Ittas vezetés


Traffic # 2006.06.21. 18:28

T. daveke!
"
De ugye a városi bíróságnak fogalma sincs arról, hogy valójában mi a helyzet, ők hihetik azt, hogy eltiltás alatt vezettem és így eljárhatnak ellenem."
Úgy vélem a bíróság nem fog elmarasztaló döntést hozni, míg nem tisztázza a tényállást.

A lényeg: a járművezetés időpontjában nem álltál járművezetéstől való eltiltás hatálya alatt (jogerősen). Ezt esetleg elmondhatod, ha idéznek, de -szerintem- szükségtelen bárhova megírnod.

Esteleg jelezhetnéd, hogy hova és milyen minőségben idéztek. Abból sok minden kiderülhet.

Initram5 # 2006.06.27. 21:45

Érdekes...mi van akkor ha valaki becsap egy felest, beül vezetni és már a sarkon belefot a rendőrbe... Az alkohol szonda visít, hiszen most ivott az emberünk...ám a szesz még nem szívódott fel...nem áll alkohol hatása alatt.

Előállítják, vért vesznek tőle...eközben persze a vérbe kerül az alkohol, amit a vér teszt ki is mutat.

Ilyenkor mi van?

Traffic # 2006.06.28. 15:54

T. Initram!

Mellékinformáció:
Az alkohol felszívódási ideje a szakirodalom szerint 30-90 perc közötti időben jelölhető meg. A szakértők 60 perces felszívódási idővel számolnak.
Az italfogyasztást követően 20 percen belül alkoholszondát alkalmazni nem lehet, mivel ekkor a szonda a szájalkohol jelenlétét mutatja. A szájalkohol jelenléte viszont nem róható a járművezető terhére. (A rendőrök a pozitív szonda esetében azonban jogosan intézkednek vérvételre.)

Az általad leírt esetben, a vérvétel (kettős) értéke emelkedő (felszívódási) szakaszt mutat, azaz az első véreredmény alacsonyabb a másodiknál. Az értéktől függően szabálysértési vagy büntetőeljárás indul.
Az ügyben orvosszakértőt rendelnek ki (a járművezető meg- vagy kihallgatása után), ő hivatott eldönteni a cselekménykori befolyásoltság szintjét, illetve a cselekménykori értéket. Ezen eredmény lesz a mérvadó.
Ha a szakértő szerint a járművezető véralkoholszintje 0,2 ezrelék alatt van, vagy az elfogyasztott szeszes ital még nem szívódott fel a cselekmény időpontjára, azaz szakértői módszerekkel a visszaszámolás a mért értékekből nem végezhető el, akkor az eljárást megszüntetik.

Ha a helyszínen a vezetői engedély elvételére is sor került, az Okmányiroda -a rendőrség értesítése alapján- visszaadja azt a járművezetőnek.

Initram5 # 2006.06.28. 17:02

Köszönöm, Traffic. Ezek szerint ezt a "védekezést" akár eredményesen is lehet alkalmazni hasonló esetekben, már ha tényleg nem úgy néz ki a kettős vérvétel után az eredmény, mint egy fennsík: azaz ha nincs is emelkedés a véralkohol szintben.

Traffic # 2006.06.28. 20:29

T. Initram5!

Nagyon szívesen!

Az általam leírtak az ittas ügyek nagyon kis hányadában használhatók védekezésképp. Egy emelkedő tendenciát mutató véralkoholszint sem ad mindig lehetőséget az efféle védekezésre, az emberi szervezetnek ugyanis vannak korlátai (mennyit képes meginni egy ember, milyenek a klinikai tünetek a vérvételkor)
Orvosszakértői módszerekkel könnyedén cáfolhatóak a gyanúsított által elmondottak, ha azok nem fedik a valóságot.

Amennyiben a véralkohol érték stagnáló vagy csökkenő tendenciát mutat (teljes felszívódási, vagy lebontási szakasz), illetve ha vizeletvétel is történt és a vizeletben magasabb az etilalkohol koncentráció, mint a vérben, a védekezési lehetőség esélye a nullához közelít.

