ingatlan eladás után fizetendő adó


lajcsó # 2011.10.12. 14:03

Ha ugyanannyiért adod el a telket, mint amennyiért vetted akkor nem kell adót fizetned. A szerzéstől számított 5 év eltelte után csak a lakások után nem kell adót fizetni. Minden egyéb ingatlan (telek, garázs stb.) után maradt a 15 év!

Gabicsek # 2011.10.12. 20:13

De ha nincs is rajta jövedelmed (tehát nem kell adóznod), úgy tudom, majd az adóbevallásban akkor is fel kell tüntetni. Régebben nem kellett, de tudomásom szerint most igen. Jól tudom, lajcsó?

lajcsó # 2011.10.12. 20:47

Az SZJA törvény 7. §-a taxatíve felsorolja az adőalapba nem tartozó tételeket. Az ingatlan eladásból származó bevétel nincs közte.

ytudox # 2011.10.13. 08:09

Tisztelt : Lajcsó és Gabicsek.

Először is köszönöm a válaszukat, és adódott ezáltal még egy kérdésem. Ha kell is fizetnem valamennyit az államnak akkor körülbelül mennyire számíthatok önök szerint. Illetve most végül kell majd fizetnem vajon vagy nem ? :-)

köszönettel : Ytudox

ObudaFan # 2011.10.13. 09:23

Nem kell fizetni, ha ugyanannyiért adod el, mint amennyiért vetted. Így ugyanis nincs jövedelmed.

Gardaland # 2011.10.18. 14:08

Tisztelt Szakértők!

2000. évben feleségemmel üdülő övezetben telket vásároltunk 2.200.000,- Forintért. Az illetékhivatal ennek a teleknek 4.000.000,- Forintban állapította meg a forgalmi értékét, ami után befizettük az illetéket. (242.000,- Ft. feleségem-tulajdonos, 162.000,- Ft. én-haszonélvező) A telekre nyaralót építettünk, amit idén, de legkésőbb jövőre családi okok miatt el kell adnunk.
Az építőanyag egy részéről van csak számlánk, a szakmunkákat családi baráti segítséggel végeztük.
Használatbavételi engedélyt 2002-ben kaptuk meg.
Mennyi SZJA-t kell fizetnünk, ha mondjuk az ingatlant 30 M. Forintért adjuk el?
Válaszukra várva, Tisztelettel:

szabadka # 2011.10.21. 07:50

Tisztelt Fórumozók!

4 éve kértem segítséget a következő ügyben amit be is idéznék:
"Férjem válásukkor a közös tulajdonban lévő lakóingatlanuk eladásakor /37 millió/ megegyezésük szerint nem 50%-ot azaz 18.500.000,- forintot, hanem 13 milliót kapott. Ebből az összegből ingatlant vásárolt. Az illetéket a hivatal úgy állapította meg, hogy a 18.500.000,-forint és a 13 millió különbözetéből számította ki a 170 ezer forintot.
Kérdésem az, hogy jogos-e, hogy azután az összeg után is fizessen, amit ő nem kapott meg? Esetleg lehet a volt feleséget kötelezni a különbözet kifizetésére?"

Akkor azt a választ kaptam a pontosítások után, hogy:
"Az a baj, hogy a jelek szerint az illetékhivatalnak a vagyonmegosztás nem lett bejelentve, volt feleség a maga "túlrészesedése" után illetéket nem fizetett. Meg lehet próbálkozni a fellebbezéssel, de az neki akkor is kellemetlen lesz, ha elfogadják. beszélni kellene vele, hogy inkább fizesse ki nektek, amit amúgy is neki kellene"

Ezek után 2007 októberében fellebbeztünk a hatóságnál, majd 2011 október 11-i keltezéssel tegnap megérkezett a határozat, a fellebbezésünket elutasították, hiába csatoltuk a vagyonmegosztási papírt is.
Indoklásként azt írták, mivel az ingatlannyilvántartásban az 50-50%-os tulajdonrész volt feltüntetve, őket a volt házastársak vagyonmegosztása nem érdekli.

