ingatlan eladás után fizetendő adó


hanguska # 2006.01.13. 22:04

Sziasztok!

Mivel közeledik az ADÓ szezon és a cégem kérdezi, hogy én csinálom-e magamnak vagy ők csinálják meg nekem a bevallásomat az érdekelne, hogy ha volt év közben egy lakás eladásom és vételem is ami után elvileg nem kell adóznom, mert az amit vettem azt többért vettem, mint amennyiért az előzőt eladtam, tehát még kölcsönt is vettem fel hozzá. Szóval ezeket szerepeltetni kell-e az adóbevallásban, vagy ez autómatikusan megtörtént az ügyvédeknél kitöltött adóívekkel?

Bubó # 2006.01.13. 22:34

Szia!
Az a kérdés, hogy az eladott ingatlant 15 évnél régebben vetted-e, ill. keletkezett-e jövedelmed az eladásból.
Ha a válaszod az első kérdésre: nem, és a 2. kérdésre: igen, akkor bevallást kell tenned, annak ellenére, hogy a jövedelmet lakáscélra fordítottad. Ebben az esetben a munkáltatód helyett neked kell elkészítened az adóbevallást.
Üdv.

kilenc # 2006.01.15. 00:31

Nem egészen pontos :-(
Nincs a két feltétel között ÉS kapcsolat, elég, ha egyik teljesül.

Akkor nem kell bevallani, ha nem keletkezik az eladásból jövedelem.
Ez többféle módon fordulhat elő. Pl. ha 15 évnél régebbi beszerzés, akkor se keletkezik belőle jövedelem. De akkor se, ha az eladási ár nem több, mint a beszerzésre fordított összeg. (vételi ár + egyebek)

Például, ha 2005-ben vette (örökölte), és ugyan annyiért (netán olcsóbban) eladja, akkor nem származik belőle jövedelem, így nem kell bevallani.

Ha nem kell bevallani, akkor (ettől még) lehet munkáltatós adózó, ha be kell vallani, akkor nem lehet munkáltatós.

Az előzőekhez semmi köze annak, hogy vásárolt-e új lakást, vagy nem. Az csak akkor lesz érdekes, ha van az eladás kapcsán jövedelem. (Ezt kell elkölteni.)

Megjegyzem, hogy ha jövedelem keletkezik, akkor előfordulhat, hogy az egyéként járó adójóváírási kedvezményre nem lesz jogosult. Vagyis előfordulhat pl. hogy egyébként minimálbéres alkalmazott ingatlan értékesítés esetén a minimálbére után köteles lesz a (18%) adót megfizetni. Ezt sem befolyásolja, hogy az ingatlanértékesítésből származó jövedelemét felhasználja lakás vásárlásra (építésre).

Jakuza kérdéséhez hozzászólva:
Ha a bevallásig nem költi el a keletkezett jövedelmet, akkor az adót meg kell fizetni :-(( Majd a későbbi (60 hónapon belüli) vásárlást/építést követően lehet az APEH-től visszakérni. (Nem a bevallásban)

Építés esetén tudok olyan esetről, amikor az APEH, külön kérelemre, megengedte, hogy ne fizessék be az adót. Nem volt egyszerű eset...

kilenc # 2006.01.15. 00:36

Bocsánat Bubó!

Már elküldtem az előző választ, mikor újra elolvastam...
Azt írtad, hogy mikor KELL bevallást adni. Így valóban a két feltétel együttes teljesülése esetén kell beadni bevallást :-(
(A többi ettől még igaz, amit írtam.)

viktor99 # 2006.01.15. 08:33

1992 -ben örököltem 25% részt ,2000-ben pedig ajándékba kaptam 45% os részt ,és tavaly eladtuk a lakást 8.5Mft-ért akkor nekem mennyi a fizetendő adóm ?
(8.5Mft0.25)0.2-örökösödési illeték+8.5Mft *0.45= az adó alapja .

Ha 2000-ben felujjitottam az levonható valahol költségként ?

viktor99 # 2006.01.15. 08:44

Bocsi ,de még egy kérdés az ezsembe jutott:

amit 2000-ben ajándékba kaptam ,abból levonható az ajándékozási illeték is ugye ,vagy az illeték alapja vonható le ?

kilenc # 2006.01.15. 09:07

Viktor99!

