Tartozás elévülés 5 év után létezik?


-Libuska- # 2015.02.24. 20:45

Köszi Immaculata! Igaz!

-Libuska- # 2015.02.24. 20:46

Köszi Immaculata! Igaz!
A kézbesítési vélelem meghagyása után olvasgattam. De nem minden tiszta. Ezt a bíróságon kell elindítanom? Illetve hogyan tudom bizonyítani, hogy valóban nem kaptam levelet? Ha ebben nekem adnak igazat,a tartozásom kevesebb lesz?
A határidőn belül vagyok gondolom, hisz a levelet tegnap kaptam.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.24. 21:36

A fizetési meghagyást kibocsátó közjegyzőnél mondhatsz ellent, és kísérelheted meg a kézbesítési vélelem megdöntését. Az ellentmondással egyidejűleg meg kell térítened a végrehajtásban felmerült költségeket.

Hogy az ellentmondás révén kevesebb lesz-e a tartozást, azt így látatlanban meg nem mondja senki, mindenesetre nem nagyon van más esélyed rá, hogy csökkenjen.

Azt hiszem, itt lenne az ideje, hogy megbízz egy ügyvédet.

gerbera317 # 2015.02.24. 21:49

Tehát közjegyzői fizetési meghagyás emelkedett jogerőre. A végrehajtási lap kézhez vételétől számított 15 napon belül ellentmondással élhetsz a fizetési meghagyás ellen, feltéve, hogy az vélelmezett kézbesítéssel emelkedett jogerőre (= "nem kereste" jelzéssel érkezett vissza a kibocsátó közjegyzőhöz). Ez végrehajtási lap 6. pontjában ellenőrizhető: egy pipát kell ott találni. Ha nincs pipa, az lehet adminisztrációs tévedés is, úgyhogy végső soron a közjegyző tudja megmondani, vélelmezett volt-e a kézbesítés.
Ha igen, meg kell jelenni a végrehajtónál, letétbe helyezni nála a végrehajtást kérőnek a végrehajtás elrendelésével és foganatosításával felmerült költségeit, és erről igazolást kérni tőle, amit azután a közjegyzőnél bemutatva, ellentmondást terjeszthetsz elő a fizetési meghagyás ellen. És meg lehet próbálkozni a kézbesítési vélelem megdöntésével is.
Ha ez átmegy, akkor már kedvedre elpereskedhetsz arról, hogyan lett a 22 ezer + járulékaiból 135 ezer + járulékai, sőt, még az a 22 ezer is miből van, de akár arról is, hogy nem évült-e el az időmúlással a dolog (függetlenül attól, hogy mit állítottam először).
KBS-től bocs, de ha már megírtam, nem volt szívem nem elküldeni.

-Libuska- # 2015.02.25. 06:39

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat! És elnézést az értetlenségemért. :)
Szép napot Mindenkinek!

banti # 2015.03.04. 11:38

jÓ NAPOT KIVÁNOK!Azt szeretném megkérdezni,hogy a most induló banki elszámolások vonatkoznak e automatikusan a követeleéskezelő cégekre.Pl.volt Postabank hitel-amit átvett az Erste(itt a velük való szerződés dátuma az,amikor jogudótdok lette?)DE UTÁNA KIADTA FAKTHORNAK-AKI A HÁROMSZOROSÁT SZEDTE BE A HITELNEK-elszámolásköteles?
aZ eRSTE MÁR MEGKEZDTE a folyamatot az ügyfelei felé-de úgy láttam az oldalukon-hogy vannak formanyomtatványok-ami alapján az ügyfél kérheti az elszámolást.
Mi a tiszta jogi helyzet ezzel? Főképpen egy Fakthorn .Zrt. esetében?
Köszönöm!Banti

capisca # 2015.03.04. 12:55

Ebben minden benne a van banti.

https://felugyelet.mnb.hu/…20150109.pdf?…

gAcsaR # 2015.03.04. 14:10

Kedves Fórumozók! A következő kérdéssel kapcsolatban kérném a segítségeteket:
Édesanyám több helyről is vett fel személyi kölcsönt, amelyeket nem fizetett vissza és végrehajtásra kerültek.
A kölcsönöket több pénzintézettől vette fel: bank, tak.szöv., Cofidis,Provident...
A banknak már vissza lett fizetve a kölcsön, elárverezték a szüleim lakásának a felét (a másik fele édesapám nevén van, az nem került árverezés alá).
Jelenleg édesanyám nyugdíjas, amelyből le van tiltva a fele (nem tudom most éppen ki a „sorban álló” és azt sem, hogy mennyi tartozás van még vissza), semmilyen más vagyona nincs.
A kérdésem, hogy édesanyám esetleges halála után a fennmaradó tartozás átszállhat-e a gyerekeire?
Köszönettel! gAcsaR

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.03.04. 14:18

Nem.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.04. 15:38

Igen. Az örökösök az örökség tárgyaival, illetve az örökség erejéig felelnek az örökhagyó tartozásaiért.

gAcsaR # 2015.03.04. 19:26

De ha édesanyámnak nincsen semmilyen ingatlana, vagyona,stb., tehát nincs mit örökölni utána, ez esetben is lehet örökölni a fennmaradó tartozásait?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.05. 11:40

Az örökség erejéig. Ha az nulla, akkor addig.

