ingatlan eladás után fizetendő adó


nandy # 2010.05.11. 07:40

Adót nem fizettem, de a bevallásban szerepelt a bevétel, a kikalkulált adó 0-ra jött ki.

Én ezt nem értem... Ha eleve nem volt adófizetési kötelezettséged az eladott lakás után, akkor most mit akarsz igazolni?

monalisa1 # 2010.05.10. 14:17

... inkább mihamarább. Mert így csak kevesebb lesz a késedelmi büntetés mintsem ha évek múltával bukna elő a dolog. (Majd lehet kérni részletfizetés.)

ml.

Barika2009 # 2010.05.10. 07:48

MOnalisa, akkor jobb, ha lapítok, vagy küldjem a dokumentumot minél hamarabb? Köszi!

monalisa1 # 2010.05.07. 20:31

A használatbavételi engedélyt 30 napon belül be kellett volna küldeni az APEH-nek., annak alapján látják hogy a lakás vételára az építkezésre lett beforgatva., egyébiránt az eladásbóli jövedelem után szja kötelezettség keletkezett volna.

Valószínűleg bünti lesz a késedelmes informálás miatt.

"Lisa"
laikus hozzászóló

Barika2009 # 2010.05.07. 14:28

Tisztelt Fórumtagok!
Szakértői segítségre lenne szükségem.

Eladott lakásom vételárát házépítéshez használtam. Az eladáskor az ügyvéd kitöltött egy APEH-os adatlapot, s a szerződésbe beírtuk, h a vételárat házépítésre fogom használni. Úgy emlékszem az ügyvéd azt mondta, hogy az APEH-nak el kell majd küldeni az új ingatlan használatbavételi engedélyét.

Lakást 2007 dec-ben adtam el, új ház 2009-re készült el. Adót nem fizettem, de a bevallásban szerepelt a bevétel, a kikalkulált adó 0-ra jött ki.

AZt szeretném tudni, hogy

  1. tényleg el kell-e nekik küldeni a használatbavételi engedélyt
  2. kell-e nekik egyéb dokumentum
  3. van-e határidő erre, s ha igen, mennyi idő

Nem szeretném feleslegesen zaklatni az APEH-ot, de azt sem akarom, h megbüntessenek.

Köszönöm a segítséget!

nandy # 2010.04.09. 07:23

jpiros:

Igazad van, valóban 30%, tehát 93.750,-Ft. Milyen jó, hogy van a kalkulátor :))

limma # 2010.04.09. 06:59

Bocs, szóval házeladás volt 5 éven belül, jövedelem beforgatva új lakás vásárlásába, adóelengedés kérvényezve, elutasítva, új kérvény lesz (APEH-es tanácsára) ez persze a végrehajtást már nem akadályozza meg - szóval feleség bankszámlájára inkasszó rakva férj adótartozása miatt. Szerencsére bank elutasította név eltérés miatt.
Mit gondoltok?

limma # 2010.04.09. 06:56

Sziasztok!

Szerintetek az APEH inkasszálhatja a feleség önálló bankszámlájáról férje adótartozását?

jpiros # 2010.04.08. 14:30

Kedves Nandy!
Elnézésed kérem, hogy újból itt vagyok.
Nagyon örülnék, ha valóban csak ennyi adót kellene fizetnem, de az 1.250.000 Ft-ot figyelembe véve az adókalkulátor nem ezt hozza ki, hanem 93.750 Ft-ot. Nem értem a számításodban a 10 %-ot, mert a 4. évben a jövedelem 30 %-a után kell a 25 % jövedelemadót megfizetni. Ez pedig nem 31.250 Ft. Vagy valamit még mindíg nem jól értelmezek?
Válaszodad előre is köszönöm.

jpiros # 2010.04.07. 17:41

Kedves Nandy!