Nem egészen ...

Adóalap (jövedelem) = ((8,5 MFt * 0.25) - ö.illeték - ö.ill.alap) * 0.2 + 8,5 MFt * 0.45

Természetesen a felújítás levonható (ha az értéknövelő volt), persze igazolt összegben (számlák?). Viszont - szerintem - csak a megfelelő részarányban ... :-(

viktor99 # 2006.01.15. 11:15

Köszönöm Kilenc !

Akkor ha jol értem az ajándékozási illetét az nem vonható le?!

kilenc # 2006.01.15. 20:37

viktor99 !

Ehh, de jó, hogy rákérdeztél!
(Az első felére figyeltem, hogy nem jó helyen volt a 80%-os csökkentés.)

Az ajándék esetén megszerzésre fordított összegnek számít az ajándékozási illeték alapja, és természetesen megszerzésre fordított összeg maga az illeték is. Tehát mindkettő levonható. Valahogy így:

8,5 MFt * 0,45 - a.illeték - a.ill.alap :-))

Természetesen mindkét esetben (öröklés, ajándék) a részarányos, vagyis a Te részed számít.

Bubó # 2006.01.15. 21:03

Bocsi, ehh... de tényleg érdemes előbb gondolkodni, esetleg odafigyelni, ha már segítünk, ne ártsunk.
Kicsit utánna kellene nézni annak a fránya adójóváírásnak és a kapcsolatának az ingatlan értékesítéséből származó jövedelemmel!
Nem lehetséges, hogy a frissítések hiányoznak a jogszabályismeretedből?
Üdv.

lehi # 2006.01.23. 08:45

Sziasztok!
1999 június végén vásároltam egy külterületi ingatlant, melynek művelési ága szántó, területe 1036m2, 1,89 AK értékű. Rajta egy 35m2 vegyes falazatú, még befejezetlen gazdasági épület volt. A vételár 500.000 Ft volt.
2000-ben kivásároltam 400m2-t a művelési ágból 13.870 Ft-ért, melyet be is fizettem a Magyar Államkincstárnak.
Sok pénzt, időt és energiát fektettem az ingatlanba (tetőszigetelés, tetőátfestés, tetőtérkialakítás, gipszkartonozás, hajópadlózás, rendeltem egy 3m3-es gáztartályt, be lett vezetve így a gáz és a fúrott kútból a víz, ki lett alakítva a központi fűtés, teraszt építettem, a kaput lecseréltem, etc.)
Amilyen munkát nem tudtam elvégezni azt szakemberrel csináltattam, de senki nem adott számlát, még a gáztartályt telepítő cég sem.
Most eladás előtt állok. A vevő le is foglalózta. A közösen kialkudott vételár 4 millió Ft.
Az a kérdésem, hogy mennyi adót kell fizessek és mikor az eladás után.
Köszönöm a válaszokat!
lehi

_Lala_ # 2006.01.23. 17:45

Az eladási árból (4MFt) le kell vonni a dokumentumokkal igazolhatóan a megszerzésre fordított költségeket: vételár (500kFt), befizetett illeték (?Ft), kifizetett ügyvédi munkadíj (?Ft), művelési ágból kivonás (14kFt), esetlegesen kifizetett közműbekötések díja (?Ft).
Ami ezután maradt, azt meg kell szorozni 0.8-cal (-20%), mivel az eladás éve (2006) és a vétel éve (1999) között 7 naptári évnyi különbség van. Ennyi a jövedelem, amely UTÁN adót kell majd fizetni.
Az adó az előzőekben kiszámolt jövedelem 25%-a.

Ezt - 2006-os eladás esetén - a 2007-ben esedékes SZJA befizetési határidőig kell befizetni (és a megfelelő bevallást benyújtani).

kilenc # 2006.01.23. 23:26

Kedves Bubó!

