Tartozás elévülés 5 év után létezik?


cinka55 # 2011.07.27. 07:53

Köszönöm a válaszokat.
Tudom, hogy egy fórumoldalon pár sorban nehéz úgy elmondani egy 10 éve tartó ügyet, hogy abban minden fontos infó benne legyen, ami ahhoz szükséges, hogy jogi segítséget kérjek és kapjak. Nem tudom van e jelentősége, vagy változtat e a lényegen, de még elmondanám amin agyalok. A bíróság 2001-ben hozott egy olyan ítéletet, hogy fizessek a (akkor még) férjemnek 1,5 millió forintot. Mára ez az összeg 4-5 millió lehet, vagyis nekem nem mindegy. Azóta úgy telt az életem, hogy munkahelyekről jöttem-mentem, hogy ne tudják levonni a "tartozást".
Az elévülést négy tény szakítja meg:
a, a teljesítésre irányuló írásbeli felszólítás
b, a követelés bírósági úton való érvényesítése
c, a követelésnek megegyezéssel történő módosítása
d, a tartozásnak a kötelezett részéről való elismerése.
Én csak okoskodok, de esetemben a b,c,d, verziót kizárhatjuk mint megszakító tényt. Az a, verzión agyalok, és nem egyértelmű számomra. Az utolsó munkahelyem 2005-2008 májusáig egy 4 órás állás volt, ahol a munkabéremből kb 8000 forintot tudtak levonni havonta. Ha nekem valaki ennyi pénzzel tartozik, akkor én úgy gondolom, hogy az nem teljesítés a részéről, ha havonta utalgat 8000 forintokat. Neki zargatni kellett volna engem írásban, hogy teljesítsek, fizessem ki az összeget, vagy a végrehajtót, a végrehajtónak meg engem írásban, hogy van e lefoglalható vagyontárgyam. De ilyen nem volt. A végrehajtótól 2006 májusában kaptam az előzőekben (07. 07) már ismertetett jkv-t. Úgy tudom, végrehajtási cselekményt (ami megszakítja az elévülést) csak végrehajtó, vagy bíróság tud elkövetni. Ezért nem értem, hogy a munkabérből a levonás miért végrehajtási cselekmény. Nem tudom van e jelentősége, de a végrehajtási lap is ingóságra lett kiállítva, munkabérre nem. Szeretnék még dolgozni, de úgy nem, hogy a minimálbéremből még levonnak 20-30 ezer forintot egy olyan ítélet miatt, amit ha ügyvédnek elmondok, csak széttárja a karját, hogy ilyen nincs. Abban reménykedtem, hogy 2006 óta eltelt az öt év, és már beadhatom az elévülési kifogást, de ez a munkabérutalás úgy tűnik keresztbe tesz nekem. Nem tudom, amit most elmondtam változtat-e a lényegen, ha ezek után is az az álláspont, hogy a 2008-as bérutalás megszakította az elévülést, akkor beletörődök a sorsomba, és megpróbálok még 2 évet valahogy kihúzni (jó esetben). Köszönöm. Üdvözlettel.

cinka55 # 2011.07.31. 20:19

Még annyit szeretnék mondani, hogy a dr Császti Ferenc, dr Balogh olga: A bírósági végrehajtás című könyvben (HVG-Orac kiadó 2006) van egy jogeset, a BV letiltásos (az 57-es §-nál ismertetik).
Nem hasonló az én esetem ahhoz? Bár a könyvben csak egy rövid részletet ismertetnek, de egy hozzáértő hátha annyiból is meg tudja ítélni, hogy hasonló-e az én esetem ahhoz, vagy miben más.
Köszönöm.

ObudaFan # 2011.07.31. 20:59

100%-ban rossz a gondolatmeneted.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.31. 21:12

Ha a követelésről végrehajtható határozat van - és itt van - akkor csak végrehajtási cselekmény szakítja meg az elévülést. Viszont bármely végrehajtási cselekmény megszakítja. Ha tehát 2008-ban tiltottak fizetésedből, akkor a követelés semmiképpen nem évülhetett még el.

cinka55 # 2011.08.03. 05:17

Köszönöm a válaszokat. Azt nem mondom, hogy a boldogságtól ordítani tudnék, de elfogadom a tényt. Még egyszer köszönöm. Üdv.

füles76 # 2011.08.03. 05:45

Tisztelt Szakértő úr
korábbi topikban olvastam valaki a tartozásai elől külföldre menekül irását melyszerint a hitelei elől menne ki érdeklődnék ebben az esetben mit tudnak tenni a hitelezők személyi kölcsön van 250000 ft értékben amely rendesen let fizetve idáig.De most tanulási szándékkal mennék ki és nem pénzt keresni.büntető eljárást kezdeményezhetnek ellenem?
Köszönöm ha válaszol
Rob

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.03. 06:19

Külföldre utazni nem bűn, még csak nem is jogsértő. Schengeni övezeten belül akár a zöldhatáron is átsétálhatsz.

redsea # 2011.08.03. 09:47

A másodfokú APEH határozat és a LFB között még volt egy birósági fok.

Skopi # 2011.08.03. 11:39

Tiszteletem!

A következő kérdésem lenne, hogy a közjegyzői kölcsönszerződés mikor évülhet el?
Az is 5 év?
Köszönöm válaszát.

Rexor # 2011.08.03. 11:46

Miért évült volna el? Lejárt az esedékessége a kölcsön visszafizetésének?

