ingatlan eladás után fizetendő adó


Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.12. 10:07

Az attól függ.

  • Az eladási ár meghaladja-e a szerzési értéket? Ha nem, akkor nincs jövedelem, nincs adó.
  • Ha igen, akkor több, mint öt év telt-e el az öröklés, és az eladás között. Ha igen, akkor adómentes a jövedelem.
  • Ha nem telt el a szerzéstől öt év, és az eladási ár meghaladja a szerzési értéket, akkor a jövedelem adóköteles, de az adóalap az eltelt idő függvényében csökken. Az adó mértéke 16%.
Tüsi # 2012.10.15. 11:52

Tisztelt mindenki!

Kérdésem a következő lenne.
Rendelkezem egy 1996 óta nevemen lévő ingatlannal 1/1 tulajdoni hányaddal.
Feleségem most vett árverésen egy másik ingatlant, ami neki kerül a nevére 1/1 tulajdoni hányaddal 6,3 millióért. Neki az első ingatlanja. Az én ingatlanomat szeretnénk mihamarabb eladni.Forgalmi értéke kb.6millió.
Kérdések:
1./Tudomásom szerint legegyszerűbben az első lakását megvásárló 35 év alatti fiatal illetékkedvezményét vehetnénk részére igénybe.
Ez hogyan zajlik?
Van valamilyen formanyomtatvány rá?
Mikor kell kérni?
2./ Ha én 1 éven belül eladom a nevemen lévő ingatlant, akkor azt betudnánk számíttatni annak érdekében, hogy illetéket ne kelljen fizetnünk?
Ha igen, akkor hogyan lehetséges a megoldása?
Tisztelettel

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.15. 18:26
  1. Akkor kellett volna, amikor a földhivatalhoz bejelentettétek. Vélhetően nem felejtette el a kolléga.
  2. Nehezen.
lajcsó # 2012.10.15. 19:15

1.
A nyilatkozatra nincs formanyomtatvány, de a B400-as Adatlapon be kell jelölni a kedvezmény jogcímét!.
"A kedvezmény igénybevételéről, valamint a kedvezményre jogosító feltételek fennállásáról a szerző félnek az illetékfizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig kell nyilatkoznia." (Illetéktörvény)
2.
Lakástulajdon vásárlása esetén, ha a magánszemély vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző vagy azt követő egy éven belül eladja, az illeték alapja a vásárolt és az eladott lakástulajdon - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének a különbözete.
Ha az előzőekben megállapított értékkülönbözet nagyobb a vásárolt lakástulajdon forgalmi értékénél, az illeték alapja a vásárolt lakástulajdon forgalmi értéke.
(Illetéktörvény)

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.16. 05:13

2. De itt papíron két különböző személy az eladó és a vevő.

Tüsi # 2012.10.16. 08:52

Köszönöm gyors válaszukat!

Igen, Kovács Úr sajnos jól értelmezi az eladandó lakás tulajdonosa én vagyok, míg az árverésen megvett ingatlané a feleségem lesz, ugyanis a végrehajtó még nem továbbította az árverési jegyzőkönyvet a földhivatalhoz.

Ha jól értem:

A végrehajtót kell megkérnünk arra, hogy az árverési jegyzőkönyvvel együtt küldje meg kérelmünket a földhivatalhoz, -bár ez még pótolható lenne a meghagyás kézhezvételekor - de gondolom ez lenne a legcélszerűbb.
Ehhez pedig egy 12B400-as nyomtatványt kellene részére megküldenünk feleségem aláírásával.

Kérem erősítsenek meg, hogy helyes a gondolatmenetem.
Tisztelettel
Tüsi

myibit # 2012.10.19. 09:53

Üdvözletem. Tisztelt szakértö.
Adófizetéssel kapcsolatosan szeretnék segítséget kérni.
Az Öcsém és én 2007ben édesanyánk után megörököltük egy 1980-ban épült ingatlan 1/6-1/6 részét, a fennmaradó édesapánké volt. Akkor kifizettük a még törvényben lévö örökösödési illetéket. Az ingatlan most 2012 okt.15.én került eladásra. Az lenne a kérdésem hogy nekünk kell-e az ingatlan eladási árából adót fizetnünk? Köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.20. 08:41

Az attól függ.
Egyrészt az öröklés pontos időpontjától - hogy eltelt-e 5 év; másrészt a szerzési és az eladási értéktől - hogy van-e egyáltalán jövedelem.

