ingatlan eladás után fizetendő adó


Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.04.03. 08:14

Mindenképpen rossz úton közelíted meg a kérdést.

Te azt gondolod, hogy jogszerűen adod el az egészet és majd a férjeddel elszámoltok.
Nem így van.
Tehát, ha hitellel együtt értékesíted az ingatlant, akkor a szerződés úgy fog szólni, hogy először a vevő kiegyenlíti a tartozást, a férjed átutalással megkapja számlára!! a fele részt és te a maradékot.
Ha újat vásárolsz, nem fogod tudni felmutatni egy esetleges vagyonvizsgálat alkalmával, hogy honnan volt pénzed új lakásvásárlásra, a férjednek jövőre szja-t kell bevallania, nem járható út.

gerandi # 2009.04.03. 05:40

Elnézést! Helyesbítek: Immaculata!

gerandi # 2009.04.03. 05:39

Inmaculata!

Nem akarom a férjem nélkül eladni. Természetesen az adásvételi szerződést mindketten aláírjuk. A bíróság nem rendezte a vagyonmegosztást. A bírósági végzésben annyi szerepel, hogy a volt férj a kizárólagos használója a családi háznak, a feleség a lakásnak. Ezzel nem lehetett átvezettetni az ingatlan nyilvántartásban., ezért készíttettem egy vagyonmegosztási szerződést. Azonban a banki hiteleknek-jelzáloghitel a családi házon és a lakáson is- én vagyok az adósa, így a bank nem engedi, hogy a tulajdonviszonyomat megszüntessem a családi házban.
Kérdésem továbbra is az lenne milyen terheket jelent nekem és milyen terheket jelent férjemnek a lakás eladása.
Köszönöm válaszát!
gerandi

nandy # 2009.04.01. 21:19

Jav:

Valdd helyett valld...

nandy # 2009.04.01. 21:18

pirelli:

Az adóhatóságtól most a 2008. évi bevallásod elkészítését kérted, nem a 2007. évit!!!

Az már más dolog, hogy inkább valdd be önként a 80 ezer forint adót (már ha egyáltalán jogos), és utána kérj részletfizetést, vagy mérséklést.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.04.01. 12:57

Mivel a lakás a férjemmel történt megegyezés szerint már csak az enyém-ingatlan nyilvántartás szerint nem-

Kedves Gerandi!

Rendezni kellene az ingatlan-nyilvántartásban a tényleges helyzetet.
Bírósági egyezség született, vagy külön állapodtatok meg? Akárhogy is, ha csak fele részben vagy annak az ingatlannak a földhivatal szerinti tulajdonosa, akkor a férjed nélkül nem adhatod el az egészet, csak a saját részedet.

gerandi # 2009.04.01. 08:18

Tisztelt Szakértők!

Kérdésem a következő lenne:

Férjemtől elváltam, a közös vagyont egymás között elosztottuk, de minden ( lakás, ház )maradt az ingatlan nyilvántartásban közös tulajdonban. A nekem jutó lakást most el szeretném adni. 2006. novemberében vásároltuk 10 millió forintért, amely vételárhoz 1.2 millió deviza alapú hitelt kellett felvennünk. Most felújítás után 11.8 millióért szeretném eladni. Mennyi adót kell ebben az esetben kifizetnem? Mivel a lakás a férjemmel történt megegyezés szerint már csak az enyém-ingatlan nyilvántartás szerint nem- így a következő lakásomat már csak az én nevemre szeretném vásárolni. Lehetséges? Én az ingatlaneladásból származó összeget, újra ingatlanba fektetem, de a volt férjemnek milyen hátrányai származnak ebből az eladásból. Milyen adókat, illetve illetéket kell megfizetnie?
Remélem érthetően fogalmaztam meg kérdésemet....
Tisztelettel:
gerandi

kisg # 2009.04.01. 03:01

Nagyon köszönöm a segítséget! Akkor ezt rosszul számoltam.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.03.31. 10:38

Itt vagyok!