Dati61 # 2015.03.08. 15:30

Tisztelt Szakértő!
A következő kérdésre szeretnék választ kapni. Működő Bt. esetén, amennyiben a Bt-nek NAV (anno APEH) tartozása volt/van, jogszerű volt-e - bármiféle megelőző egyeztetés nélkül, de akár egyeztetéssel is - azt a beltag tulajdonában lévő házra a földhivatalnál bejegyeztetni, holott az ingatlan semmilyen módon nem tartozik a Bt. vagyonához, csupán székhelyként van bejegyezve? Tisztában vagyok azzal, hogy a beltag teljes vagyonával felel a Bt. tartozásáért, de úgy tudom, ez csak akkor tehető meg, amikor a Bt. már felszámolásra került, és a tartozás pontos összegéről - a magánszemély felé - egy határozat születik, fellebbezési joggal. Két idevonatkozó mondatot is találtam egy - az ado.hu oldalán megjelent - cikkben. 1. "A tartozás mögöttes felelős(ök) terhére történő megállapítása határozathozatal útján történik". 2. "A tartozásokért felelős tag az 5 éves elévülési időn belül nem tud kibújni a fizetési kötelezettség alól, az adósságot a társaság helyett köteles kifizetni magánvagyonából." A második kérdésem tehát arra vonatkozik, hogy mikortól számítható és milyen feltételek esetén teljesül az elévülési idő. Köszönöm.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.03.08. 19:04

Ha már jelzálogjog van a házon, akkor nincs elévülési idő. A követelés mindaddig fennáll, amíg az ingatlan árverezésre, vagy az adótartozás megfizetésre nem kerül.

Dati61 # 2015.03.09. 05:40

Köszönöm a választ. Ebben az esetben továbbra is azt szeretném megtudni, hogy milyen ide vonatkozó törvény tette lehetővé, hogy a Bt. megszűnése, megszüntetése, felszámolása, kényszertörlése stb. nélkül, azaz a MÖGÖTTES FELELŐSSÉGET MEGÁLLAPÍTÓ HATÁROZAT nélkül, a tartozás összegének tisztázása nélkül, a Bt. vagyonához nem tartozó, kizárólag a beltag magánvagyonaként nyilvántartott ingatlanra jelzálog kerülhessen?

boldwayalex # 2015.04.08. 08:52

Tisztelt Fórumozók!

2008-ban egyéni vállalkozóként Széchenyi hitelt vettem igénybe, melyet 2009-ben meghosszabbítottam. 2010-ben viszont Áfa tartozás miatt, nem tudtam, sajnos a válság miatt drasztikusan visszaesett a forgalom. A bank felbontotta a szerződést, de visszafizetni nem tudtam. A lezárásról jött egy értesítés, hogy fizessem vissza 8 napon belül, és ennyi, soha többet semmilyen értesítést nem kaptam. Egy hete viszont nekem is és a kezesnek is küldtek a Magyar Követeléskezelőtől egy fizetésmeghagyást, melyet ellentmondással elutasítottunk. Április 28-án lesz pont 5 éve hogy a követelés, ami alapján kiadták a fizetésmeghagyást lejárt. Mit tudok tenni, egy hónappal 5 év lejárta előtt jelentkeztek. Létezik ilyen esetben elévülés, vagy végretudják hajtani?

limma # 2015.04.08. 13:02

Megszakították az elévülést. Végre is hajtathatják, ha akarják.

Sugarcube # 2015.04.15. 08:54

Jónapot!

Sajnos olyan helyzetbe kerültünk párommal, hogy az édesanyjának csupán órái/napjai vannak hátra. A pénzügyeiről soha senkinek nem volt hajlandó beszélni, azt tudtuk, hogy kölcsönöket vett fel, de azt nem, hogy mennyit és kinek is tartozik. Ahogy ennek a sajnálatos szituációnak kapcsán elkezdtük intézni a dolgait, kiderült, hogy van 8 millió forint BT tartozása a NAV felé. Ez 2004-ben történt, 11 évvel ezelőtt indult a behajtás, azóta van a behajtónál az ügy. Az ügyvédje szerint ez a tartozás elévült, a könyvelője szerint viszont nem. Nem tudjuk, hogy kapott-e bármilyen számlát, papírt, bármit is tőlük, egy fél szobányi papírja van, nem találtunk nagyhirtelen semmit ezzel kapcsolatban, de azt is el tudjuk képzelni, hogy nem vette át. Lehetséges, hogy párom ezt a tartozást már nem örökli meg, amikor az édesanyja elhalálozik?