Ebbe tényleg bele kell nyugodnunk, hogy olyan összeg után köteleznek adófizetésre, amit soha nem is kapott meg a férjem? Hiába van ügyvéd által ellenjegyzett vagyonmegosztás, az alapján sem látják úgy, hogy a kérdéses 5.500.000,- nem a férjem vagyonát, hanem az ex feleségét gyarapította, aki ebből vásárolta meg a jelenlegi házát is?
Érdemes fellebbeznünk, ebben az esetben, hiszen tudjuk
igazolni, hogy a férjem az eladott ingatlanból nem az 50%-ot, hanem 36%-ot kapott csak?
A volt feleséggel felesleges beszélni, elzárkózik az ügyben, hiszen az adóhatóság nem tőle követeli a pénzt, ő pedig erkölcsileg sem érzi úgy, hogy itt neki kellene bármit is fizetnie. Szóval az a megoldás, hogy fizessük be és rendezzük vele nem járható út.

Nagyon köszönök előre is minden segítőszándékú választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.21. 08:51

Érdemes fellebbeznünk,
Szerinted hányszor lehet fellebbezni?

szabadka # 2011.10.21. 09:22

"„Érdemes fellebbeznünk,”
Szerinted hányszor lehet fellebbezni?"

Releváns úgy vélem, szerintem hányszor lehetne, mert a
határozat második bekezdésében azt írják:
"E határozat ellen a közléstől számított 15 napon belül
.....címzett,.... osztályra benyújtott fellebbezéssel
lehet élni.
Szóval ők adnak rá lehetőséget, a kérdés az lenne, van-e értelme ;)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.21. 10:06

Akkor korábban nem ez ellen a határozat ellen fellebbeztetek. Amit most kaptál, az nem fellebbezést bírál el. Valamit rosszul, tévesen adsz elő. Amúgy is gyanús a három éves ügyintézési idő.

Lissya # 2011.10.21. 10:40

Tisztelt Fórumozók!

A férjemmel idén júniusban vettünk egy panel lakást 7.150.000 Forint értékben és fele, fele tulajdonban. Ha szeretném eladni neki a fél lakást, akkor az milyen jogi illetve adózási körülményekkel jár? Illetve befolyásolja e az adásvételt a még meglévő házastársi kapcsolat?

Előre is köszönöm a segítséget.

szabadka # 2011.10.21. 10:50

Bocsánat, mint laikus tényleg csak azt tudom tenni, hogy beidézem a határozat /általam/ lényegesnek ítélt részeit:

Az indoklásban kivonatosan ez szerepel:
..... 2007 október 3-án benyújtott .... számú illeték visszatérítése/törlése iránti kérelmét
e l u t a s í t o m.

A vagyonszerző illeték törlését kérte, 2007 október 1-én kelt levelében, amely az adóhatósághoz 2007 október 3-án érkezett be. Indoklásul csatolta a házastársi közös vagyont megosztó megállapodást, a megállapodás szerint az eladott ingatlan befolyt vételárának nem az 50%-a, hanem csak a 36%-a illeti meg őt.
Az elsőfokú hatóság 2009.március 6-án ..... sz. hiánypótlást adott ki, amelyre az adózó 2009. április 7-én ..... sz alatt csatolta a kért iratokat.
A kérelem megalapozatlan az alábbiak miatt:
A rendelkezésemre álló és csatolt iratok alapján - különösen a 2008. április 21-én kelt tulajdoni lapra figyelemmel - megállapítottam, hogy az adózó az értékesített .....i .... hrsz-ú ingatlannak 1/2 részben volt tulajdonosa.
Tekintettel arra, hogy a cserétpótló vétel kedvezményének alkalmazása során az ing.-nyilvántartás szerinti ténylegesen eladott tulajdoni hányad az irányadó, így a vagyonmegosztásról szóló megállapodás - mivel az a felek közös megegyezése - nem vehető figyelembe, ezért a kérelmet elutasítom"

Értem én, hogy hosszúnak tűnt a 2007-től tartó ügyintézés, de tényleg valósak az adatok.

