Ittas vezetés


hajzi # 2007.09.24. 09:48

Sziasztok!
Szomszédom mindennap ittasan, támolyogva száll ki az autójából, mit tudok tenni annak érdekében, hogy a rendőrok tudomást szerezenek róla, mivel a lakóparkban többünknek is van kisgyereke, és előbb-utóbb baj is fog történni mert az emberke nem óhajt változtatni szokásain. Válaszotokat előre is köszi. Réka

ObudaFan # 2007.09.24. 18:22

Tehetsz egy bejelentést a rendőrségen.

lufi # 2007.09.25. 05:01

Sziasztok! Elvette a rendőr a jogsimat egy hete.Azt szeretném megtudni,hogy a határozatig ill. bírósági döntésig eltellt idő beleszámít-e az eltíltás idelyébe?Ha nem számít bele akor addig hol kérhetem vissza a jogsimat?Köszönöm...

ObudaFan # 2007.09.25. 17:01

Ha bűncselekmény, beleszámít, ha csak szabálysértés, nem, és ebben az esetben a rendőrségen érdeklődj.

Traffic # 2007.09.25. 18:20

T. ndruboy!

0,82 ezrelékes véralkoholszintnél úgy gondolom érdemes tárgyalást kérni és a bírót szépen kérni arra, hogy kategóriától vagy járműfajtától tiltson el. (Kategória eltiltás akkor lehet, ha több kategóriád van; járműfajtától pedig akkor, ha csak 1 kategória van) Tájékoztass majd, hogy hogyan döntöttél és mi történt!

T. Ádám1899!

Nem egyszerű ezt a fórumon leírni, de megpróbálom. Amennyiben a légalkohol (vagy véralkohol) érték emelkedő értéket mutat (0,46 - 0,48 mg/l), az azt jelenti, hogy az alkohol a felszívódási szakban van éppen. Az átlagos felszívódási idő egyébként 1 óra. Gondold el: megittál valamennyi szeszes italt. Megállítanak, a szonda jelzi, hogy ittál és valamennyi már felszívódott (de nem mind). Előállítanak, megfújod első alkalommal a Serest. Ekkor már több alkohol szívódott fel, mint amikor megállítottak. 15-30 perc múlva ismét megfújod a Serest, ekkor még több alkohol szívódott fel és ezt jelzi is a gép, hiszen a második érték magasabb. A második mérés időpontja és az italfogyasztás időpontja között ekkor maximum 1 óra telt el. A hatóság célja az, hogy megállapítsa azt, hogy a megállításkor mennyi alkohol volt már (szívódott fel) a szervezetedben. Nos, ehhez kell a szakértő bevonása. A szakma szabályai szerint a felszívódási szakban a visszaszámolás nem végezhető el, mivel a felszívódás üteme bizonytalan. A szakértőnek nehéz dolga lesz, pontos értéket nem fog tudni mondani, legfeljebb annyit, hogy a tettenéréskor igen enyhe fokú alkoholos befolyásoltság alatt álltál. Az azt jelenti, hogy a légalkohol értéke 0,1-0,5 mg/l között lehetett. A hatóság a számodra kedvezőbb értéket kell hogy elfogadja, azaz a 0,1 mg/l-t. Ez annyira alacsony érték, hogy a büntetés sem lesz súlyos.
Remélem, hogy sikerült valamennyire érthetően leírnom a gondolataimat.
Fontos: a leírtakat ne vedd készpénznek, mert mindig a szakértő véleménye az irányadó!

Traffic # 2007.09.25. 18:41

T. lufi!

Elvették a jogositványomat vérvétel kiséretében.Mennyit és mit kaphatok?
1 évig terjedő szabadáságvesztést vagy pénzbüntetést vagy közérdekű munkát, mint főbüntetést. Mellékbüntetéséként a járművezetéstől eltilthatnak, 1-10 évig terjedő időtartamra.
B kategoriával történt,de van C is!A C-ét vissza kapom-e?
Esély van rá, de ez a vérvétel eredményétől és a Bíróságtól is függ.
A munkámhoz szükséges mindkettö,számithatok-e enyhítésre?Van.e enyhítő körülmény?
A bíró döntésétől függ. Enyhítő körülmény a beismerő vallomás (nem túl nagy súllyal), a megbánás, a gyér forgalom, éjszaka, mellékútvonal, stb.
Kb 10 sört ittam,a rendör szerint 1.4 lehet a vérvizsgálat.
10 db 0,5 literes sör elfogyasztása durván 2,5 ezrelékes véralkohol koncentrációt eredményez (10 %-os felszívódási veszteséggel, kb. 70 kg-os testsúllyal). Ez természetesen függ nagyon sok mindentől. Ha az italfogyasztás és a járművezetés között relatíve sok idő telt el, akkor még az 1,4 ezrelék is elképzelhető.