Figyelj!
A testvéreid része jelenlegi árfolyamon is 1.4m Ft-ot ér, mert 2006. óta nem mentek fel annyival az árak:)
2m Ft-ot úgy kapnak, hogy édesanyád lemond az özvegyi haszonélvezeti jogáról, ezért adhatják el többért a részüket. Tehát a haszonélvezet értéke 600e Ft testvérenként.
600e-nek az 5%-os illetéke 30e Ft.

itt vége

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.03.31. 06:48

Kisg!

Délben visszajövök!

monalisa1 # 2009.03.30. 21:17

pirelli

A "leülés" helyett esetleg megpróbálni ledolgozni közmunkával., ennek lehetőségét megérdeklődni az adóhivatalban, és az esetleges "igen" alapján munkára jelentkezni az önkormányzatnál., napi 8 óra könnyű fizikai munka, pl. parkgondozás, ároktisztitás stb., és a hétvégékre is el lehet osztani így nem kell szabadságot kivenni. Általában 4-5 ezer Ft/nap a tarifa.

Legalább is közlekedési szabálysértésért kiszabott bírság ledolgozható" a fentiek szerint, azt hogy kisebb adótartozást le lehet-e dolgozni, nem tudom.

kisg # 2009.03.30. 21:07

Immaculata:

Kezd tisztulni a kép. Remélem jól számoltam ki. Ha nem, javíts ki légyszives!

12m Ft-os eladás esetén a következőt számoltam ki úgy, hogy Édesanyám lemond az özvegyi jogáról (apai részen) a három testvér javára:

Egy testvérnek 2m Ft jár bruttóban. 1.4m Ft után már a szerzéskor (2006) illetéket fizetett mindenki. Tehát a jövedelem 600e Ft, amely utáni adó 90e Ft, mert 600e Ft 60%-a az adó alapja és ezután a SZJA 25% vagyis 600e x 60% x 25%= 90e Ft.

Továbá írtad még, hogy ajándékozási illetéket is kell fizetni a különbözet után, az ajándékozási illeték 5% gyermek esetén tehát 30e Ft.
Azaz egy testvérnek összesen 120e Ft a fizetendő sarc és 1.88m Ft marad nekik.

Az ajándékozott 3/6 rész értéke után már nem kell ezek szerint adózni vagyis 6m Ft + 1.8m Ft = 7.8m Ft marad nekem.

Előre is köszönöm a segítséged!

pirelli # 2009.03.30. 15:05

Szóval akkor rájönnek hogy kimaradt az elszámolásból? :( hát szomorú akkor valszeg leülöm mert nincs annyim :(

Köszönöm a választ :)

monalisa1 # 2009.03.30. 14:55

Önkéntes pótbevallást kell tenni legkésőbb május 20-ig, a 80 ezer forint időben meg nem fizetése miatt külön késedelmi kamatot szabnak majd ki.

pirelli # 2009.03.30. 12:21

Szép napot mindenkinek.

Az lenne a kérdésem ezzel kapcsolatban hogy :

2007-ben eladtam egy házat ami után az ügyvéd szerint 80ezer forint adót kellett volna befizetnem de én ezt nem tettem meg.... most nem könyvelő hanem az apeh készíti a bevallásomat....lehet ebből bajom most?

Köszönöm.
Üdv.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.03.30. 12:06

A haszonélvezetről még annyit, hogy ha jól sejtem, édesanyádnak azon a részen van haszonélvezete, ami a ti tulajdonotokban van, az ingatlan fele részén, tehát a haszonélvezet értéke 1/8-d rész.

Te mást írtál, szerintem a 3/6-d részen, amit ajándékba kaptál, azon nincs haszonélvezet.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.03.30. 11:59

Igen, ha annyiért adják tovább, mint amennyiért szerezték, akkor nincs jövedelem, nincs szja.