Zituss # 2012.10.24. 18:52

Udv mindenkinek

Szeretnek tanacsot kerni 2eve vettem egy ingatlant a sajat nevemre magyar allapolgar vagyok.S at szeretnem iratni a parom nevere aki Angol.Ezt eladi szerzodessel kell es utana adoznom kell mert eladtam?Vagy elajandekozhatom?
Nincs semmi jovedelmem sehonnan.Munka nelkulit sem kapok mar.
Koszonom a valaszukat

Zita

ObudaFan # 2012.10.24. 20:00

Attól függ, mit szeretnél. Eladni is lehet ingatlant, meg ajándékozni is, csak a kettőnek mások a jogkövetkezményei, például adózás szempontjából is.

Teddy77 # 2012.10.25. 14:27

Szép napot mindenkinek!
Kérdésem a következő lenne: 2012-ben öröklés útján jutottam családi házunkhoz. Felértékelték 21.200.000. Ft-ra, ezután kell illetéket fizetnem, mert nem egyenesági leszármazott vagyok.
Ha eladom a házat mondjuk 20.500.000. Ft-ért és veszek egy kisebbet max. 18.000.000. Ft-ért, akkor kell-e még illetéket fizetnem?
Megjegyzem, 2004-ben 19.500.000. Ft-ért vettük és akkor 1.080.000.Ft illetéket már legomboltak rólunk.

Köszönettel: Teddy77

korrekt54 # 2012.10.25. 17:17

Szeretnék felvilágosítást kérni, hogy milyen költséget számol fel az ügyvéd egy 7.150.000.-Ft-ért vásárolt ingatlan adás-vételi szerződésének megkötéséért?

janos1960 # 2012.10.26. 17:21

Tisztelt Jogi Fórum!
Azután szeretnék érdeklődni, hogy egy kivett beépítetlen terület eladása után kell-e szja-t fizetni, illetve van e lehetőség adómentességre?
Előre is köszönöm

Ancikka # 2012.10.27. 19:19

Tisztelt ügyvéd úr!

Ha az idén örököltünk egy ingatlant a családommal, a párom és a gyerekem. Ők lemondtak az én javamra. A lakást 7,8 M Ft-ra értékelték. Szeretném eladni és a gyerekemnek a lakáshitelét kifizetni. Ha csak 7 M Ft-ért tudom eladni kell e adóznom? Örökösödésit kell fizetni mert nem egyenes ágon örököltük ezt tudom. Kitudom e a gyerekem több mint 4 M Ft lakás hitelét fizetni úgy, hogy ez beleszámítódna ha még is kellene adóznom? Vagy jobb lett volna a gyerekem nevére ment volna az ingatlan? Ők a párommal lemondtak az én javamra. Most gondba vagyok mert lehet butaság volt, hogy az én nevemre kerül. Nem voltam még ilyen helyzetben és tanácstalan vagyok.

Köszönöm a válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.28. 07:52

Janos, az attól függ, mennyi év telt el a szerzés óta, és hogyan viszonyul egymáshoz a szerzéskori érték és az eladási ár. Ha az utóbbi nem magasabba, akkor nincs jövedelem, nincs adó. Ha a kettő között 15 év eltelt, akkor az értéktől függetlenül 0 az adó.

ObudaFan # 2012.10.28. 09:55

Ha lakásról van szó, akkor már 5 év után.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.29. 10:37

Akor tényleg. De írta, hogy "beépítetlen".

