ingatlan eladás után fizetendő adó


Csuklósbusz # 2019.07.15. 07:37

De a végrehajtási jog erősen befolyásolja a forgalmi értéket nem??

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.15. 07:34

A forgalmi érték után fizeted az illetéket, a végrehajtási jog figyelmen kívül marad.
Vedd meg végrehajtásban, akkor tehermentesen szerzed meg.

Csuklósbusz # 2019.07.15. 07:31

Írtam nekik, de nem tudom mennyire divat nekik így elárulni, meg ahány ügyintéző annyiféle válasz lesz valószínűleg.

Mert érdekes a kérdés mert amíg rajtavan a teher ami lehet több meg kevesebb is addig ugye a forgalmi értéke szinte nulla.

De ha megveszem nulla adóval, később valaki kifizeti a tartozást akkor meg ugye tehermentes lesz tőlem függetlenül is akár.

De ha azt vesszük, évekkel korábban egy fővárosi panel volt mondjuk 8 millió Ft. Ott se mondhatta a NAV hogy fizess több adót mert ma már ugyanaz 28 milliót ér..

Szóval a laikus és józan ész azt diktálná hogy a jelenkori forgalmi értéke után kéne fizetni az adót ami kb 0 Ft.
Persze ha ajándékba kapnám és 0 Ft-ot vallanék be azért szerintem rögtön rámugranának..

drbjozsef # 2019.07.14. 16:57

Tudok valahol NAV állásfoglalást kérni?

Borzalmasan meglepő tippet osztok meg veled : én speciel a NAV-nál próbálkoznék.

drbjozsef # 2019.07.14. 16:57

Titi1,

Ha 2010-ben szerezted, akkor nincs adófizetési kötelezettséged, és bevallási sincs. Nincs teendőd, rakd el az adásvételi szerződést, és kész.

Titi1 # 2019.07.14. 15:00

Szép napot! Üdülő ingatlan (nyaraló) értékesítése után milyen adó terhel ha az ingatlan 2010 ben lett véve és most szándékozom eladni? Köszönöm!

Csuklósbusz # 2019.07.14. 14:51

Üdv!

Tudok valahol NAV állásfoglalást kérni?

Adott egy végrehajtási joggal terhelt ingatlan. Az ingatlan becsértéke 4 millió Ft de 20 milliós végrehajtási jog van bejegyezve rá.

Ha ezt megvásárolom vagy ajándékba kapom "terhelten" akkor mennyi illetéket kell utánna fizetnem? 4 milliót érne ha nem lenne terhelt, de terheléssel kb 0 Ft a forgalmi értéke.

drbjozsef # 2019.07.14. 08:55

(örököltnél nem az eladási ár után adóznál, csak a jövedelem után, de 5 év után ez is mindegy)

drbjozsef # 2019.07.14. 08:54

Ezt szerettem volna megkérdezni, hogy a 3. ingatlan (sok éve örökölt) eladása után adózok-e az eladási ár után vagy sem.

Nem, az 5 év után az adóalap nulla a vásárolt, és az örökölt, ajándékba kapott ingatlanok után is, ez egyaránt vonatkozik mindre.

Kingica # 2019.07.08. 18:33

Nagyon köszönöm!
A 3. ingatlannál erre gondoltam: https://bankmonitor.hu/…ladasa-utan/

Ezt szerettem volna megkérdezni, hogy a 3. ingatlan (sok éve örökölt) eladása után adózok-e az eladási ár után vagy sem.

drbjozsef # 2019.07.07. 17:42

Kingica,

Jó sok éve eltörölték az ún. "másik lakás vásásrlása" kedvezményt.
Az eladások utáni adózás már egyáltalán nem függ össze azzal, mire költöd utána a pénzed.

1. és 2. ingatlan esetén a szerzési érték a hagyatéki végzésben szereplő érték lesz, ha ettől drágábban adod el, a különbség után mindenképpen kell adót fizetni.

A 3. ingatlan után nem kell, mert 5 évnél régebben szerezted.

A 4. után is kellhet, de nem írtad se a szerzés jogcímét, se hogy 5 éven belül vagy. Ha 5 évnél régebben szerezted ezt is, akkor jogcímtől függetlenül nem kell adót fizetned.

Kingica # 2019.07.07. 09:25

Tisztelt Szakértők!
Rendkívül bonyolult tranzakció előtt szeretném kérni a segítségüket:
4db ingatlan értékesítése és egy új vásárlása előtt állok:

  1. és 2. ingatlant örököltem egyenes ági gyermekként, melyeket el kívánok adni rögtön (5éven belül) 2019-2020-ban.
  2. ingatlanom, amit 20-25 éve örököltem , mely után csak illetéket fizettem. Értékesíteni szeretném 2019-2020-ban.
  3. ingatlanom (amiben lakom), értékesítése, majd az újba való költözéstől függ. Értékesíteni szeretném, de ennek időpontja nem tervezhető biztosra kb:2020-2021.

