ingatlan eladás után fizetendő adó


zoltanka801019 # 2011.11.09. 19:02

Tisztelt Szakértő!

2011- be vásároltunk lakást, most az előtörlesztés miatt eladnánk az ingatlant, a kérdés az, hogy kell az eladás utáni jövedelemből személyi jövedelem adót fizetni?
Kérem, szíveskedjen a válasz mellé törvény is mellékelni!

Köszönettel

Rexor # 2011.11.09. 19:16

Igen kell. Szja tv. 62.§.

zoltanka801019 # 2011.11.09. 19:41

A kérdésem az lenne, hogy milyen törvényes lehetőség van arra, hogy ne kelljen személyi jövedelemadót fizetni az eladott ingatlan után mivel minden forintra szükség lenne? Több fórumot olvastam, hogy

"Számos olyan eset van , amikor adómentesen is lezárható az ügylet"

A segítséget előre is köszönöm!

Rexor # 2011.11.10. 12:36

Igen lehet kérni mérséklést vagy elengedést kérni "jövedelmi, vagyon, szociális körülményekre tekintettel" (Szja tv. 63.§ (7) bekezdés), ha az adó megfizetése a megélhetéseteket veszélyezteti. Kérelmet kell írni.

TGRita # 2011.11.14. 10:44

Tisztelt Szakértők!

Az alábbi ügyben szeretnék segítséget kérni.
2006-ban eladtuk lakásunkat 10,5 M Ft-ért, amely megvételekor 2 gyermek után járó szocpolt vettünk férjemmel igénybe. Ezt követően vásároltunk egy szerkezetkész családi házat 14,5 M forint értékben, erre az ingatlanra átkerült a szocpol. Ennek a háznak az építését befejeztük, jelentősen megnőtt az értéke. A hitelünk rajta jelenleg 20 M Ft. Most szeretnénk eladni, erre van is esély kb. 35 M Ft-ért. Szeretnénk egy panellakást és egy telket vásárolni. Előbbit kb. 7-8 M, utóbbit pedig 4-5 M Ft-ért. A kérdésem az lenne, hogy így mennyi adót, illetéket kell fizetni, illetve hogy a szocpol-t át tudjuk-e íratni a panellakásra vagy
a telekre.

Köszönöm!

z.bobe # 2011.11.17. 11:32

Sziasztok Fórumozók!

Családi házunk 25-25%-át nővérem és én örököltük édesapánk 2008. januári halálával. A másik 50% édesanyám nevén van (30 éve).

Szeretnénk 2012-ben eladni a házat - azt már tudom, hogy alapesetben az értékesítésből befolyó összeg 2x25%-ának 30%-a után kellene a 16% SZJA-t megfizetnünk.

Ez elől természetesen nagyon szívesen kitérnénk az anyagi helyzetünk miatt.
Méltányossági kérelmen és 2013. januárjáig váráson kívül tudtok-e arra bármilyen módot (ajándékozás pl), amivel mérsékelhető vagy 0,- Ft-ra redukálható lenne ez a befizetendő összeg?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.17. 11:56

Nem a teljes vételár 30%-a az alap, hanem a szerzési érték és a vételár különbözetének a 30%-a.

argyo # 2011.11.19. 05:39

Sziasztok!
Több ismerősöm mondta, hogy ezen a fórumon biztos tudnak segíteni .
Kérdésem az lenne, hogyha a 2009 évben megörökölt házamat 2011 évben eladtam,de 2011 évben veszek is ebből egy másikat, akkor kell adóznom? Nekem már van házam, de attól még vehetek egy másikat vagy inkább a lányomnak vegyek? köszönöm szépen a segítséget

Anikó3 # 2011.11.21. 08:51

Sziasztok!
Örököltem egy nyaralót a szüleimtől 1 éve. Szeretném eladni, de azzal nem vagyok teljesen tisztában, hogy milyen esetben kel adózni utána. Pontosabban azt nem tudom, hogy itt is ugyanúgy a tulajdonjog megszerzésének az ideje számít-e, mint a lakástulajdonoknál, vagy pedig a nyaraló építésének az ideje. Ha valaki tudná erre a választ, kérném szépen segítsen.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.21. 11:27

Argyo, ilyen kedvezmény az adóra már nincs - az illetékre van.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.21. 11:27

Anikó, a megszerzés.

Rexor # 2011.11.21. 11:28

Anikó: a tulajdonjog megszerzése számít.

Anikó3 # 2011.11.21. 12:03

Köszönöm szépen a válaszotokat!

argyo # 2011.11.21. 16:12

Nagyon szépen köszönöm a választ

sagima # 2011.11.22. 15:23

Szeretnék tanácsot kérni. Eladtam a lakásomat ez évben. 2010- be vásároltam és most 3 Mft-al többért sikerült értékesítenem. Szeretnék lakást vásárolni, de nem akarom elkapkodni. Meddig nem kell különbözeti adót fizetnem? Vagy ha kell most kell e bevallani és kifizetnem? Vissza igényelhetem e ? és mennyi időm van erre?
Nagyon köszönöm előre is a segítséget.