Tittaaa # 2006.06.29. 14:51

T.Fórum!

Kérdésem lenne, hogy ha ittas vezetés miatt bűntetőeljárás idul, akkor már az erkölcsi bizonyítvány sem szerezhető meg, és bűntetett előéletű lesz a z ittas vezetésben bűnösnek találtatott személy?


Tittaa

Traffic # 2006.06.29. 18:15

T. Tittaaa!

A bíróság által kiszabott büntetéstől függ. A járművezetés ittas vagy bódult állapotban vétség 1 évig terjedő szabadságvesztéssel vagy pénzbüntetéssel vagy közérdekű munkával büntethető. Mellékbüntetésként a bíróság járművezetéstől eltiltást alkalmazhat.

A fórum keresőjébe beírtam, hogy "erkölcsi", találtam 4 topikot, ezekben nézelődve leltem ezt a linket:
http://www.magyarorszag.hu/…/erkolcsibiz

Nézd meg és ott megtalálod a kérdésedre a választ!

Tittaaa # 2006.06.30. 07:32

T. Traffic!

Köszönet a kimerítő válaszért!
Üdv:
t.


Tittaa

Traffic # 2006.06.30. 17:55

T. Tittaaa!

Szívesen!

Nagyon kimerített? :)

moke # 2006.07.02. 11:08

T. forumozók!

A következő kérdéssel fordulnék hozzátok:

Megállítottak a rendőrök.Szondát fujtam, és valamennyire elszineződött.A szondáztatás ideje reggel 5 óra, este 20 óra körül ittam 2 mojitot.Ez egy elég alacsony alkohol tartalmú koktél.Hogy mennyi volt a fújt érték, nem tudom nem közölték.A rendőr összetaposta a szondát.Vérvétel nem volt, a jogsít nem vonták be.A helyszínen kitöltött papírok alapján azt mondták szabálysértés miatt fogok értesítést kapni.

Ilyenkor mire lehet számítani?Még soha nem volt hasonló ügyem és nem tudom mik a kilátásaim.

Traffic # 2006.07.02. 13:05

T. moke!

A te esetedben a szonda 0,8 ezrelék alatt színeződött el, ez azt jelenti, hogy szabálysértési értéket fújtál. (ezt mutatja a rendőri intézkedés menete) Ekkor nem vehetik el a helyszínen a vezetői engedélyt . A szondát azért taposták el, mivel az a későbbiekben tovább színeződik, nem az általad fújt értéket mutatja, a szabálysértési hatóságnak nincs rá szüksége.
A rendőrök feljelentenek téged ittas vezetés szabálysértés elkövetése miatt. A lakóhelyed szerint illetékes rendőrkapitányságra fognak beidézni, hogy meghallgassanak. Ezt követően pénzbírságot szabnak ki, valamint eltilhatnak a közúti járművezetéstől (1-12 hónap).
A pénzbírság összege 100.000 ft-ig terjedhet.

A vezetői engedélyt csak akkor kell leadnod az Okmányirodában, ha eltiltanak és a határozat jogerőre emelkedik. 6 hónapot meghaladó eltiltás esetén utánképzésre köteleznek, ennek elvégzése után kaphatod vissza a vezetői engedélyt.

moke # 2006.07.02. 14:26

T. Traffic!

Köszönöm gyors válaszod.Hát, nem sok jóval kecsegtetsz.A pénzbírság még csak hagyján.De az eltiltás már nem.A jogsira nagy szükség lenne.Bezárhatom a vállalkozásom ha nem tudok dolgozni.Remek...Tudom, nem kellett volna vezetni.

Üdv,
moke

nrolcsi # 2006.07.02. 20:39

Tisztelt Traffic!

