ingatlan eladás után fizetendő adó


monalisa1 # 2010.05.30. 09:49

Persze az is előfordulhat hogy az APEH nem fogadja el a minuszus vételárat - véli trükköztetek, és ezért a különbözet után kivethet adót...

Nem tudom, mint írtam csak egy laikus hozzászóló vagyok.

Nandy itt az adóügyekben a szakértő, (késő)este lehet hogy felfigyel és érdemben hozzászól- kiigazít majd.

ml.

monalisa1 # 2010.05.30. 09:44

Mivel az eladásból nem származik jövedelem - az a minusz 300 ezer kész "ráfizetés" -, így valóban nem lesz adófizetési kötelezettség.

Szja bevallást ettől függetlenül kell majd tenni mert azzal legalizálod a pénzt. (Azt hogy a bevallásban hol-mit kell bejelölni kérdezd majd könyvelőt.)

ml.

leslieh # 2010.05.30. 09:18

Köszönöm!

Használtam az apeh-os linket és most valószínúleg olcsóbban tudnánk eladni az örökölt lakást! Ha 4,5 millóért tudnám most eladni (2010) és a hagyatéki értéke 4,8 millió volt (2009), akkor az említett APEH kalkulátor 0 Ft-os adózást mutat. Lehetséges ez vagy jól számoltam?

APEH link:
http://www.apeh.hu/…rok/ing_kalk

monalisa1 # 2010.05.30. 08:50

Jövő év május 20-ig kell szja bevallást tenni és addig a pénz be is fizetni.

monalisa1 # 2010.05.30. 08:49

kriszta, a nemrég vásárolt telkek ára nem helyezhető levonásba, egyrészt nem lakóingatlan, másrészt a beszámítási lehetőség már megszünt.

monalisa1 # 2010.05.30. 08:46

Nem vagyok szakértő csak egy laikus hozzászóló:

Eladáskor a szerzés éve + a rákövetkező év 25%-ban adózik a vételárból., a második év 90%-ban, a harmadik év 60%-ban, a negyedik év 30%-ban, az ötödik évben már nem kell szja fizetni.

Az adó alapjából minden olyan költség/kiadás levonásba helyezhető mely a szerzéssel ill. eladással kapcsolatos - és papírral igazolható.

Lentebb nandynak van egy belinkelt táblázata, a fizetendő összeg kiszámításához használjátok.

"Mona"

leslieh # 2010.05.30. 08:24

Tisztelt Szakértő!

Édesapám 2008 októberében hunyt el, majd a hagyatéki tárgyalás utána 2009. februárjában lett az örökösöké a lakás. (testvéremmel 50-50% arányban) A hagyatéki értéke 4,8 millió forint.

A kérdésem az lenne, hogyha el szeretnénk adni a lakás, akkor milyen költségei lennének és azok milyen mértékűek? pl.: adózás, bármilyen más egyéb költségek?

Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm!

László

takacskriszta # 2010.05.29. 17:48

Tisztelt Szakértő!
A kérdésem a következő lenne:
Öt éve vettünk két üdülőtelket. Ennek a teleknek a Tul. lapján a következő megnevezés van- belterület, beépítetlen terület, de üdülőterületen van - igaz, vannak ott már családi házak is. Most ezeket a telkeket áruljuk, és úgy néz ki, van vevőnk. Kb. egy hónapja vettünk másik két telket - személyi hitelre, mert tudtuk, hogy eladjuk a telkeket, és ez nagyon jutányos áron volt megvehető.
Kérdésem, hogy kell e fizetnünk adót a két eladó telekre, ha igen, beszámítható e a most vett két telek ára, valamint mik vonhatók le költségként? pl. ingatlanforgalmazó díja, átírási költségek, megvételkor ügyvédi díj, éves adó stb.?
Köszönöm válaszát.
takacskriszta

nandy # 2010.05.29. 12:18
  1. Ha 5 millióért megveszed, és 15 millióért adod el, akkor a 10 milliós különbözet után 25% szja-t kell fizetni.
  2. Lakásszerzési kedvezmény már nincs. A fizetendő adót be kell vallani, és mellette lehet írásban kérni, hogy mérsékeljék, vagy engedjék el az adót. De ezt csak akkor teszik meg, ha az adózó és vele együttélő családtagjai megélhetését az adó megfizetése súlyosan veszélyeztetné. Ezt neked kell bizonyítani.
farmer # 2010.05.28. 21:41

