Ittas vezetés


jogoskodó # 2006.06.02. 11:57

Köszönöm a választ!
Abban még véletlenül se reménykedjek, hogy bűncselekmény kategóriájú szinttel (enyhe, vagy akár közepes is lehet a befolyásoltság, sőt én ezt tartom valószínűbbnek) nem veszik el a jogsim akármilyen előzményt, körülményt és családi helyzetet igazolok?

Főlökött # 2006.06.02. 17:33

Tisztelt jogoskodó

A lehet és a tény között óriási a különbség. Javaslom a szakértő véleményénem megvárását, mert az a mérvadó.

A jogsi elvétele, nem a szakértő és a nyomozó szerv dolga, hanem a bíróságé. Ha úgy határoz a bíró, akkor nincs mit tenni.......de azért van, a jogorvoslati lépések, azok alátámasztása, kérelem, szükségszerűsg stb.

----------------------
  • Löki
Traffic # 2006.06.02. 18:42

T. jogoskodó!

Ha megírod, hogy pontosan mikor, milyen szeszes italt fogyasztottál és pontosan mennyit, valamint a testsúlyodat, illetve a cselekmény időpontját, akkor a körülbelüli véralkoholszintet ki tudom számítani.

jogoskodó # 2006.06.03. 13:46

Főlökött, oké, köszi.

A helyszínen elvették, ahogy ilyenkor szokás és már megküldték a kerületi okmányirodának, ahol azt mondták nekem érdeklődésemre telefonon, hogy már vissza se adhatják az eljárás lezárásáig. (pedig, ha jól tudom, régen ilyenkor még visszakaphattam).

Traffic. Oké, megpróbálom neked elmondani,
nem lesz egyszerű mert én össze-vissza iszom, ha egyszer beledülök:) Szóval, 69kg vagyok és ezeket ittam (írok időpontokat is):

8 óra - 1 üveg sör (0.5l)
9 óra - mégegy sör
10-11 - 1 üveg bor (0.75l), mondjuk ebből
0.6l ittam én
11-12 - 3dl bor
12-02 - kb. 2 feles (mindkettő 4cl) + 1 sör
02-03 - 1 sör

és kb. fél4-4 körül vettek vért (először, aztán fél óra múlva mégegyet)

jogoskodó # 2006.06.03. 13:53

(az üveg bort 10:30-nak vedd, a 3dl bor 0:00, a 2 feles 1:00, az egyik sört 2:00, a másik meg 3:00, és a vérvételt 3:45-nek, így lesz reális nagyjából)

jogoskodó # 2006.06.03. 14:03

Onnan gondoltam én amúgy az 1.5 és 2 közötti értéket, mert tudom, hogy kb. 2-3 sörrel el lehet érni a 0.8-at. Meg egyszer pár éve megszondáztattak (azzal az elektromos fajtával) és az ha jól emlékszem 0.6-ot mért, ami ugye 1.2-nek felel meg kb. Ivási szokásom nagyjából ugyanaz volt akkor is, ott is 4 körül kaptak el és buliból jöttem, de akkor emlékszem, hogy nem voltam annyira részeg. (egyébként azt megúsztam egy 20-assal a helyszínen:)
(meg az utasom, akinek egyébként x éve ittas vezetésért vették el a jogsiját és azóta se csináltatta meg, na neki 2.2 volt és azt mondja, járni alig tudott, olyan részeg volt).

Traffic # 2006.06.03. 14:27

T. jogoskodó!

Számítások

Alkoholfogyasztások időrendben:

2006.06.03. 3:00:00 : 5 dl Sör (4 g/dl etilalkohol)
A testbe jutott etilalkohol : 20 g ami jelen esetben 0,41 véralkohol koncentráció (ezrelék) növekedést okoz!
2006.06.03. 20:00:00 : 5 dl Sör (4 g/dl etilalkohol)
A testbe jutott etilalkohol : 20 g ami jelen esetben 0,41 véralkohol koncentráció (ezrelék) növekedést okoz!
2006.06.03. 21:00:30 : 5 dl Sör (4 g/dl etilalkohol)
A testbe jutott etilalkohol : 20 g ami jelen esetben 0,41 véralkohol koncentráció (ezrelék) növekedést okoz!
2006.06.03. 22:30:48 : 6 dl Bor (8 g/dl etilalkohol)
A testbe jutott etilalkohol : 48 g ami jelen esetben 0,99 véralkohol koncentráció (ezrelék) növekedést okoz!
2006.06.03. 23:59:22 : 3 dl Bor (8 g/dl etilalkohol)
A testbe jutott etilalkohol : 24 g ami jelen esetben 0,50 véralkohol koncentráció (ezrelék) növekedést okoz!
2006.06.04. 1:00:35 : 0,8 dl Tömény (32 g/dl etilalkohol)
A testbe jutott etilalkohol : 25,6 g ami jelen esetben 0,54 véralkohol koncentráció (ezrelék) növekedést okoz!
2006.06.04. 2:00:16 : 5 dl Sör (4 g/dl etilalkohol)
A testbe jutott etilalkohol : 20 g ami jelen esetben 0,41 véralkohol koncentráció (ezrelék) növekedést okoz!

