Igen, működik. A legfontosabb az, hogy az adóazonosító jelét írd rá, mert annak alapján könyvelik fel a folyószámlára.

Boglarka1 # 2009.03.23. 17:36

Szerintetek az működik, hogyha édesapámnak van szja fizetési kötelezettsége, akkor az én lakossági folyószámlámról átutalom az adót? (közleményként természetesen szerepeltetném az ő nevát, adóazonosítóját, és azt, hogy szja fizetésről van szó.)

nandy # 2009.03.20. 10:19

Nézd meg az aláírásomban lévő linket :)