Tisztelt Szakértő!
Hatalmad probléma előtt állok!!
Az önkormányzat által végre /több mint 20 év után/ megvehető a lakásunk. A rengeteg hitelünk miatt megvenni részletre tudnánk,vagy lehetőségünk lenne most végre cserélni,vagy eladni!
1 Kérdésem: Ha megveszem,és még ebben az évben cserélem /olcsóbbra,és kisebbre/ adózni akkor hogyan kell??
2 Ha ebben évben eladnám,és rögtön vennék másikat,akkor az adóból le lehet-e vonni az új lakásnak a korszerűsítését??
Pontosan hogy kéne adóznom??
Venném Önkormányzattól kedvezményesen 5 millióért.
Eladnám: 15 millióért.
Pontos árakat még nem tudok,ezeket azért írtam hogy egyáltalán értsem a válaszokat.
Nem kereskedni szeretnék,hiszen itt nőttem fel de lányom tartós beteg így már hosszú évek óta vidékre szeretnénk költözni+ az itteni lakás fenntartást már fizetni sem tudjuk.A rengeteg hitel /4 db/ miatt csak valami ilyesmi megoldásban gondolkodunk,de tartok tőle hogy még nagyobb adóságba keveredünk,legfőképp
az adózás miatt!!
Szeretnék pontos adatokat kérni!

  • Még egy kérdésem lenne,ami nagyon fontos:
  • Ha Ha bele kezdenék a részletre történő megvásárlásba,

és amint lehetséges /1 éven belül/ cserélnék vidékre,kisebbre DE PÉNZT NEM KÉRNÉK, abban az esetben mi után adózok,vagy kell-e??
Nagyon várom a választ,előre is köszönöm.

barbee112 # 2010.05.28. 19:54

Köszönöm a választ!

nandy # 2010.05.28. 13:18

Ha kevesebbért adtátok el, mint amennyire az illetékhez felértékelték (még akkor is, ha illetékmentes), akkor nem kell fizetni adót.

barbee112 # 2010.05.26. 14:00

Tisztelt Fórumozók!

Az édesapám után, az öcsémmel közösen örököltem 2009-ben egy 20 millió forint alatti értékű ingatlant. Ezt az ingatlant 2010 tavaszán eladtuk.
A kérdésem az, hogy ezután kell-e adót fizetnünk?
Illetve, hogy ha ezt az összeget lakásfelújításra/építkezésre fordítom, akkor azt ilyen formában le lehet-e adózni?
Köszönöm előre is a választ.

jeney.csylla # 2010.05.18. 12:47

Tisztelt Szakértő!

A segítségét szeretném kérni. Az önkormányzat érékesítene ingatlant, ami felépítményes. a használatba vétel pedig meghaladta a két évet. Milyen lehetőségek állank ebben a voantkozásban? Van ÁFA fieztési kötelezettség ez ügyben, ha igen milyen módon?

hennrobi # 2010.05.18. 12:22

Tiszteletem.
Ingatlanvásárlásnál,az ingatlan felhasználása számít az illetékfizetés megállapításnál?
Egy önkormányzat tulajdonában lévő üzemi ingatlanról lenne szó,ami ugye nem lakóingatlan,és így ha jól tudom 4% az illeték.Ez valóban így van?
Köszönöm a válaszokat.

Rekam # 2010.05.18. 11:58

Sziasztok!
Hagyatéki tárgyalás előtt vagyok és sos szükségem lenne pár infóra. Édesapám 2009-ben hunyt el. 15 éve vásárolták az ingatlant. A fele ház édesanyám nevén volt eddig is, a másik fele a testvéremmel ezek alapján a mienk. Édesanyám mihamarabb, lehetőleg még idén el szeretné adni az ingatlant. Ebben az esetben nekünk, mint új tulajoknak fizetnünk kéne a 25%os adót jövőre? Ha lemondunk az édesanyánk javára (tudom 5% az ajándékozási illeték), neki kell fizetni ezután a fél ingatlan után?