A kalkulátorhoz pedig én nem értek. :)

Ha 2009-ben eladjátok a házat, akkor az eladással kapcsolatos szja-t, 2010-es adóbevallásodban kell elszámolnod. Ha az eladás áthúzódna jövőre, akkor jóval kevesebb lenne a 2006-os szerzésed utáni adód.

Tehát van egy éved a bevallással.

Ha édesanyád nem mondana le a haszonélvezeti jogáról, akkor neki is járna az egész ingatlan árából, kb. 1/4-d rész, ami után neki is szja-t kellene fizetnie.
Ha viszont lemond, akkor az az érték megjelenik annál, akinek a javára mondott le, és annak még külön ajándékozási illetéket is kell fizetnie.

Tudom nem könnyű. Ezért csak az adásvétel után lenne érdemes számolgatni.

kisg # 2009.03.30. 10:46

Eszembe jutott még valami:

Ha Édesanyám nem mond le az özvegyi jogról, akkor a testvérenként járó 1.4m Ft is adómentes lenne?

kisg # 2009.03.30. 10:41

Nagyon köszönöm a segítséget!

Nem akarok kételkedni a szavaidban, mert sokkal jobban értel hozzá mint én ez világos.
Viszont az APEH oldalán lévő kalkulátor szerint nem így van.
http://www.apeh.hu/ing_kalk

Most totális káosz van a fejemben... Amit Te írtál természetesen kedvezőbb számomra de nem szeretnék majd döbbenetet mikor fizetnem kell. :)

Ha van rá lehetőséged e-mailben is szivesen beszélgetnék Veled erről. ;)

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.03.30. 10:12

A 2009-es részt javítom, sokan voltak, nem tudtam figyelni.

Szóval a 3/6-d részedet 6m Ft-ért szerezted, ennyiért adod tovább, nincs ez után jövedelmed, így adókötelezettséged sincs.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.03.30. 10:09

Rendben.

A részed 8m Ft-ért lesz értékesítve.

A 2006-ban szerzett részed értéke 1.4 m Ft volt.
Ezt a részt 2009-ben 2m Ft-ért adod tovább. A különbség 600e Ft.
A 600e Ft-ból levonhatod költségként azt az illeték összeget, amit az örökségért kiszabtak rád.
Mondjuk az 580e Ft. Mivel 2006. óta 3 év telt el, így az adó alapja 60%. Tehát 580e-Ft-nak a 60%-a az 348.000.- Ft. Ennek a 25%-a az adó. Összesen: 87.000.-Ft.

A 2009-ben ajándékként kapott összeget 6m Ft-ért adod tovább. Az illetéket 6m Ft után számolták, így nem lesz ebből jövedelmed, így adót sem kell utána fizetned.

kisg # 2009.03.30. 09:37

Az 1/6-od részem ha jól emlékszem 1.4M Ft volt az Édesanyámat megillető özvegyi jog miatt.

Kicsit megpróbálnád összefoglalni nekem, hogy mennyi is az annyi? Mert már kezdem elveszíteni a fonalat. :)

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.03.30. 09:15

Jó, szóval a két ital között:) azt is mond meg, hogy mennyire értékelték a hagyatéki tárgyaláson a 2006-ban szerzett 1/6-d részedet.

kisg # 2009.03.30. 09:12

Idén a (még nem) befizetés az anyai rész (3/6-od) 6m Ft-ja után lett számolva.
Jövök Neked egy sörrel vagy üdítővel! :)

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.03.30. 08:52

:) Édesapádtól 2006-ban szereztetek,
Édesanyád 3/6-d részét 2009-ben.

A 2006-os szerzésed után, ha az idén adod el, akkor az adó alapja az összeg 60%-a lesz.

Az eladási árból le kell vonni azt az összeget, amennyiért szerezted, vagyis 2006-ban mennyi volt az örökséged értéke és
2009-ben milyen érték után fizettél ajándékozási illetéket.