Előre is köszönöm a segítséget!

ius latratus # 2015.04.15. 12:16

"Nem tudjuk, hogy kapott-e bármilyen számlát, papírt, bármit is tőlük, egy fél szobányi papírja van, nem találtunk nagyhirtelen semmit ezzel kapcsolatban, "

Akkor mi most innen honnan tudnánk, hogy a fél szobányi papírból melyik lehet az az egy lap, amely akár meg is szakíthatta az elévülést?
Meg kell kérdezni az ügyvédet, hogy mi alapján véli elévültnek a követelést, majd a könyvelőt, hogy ő meg miért véli fennálló, állami eszközzel kikényszeríthető tartozásnak.
Majd a kettőt mérlegre tenni, s dönteni. Esetleg, utána ide fordulni a kérdéssel.

ius latratus # 2015.04.15. 12:19

Amúgy olyan nincs, hogy "BT tartozása van a NAV felé"

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.15. 12:21

Az adók (és az adók módjára behajtandó tartozások) tényleg elévülnek kb. hat év alatt, és az itt biztosan eltelt. Ezt az elévülést megszakítani nem lehet, de az kérdés, hogy nem nyújtotta-e meg valami azt az elévülési időt.

Macikoma # 2015.04.28. 17:01

Tisztelt Szakértő!A mai napon,sajnos másodfokon is elvesztettem tartozásom elévülése miatt indított peremet.2009.07.tól-2014.10.hóig semmilyen végrehajtási cselekmény nem történt velem szemben a tartozásom behajtása érdekében.A végrehajtást kérő ügyvéd és a végrehajtó sem keresett,semmilyen formában az eltelt idő alatt.A biróságon tudtam meg,hogy a végrehajtást kérő ügyvéd 2012-ben,kérte a végrehajtótól az eljárás folytatását,amit 2009.07.hótól szüneteltettek.Nekem erről bizonyitottan nem volt,nem is lehetett tudomásom,hogy ők egymás között kommunikációt folytattak.Ennek ellenére ezt a cselekményt ami a vérehajtást kérő és a végrehajtó között történt,végrehajtási cselekménynek itélte meg a bíróság.Indoklásában azzal érvelt,hogy nekem nem is kell tudni a köztük lévő tárgyalásról.Tehát hiába telt el a több mint 5 év,nem évült el a tartozásom!Hogyan lehetséges ez?Köszönöm válaszát!

Tiaras # 2015.05.11. 09:30

Üdv Minden résztvevőnek!

Az új PTK szerint már nem elegendő egy felszólító levél, vagy tájékoztató levél az elévülés újraindításához.
Tehát az új PTK már inkább az adóst védi.

A kérdésem az lenne, hogy az új PTK csak az újonnan megkötött, azaz 2014.03.15 után kötött szerződésekre alkalmazható, vagy az az előtti szerződésekre is ezt kell alkalmazni?

köszi a választ

AntWon32 # 2015.05.14. 19:09

Tisztelt Ügyvéd úr!
Korábban már kapcsolatba léptem önnel/önökkel (2- 3 oldal).
És az ott leírt tanácsokat követtem, illetékkel, mindennel.
Most kaptam egy levelet a járásbíróságtól a következő szöveggel:
"A Járásbíróság az xy végrehajtást kérőnek, "jómagam" adóssal szemben indított végrehajtási nemperes eljárásban felhívja T. Cím adóst, hogy 8 napon belül - kifogásának elutasítása terhével - nyilatkozzon, hogy a bíróság részére beadott beadványát végrehajtási eljárás megszüntetéseként, vagy a végrehajtó intézkedése iránti kifogásként kezelje. Amennyiben kifogásként, jelölje meg a végrehajtó mely intézkedését, milyen okból tartja jogszabálysértőnek, valamint rójon le 15.000, Ft eljárási illetéket vagy nyújtson be személyes költségmentesség iránt kérelmet a mellékelt nyomtatványon."
Nyomtatványt kaptam.
A cselekmény a következő: 2013 decemberében kaptam utoljára fizetési felszólítást a végrehajtást kérőtől egy több, mint 5 éves telefonszámla tartozás miatt. Most áprilisban pedig jött egy végrehajtótól lével, hogy fizessek egy jókora összeget. Én 15 napon belül elévülési kifogással éltem, és most jött ez.
Abban szeretném segítségét kérni, hogy most mitévő legyek.
Köszönöm idejét és válaszát!
U.I.: Ha egy évig nem kapok semmilyen fizetési felszólítást vagy meghagyást akkor elévült a tartozásom?

Üdv.: A.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.14. 20:21

Nem érzed, hogy nem vagy képes ezt ügyvéd nélkül végigvinni? Hiszen még egy olyan beadványt sem sikerült összehozni, amelyből kiderült volna, hogy pontosan mit is akarsz.