A számításnál alapul vett felszívódási idő: 1 óra

A vizsgált alany testsúlya : 69 kg

A vizsgált időszakban (2006.06.04. 3:45:00) a véralkohol koncentráció :
2,25 ezrelék

Bűncselekmény!

A végzett számításokat ne vedd készpénznek, csupán megközelítő értéknek! Egy valamit felejtettél el, az pedig a cselekmény időpontja (amikor megállítottak). Az eljárás során az ebben az időpontban fennálló értéket veszik figyelembe.
A számításokat az orvosszakértők számára előírt mószertani levél alapján végeztem.
A véredben -az általad említett időpontokat szigorúan figyelembe véve- 3 órakor volt a legmagasabb az etilalkohol koncentráció (2,36 ezrelék).

Traffic # 2006.06.03. 14:31

Bocsánat, a 3 órai sört kifelejtettem. A végeredmény így módosul:

A vizsgált időszakban (2006.06.04. 3:45:00) a véralkohol koncentráció :
2,56 ezrelék

A véredben -az általad említett időpontokat szigorúan figyelembe véve- 4 órakor volt a legmagasabb az etilalkohol koncentráció (2,62 ezrelék).

monalisa1 # 2006.06.03. 15:58

Traffic, te profi vagy!

Ilyen táblázatot még nem láttam, és bár én fogyasztok alkoholt - és autót se vezetek -, de azért elmentem.

monalisa1 # 2006.06.03. 15:58

Javítva: ... és bár én NEM fogyasztok alkoholt..."

Műkedvelő # 2006.06.03. 19:42

T. jogoskodó!

A jogsi már csak az ügyész döntése alapján adható vissza, a vádemelés előtt.(35/2000 BM.rendelet).

Traffic által számított véralkohol érték alapján, úgy nagyjából 2 év a minimum eltíltás, ami szóba jöhet.
Szerintem, úgy 2,5 a reális.
Ha a tagadásnál maradnál, szerintem sok jóra nem számíthatsz.

Üdv,
Műkedvelő

Traffic # 2006.06.03. 20:22

T. monalisa1!

Ez tulajdonképpen nem táblázat, hanem szoftveres számítás eredménye. Mielőtt a szerzői és szomszédos jogok kerülnének szóba, a szoftvert én írtam. :)
Megjegyzendő, hogy nem mindegy az, hogy milyen töménységű italt fogyasztott valaki, hiszen van olyan bor is, ami 10 g/dl etilalkohol tartalmú, a szoftver pedig 8 g/dl tartalommal számol. Ergo nem tökéletes...

T. Műkedvelő!

Egyetértek Veled. Az eltiltás időtartamában (bár én is láttam már karón varjút), a jogsi visszaadásában (erre még nem volt precedens szerény pályafutásom alatt), illetve a beismerő vallomás hasznosságában is.

Traffic # 2006.06.04. 10:04

T. monalisa1!

Tudod kell, hogy a számított értékek csak 69 kg-os személy esetében valósak.

T. jogoskodó!

Azon gondolkodtam ma, hogy a számított értéknél alacsonyabb lesz a véralkoholszinted.
Nem vettem figyelembe a felszívódási veszteséget, amely üres gyomornál 10%, közepesen teltnél 20%, tele gyomornál pedig 30%. Azt sem vettem figyelembe, hogy a lebontás mértéke függ a véralkohol koncentrációtól. A Te esetedben óránként átlag 7 g etilalkohol (0,15 ezrelék) lebontással számoltam.
A módszertani levél alapján: "Ajánlott 1,50 ezrelék alatt 0,15 ezrelékes, 1,50 - 2,50 ezrelék között 1,5 - 0,20 ezrelékes, 2,50 ezrelék felett 0,20 - 0,30 ezerlékes óránkénti csökkenéssel számolni."

Úgy gondoltam a fentieket mindenképp hozzá kell fűznöm a dologhoz, így lesz reális.

monalisa1 # 2006.06.04. 10:25

Azt szokták mondani: 100 kg alatt "ember" nincs...

Tehát egyrészt a delikvens "összsúlya", másrészt akkor az sem mindegy, hogy bár csak fél liter bort ivott (...), de a laza alföldi asztali ill. valami testessebb vörös közt az érték egész más lehet.

Hát nem egyszerű a kiszámítás, igaz valószínűleg neked mégis az.

Köszönöm, tanultam.
Nekem a Traubiszoda az italom, az ártatlan.

ObudaFan # 2006.06.04. 10:27

A módszertani levél a joggyakorlat része, a szoftverrel számított értékek inkább csak érdekességként vehetők figyelembe, de azért elolvasni érdemes.

