ingatlan eladás után fizetendő adó


viorenc # 2006.02.25. 19:08

Ha tudna valaki segíteni. 8 év eltartás figyelembe vehető-e mint az ingatlanra fordított költség? (milyen összeg?)alapadatok: 1994-ben eltartás kötés
800 000,- lakásár 2002-ben meghalt az eltartott 2005-ben 8 300 000,- eladás. Nem szeretném ingatlanra fordítani.
Milyen adózási lehetőségem van?
Légyszi segítsetek!!

Enga # 2006.02.27. 11:02

Szép Jó Napot!

Tavaly decemberben eladtam a lakásom, és még abban a hónapban vásároltam is egy másikat. Így 2,2MM Ft jövedelmem keletkezett, mely után adóznom kell (sajnos).
Kérdésem: milyen költségeket számolhatok le a jövedelemből (sajnos még csak 5 éve voltam tulaj, így a levonás ugrik)?
És ami még fontosabb: ha az eladott ingatlan korábban önkormányzati volt, az eladás pillanatában 1,5MM Ft jelzálog terhelt, melyet a vételár első felébő kellett kiegyenlítenem, ezt valahogy, nem lehet adócsökkentő tényezőnek kihozni?

Tisztelettel
Gábor

Bubó # 2006.02.28. 21:49

Kedves Enga!
A leírt adatokból nem lehet pontos választ adni a kérdésedre.
Ha eladsz egy lakást, és veszel egy másikat, abból nem következtethető ki, hogy milyen adófizetési kötelezettséged keletkezett.
Sőt, általában az a jellemző, ha valaki elad egy lakást és másikat vesz, nem feltétlenül kell adóznia (esetleg csak bevallást kell készítenie).
Ha a te esetedre konkrét választ akarsz kapni, konkrét adatokkal is láss el, légy szíves. Pl.: az eladott lakás vételkori, eladáskori ára, illeték, értéknöve-lő beruházás, szerzés-, értékesítés költsége, stb.)
Ami még feltétlenül kell, hogy mennyibe került a most vett lakás. Van-e va-laki a közeli hozzátartozók közül, aki szintén tavaly vett lakást, vagy a kö-zeljövőben tervezi?
Ha részletesen válaszolsz, szívesen segítek.
Üdv.

Enga # 2006.03.01. 09:58

Kedves Bubó!
Előre is köszi a kedvességed. Akkor tehát pontosítok: 13MM-ért vettem az új lakást, míg a régit 15,2MM-ért adtam el. Sajnos tavaly nem vett a családból senki lakást és egyelőre nincs is tervben.
Az eladott lakást öt évvel ezelőtt vásároltam meg az önkormányzattól, term. előtte is ott laktam, csak bérlőként. A vételár 1,7MM volt, (a forgalmi érték 10%-a) melyet részletekben fizettem, ezért volt rajta a jelzálog, aminek hátralevő részét az érte kapott vételár első feléből rendeztem.
Kb. két éve festettük, padlólapoztuk, de sajnos ezeket szlával igazolni nem tudom.
Remélem nem hagytam ki semmit
Köszönettel
Gábor

Bubó # 2006.03.02. 20:42

Szerintem, a 15,2 mFt bevételből le kell vonnod a lakás szerzéskori teljes vételárát, tekintet nélkül arra, hogy azt utóbb fizetted meg. A festés, a burkolás itt nem számít, de az ügyvédi költség, az illeték, valamint az ér-tékesítéssel kapcsolatos hirdetési, vagy közvetítési díj, az igen.
Megállapítható tehát, hogy a lakás értékesítésből max. 13,5 mFt, vagy annál kevesebb jövedelmed keletkezett.
A megszerzett lakásnak a vételára, mint lakáscélú kedvezmény, mentesít az vételárra jutó adó megfizetése alól. Valószínűleg nálad az adóalap 4-500 eFt, a fizetendő adó 100-125 eft, ami 5 éven belüli újabb lakás vásárlása esetén még utólag visszaigényelhető.
Fontosnak tartom még, hogy az adókedvezmény nem végleges, a megvá-sárolt lakás 5 éven belüli eladása esetén további kötelezettségeid lesznek.
Még egy kérdés: ugye a most vásárolt lakáshoz nem vettél fel hitelt? Mert ha igen, akkor borul a számítás.
Üdv.

kilenc # 2006.03.02. 22:27

Kedves Bubó!

És mi váltotozik abban az esetben, hahitelből vette az új lakást? A törvény melyik részében van erről szó szerinted ?

Enga # 2006.03.03. 09:44

Üdv!
Nem hitelből vettem, teljes egészében az eladási árból.
Kicsit be voltam ijedve, mert néhány ismerősöm az általad leírt verziót preferálta, de mások szerint meg az eladott lakás szerzési árát felejtsem el.
Így már nyugodtabb vagyok...
Nagyon köszi a segítséget!
Üdv

Bubó # 2006.03.03. 12:31

Kedves Kilenc!
1995. évi CXVII. törvény 63. § (5) bekezdés. (2003/84. Adózási kérdés)
Üdv.