Jobban örültem volna, ha segítesz "frissíteni". Így önállóan kénytelen voltam megtenni. Belátom hát, hogy 2005-től az ingatlan értékesítéséből származó jövedelem nem számít bele az adójóváírás számításába. [Szja. tv. 3.§.75/b pont]

Azért bízom benne, hogy nagyon nem vezettem félre senkit...

lehi # 2006.01.24. 08:03

Köszönöm _Lala_!

Bubó # 2006.01.24. 21:27

Kedves Lehi!
Természetesen az adót csak akkor fizesd be Lala által megjelölt időben, ha addig az időpontig nem tudsz érvényesíteni lakásszerzési kedvezményt. Talán minden családban akad valaki (hozzátartozó), aki az elmúlt egy év és a köv. 5 év ideje alatt lakást szerez. (vagy szerzett)
Kedves Kilenc! Nem kioktatni akartalak, csupán a régi CD Jogtárad cseréjére, a frissebb kiadásúra gondoltam. A magyarország.hu oldalon is megtalálod a hatályos jogszabályokat.
Üdv.

kilenc # 2006.01.28. 23:37

Kedves Bubó!

Nem vettem kioktatásnak ... (pontosabban nem az esett rosszul, hogy szóltál, hanem az, hogy ilyen lüke vagyok.)

Viszont nem a CD Jogtárral van a baj, hanem a jogalkotókkal. (vagy velem?) Ilyen okostojás módjára megalkotni egy jogszabályt ....
Az adójóváírásnál szó sincs arról, hogy nem kellene az ingatlan értékesítéssel foglalkozni. Ellenben "kitaláltak" egy új fogalmat, vagyis az "összes jövedelem" (amúgy egyértelmű) fogalmát "átdefiniálták", hogy abban pedig nincs benne az ingatlan értékesítés jövedeleme.

Vagyis nem olyan egyszerű ezt így megtalálni. Persze, hogy így rámszóltál, némi keresgélés után meglett.
Végül is köszönet érte !!

pálkatapéter # 2006.01.31. 17:31

Azt hittem tudom, most mégis mikor megjött az APEH adóbevallási csomag és átnéztem a tájékoztató füzetet, elbizonytalanodtam.
1993.évben tagi részarány visszaadása címén birtokomba került- erdő művelési ágú- termőföldet adtam el 2005-ben. Az eladás eredményeként tagi részarány szűnt meg, de a vevő nem adott arra vonatkozóan nyilatkozatot, hogy 5 évig meg kívánja tartani az ingatlanz.Áttételesen úgy értesültünk, hogy csereföldnek szánja és az NFA-val kíván cserélni.
Kérdésem, hogy adózik a jövedelmem. A bevétel meghaladja a 200 ezer forintot. A szerzéskori érték nem ismert, mivel a tagi részarányok kiadásakor nem nevesítették az értéket. A kiadás éve - 1993 - számít-e a szerzés idejének, vagy az az év amelyben - ugyan az MGTSz kezelésében lévő - a szüleimtől azt megörököltem?
Kérem aki ebben járatos segítsen eligazodnom.

jenner # 2006.02.01. 13:33

Sziasztok !

Pálkatapéter által felvetett téma engem is érdekel. Sajnos nekem is ugyan ez a problémám, csak 1997-ben kaptam a termőföldet.

Én is várom a hozzáértő segítséget.

Köszönöm

buzacsira # 2006.02.11. 09:02

Szervusztok!
Sógórnőm eladja a lakását és hozzánk költözik, mint családtag. Nem vásárol tehát másik lakást. 70 éves elmúlt. Ezt a lakását úgy szerete két évvel ezelőtt, hogy egy házat adott érte, egy az egyben. Tehát ha levonjuk a megszerzésére fordított költséget akkor nincs is értéke a lakásnak. Jól gondolom?
Mi a helyzet ilyenkor. Kell az eladás miatt adót fizetnie?

