ingatlan eladás után fizetendő adó


Gabicsek # 2012.03.27. 20:19

Ha lakóingatlaneladásból azért nincs jövedelem, mert 5 éve lett építve, akkor ezt nem kell feltüntetni a bevalláson? Jól értelmezem?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.27. 20:51

Akkor lehet, hogy fel kell. Mert lehet, hogy van jövedelem, csak az adó 0.

Gabicsek # 2012.03.27. 21:33

Kedves KBS!
Hát a fene sem ismeri már magát ki:) Mert amit kivastagítottam, abból azt értelmezem, ha nincs belőle jövedelmem, nem kell beírni. Mondjuk az tény, hogy jövedelem keletkezett az eladásból, de az adó 0. De majd biztos jön Rexor, és megmondja a tutit:) Persze Te is jókat szoktál mondani.

lajcsó # 2012.03.28. 06:18

Kedves Rexor!

"Más az, ha nincs jövedelem, és más az, ha a jövedelem nulla." Szerintem nem más, hanem ugyanaz.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.28. 06:26

Igazad van, de Rexor sem úgy értette. Hanem úgy, ahogyan én írtam.

lajcsó # 2012.03.28. 08:32

Álláspontom szerint, akkor sem képződik jövedelem ha a kiadások elérik vagy meghaladják a bevételt, továbbá akkor sem ha az adóalap az ídőmúlás miatt csökken a nullára.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.28. 09:14

Ez logikailag hibátlan. De a hatóság gyakorlata - állítólag - az, hogy csak akkor nincs bevétel (és ezzel bevallási kötelezettség), ha valamely törvényi mentesség alá esik. Egyébként pedig nulla a bevétel, és be kell vallani. (Ugyanez a különbségtétel megvan, vagy megvolt az ÁFÁ.nál is, különböztetni kell, hogy nincs adó - mentes - vagy nulla az adó.)

lajcsó # 2012.03.28. 09:54

Mindkét esetben az SZJA törvény mondja ki hogy nem képződik jövedelem, illetve a jövedelem (5 vagy 15 év után) 0 %.

ártatlan1 # 2012.03.28. 15:22

Jó napot!!!

A mai nap kaptam egy levelet a NAV-tól melyben 90.000ft kérnek egy 2009-es pontosan nem tudom miből egy bírósági illeték megfizetéséről,én tudomásom szerint 2009-ben csak az ingatlanomat értékesítettem,most nem ismerem a jogszabályokat és már elég régen volt,most akkor egyáltalán mi a teendőm?
Ennyi év után hogyan kérhetik?
Ennyi pénzem már 20 éve nem volt így fizetni se tudom van e valami lehetőségem?

Köszönöm a válaszokat.

Rexor # 2012.03.28. 15:26

Kedves Ártatlan: első körben szerintem el kellene olvasni, hogy mit írnak, mert abban szerepl, hogy mihez kapcsolódott az illeték, sajnos telepátiával senki nem foglalkozik itt. Utána lehet továbblépni, de 5 éven belül fizetni kell, ha jogos az illetékkiszabás.

ártatlan1 # 2012.03.28. 15:38

Rexor

köszönöm a gyors válaszod,de elolvastam és csak számok vannak meg ez egy 2009-es levél melyben csak ez áll,hogy a Bíróság illeték megfizetésére kötelezett melynek összege 90000ft,én ebből semmit nem tudok kivenni van egy ügyiratszám amelyben ez áll P-21028/2008 ebből én ne haragudj semmit nem tudok kivenni,ezért kérdeztem,ha ki kell fizetnem akkor persze vagy gondolom lehet velük egyezkedni de semmilyen papírom nincs erről,amúgy az ingatlant egy Bank értékesítette és ebből nekem semmilyen hasznom nem volt,sőt még én fizettem,ha ebből kifolyólag kérnek pénzt akkor miért nem kérték előbb?..pedig bevallottam papírokat is csatoltam,más ügyem meg nem volt amiről legalább is nem tudok.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.28. 18:02

Az a szám alapján bizony egy elvesztett polgári pernek látszik. Bár az ilyesmit nem szokta az ember elfelejteni.

Rexor # 2012.03.29. 08:02

Kedves Ártatlan,

Az biztos, ha Te értékesítettél ingatlant, akkor neked nem keletkezett illetélfizetési kötelezettséged. Valószinűleg az lehet, amit KBS írt, de erre azért emlékezned kellene.

István73 # 2012.03.29. 12:44

Üdv.
2007-ben eladtam egy ingatlant 1,1 millió adót be kellett fizetnem utána. Akkor azt mondták, hogy ha 5 éven belül veszek legalább annyi pénzért ingatlant, mint amennyiért eladtam, akkor visszaigényelhetem az adót.
Akkoriban nem is érdekelt a dolog, mert nem láttam 5 évre előre, de most úgy néz ki a dolog, hogy lehet veszek egy másikat. Azóta nem volt nevemen ingatlan.
Sajnos most sehol nem találom a törvényt. :(
Kérdésem az lenne, hogy tényleg vissza tudom-e igényelni az adót?