Köszönöm szépen a választ. Ez nagyon jó hír számomra. A kalkulátorral már eddig is próbálkoztam, de mert nem voltam tisztában azzal, hogy milyen összeget kell beírni, így persze többféle összeg jött ki (de ennél mindíg jóval magasabb). Ezért kértem segítséget. Még egyszer köszönöm. :-)

nandy # 2010.04.07. 16:47

Csak a haszon után kell fizetni, és annak is csak a fele után. Mert az első felét 5 évnél régebben szerezted. Kb. 1.250 eFt x 10% x 25% = 31.250,-Ft lesz az adó.

jpiros # 2010.04.07. 11:32

Tisztelt Szakértő!

2004-ben megörököltem egy lakásingatlan ½ tulajdoni hányadát, majd 2005-ben testvéremtől megvásároltam a másik ½ részt, így az ingatlan teljes egészében az én tulajdonomba került. (A hagyatéki eljárás során az ingatlan forgalmi értékét 5.000.000 Ft-ban állapították meg, így a másik ½ részt 2.500.000 Ft-ért vásároltam meg.) Ezt az ingatlant 2009-ben 7.500.000 Ft értékben elcseréltem egy másik lakásingatlanra.
Kérdésem az, hogy mennyi jövedelemadót kellene fizetni és azt hogyan kell kiszámítani. Nem világos számomra, hogy a teljes 7.500.000 Ft-ot kell figyelembe venni, vagy csak a 2.500.000 Ft-ot, amennyivel többért értékesítettem, illetve a 2004-ben megörökölt ½ rész hogyan befolyásolja a fizetendő adó összegét.
Válaszát köszönöm.

szisszka # 2010.04.06. 16:10

nandy „A lakásszerzési kedvezmény valóban megszűnt, de van átmeneti szabály. Ha az eladástól számított 60 hónapon belül vettetek másik lakást, akkor valóban vissza lehet kérni a korábban befizetett adót. A dátumoknál a tulajdoni lapon bejegyzett a mérvadó.

A nyomtatványt megtalálod itt:
http://www.apeh.hu/…_adatlap.pdf

Ez a fent idézett átmeneti szabály nem szűnt már meg a 2008. után értékesített ingatlanok esetében?
És ha nem, (akkor ezen az adatlapon ezt is találtam) hogy lakóház bővítés esetén is vissza lehet kérni a befizetett adót?
Köszönettel várom egy hozzáértő válaszát!!

nandy # 2010.04.01. 09:25

Fancy:

Szerintem az APEH honlapján is az van, ami az ingatlanos lapján.:)

nandy # 2010.04.01. 09:23

A lakásszerzési kedvezmény valóban megszűnt, de van átmeneti szabály. Ha az eladástól számított 60 hónapon belül vettetek másik lakást, akkor valóban vissza lehet kérni a korábban befizetett adót. A dátumoknál a tulajdoni lapon bejegyzett a mérvadó.

A nyomtatványt megtalálod itt:
http://www.apeh.hu/…_adatlap.pdf

csupakerdes # 2010.03.30. 21:33

Tisztelt Fórumozók!

A következővel kapcsolatban kérnék tanácsot. 2005-ben eladtunk egy, a feleségem tulajdonában lévő ingatlant, és befizettük utána az adót. Tavaly vettünk egy ingatlant, és a korábbi eladásból származó összeget (is)erre a vásárlása fordítottuk. A 2005-ben hatályos szabályok szerint - ha jól tudom - az adót visszaigényelhetjük, ha az eladástól számított 5 éven belül került sor a vásárlásra. Ez a határidő rendben is van, de olyan információkat találtam a neten, miszerint ez a visszaigényléses dolog megváltozott volna, és elbizonytalanodtam, hogy tényleg vissza tudjuk-e igényelni az adót. Az a kérdésem, hogy valóban volt-e változás, és ha igen, akkor az a mi esetünkre vonatkozik-e, vagy attól függetlenül, a 2005-ös eladáskori előírások szerint van lehetőségünk a visszaigénylésre.
Előre is köszönöm a válaszokat!

fancyname1 # 2010.03.30. 14:47

Üdvözletem!

Az Apeh honlapján az van, 5 évig kell adózni, a haszon 100%-a után lakáseladásnál, de máshol azt olvastam, ingatlanközvetítők honlapján, hogy a szerzés évében, és az azt követő évben a haszon 100%-a után, az eladás utáni 2. évben a 90%, 3. évben 60% és a 4. évben 30% után kell adózni, majd az 5. évtől nem kell már. Akkor most ez hogy van?