bigfút # 2011.12.05. 18:37

üdv,

20 éve vettem egy telket, később együtt építkeztünk rá a feleségemmel, a vagyonjogi megállapodásunk szerint 50-50 %-ban vagyunk tulajdonosok. Most váltunk el. Az egyik kérdésem az lenne, hogy amennyiben ő most kifizeti az én fele tulajdoni részemet, kell-e adót vagy illetéket fizetnem ezután?
Visszaolvastam jócskán, ott egy részben hasonló kérdés kapcsán azt tanácsolta valaki, hogy inkább engedje át az ingatlan résztulajdont az illetőnek, mert az költségmentes. A másik kérdésem ennek megfelelően az, hogy ebben az esetben is létezik-e ez a megoldás?

köszönöm a segítséget,

yetibácsi

bigfút # 2011.12.05. 18:38

bocs, eltévesztettem a nickemet, itt bigfút vagyok :-)

ObudaFan # 2011.12.05. 20:06

Házastársi vagyonközösség megszüntetése esetén az értékkülönbözetet a közös vagyon értékének figyelembevételével kell megállapítani. Az értékkülönbözet után a vagyonszerzés jogcímének megfelelő vagyonszerzési illetéket kell fizetni. Ha valamelyik fél csak azért kap a közös vagyonból nagyobb részt, mert a közös tartozásból is többet vállalt át, és az átvállalt tartozás összege az értékkülönbözetet kiegyenlíti, illeték kiszabásának nincs helye.

Csaba80 # 2011.12.11. 08:37

Tiszteletem Mindenkinek!

2012 év elején eladom a házam -(12 MFt-ért), ami kb 40 %-os készültségi állapotban van. Azzal a tiszteletteljes kéréssel fordulok a kedves Fórumozóhoz és szakemberekhez, hogy van-e rá lehetőség, hogy mentesüljek bármilyen adófizetési kötelezettség alól a 12 MFt után?
Sajnos beszedtem egy komoly egészségügyi problémát és nem tudnám, csak hitellel befejezni, de azt meg a mai helyzetben nem szabad felvenni. Muszály lenne rögtön másikat vásárolnom, vagy méltányosságot kérhetek, vagy hogyan működik ez?
És ha másikat vásárolnék, kisebb áron, mondjuk 8 MFt-ért, akkor mennyi lenne az ami a kezemben marad még a 4 MFt-ból?
És ha nem veszek semmit a 12 MFt -ból, akkor összesen mennyit kellene befizetnem?
Szívességüket előre is köszönöm!

szazhat # 2011.12.20. 19:46

2010.június hónapban,6.500.000ft-ra értékelték fel a házat,3.200.000ft-ot kellet fizetnem a volt feleségemnek,így egyedüli tulajdonosa lettem az ingatlannak.Most szeretném eladni az ingatlant 8.500.000ft-ért.Mennyit,és mi után kell adóznom? köszönöm a választ

pejan # 2011.12.30. 10:41

Ingatlanszerzési kedvezmény kérdésében szeretnék érdeklődni.
2007. novemberében értékesítettünk családi házat testvéreimmel, még abban az évben benyújtottuk a földhivatalnak az adásvételit, és az adót 2008. tavaszán arányosan leróttuk. Az SZJA törvény 2008. évi módosításakor változott az ingatlan értékesítéséből származó jövedelem elszámolása, azonban az 59-64. §-ok közé bekerült egy átmeneti rendelkezés, amely szerint a 2007. december 31-ig megkötött, benyújtott adásvételi szerződésekre még 60 hónapig, azaz 2012. december 31. napjáig érvényesíthető a lakásszerzési kedvezmény újabb ingatlan vásárlása, építése, bővítése esetén.
Él még ez a kedvezmény, mert a mostani SZJA törvényben nem találok rá utalást? Két húgom 2009-ben és 2010-ben még megkapta erre hivatkozva az adóvisszatérítést.
Köszönöm az esetleges segítséget.

Csaba80 # 2012.01.03. 08:10

Tiszteletem Mindenkinek!

2012 év elején eladom a házam -(12 MFt-ért), ami kb 40 %-os készültségi állapotban van. Azzal a tiszteletteljes kéréssel fordulok a kedves Fórumozóhoz és szakemberekhez, hogy van-e rá lehetőség, hogy mentesüljek bármilyen adófizetési kötelezettség alól a 12 MFt után?
Sajnos beszedtem egy komoly egészségügyi problémát és nem tudnám, csak hitellel befejezni, de azt meg a mai helyzetben nem szabad felvenni. Muszály lenne rögtön másikat vásárolnom, vagy méltányosságot kérhetek, vagy hogyan működik ez?
És ha másikat vásárolnék, kisebb áron, mondjuk 8 MFt-ért, akkor mennyi lenne az ami a kezemben marad még a 4 MFt-ból?
És ha nem veszek semmit a 12 MFt -ból, akkor összesen mennyit kellene befizetnem?
Szívességüket előre is köszönöm!
bioelet80@gmail.com

Kovács_Béla_Sándor # 2012.01.03. 08:42

Az éppen nem számít, hogy mire költöd a vételárat. Az számít, hogy keletkezik-e jövedelmed. Ha igen, akkor annak a 16%-a az adó.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.01.03. 18:55

Pejan: igénybe veheted még a kedvezményt. A 2007. évi CXXVI. tv. 468. § (9) bekezdés rendelkezik róla. (A hatályos Szja. törvény természetesen nem tartalmazza, hiszen épp arról van szó, hogy ezekre az esetekre alkalmazni kell egy már nem hatályos szabályt.)

pejan # 2012.01.03. 19:58

Köszönöm a megnyugtató választ.