Köszönöm, hogy foglalkozik a hozzászólásaimmal és próbál segíteni :)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.21. 17:36

Ahogy mondtam: ez nem fellebbezés volt, hanem maga a kérelem. Kicsit soká tartott mire döntöttek róla. (A két év utáni hiánypótlás is figyelemre méltó.) Az indoklás sem szép, sem nem elegáns, de attól tartok, a döntés érdemben helyes.
Az alkalmazandó jogszabályhely az Itv. 21. § (5) „Lakástulajdon vásárlása esetén, ha a magánszemély vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző vagy azt követő egy éven belül eladja, az illeték alapja a vásárolt és az eladott lakástulajdon - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének a különbözete.

A hangsúly a "forgalmi értéken" van. Tehát nem az számít mennyit kapott a férjed az 1/2 tulajdoni hányadáért, hanem az, hogy mennyi volt a forgalmi értéke. (A hatóság elfogadta forgalmi értéknek a szerződés szerinti vételárat, és azt osztotta kettővel.)

szabadka # 2011.10.21. 18:35

Köszönöm!

Ezek szerint a fellebbezésnek sok értelme nincsen, és
fogadjuk el, hogy olyan összeg után kell fizetnünk amit mi illetve a férjem soha nem is kapott meg?

Részletfizetést vajon engedélyez a hatóság, tekintettel arra, hogy 4 gyereket nevelünk, plusz a férjem tartásdíjat fizet az előző házasságából született gyerekei után?

zsanett.@freemail.hu # 2011.10.29. 19:36

Tiszteletem mindenkinek!
Érdeklődni szeretnék lakás illeték ügyben.
Az első lakásom keresem,venni szeretnék
a jövőben 10 millió forint értékben maximum.
Mennyi lesz az átiratás,illeték, ill. milyen költségek
várhatóak még a vételáron kívül?
Előre is köszönöm!

Gyné.Andrea # 2011.11.01. 14:21

Tisztel Hozzáértő!

Segítséget szeretnék kérni. Édesanyám örökölt egy lakó ingatlant 2011-ben. Kérdésem az lenne ha szeretnénk lehető legrövidebb idő alatt eladni akkor kell-e adóznunk illetve hogy mennyi lenne az adó mértéke. válaszukat előre is köszönöm. Gyné Andrea

ObudaFan # 2011.11.01. 14:24

Ha többért szeretnétek eladni, mint amennyire a hagyatéki eljárásban értékelték, akkor kell, a különbözet után 16%-ot.

Gyné.Andrea # 2011.11.01. 14:36

Hú ez igazán gyors válasz volt! Köszönöm!

10,2 M becsülték a lakóingatant és mi 8-9 M szeretnénk eladni akkor nem kell adózni. Ha jól értettem Adóbevallásba be kell majd vallania édesanyámnak?

ObudaFan # 2011.11.01. 14:38

Akkor nem kell.

Gyné.Andrea # 2011.11.01. 14:40

Nyaraló övezetben kb 13 éve vásárolt telek után amire időközben ház lett építve kell-e adót fizetni? És ha igen akkor milyen mértékben?

ObudaFan # 2011.11.04. 09:11

Annak az eladására már nem kell.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.04. 10:07

Miért nem kell? Egyrészt nem lakásingatlannál 15 év, másrészt, ha "időközben" építették azt a "házat", akkor lehet, hogy még 5 év sem telt el.

ObudaFan # 2011.11.04. 10:42

Igaz, valóban 15 év.

Gyné.Andrea # 2011.11.05. 11:40

Kedves Kovács Béla!

A ház nem lakóingatlan hanem nyaralóingatlan (ha van ilyen) Akkor is az építéstől számított 15 év után nem kell már adót fizetni?

Köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.05. 11:55

Igen, az a leghosszabb idő - de közben is évről-évre nő a korrekciós tényező, amivel az alapot csökkenteni kell.