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.29. 10:38

Ancika: nincs jövedelem, nincs adó. Az egyenesági rokonok között pedig az ajándékozás illetékmentes.

janos1960 # 2012.10.30. 15:39

Köszönöm szépen az eddigi tájékoztatást, nagyon hasznos volt.
De nem voltam elég pontos a kérdés feltevésekor.
Arról van szó, hogy a gyerekeim örököltek egy kivett belterületi beépítetlen ingatlant tavaly év elején.
Most eladták és az lenne a kérdés, hogy ezután kell-e adózni?
A hagyatéki becsérték magasabb mint az eladási ár.
Így már pontosabb a kérdés.
Előre is köszönöm a válaszaitokat.
Üdv János

hofiagi # 2012.10.31. 07:28

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Elnézést kérek , ha a hozzászólásokban már volt erről szó, de én konkrétan ilyet nem találtam hosszas keresgélés után sem.
Abban szeretném kérni a segítségét hogy kell-e adóznom egy olyan ingatlan eladása után amit 2007 ben egyenes ágon megörököltem a testvéreimmel együtt, akik a javamra lemondta róla?
2007- ben megörököltem és 2012 márciusában adtam el. Hallottam olyat is hogy ha 1 éven belül lakásvásárlásra fordítom a vételárat akkor nem kell utána adóznom. De sajnos még nem áll módunkban ezt megtenni...
Válaszát nagyon köszönöm!
üdvözlettel: Ágota

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.31. 09:04

Az attól függ.
Egyrészt az öröklés pontos időpontjától - hogy eltelt-e 5 év; másrészt a szerzési és az eladási értéktől - hogy van-e egyáltalán jövedelem.

Csak olyan hat hozzászólással volt lejjebb.

ObudaFan # 2012.10.31. 10:39

Hallottam olyat is hogy ha 1 éven belül lakásvásárlásra fordítom a vételárat akkor nem kell utána adóznom.

Ez a kedvezmény már megszűnt.

babi2 # 2012.11.13. 12:04

Tisztelt Hölgyem/Uram! Magyarországon élő nyugdíjas magyar állampolgár 13 és fél évvel ezelőtt szülei után örökölt egy fél panellakást Romániában. Ez most el lett adva, romániai közjegyző előtt kötött szerződéssel és a Román állam felé lerótt – az állam által kiszabott - kötelező adóval. A szerződést a román közjegyző iroda postán fogja megküldeni a magyarországi lakcímre. Kérdés az lenne, hogy kell-e bevallást készíteni erről a pénzről, ha igen, akkor mikor. Az örökös egyébként nyugdíjas és a nyugdíján kívül nincs más jövedelme. Köszönettel várjuk szíves válaszukat.

oro585 # 2012.11.13. 12:27

Tisztelt Szakértő!
Ezúton szeretnék választ kapni a következő ügyben:
az önkormányzat a tulajdonában lévő ingatlanra (lakás célú) zárt pályázatot hirdet azon lakástulajdnosok számára, akiknek ugyanabban a házban van saját ingatlanuk, ahol az önkorm. által eladandó lakás, a tulajdonosok ezen önkorm-i ingatlanra elővásárlási joggal rendelkeznek. Létezik-e olyan hatályban lévő törvény, mely kimondja, hogy önkormányzati értékesítés esetén - tehát ha önkormányzati tulajdont veszek meg - elővásárlási jogommal élve, akkor nem kell illetéket fizetnem a vásárlás után?

Amennyiben mégis kell illetéket fizetni, akkor ennek mennyi a mértéke?
Valamint: az önkormányzat a forgalmi érték 30%-án hirdeti meg az eladást.... ha a kikiáltási áron kel el a lakás, akkor utólag a nav felülbírálhatja a vételárat, és mondhatja-e azt, hogy ő nem a vételárat veszi alapul az illetékfizetéshez, hanem a tényleges forgalmi értéket?

Válaszát előre is köszönöm!
M.Andrea

rozsika101 # 2013.01.03. 18:44

T.fórumozok.Tavaly eladtam egy ingatlanom, nov 1-én azóta az Apec-tól még nem kaptam levelet illetve csekket ,hogy mennyi adót fizessek be.2002 -ben került az ingatlan a tülajdonomba és ez egy nyaraló volt amit 10 mill.ft-ért adtam el.az eladáskor azt mondták hogy kell adót fizetnem.Az adóbevallásnál be kell vallanom ezt az öszeget.válaszotokat előre is köszönöm Rózsika 101