ingatlan eladás után fizetendő adó


Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.04. 05:43

Az egyéb jövedelem is 15%-kal adózik. Ez az egy kulcs van a személyi jövedelemadóra.

TPeter # 2019.06.03. 21:46

Adasveteli eloszerzodesem van a beruhazoval. Ez a dokumentum megnevezese, amit alairtam. Ha eladom a lakast, akkor ugy nezne ki az ugylet, hogy talalok en, vagy a beruhazo egy vevot, akivel en megegyeznek, hogy az altalam “vasarolt” lakast mennyiert engednem at neki. Pelda: ha mondjuk 20 millioert vettem az ingatlant az eloszerzodesben rogzitettek szerint, es 30 millioert atadom egy erdeklodonek, akkor az tortenne, hogy az eredeti eladasi arrol, tehat peldankban 20 milliorol keszulne adasveteli az altalam kijelolt vevovel, (tehat a beruhazo ugyanakkora osszegrol szerzodne a vevove, mint 2 eve velem), en pedig a vevotol kapnek 10 millio Ft-ot, ez az ara annak, hogy atengedem az ingatlant. En felbontom az eloszerzodesem a beruhazoval, a beruhazo ugyanakkora osszegrol kot egy szerzodest az uj vevovel, en meg kotok egy szerzodest az uj vevovel, hogy mekkora osszegert adom at neki az ingatlan vasarlasi opciot gyakorlatilag. Tehat a kerdes: hogy kell adozzak a 10 millio Ft bevetel utan? Ingatlan jovedelem 15% szja kulccsal, vagy egyeb jovedelemkent sokkal tobb adokulccsal?

drbjozsef # 2019.06.03. 11:01

Az rendben, de hogy hogyan tud kilépni abból a szerződésből, és eladni másnak valamit ami nem az övé, azt én nemigen látom még. Bevétele se biztos, hogy lesz...

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.03. 07:41

(Az Szja. tv. vonatkozásában minden bevétel jövedelem - amivel maga a törvény nem tesz kivételt.)

drbjozsef # 2019.06.03. 07:08

Amíg nem tudjuk mi az a "szerződés", addig erre nem vennék mérget.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.03. 07:07

ingatlaneladásból nem keletkezhet jövedelmed.
De másból igenis keletkezik.

drbjozsef # 2019.06.03. 06:44

TPeter,

Ingatlan vásárlás esetén a jövedelem keletkezésének időpontja a szerződés földhivatalhoz való benyújtása.

Ilyen neked nincs, ingatlaneladásból nem keletkezhet jövedelmed.

Milyen szerződést kötöttél? Adásvételi előszerződést? Vagy az építésre vállalkozóit?

Ha előbbi, akkor azt nem tudod eladni a végleges szerződés megkötése nélkül (és ez esetben a vevőd pl. elesik a CSOK-tól is). Legfeljebb közös megegyezéssel felbonthatjátok a szerződést, de abból neked akkor nem nagyon lesz hasznod, azt az (ex)eladód fogja zsebre tenni.

TPeter # 2019.06.02. 21:49

Tisztelt Szakerto!

2016-ban kotottem szerzodest egy uj epitesu ingatlanra. A vegleges adasveteli szerzodes meg nem tortent meg, az ingatlan keszre jelentese idenre varhato. Ugy dontottem, hogy eladom a lakast, meg mielott atadasra kerulne. Mivel vegleges adasveteli szerzodes meg nem volt, igy nem kerult meg a nevemre a Foldhivatalnal az ingatlan. Kerdesem: hogy kell adozzak, ha az altalam leszerzodott osszegnel magasabb aron adom el a lakast? Nincs meg a nevemen az ingatlan, megis tovabb adnam egy harmadik felnek, aki az epittetovel kotne meg az ingatlan adasveteli szerzodest. Nekem jovedelmem keletkezik, hiszen magasabb aron adom tovabb az ingatlant, mint amekkora osszegre szerzodtem. Ingatlaneladasbol szarmazo jovedelemnek minosul ez, tehat 15%-kot kell adozzak a keletkezett jovedelem utan?

Koszonettel: TPeter

cscs85 # 2019.05.30. 15:28

drbjozsef,

köszönöm a választ.

drbjozsef # 2019.05.30. 15:10

cscs85,

Semmilyen ingatlan nem számít. Az SZJA fizetésnél a lakáscélra költés kedvezménye 2008 óta nincs már.

A 13 millió különbözet után fizetned kell 15% adót. Nincs kedvezmény.

cscs85 # 2019.05.30. 12:43

Tisztelt Szakértők!