Hogyan fogjak hozzá? Mire kell adózás szempontjából figyelnem? Honnan számítják az egy évet? Hogyan adózok a 3. számú ingatlan után?
Mind a 4. ingatlanból származó jövedelmet ingatlan vásárlásra kell fordítanom? A 3. és a 4. ingatlanból származót is? Esetleg az újonnan vásárolt ingatlan felújítására is fordíthatok belőle?
Köszönöm válaszukat!

edverush # 2019.06.26. 09:04

Köszönöm szépen a gyors válaszokat!

drbjozsef # 2019.06.26. 07:39

edverush

Viszont a mostani vásárlásnál szólj az ügyvédnek, hogy előzőleg adtál el ingatlant, kéred az illetékkedvezményt, és töltse ki a megfelelő adatlapot. Már ha esetleg magától nem kérdezne rá.

oligaliga # 2019.06.26. 07:08

edverush

Adófizetési és bevallási kötelezettséged nincs. Nem kell bejelentened az eladást.

edverush # 2019.06.26. 07:00

Tisztelt Szakértők!

1997-ben vásárolt ingatlanomat 2019-ben eladtam 19 millióért. 38 millióért fogok most házat venni.

Azt szeretném kérdezni, hogy a vagyonszerzési illetéken kívül terhel-e valamilyen adófizetési kötelezettség? Illetve, hogy ezt valamilyen NAV-os nyomtatványos be kell-e jelentenem?

Köszönettel!

drbjozsef # 2019.06.11. 10:59

haromp,

Nem.

A fizetendő adónak semmi köze nincsen az új ingatlanhoz.

A másik lakás vásárlás kedvezményét már vagy tíz éve eltörölték.

(Az új ingatlan után (esetlgesen) fizetendő illetékkedvezménynél számíthat a régi lakás. De ha a meghagyást a NAV már kiszabta, akkor megint késő szerintem.)

haromp # 2019.06.11. 10:33

Tisztelt Szakértők,
A lakásunk eladása, és egy új építettése után a NAV 2 millió forint személyi jövedelemadót kíván befizettetni a feleségemmel. Az eladott lakás a 100%-ban a feleségem tulajdona volt, a most épülő 80%-ban az övé. Érdemes-e a tulajdoni arányokon változtatni, annak érdekében, hogy kevesebb lehessen a befizetett adó.
Válaszukat előre is köszönöm.
haromp

drbjozsef # 2019.06.05. 04:48

Nemesis01,

Ha az egyiket a vásárlás előtt, a másikat a vásárlás után adtad volna el, akkor választhatnál a kettő közül, amelyik neked jobb.
Ha csak a vásárlás előtt adsz el többet, akkor csak az utolsó számítható be, ott nincs választás.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.04. 18:13

közvetlenül megelőző vagy követő

Már drbjozsef is kiemelt bolddal.

Nemesis01 # 2019.06.04. 18:11

Még egy kérdés. „... a fizetésre kötelezett számára kedvezőbb illetékalapot eredményező egyetlen cserét, értékesítést lehet figyelembe venni.”
Ez nem jelenti azt, hogy ha a korábban eladott, a kedvezőbb illetményalap, akkor az is beszámítható?

Köszönöm.
(Az előző hsz.-ben a kérdőjel véletlen volt.)

Nemesis01 # 2019.06.04. 17:51

Kedves drbjozsef!

Köszönöm a gyors választ! ????

drbjozsef # 2019.06.04. 16:50

Nemesis01,

Itv.21§(4)Ha a magánszemély több lakástulajdont cserél, illetve a vásárlást megelőző három éven belül vagy a vásárlást követő egy éven belül több lakástulajdont vásárol, értékesít, az illeték alapját képező értékkülönbözet megállapításánál minden egyes lakáscserével, lakásvásárlással szemben - a szerzést közvetlenül megelőző vagy követő, azonos jogcímű - a fizetésre kötelezett számára kedvezőbb illetékalapot eredményező egyetlen cserét, értékesítést lehet figyelembe venni.

Azt lehet beszámítani, amelyiket később adtad el.

Nemesis01 # 2019.06.04. 15:33

Kedves Fórumozók!

2018-ban két ingatlant értékesítettem 7,25 Mft és 3, 5 M ft összegért. A most vásárolt ingatlannál a vagyonszerzési illeték kedvezményhez melyik összeget veszik figyelembe, illetve mi alapján döntik el?

Köszönöm a választ.

TPeter # 2019.06.04. 06:37

A 15%-os szja-n felul nem kell meg 19,5%-os SZOCHO-t is fizessek? (Ha egyeb jovedelemnek szamit az ugylet)