Bubó # 2006.03.03. 12:38

Bocs, Kilenc, azt az Apeh állásfoglalást utóbb módosították. Azonban az Apeh továbbra sem fogadja el a lakáscélú felhasználás összegszerűségének igazolására a vételárnak azt a részét, amely a hivatkozott törvényhely felsorolásában megjelölt hitelügyletből származik.

kilenc # 2006.03.03. 22:44

Kedves Bubó!

Mint Te is írtad, az APEH azért elég gyorsan rájött, hogy túlterjeszkedett a hatáskörén. (2003/146. Adózási kérdés) Lehet, hogy nem véletlenül írták "módosításnak" a fenti kérdést, és nem véletlenül zavaros kissé a fogalmazása. Véleményem szerint semmi alapja nincs (nem volt) annak, hogy ilyen korlátozást adjanak.

Mint ahogy a "módosításban" írják (bár kicsit szabadabban fogalmazva:) marhaság volna a törvény szövege (ha az APEH-nek lenne igaza) hiszen a jövedelem megszerzését megelőző 12 hónapon belül megszerzett lakásra fordított összeg is levonható. Ez viszont fizikailag lehetetlen lenne, ha pont azt a pénzt kellene elkölteni, ami az eladott ingatlan jövedeleme. Egyszerűen nem lehet elkölteni azt ami még meg sincs, a törvény mégis megengedi a kedvezmény figyelembe vételét.
Ha valaki figyelmesen olvassa a törvény szövegét, akkor láthaja, hogy nem is azt mondja, hogy AZT a jövedelmet kell elkölteni, csupán összegszerűen meghatározza, hogy mi a kedvezmény alapja.

Más a helyzet viszont 2005.01.01-től. Az általad felhívott Szja. 63.§.(5) bekezdés ugyanis 2005-től hatályos csupán. Ez valóban korlátozza a kedvezményt. Erre "szegény" APEH 2003-ban még nem nagyon bírt hivatkozni ....

A 0553-as nyomtatvány kitöltési útmutatója kicsit világosabban fogalmaz mint maga a törvény, (bár ez is túlzás, hiszen a törvény taxatív felsorolást ad) vagyis ha olyan forrásból (hitelből) veszik az új lakást, amire valamilyen formában állami támogatás jár, akkor arra a részre nem jár a lakásszerzési kedvezmény!

Pont arra tekintve, hogy a 63.§.(5) taxatív felsorolást ad arra vonatkozóan, hogy mikor nem lehet kedvezményt igénybe venni, még most sem igaz az, amit az APEH már 2003-ban akart állítani, vagyis, hogy bármely hitel/kölcsön esetén nem lehet kedvezményt figyelembe venni.

Persze be kell vallanom, hogy az APEH "állásfogalalásokat" ismertem, (épp ezért volt a reakcióm az ami ...) viszont az Szja tv. 63.§.(5) bekezdés elkerülte a figyelmem :-((, ráadásul éppen most aktuális, mivel a 2005-ös évre vonatkozik először ...

Szóval köszönöm, hogy írtad, így én is jobban átnéztem. Így kerek a dolog :-)

Nikki # 2006.03.06. 14:31

Üdv

Arra lennék kiváncsi hogy 2005-ben eladtam 1 telket, idén muszály adóznom róla vagy van egy időkorlát ameddíg lehet.

ObudaFan # 2006.03.06. 19:59

Annak az évnek az adóbevallásában kell szerepelnie, amikor a földhivatalhoz be lett nyújtva az adásvételi szerződés.

CsipiOlgi # 2006.03.07. 19:37

Kedves Hozzáértők!

Lakásszerzési kedvezményt érvényesíthetek abban az esetben, ha a házépítésnél (amire elköltöm a 2002-ben eladott lakásból befolyt bevételt) hitelt vagyok kénytelen felvenni?

kilenc # 2006.03.07. 21:26

Kedves CsipiOlgi!

Az állam által (valamilyen fomában) támogatott hitel részre nem lehet lakásszerzési kedvezményt igénybe venni. Más hitel (mondjuk szomszédtól kapott) esetére ez nem vonatkozik.

Ez azonban nem azt jelenti, hogy ha az előző eladásból származó jövedelmet (és nem a bevételt) elköltöd, akkor azt ne lehetne kedvezményként elszámolni. Vagyis, ha a pénzt ténylegesen elköltötted az új lakásra, akkor semmi akadálya a kedvezmény elszámolásának. (Ha még időben lesz...)

eenter # 2006.03.09. 15:04

Üdv mindenkinek
Kérdésem: Ha 26 mó-ért eladok 1 lakást, vehetek-e 2 12 mó-s lakást plussssz 1db 2 mó-s garázst, hogy ne adózzak? A garázs már nem OK, vagy eleve csak 1 lakásra (ingatlanra) lehet adót jóváírni?
Köszönöm előre is ha válaszol Valaki.