A következő kérdésem lenne:
2018-ban vásároltam egy ingatlant 21M Ft-ért.
Ha most eladom 34M Ft-ért és kb. 25M Ft-ért vásárolok külföldön (EU-n belül) egy másik ingatlant, akkor az SZJA fizetési kötelezettségem hogyan alakul? Beleszámít, azaz csökkentő tényező lesz a vásárolt ingatlan értéke, vagy nem, mivel nem Mo-n vásároltam?
Köszönöm válaszukat.
Üdvözlettel: Csaba

HKrisztián # 2019.05.25. 12:57

Köszönöm a válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.25. 09:54

Az már esélyesebb. (Fél-, egy év.)

HKrisztián # 2019.05.25. 07:43

Köszönöm a válaszát! Esetlegesen részletfizetésre van lehetőség? Ezeknek a lehetőségitől a Nav-nál érdeklődhetek?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.25. 07:21

A 30% 15%-a az adó. Lehet méltányosságot kérni - de nemigen adnak. Igaz, nem is kerül semmibe.

HKrisztián # 2019.05.25. 06:58

Tisztelt Szakértők,
2015-ben 15,7 millió Ft-ért megvásárolt ingatlant 2019-ben 33 millió Ft-ért értékesítettem es 2019-ben 37 M Ft-ért vásároltam egy másik ingatlant. Az illeték megállapításánál a két ingatlan (az eladótt es megvásárolt) közti különbözetét fognak alapul venni es annak a 4 százaléka lesz az illeték mértéke. Ez gondolom így lesz. A kérdésem viszont az érkesített ingatlanomra vonatkozna. 4-ik évben értékesítettem, igy a két ár közötti árrés után 30 százalékos adó lesz megállapítva, gondolom. A helyzetetemre való tekintettel, hogy egyből vásároltam is drágább ingatlant, van e valamilyen méltányóssági megoldás az adó összegének csökkentésére.

Előre köszönöm a válaszokat,
HKrisztián

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.22. 13:22

Pont azért nem kell adózni, mert öt évnél régebben szerezted.

Linus79 # 2019.05.22. 12:35

Tisztelt Szakértők,

szeretnék segítséget kérni abban, hogy kell e adóznom ha igen mennyit, az alábbi esetben:
2007-ben vásároltam egy zártkerti ingatlnat, gazdasági épülettel. ( itt éltünk életvitel szerűen) 2016- ban kivontuk művelési ág alól. Most eladásra kerül. Azt olvastam itt nincs jelentősége az éveknek adózás szempontjából.
Köszönöm a választ

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.19. 08:48

Most adnád el? Annak már nulla az adója.

Walle # 2019.05.19. 07:58

Tisztelt Szakértők!
2014-ben a testvéremtől örököltem egy ingatlant amit 10M-ra becsültek és 900e volt az illeték. Az eladási ára 17.5M. Az lenne a kérdésem tehát, hogy mennyit kellene a leírtak alapján adóznom.
Mielőbbi választ Köszönöm,
Üdv,
Vera

drbjozsef # 2019.05.15. 15:19

Kittimonyo,

Én úgy állnék neki, hogy elővenném a szerződést amivel szereztem, és azt is, amelyikkel eladtad.

Attól függ melyiket mikor, milyen jogcímen, mennyiért szerezted kell adót fizetni.

Ha többért adtad el mint szerezted, akkor biztosan kell adót fizetned, ha ajándékba kaptad, szintén.

drbjozsef # 2019.05.15. 04:38

Egy kérdés egy topik, please.

M.Gyöngyi # 2019.05.14. 14:50

Tisztelt Szakértők!

Édesapámtól 2015-ben örökölt ingatlant 2018-ban értékesítettem, amely után most adófizetési kötelezettségem keletkezik. Az lenne a kérdésem, hogy örökléssel szerzett ingatlan értékesítésénél a "megszerzésre fordított összeg és a szerzéssel összefüggő egyéb kiadások" közé a közjegyzői munkadíjon túl be lehet-e számítani a temetési költségeket is? Ezzel kapcsolatosan sajnos nem egyértelmű a NAV munkatársainak állásfoglalása(az egyik szerint igen, a másik szerint nem), ezért kérem mielőbbi szíves tájékoztatásukat.

Köszönettel,

Gyöngyi

drbjozsef # 2019.05.09. 05:53

(2008-ban törölték el, de végülis mindegy.)

drbjozsef # 2019.05.09. 05:27

IDmm,

Az ún "cserepótló vétel" kedvezményét (ami a másik lakás vásárlását jelentette) valamikor 2013 körül törölték el. Helyette lett az, hogy 5 év után nem kell adózni (előtte akárhány évvel a vétel után adtad el, adózni kellett, ha nem lakáscélra fordítottad a bevételedet).

Adózni kell. Méltányosságra, ahogy a klasszikus mondja, VAN esély, de nem egy az ezerhez, hanem inkább egy a millióhoz...