Köszönöm előre is a gyors segítséget
Rekam

becsa # 2010.05.16. 19:43

Kérdésem a következő lenne: Édesapán 1989-ben meghalt, hagytéki tárgyaláson sajnos kimaradt egy termőföld hagyatéki átadása, ez édesanyám halála után derült ki, majd póthagyaték során 2009-ben került rá sor, amikor is eladtam ezt a földet. (Előzőleg fele fele arányban voltak tulajdonosok.) Mikori szerzést vehetek figyelembe az adózásnál?
Még egy kérdésem lenne, bár ez elég bonyolult, ha több minden is volt az öröklésnél, hogyan számolom ki az egyes részekre eső hagyatéki költséget. (temetési, közjegyzői stb.)
Válaszát előre is köszönöm.

monalisa1 # 2010.05.14. 19:45

10.000.000 + 450.000 = 10.450.000. 16.500.000 - 10.450.000 = 6.050.000 x 25% = 1.512.500 x 30% = 453.750 Ft szja fizetési kötelezettség f. évben történő eladás esetén. (Azonban ha jövőre adod el a házat akkor már nem kellene szja fizetni mert 5 éven túli eladás esetén már nincs adófizetési kötelezettség.)

"Lisa"
laikus hozzászóló

Nitókrisz # 2010.05.14. 17:18

Tisztelt Szakértők!

A segítségüket szeretném kérni az alábbi kissé bonyolult ingatlan eladással kapcsolatban.

2006-ban örököltem a szülői házunkat édesapám halála után, mivel volt egy örökösödési szerződésünk, ezért nem a szokásos illetéket kellett utána fizetnem (ha jól emlékszem ez csak 2,5% lett volna), hanem úgy tekintették, mintha megvettem volna a házat (ha jól emlékszem 10% kellett utánma fizetnem).

A hagyatéki vagyon felmérésekor a házat 10 millió forintra értékelték fel és nekem ezután 450ezer forintot kellett befizetnem illetékként.

A kérdésem az lenne, ha idén el tudnám adni a házat 16,5 millió forintért, akkor mennyi illetéket kellene ezután befizetnem ? Mi az az összeg, ami után számolnom kell és hány % az illeték, amivel számolnom kell?

Nagyon szépen köszönöm előre is a válaszukat!

Tisztelettel, S. Erika

nandy # 2010.05.14. 11:31

Sony5:
Nem.

Tamás83: 2008-ban már nem volt lakásszerzési kedvezmény, tehát rossz az adóbevallás! Az értékesítés jövedelmének adóját be kellett volna vallani, és aztán méltányossági kérelmet adni az adó mérséklésére, vagy elengedésére.

Javaslom, hogy keress fel egy hozzáértő könyvelőt vagy adószakértőt, aki rendbe teszi az ügyet.

Tamás83 # 2010.05.13. 09:45

Kedves Mindenki!

Segítséget szeretnék kérni öröklés kapcsán. Édesapám 2008-ban örökölte a felét egy lakásnak. A lakás eladásra került, a vételár átutalásra került neki. Annak érdekében, hogy ne kelljen illetéket fizetni, nekem, a fiának segített ingatlant vásárolni, azaz ingatlanvásárlásra használta fel az összeget. Ezt fel is tüntette adóbevallásában. A lakásvásárlásnál saját bankszámlájáról utalta el a pénzt az eladónak, de a tulajdonos én, azaz a fia lett. A kérdés az lenne, hogy kell-e valamilyen adót fizetni vagy az édesapámnak, vagy nekem.

Köszönettel
Tamás

Sony5 # 2010.05.13. 08:22

Tisztelt Szakértő!

Érdeklődnék, ha 1998-ban vásároltunk egy házat, mely után a volt férjem 2010-ben fizeti ki nekem a fél ház haszonélvezetét, akkor az után kell-e valamilyen adót, vagy illetéket fizetnem?
Válaszát előre is köszönöm!

nandy # 2010.05.12. 16:11

Ha már korábban jelezted, hogy ingatlanvásárlásra fordítottad az összeget, akkor most ez miért kérdés?

Csak hogy értsd a problémát:

Ha az eladás évében nem vásárolsz másik lakást, telket, akkor elvileg fizetendő adód lesz, amit utólag igényelhetsz vissza, akkor, amikor a lakást, telket megveszed.
Ha már a múltban lecsökkentettétek az adóalapot, akkor most utólag már nincs mit igazolni.

De lehet, hogy félreértek valamit.

Barika2009 # 2010.05.12. 09:31

Monalisa, Nandy, köszönöm a segítséget!

Barika2009 # 2010.05.12. 09:18

Nandy,
kb 1 millió forint jött ki, mint adóköteles, ha jól emlékszem, s volt olyan rubrika, ahol jelezni lehetett, h ezt ingatlanba fektetem, ezért a befizetendő adó nulla.
Az " adószakértőmnél" van az adóbevallásom, ezért nem tudom a pontos szöveget idézni.
AZért idézőjeles a szakértő, mert szerinte nem kell elküldeni a használatbavételit az APEH-nak, csak ha kérik.