Traffic # 2006.06.04. 12:39

T. monalisa1!

A pontos, egyben bizonyító erejű számítás orvosszakértői kompetencia. Több összetevő is fontos szerepet játszik a végeredmény tekintetében.
(100 kg alatt a férfi csupán karácsonyfadísz. Vagy csak vegetál.) :)

T. ObudaFan!

A szoftver orvosszakértői közreműködéssel készült, szigorúan a módszertani levél iránymutatásai alapján végez számításokat.

jogoskodó # 2006.06.04. 16:15

Köszi Traffic, jól nyomod, te valami igazságügyi szakértő vagy ebben a témában?
Mondjuk a válaszod nem nyugtatott meg, nem szeretném ha 2 felett lenne. Az hogy jól bírom az italt (gyakorlat) és amúgy erős szervezetem van (hosszútáv futok), az nem számít?
A vérvétel és a cselekmény ideje között alig van különbség (kb. 5 perc alatt a rendelőben voltunk és már szívták is a vérem) és a kb. 3:45-re a cselekmény idejét értettem.
Bele se tudok gondolni, mit fogok csinálni 2 évig kocsi nélkül, felfoghatatlan, még egyet valahogy kibírok, arra már felkészültem, de 2?

monalisa1 # 2006.06.04. 16:25

Bizonyára csak szóbotlás volt részedről, mert nem kocsi nélkül hanem jogsi nélkül...

Majd ülsz az anyósülésben - és most akár ihatsz is -, közben esetenként majd valaki csak visz-hoz.

Meg tömegközlekedsz.

jogoskodó # 2006.06.04. 16:31

Kösz:)
17 éves korom óta vezetek, sose bírtam a tömegközlekedést (sőt anyámék jól elkényeztettek, mert 17 előtt meg vittek mindenhová, jó suliba gyalog jártam).
A legtöbb, amíg nem tudtam vezetni 1-2 hónap volt, amikor pl. totálkáros volt a kocsi, vagy elvették a forgalmiját mert lejárt a műszaki.
A menyasszonyomnak meg nincs jogsija. Persze, most majd siettetni fogom, hogy tegye le, de ha visszakaptam volna az eset után, akkor most lenne pár hónap arra, hogy megtanítsam és utána vették volna el, de így...

Traffic # 2006.06.04. 17:47

T. jogoskodó!

Csak egy lelkes amatőr vagyok :)
Az egyén alkoholtűrő képessége is befolyásolja a kialakuló véralkoholszintet. Ez a mért értékben meg is fog mutatkozni, azaz lehet eltérő az általam számítottaktól.
Azt tudnod kell, hogy amennyiben a járművezetéstől eltiltás tartama alatt vezetsz, akkor szabálysértést követsz el, mely 150.000.- ft-ig terjedő pénzbírsággal vagy elzárással büntethető. Az eljárást a Bíróság folytatja le.

monalisa1 # 2006.06.04. 17:48

Az utolsó mondatodban fontos dolgokat fogalmaztál meg, de most már mindegy.

Valahogy majd csak átvészeled ezt az időszakot, bár a munkábajárás stb. tényleg nem lesz könnyű.

Reméljük vezethetsz majd újra, ismét.

És tanulj a történtekből.

És mit mást is írhatnék még: minden jót!

monalisa1 # 2006.06.04. 18:01

Jut eszembe: ha csak a "B" kat. vezetéstől tiltanak el, kismotorra levizsgázol és tavasztól őszig azért csak könnyebben tudsz mozogni majd. A semminél több!

Traffic # 2006.06.04. 18:07

T. monalisa1!

Kérdéses, hogy milyen kategóriái vannak jogoskodónak. Ha csak B kategória, akkor az általad javasoltak nem vihetők véghez, hiszen akkor a közúti járművezetéstől fogják őt eltiltani. Ez pedig azt jelenti, hogy csak olyan járművet vezethet az eltiltás alatt, melynek vezetése nem engedélyhez kötött (kerékpár, kézikocsi).

jogoskodó # 2006.06.04. 18:19

Csak B-m van.
Mire nem kell jogsi a bicajon kívül? Robogó?
Az a durva, hogy ha 2 évre elveszik, simán eladom a francba a kocsit, legalább nem esek kisértésbe, és meg ha úgyse használhatom, minek értéktelenedjen nálam, majd veszek újabbat/jobbat ugyanannyiért.

Traffic # 2006.06.04. 18:26

T. jogoskodó!

Csak kerékpárt és kézikocsit lehet vezetni/tolni vezetői engedély nélkül.
Javaslom, hogy szerezz be egy elektromos meghajtású kerékpárt, mely motorjának a teljesítménye nem haladja meg a 300 Wattot. Ez ugyanis még kerékpárnak minősül. 300 Watt motorteljesítmény felett már segédmotoros kerékpár (robogó, ahogy Te írtad).