Húsvétkor megállítottak a rendőrök,4sört fogyasztottam és a szonda 0,51-et mutatott.Azt mondták,hogy 0,5 felett rögzíti a kütyü az adatokat és be kell,hogy vigyenek megfújnom a SERES műszert.Ez meg is történt.A műszer 0,57 et mutatott.Előtte soha nem volt ilyen ügyem.Most kaptam a bírosági ítéletet.hogy egy év eltiltás és 60ezer.Tárgyalásmellőzés volt.Igazságtalannak érzem,hogy kiszabták a maximumot,holott ez az első ilyen eset és le is írták,hogy ez az érték enyhe alkoholos befolyásoltságot jelent.Egy év jogsi nélkül nekem is betenné a kaput.Szerinted van értelme tárgyalást kérni?Ott esetleg hivatkozni,h munkaeszköz,enyhe ittasság,nem volt ilyen,szánom -bánom stb.?Elképzelhető,hogy mérséklik?
Kösz,
rolcsi

Traffic # 2006.07.02. 21:47

T. nrolcsi!

Az általad kifújt levegő etilalkohol tartalma 0,57 mg/l volt, amely már bűncselekmény, enyhe fokú alkoholos befolyásoltságnak felel meg.
0,51 mg/l fölött már bűncselekmény.

A te esetedben az 1 év eltiltás a minimum (nem a maximum!). Bíróság -bűncselekmény esetén- mellékbüntetésként járművezetéstől eltiltást alkalmazhat, melynek tartama 1-10 év.
A tárgyalás megtartását kérheted, el is képzelhető, hogy enyhítenek a büntetésen, de -ha marad- az eltiltás, az minimum 1 év.

nrolcsi # 2006.07.03. 06:26

T.Traffic!

Köszönöm a gyors választ!Ezek szerint a bíróságnak módjában állna,hogy nem tilt el csak mondjuk megbírságol?Teszem azt felemeli a bírságot 100ezerre és nem tilt el?Csak elméletileg kérdezem!Mondjuk egy jó ügyvéddel talán van rá esély:(
Üdv,
Rolcsi

nrolcsi # 2006.07.03. 07:30

Még egy kérdés!Ha valakinek elveszik a jogsiját,de van neki pl. egy horvát jogsija is ,avval mi a helyzet?Lehet vele vezetni?

jogoskodó # 2006.07.03. 09:48

Moke!

Én ugyan nem vagyok szakértő a témában, mint Traffic. De sajnos tapasztalatból tudok segíteni. Ilyenkor - ha nincsen a helyi rendőrkapitányság tele a te szabálysértési ügyeiddel - akkor simán lehet, hogy csak 20-30-40-ezres pénzbüntit kapsz és el se veszik a jogsit, vagy ha el is veszik akkor is kb. 30 rugó + 2-3 hónap körüli büntire számíthatsz.

daveke # 2006.07.03. 09:57

T. moke, Traffic!

Ha szabálysértéssel vádolnak és nem bűncselekménnyel, akkor nem kell ujravizsgázni akkor sem, ha meghaladja a 6 hónapot!

Traffic!

Most jöttem a tárgyalásról :). Úgy volt minden (majdnem), ahogy mondtad. Nem minősült eltiltás alatti vezetésnek a dolog, mert nem volt még jogerős ítélet, viszont engedély nélküli vezetésnek sem minősült, mert az azt jelenti, ha olyan járművet vezetsz, amire nincs jogosítványod. Azt mondta a bíró, hogy ejti ellenem a vádakat és a rendőrség legfeljebb azért szabhat ki pénzbírságot majd, hogy nem volt nálam jogsi.

jogoskodó # 2006.07.03. 10:03

Daveke
"Nem minősült eltiltás alatti vezetésnek a dolog, mert nem volt még jogerős ítélet, viszont engedély nélküli vezetésnek sem minősült, mert az azt jelenti, ha olyan járművet vezetsz, amire nincs jogosítványod."
Ez furi. Mert akkor ezek szerint pl. én (akinek még nem volt tárgyalása, így jogerős ítélet sincs még messze, de el van véve a jogsim) simán vezethetnék most. Nyilván jobban meg vannak ezek a jogszabályok fogalmazva, ekkora hézag nem lehet. Traffic, segíts:)

daveke # 2006.07.03. 10:14

jogoskodó

Nem azt mondtam, hogy vezethetsz, mert megbüntetnek azért is, pénzbírsággal, aztán ha újra elkapnak, akkor véged :)

Nekem ezt a bíró mondta.