Plusz még egy kérdés... ha eladom a lakásom, abból keletkezik hasznom, majd veszek egy másik lakást és kifizetem a hitelem, ezután nem marad pénzem, akkor kell e adóznom?

Igen megköszönném a választ, mert már totál tanácstalan vagyok...

Fancy

Balázs06 # 2010.03.29. 14:57

Sziasztok!

Szüleim örököltek egy lakást 3 hónapja, az értéke kb 5 millió Ft, az lenne a kérdésem ha most értékesítik milyen illetéket kell utána fizetniük?

monalisa1 # 2010.03.28. 15:21

A barátnőd a 2,5 M Ft-os adásvétellel 2% illetéket fizet mivel vagyoni értékhez jut, neked meg adót kell fizetned mível jövedelmed keletkezik az ügyletből.

A beépítést követő egy éven belüli eladás esetén az adóalap (= 100%) 25%-a a fizetendő adó. (Az adóalapot azonban csökkenti az ügyvédi díj, a szerzési illeték, a tulajdonjogi átírás, valamint a számlával igazolt ráfordítás költsége.)

Azt hogy mit írsz méltányossági kérelemként az APEH-nek azt neked kell tudnod.

Részletfizetést valószínűleg
kahatsz, és ennek külön elbírálásáig kérj kamatmentességet.

"Lisa"
laikus hozzászóló

dani76 # 2010.03.28. 13:51

Kedves Nandy,

köszönöm a gyors és pontos válaszokat. Két kérdésem lenne még, melyet nem tudok eldönteni. A lakáshoz társuló igazolható kiadás kb. 5m ft. Az ingatlan értékét 10m-ban határoztuk meg és ez alapján vásárolna ki a barátnőm mintegy 5m forinttért. Ergo, akkor az adót 2,5m forint alapján kellene megfizetnem. Ez így van és szükségszerű, hogy az 5m forintot felezve kell elszámolni.
A másik kérdésem, hogy meglátása szerint lehet-e jelentőssége és értelme az apeh méltányosságára hagyatkozni ebben az esetben - 35 éven alatti vagyok, nincs ingatlanom (kizárólag ez a fél lakás), s az összeg nem éri el az 5m forintot és egy saját lakást szeretnék belőle vásárolni ebben az évben.

köszönettel:
Dani

nandy # 2010.03.28. 10:55

Magánszemélyek közötti adásvételnél nincs áfa (kevés kivételtől eltekintve, de itt nincs szó erről).
Az eladás után fizetendő adót nem lehet csökkenteni újabb ingatlan vásárlásával, ez a kedvezmény már megszűnt.

dani76 # 2010.03.27. 22:13

Sziasztok,

2009-ben beépítettem a barátnőmmel felesben egy kis tetőtérrészt. Idén ki szeretne vásárolni, az összeg kicsivel 5m ft alatt lenne. Ilyen esetben kell nekem áfát fizetnem? (ha igen, csökkenthető-e a mértéke, illetve lehet-e kérni mentességet.) S még egy kérdés, az ingatlanértékésítés után fizetendő adót nem kell fizetnem ha idén beforgatom egy másik ingatlanba, vagy sem?

köszönettel:
Dani

nandy # 2010.03.27. 18:01

Kétfelé kell bontani a bevételt, és még azt is ketté kell választani, mert ketten örököltetek.
További segítség itt:

Pet4 # 2010.03.27. 15:03

Kedves Fórumozók!

Egy kis segítség kellene. 2007-ben anyám után örököltem a tesómmal együtt a lakás felét, majd 2009-ben meghalt az apukám is, így a lakást ketten örököltük. Ekkor többre becsülték fel a lakást, mint 2007-ben. Még 2009-ben eladtuk a lakást, többért, mint amennyiért felbecsülték. Kérdésem: hogyan adózók ezután?

Köszi
Pet4

juhlaci # 2010.03.26. 14:54

Köszi nandy!