Köszönettel:
I.

Goodwitch # 2012.03.29. 14:58

István73!

Szja tv. 63. § (2) bekezdésében van, de a 2007-ben hatályos szövegben kell nézni. Ha ma adnád el az ingatlanodat, már nem ezek a szabályok lennének érvényesek, de rád még vonatkozik, mert 2008. január 1-jét megelőzően adtad el az ingatlanodat.

NAV-tól kell kérni a lakáscélú felhasználás igazolása mellett, 60 hónapod van az új ingatlan szerződésének megkötésére.


Goodwitch

zsotee # 2012.04.01. 12:51

Üdv.

Ingatlan eladás előtt állok és nem igazán egyértelmű számomra, hogy az adásvétel után mennyi adót kell fizetnem. A neten keresgélve mindenhol szinte mást találok.
Az ingatlan egy balatoni nyaraló, mely 2008 novemberében örököltem, akkor a hagyatéki tárgyaláson az ingatlan értékét 6.032.000 Ft-ra állapították meg. A házat most veszik meg 2012 áprilisában 8.000.000Ft-ért.
A kérdésem, hogy milyen összeg után kell adót fizetnem, illetve pontosan hány százalékot, valamint a vagyonszerzés és az eladás dátuma közt eltelt idő csökkenti e valamennyivel a fizetendő összeget. Előre is köszönöm a választ.

luci1972 # 2012.04.02. 07:58

sziasztok,

szeretném megkérdezni, hogy kell-e fizetnem adót eladott lakás után abban az esetben:

  • ha az ingatlant 2007-ben vettem közösen a férjemmel
  • 2009-ben elváltunk, kifizettem az ő részét (tehát a lakás ezen fele 2009-től van az én nevemen

köszönettel:
luci

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.02. 07:58

A különbözet 16%-a. Mivel nem lakás, ezért még nincs korrekciós tényező. De az öröklési illetéket, a közjegyző díját és a földhivatali szolgáltatási díjat is levonhatod az alapból.

kezelő # 2012.04.02. 18:11

Sziasztok!
Új építésű kertes családi házat szeretnék eladni. Adózás szempontjából mit, miket kell figyelembe venni. (telekár, építési költség, saját munka stb.) A telken külön épületként de azzal egy időben garázs is épült.
Másik kérdésem:
A használatbavételi engedély még nincs megkérve, de már annyira készen van, hogy meg is kérhetném. Hogy járnék jobban, ha a jogerős használatbavételi engedély előtt adom el, és adózom le, vagy ha már azt követően. Az eladási ár azonos.

Köszönöm a választ.

Varé # 2012.04.03. 05:49

Sziasztok!

Gondolom teljesen egyszerű kérdés:
Februárban vettem egy lakást. Kell-e az adóbevallásomban ezt említeni, vagy az APEH majd jelentkezik magától a pénzéért?
Előre is köszi

VaRé

Goodwitch # 2012.04.03. 06:09

Varé!

Ha lakást vettél, akkor azt miért kellene az adóbevallásodban szerepeltetned? Illetékkiszabásra pedig már a földhivatali benyújtással egyidejűleg bejelentette az eladó. Ja, és nem APEH, hanem NAV, de jelentkezik magától, hogy a te szavaiddal éljek.


Goodwitch

babecka # 2012.04.04. 10:26

Segítséget szeretnék kérni.

2010-ben ajándékozással kaptam egy lakást, majd 2011 - ben ezt eladtam ugyanazon áron, mint amennyi az ajándékozási szerződésben szereplő forgalmi érték. Tehát így alapvetően nem keletkezett jövedelmem. Kérdésem, hogy be kell-e vallanom és kell-e adóznom?

Köszönettel.

Rexor # 2012.04.04. 11:42

Be kell vallanod, de nem kell adóznod.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.04. 12:38

Nem dolgozol már a navnál, vagy nem az szja-vonalon?

Mert hogy: Szja tv. 62. § (2) a megszerzésre fordított összeg
gb) ajándékozással szerzett ingatlan esetében

1. az átruházásból származó bevétel 75 százaléka, azzal, hogy más kiadás költségként nem vonható le a bevételből, figyelembe véve, hogy az ajándékozást követő ráépítés, létesítés, alapterület-növelés esetében - az előbbi szerzési érték levonása után fennmaradó összeg egésze az utolsó szerzési időponthoz tartozó számított összegnek minősül.

Goodwitch # 2012.04.04. 12:55

Kbs,

Igazad van, de szvsz csak akkor, ha a szerzés már az illetékmentesség alatt történt, és nem szabtak ki illetéket. Ha 2010. elején történt, és kiszabták, mert még nem volt a kedvezmény, vagy nem is voltak a kedvezménye jogosultak, akkor a ráfordításként az illetékkiszabáshoz figyelembe vett értéket kell levonni a bevételből. (ugyanott csak f) pont.


Goodwitch