eenter # 2006.03.09. 15:19

Szép napot
Ha 99-ben vettem 1 házat (adásvételivel) eladhatom-e úgy a rokonomnak, hogy azt mondom Õ vette nekem ajándékba és én az ajándékot visszaadom, tehát 99-ben Õ vette és nem kell adót fizetni.
Jogilag ajándék volt, amiről 7 év után lemondok (2 éve lettem nagykorú, ezért ilyen soká). Köszi

CsipiOlgi # 2006.03.09. 20:46

Én tényleg elköltöttem a jövedelmet, telket vettem belőle (az egészből) Viszont annyi önerőm nincs, hogy egy házat felépítsek. Nyilván hitelt fogok felvenni, még kérdés hogy mennyit, de ilyenkor mi van?
A telket tudom, hogy csak akkor veszik figyelembe, ha lakóház építésére szóló építési tervem van, és legalább egy szerkezetkész ház van rajta. De lehet hogy valamilyen hitelt kell felvennem, mert nem futja a szerkezetkészig (sem). Mennyivel egyszerűbb volna, ha visszaadnák a pénzemet és akkor lenne miből építenem :)

_Lala_ # 2006.03.09. 22:20

eenter, a garázs biztosan nem játszik kedvezmény szempontjából, viszont lehet több vásárlással "letudni" az eladásból keletkezett jövedelmet, hogy ne kelljen adót fizetni.

A ház visszaadása adásvételivel nem lehetséges a (papíron) keletkezett jövedelem utáni adózás nélkül. Azonban lehet visszaajándékozni; ekkor nem lesz adófizetési kötelezettség, viszont a kedves rokon nem adásvétel után fizet majd illetéket, hanem ajándékozás után, ami akár kevesebbet, akár többet is jelenthet, rokonsági foktól és értékhatártól függően.

eenter # 2006.03.10. 12:13

Kedves LALA
Nagyon, Nagyon köszi a választ. Megnyugodtam. Jó napom lett.

kilenc # 2006.03.10. 12:50

Korábbi véleményemmel ellentétes bírósági ítéletet jelentetett meg az APEH tegnap a honlapján.

Ez van:-(
http://www.apeh.hu/cgi-bin/lap.php?…

_Lala_ # 2006.03.10. 14:44

Ez azért szomorú, mert tényleg nem jogos... :-(

Ugyanis a leírt indoklás szerint pl. nem lehetne az eladás előtti vétel céljára fordítottnak tekinteni azt a pénzt, ami a későbbi eladásból folyik csak be, ami pedig nonszensz, és ezt még az adóhivatal sem kifogásolná.

kilenc # 2006.03.10. 15:57

Igen. Én is pont ezzel indokoltam.
De ha meggondolod, hogy egy hitel attól (is)hitel, hogy azt vissza kell fizetni, akkor valójában mégis a lakás vásárlása miatt volt, és "csupán" a hitel kamatai amire azt lehet mondani, hogy a "halasztott kifizetés" költsége.

Én még abból a szempontból is aggályosnak tartom, hogy miután 2005-től elvileg korlátozták a figyelembe vehetőséget, (kizárták az olyan hiteleket, amelyekre valamiféle állami kedvezmény jár) akkor ezen korábbi időszakra vonatkozó itélet alapján mégis ki lehet terjeszteni a korlátot olyan hitelre (kölcsönre) is, amelyikre nem jár állami kedvezmény.

Például, ha a gazdag szomszédtól kérek kölcsönt, arra ugyebár nem jár állami támogatás. Viszont a jelzett bírósági itélet indokolása alapján közvetlenül nem lakás célú sem maga a kölcsön, sem annak visszafizetése :-((

Ez az előre vásárlásnál - mint Te is írod - nonszensz ... :-((

CsipiOlgi # 2006.03.12. 19:45

Kedves Kilenc,

köszönöm az információt, kicsit bonyolult ez a jog, nem könnyű eligazodni benne.
Magyarul akkor járnék a legjobban, ha megvásárolnék (legalább papíron) egy olyan ingatlant, amit 90 elött szerzett a tulaj. Így neki nem kellene adót fizetni, én meg ezzel érvényesíteném a lakásszerzési kedvezményemet és visszakapnám a korábban befizetett adót

CsipiOlgi # 2006.03.12. 19:55

Lenne még egy kérdésem egy másik üggyel kapcsolatban.
Hogyan kell kiszámolnom az ingatlan eladásból származó jövedelmet abban az esetben, ha: 1989-ben vásároltunk 1 telket (50-50% tulajdoni hányadban) 240.000 Ft-ért. Erre építettünk egy házat ami kb 10 év alatt lett kész. Most ezt adnánk el 10M Ft-ért.
Melyik dátumot kell figyelembe vennem? A használatba vételi engedély dátumát?
Ebben az esetben érvényesíthető-e az, hogy "a szerzéskori érték nem állapítható meg ezért a jövedelem kiszámításánál bevétel 75%-a vonható le"

Cola (törölt felhasználó) # 2006.03.12. 20:19

1989 az "érdekes" évszám, tehát az eladás okán nincs adófizetési kötelezettség...