Amúgy... nem vok jogdoktor, de tanultam két évig, szal Magyarországon a tv. mindenki ártatlan, amíg az ellenkezőjére nincs jogerős ítélet.

Traffic # 2006.07.03. 17:26

T. nrolcsi!

A Bíróság esetleg eltekinthet az eltiltástól (bár kétlem), nagyobb az esély rá, hogy csökkenti a pénzbüntetést mértékét, vagy helybenhagyja az ítéletet és csak a részletfizetést (max. 6 hónap) engedélyezi.
A horvát vezetői engedéllyel sem vezethetsz Magyarországon, ha eltiltanak a járművezetéstől. Sőt -ha nem adtad volna le a horvát engedélyt, azt elveszik tőled a helyszínen. Inkább ne vezess az eltiltás tartama alatt, sokba kerülő mulatság.
Moke tapasztalata helytálló, körülbelül ilyen mértékű büntetésre számíthatsz.

Traffic # 2006.07.03. 17:35

T. daveke!

Örülök a jelentkezésednek!
Az általad leírtak alapján az alábbi szabálysértést követted el:
Közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértése
54. § (1) Aki a közúti közlekedés szabályait - a 42-52. §-ban meghatározott eseteken kívül - megszegi, harmincezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.

Azt írtad: "Ha szabálysértéssel vádolnak és nem bűncselekménnyel, akkor nem kell ujravizsgázni akkor sem, ha meghaladja a 6 hónapot!"
Ez nem így van, már régebben leírtam azt hiszem. A közúti közlekedésről szóló 1988:I. tv. alapján:
18. §
(4) Utánképzésen kell részt vennie annak a járművezetőnek

  1. akit a bíróság vagy a szabálysértési hatóság közlekedési szabálysértés miatt legalább 6 hónapra, illetve
  2. akit a bíróság közlekedési bűncselekmény elkövetése miatt a járművezetéstől eltiltott, továbbá
  3. akinek vezetői engedélyét a közúti közlekedési előéleti pontrendszer alapján az eljáró hatóság visszavonta.
Traffic # 2006.07.03. 18:10

T. jogoskodó!
Te most olyan helyzetben vagy, mint daveke, amikor megállította a határőr.
Szünetel a vezetésre való jogosultságod, de nem állsz eltiltás hatálya alatt.
Azaz: nem vezethetsz, de ha mégis vezetsz, elköveted a Közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértése szabálysértést, mely -mint írtam- 30.000 forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.
Inkább ne vezess, csak ha visszakaptad az engedélyed...

nrolcsi # 2006.07.03. 18:17

Hali!

Köszi a választ!Csak azért kérdeztem,hogy elvileg lehetséges e mert úgy néz ki sikerült találnom egy ismerőst akinek egy barátja ügyvéd és elég magas politikai körökben mozog.Állítólag el tudja intézni az újratárgyalásnál,h csak pénzbüntetés legyen!Ezért kérdeztem,h jogilag van e rá lehetőség.Bár hozzáteszem nem nagyon hiszek már senkinek mit mond.Biztos ami elmúlt.A horvát jogsiról pedig úgy tudtam,hogy az a horvát állam tulajdona amit a magyar nem vehet el.Köszi az infókat.
Üdv,R

Traffic # 2006.07.03. 18:21

Óh, bocsánat!

Jogoskodó tapasztalata helytálló, amit Moke-nak írt:
"Ilyenkor - ha nincsen a helyi rendőrkapitányság tele a te szabálysértési ügyeiddel - akkor simán lehet, hogy csak 20-30-40-ezres pénzbüntit kapsz és el se veszik a jogsit, vagy ha el is veszik akkor is kb. 30 rugó + 2-3 hónap körüli büntire számíthatsz."