Skopi # 2011.08.03. 11:59

Igen már vagy 4 éve, ezért is parázok, hogy mit csináljak.
Bővebben, hogy tiszta legyen:

Kölcsön adtam (én hülye) 1,4 milliót a kedves unokaöcsémnek és erről csináltunk közjegyzői szerződést
ami három hónapra szólt és ez 2007. februárjában történt.
De azóta is csak hitegetések-fenyegetések ide-oda.
Szóval a pénz az ablakban című doldog.
Köszönöm válaszát.

Rexor # 2011.08.03. 12:17

Ha van közjegyző által hitelesített szerződés, akkor az végrehajtható okiratnak minősül. Nem kell bírósági procedúra, rögtön megindíthatod a végrehajtást, ha nem fizet.

Skopi # 2011.08.03. 12:27

Igen, de úgy tudom,hogy a szerződést zároltatnom kell előtte a bíróságon és utána mehetek a végrehajtóhoz.
Ez így van? Ha igen ez nekem mibe kerül?
Köszönöm válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.03. 14:33

Valószínűleg azt akarod mondani, hogy végrehajtási záradékot kell rá kérni. Valóban, de nem a bíróságtól, hanem a közjegyzőtőtől.
De az elévülést egy írásbeli felszólítás is megszakítja. 4 év alatt ennyit sem tettél?

füles76 # 2011.08.04. 06:08

Kedves Kovács Béla Sándor!
ha külföldön nincsen jövedelmem akkor a hitelező bankok mit tehetnek? gondolom ithon elviszik a nevemen lévő dolgokat? De nem jelentenek fel a nem törlesztés miatt? Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.04. 06:15

Ja, hogy abba akarod hagyni a törlesztést? Nem szép dolog.

füles76 # 2011.08.04. 09:20

nem akarom abbahagyni de itthon nincsen munkám és kint is csak közvetitö által lesz de ott kell lenni

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.04. 09:22

Nem olyan nagy ügy az országok közötti átutalás.

horer # 2011.08.10. 07:50

Volt 50000ft adótartozásom,megkértem részletre,de abbahagytam mert nem volt miből fizetni,ujra fogják kérni vagy kamatoztassák előbb? A Provident tartozás elévül 5év után?fenn maradok a listán?várom válaszotokat

ObudaFan # 2011.08.10. 08:25

Aligha hagyja majd a Provident, hogy elévüljön. A perköltség és a végrehajtási költség meg nem olyan kevés.

ferna # 2011.08.15. 11:32

Sziasztok,
A mai nappal hívott egy Pénzügyi cég, hogy 1,5 milliós tartozásom van...ledöbbentem...állítólag 2003.-ban vettem fel 500 ezer Ft-ot a PostaBanknál, ami azóta ugye nincsen, és azóta ennyire nőtt az összeg.

1.Soha nem vettem fel hitelt tőlük..
2.Állítólag egy bp-i címre küldték a felszólitásokat ( Bp-en soha nem laktam)
Mi ilyenkor a teendő?
8 éve egyetlen egy szót nem szóltak, értesítést nem kaptam, pedig ugyanaz a fejér megyei lakcímem van, ugyanannál a cégnél dolgoztam 6 évet, és a mostaninál már két éve...

Legjobb tudomásom szerint (ha lett is volna hitelem) 5 év az elévülési idő.. Ezt megszakíthatja e az, hogyha nem az én lakcímemre postázták?
Az elmúlt 8 év alatt utánanézhettek volna a BM adatbázisban...
Köszönöm.

evatanti # 2011.08.24. 04:09

Tisztelt fórumozók!

Szeretnék a következő kérdésemre választ kérni.2000 augusztusában vettem fel az OTP banktól 37.000ft-ot,A hitelkeret szerződéskötéssel.Arra pontosan nem emlékszem,mennyit teljesítettem a visszafizetési kötelezettségből.Most,2011 augusztusban kaptam egy levelet az OTP Faktoring követeléskezelőtől,miszerint tartozásom van feléjük 165189 ft.Ez az összeg 2000 óta duzzadt ekkorára.Azóta többször változott a lakcímem és a munkahelyem,az OTP F.állítja hogy rendszeresen küldtek folyószla kivonatokat és felszólításokat,amikkel én nem találkoztam.Most fénymásolatban küldtek egy felszólító levelet 2002-ből(akkor 56000 ft volt még csak az elmaradás),mivel reklamáltam,nem tudom mi a követelés,nem emlékeztem.Szeretném megtudni,behajtható-e a követelésük 11 év után?Köszönöm a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.24. 04:13

Ha nem évült el, akkor igen; ha elévült, akkor nem.

evatanti # 2011.08.24. 04:30

Tisztelt fórumozó!

Köszönöm a választ,de én nem tudom megállapítani mikor évül el egy követelés.Ill.jogi úton mikor nem érvényesíthetik.A most nekem megküldött fénymásolatban csak egy 2002 szept.-i értesítés van,miszerint átvette az OTP faktoring a követelést.Több iratot nem kaptam régebbről.

evatanti # 2011.08.24. 04:44

Bocsánat,lemaradt valami.Személyesen bemegyek az OTP faktoringhoz,kérek tőlük fénymásolatokat arról,hogy 2002 óta mikor küldtek felszólításokat.Ugyanis én az állandóra bejelentett címeimen nem laktam,leveleket nem kaptam kézhez.Ha a papírok meglesznek,akkor fogok segítséget kérni itt a fórumon.Addig is nagyon szépen köszönöm a segítséget.