_Lala_ # 2006.02.11. 12:27

Az, hogy kell-e adót fizetnie, sokmindentől függ.
Először meg kell nézni, hogy mi van a legutolsó csereszerződésben értékként, ill. hogy a csere kapcsán az illetékhivatal milyen határozatot küldött (amelyben esetleg felülbírálták ezt az értéket). Ebből meghatározható, hogy mennyi a mostani lakás szerzési értéke (ha az illetékhivatal mondott valamit, akkor az az érték, ha nem, akkor az, ami a szerződésben szerepelt).
Első körben az adó alapja az eladási ár mínusz a szerzési érték mínusz az esetlegesen fizetett illeték mínusz az ügyvédi díj (ha van róla számla). Ennek a 25%-a lenne az adó.
Ezen felül meg kell vizsgálni, hogy amikor cserélt, akkor nem volt-e hasonlóan fizetendő adója, amit csak azért nem kellett akkor befizetnie, mert a csere miatt azt rögtön lakásra el is költötte. Ha volt, akkor abban az évben adóbevallást kellett készítenie, és abban szerepel, hogy mekkora jövedelem után kellett volna adót fizetnie. Na azt az összeget hozzá kell adni az eladási árhoz, és úgy kell kiszámítani az adót.

Viszont ezt az egész adót nem kell befizetni, hogy ha az adó alapjának megfelelő összeget saját maga, vagy más közeli hozzátartozója számára lakás vásárlására fordítja az eladás előtti 1, vagy az utána következő 4 évben. Ha az esedékes adóbevallás időpontjáig nem teszi ezt meg, csak később, akkor be kell ugyan fizetni az adót, de később visszaigényelhető.

Bubó # 2006.02.12. 12:47

Majdnem minden stimmel Lala, csak az alábbi nem: „Ebből meghatározható, hogy mennyi a mostani lakás szerzési értéke (ha az illetékhivatal mondott valamit, akkor az az érték, ha nem, akkor az, ami a szerződésben szerepelt).” Adózási szempontból lényegtelen az illetékhivatal értékbecslése, csak az számít, hogy mi van a szerződésben leírva.
A válasz valóban a két évvel ezelőtti ingatlancsere körülményeiben rejtőzik. Amennyiben pl. az a régi ház legalább 15 évig a sógornő tulajdonában állt a csere előtt, akkor sem a cserekor, sem most nem jelentkezik adófizetési kötelezettség.

tilona # 2006.02.15. 10:08

1989-ben vettünk meg egy bérelt zártkerti ingatlant, ami fele-fele arányban a férjem és az én nevemre került. 2005-ben elváltunk, ekkor az egész az én nevemre került. Most el akarom adni. Kell-e utána majd az eladási ár után adóznom, azaz bevallásban kell-e szerepeltetni?


tilona

Két Lotti # 2006.02.15. 11:05

A 2005-ben szerzett fél rész után elvileg igen. Természetesen csak a szerzési érték és az eladási ár közötti különbözet után kell adót fizetni, de bevallani mindenképp kell majd.


Ügyvéd - Társasági szakjogász

tilona # 2006.02.15. 12:29

Két Lotti! Köszönöm a választ, de további kérdések merültek föl bennem:a 2005-ben szerzett rész után akkor is kell adózni, ha ez házassági vagyonközösség megszűnése miatt került az én tulajdonomba? Ha igen, ?%-ot? Illetve lehet-e érvényesíteni lakásvásárlásnál a lakásszerzési kedvezményt?
Más:a zártkerten épült egy 30 m2-es ház(gazdasági épület), amire 1998-ban megkaptuk a használatbavételi engedélyt, de ez akkor nem lett leadva a Földhivatalhoz, ezért nem is szerepel a nyilvántartásukban az építmény a telken.
Jelenleg a vevők(leendő) erre való hivatkozással szeretnék "telek"-áron megvenni tőlem(papíron), mondván, hogy így ők is és én is jobban járok. Tartok tőle, hogy ez nekem nem több okból nem lenne előnyös. Kérnék választ mielőbb, mert ma este tárgyalni fogunk az adásvételről és szeretnék minél többet megtudni addig erről.
Előre is köszönöm: tilona


tilona

Bubó # 2006.02.15. 15:32

A jogerős használatbavételi engedéllyel keress fel egy földmérő mérnököt, aki elkészíti az épületfeltüntetési vázrajzot. Ezután már a földhivatal gond nélkül berajzolja az épületet a térképre.