A másik kérdésedre:
A rendőr csak akkor veheti el a helyszínen a vezetői engedélyt, ha járművezetés ittas vagy bódult állapotban bűncselekmény gyanúja fennáll, azaz szabálysértés esetén nem.
Az eltiltás idejébe az elvétel óta eltelt időt beszámítják. Vissza sehol sem kérheted, a vezetői engedélyed a jogerős bírósági döntésig az Okmányirodában marad. Mindez természetesen csak bűncselekmény esetében van így.

lufi # 2007.09.25. 23:58

T.Traffic!Nagyon szépen köszönöm a választ!

Ádám1899 # 2007.09.26. 08:45

T.Traffic! köszönöm szépen a felvilágosítást.

Gratis # 2007.09.27. 08:56

Sziasztok!

Egy érdekes kérdésem lenne!
2007. májusában külföldön tartózkodtam egy egyenruhás misszióban. Egy kertipartin voltam a munkatársaimmal ahol sörözgettünk. Délután 4-5 órakor 3 sört és egy kis pohár pálinkát ittam meg, majd éjfélkor én vezettem haza a kocsit amiben négyen ültünk. 2 km-t kellett hazáig vezetnem, ezzel nem is volt gond. A későbbiekben sajnos két társunk között verekedés tört ki ami miatt mindenkit meghallgattak a kinti vezetők és ekkor arra is fény derült, hogy én ittam délután majd vezettem. Semmmilyen rendőri eljárás nem volt, se szonda se vérvétel, az egész a meghallgatásokból derült ki, másnap. A meghallgatás sem hivatalos volt, semmilyen filgyelmeztetés nem volt jogokra és kötelezettségekre.
A héten kaptam egy levelet, hogy ittas vezetés büncselekmény elkövetése miatt akar (illetve fog) kihallgatni a katonai ügyészség. A májusi, kinti vezetőkkel történt beszélgetés során elismertem, hogy ittam egy pár üveg sört és egy pálinkát nap közben majd éjfélkor vezettem 2 km-t. Nem voltam részeg,azért is vezettem én, azt akkor is elmondtam, de hogy ittas voltam e, ha igen akkor pedig mennyire azt egy vérvétel vagy egy szondázás tudta volna megmondani.Foggalmam sincs milyen ezrelékes értéket mutatott volna egy vérvétel, igaz ezt senki sem tudja, mint mondtam egy komolyabb balhé miatt hozódott fel a vezetés.
Az lenne a kérdésem, hogy szondázás és vérvétel nélkül, mindenfajta rendőri intézkedés hiányában - egyedül a másnap a meghallgatáson elmondottak állnak rendelkezésre, ami nem hivatalos kihallgatás formájában történt - milyen mód tudnának egy ittas vezetést rám bizonyítani? Mint mondtam alkoholszonda,vérvétel és rendőri intézkedés sem volt.

Segítségeteket előre is Köszönöm!

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2007.09.27. 10:16

Biztos hogy bűncselekmény Járművezetés ittas vagy bódult állapotban
és nem az Ittas vezetés szabályértés tárgyában vizsgálódnak?
Mert az elképzelhető hogy megáll ha elismjerted avezetést de a bűncselkmény vérvétel nélkül nehezen állna meg

Gratis # 2007.09.27. 10:37

Szia!

Az idézésen bűncselekmény szerepel, ezért is volt furcsa, hogy vérvétel és alkoholszonda nélkül hogyan jött ez ki.

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2007.09.27. 12:22

Járművezetés ittas vagy bódult állapotban?
ez van az idézésen?

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2007.09.27. 12:22

vagy ittas vezetés? ez szabsértés...

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2007.09.27. 12:23

a lényeg az hogy abírói gyakorlat szerint 0,8 ezeléket el kell érnia a vérbena az alkoholszintnek ahoz hogy bcs meg álljon
ellenkező esetben szabsértés

Szab22 # 2007.09.27. 12:57

Üdv!
Még tavasszal kértem tanácsot itt a fórumban (a fórum 15.oldalán, ebben a nézetben, ill. ha ezt most az 1 oldalon olvassák), mikor az "eset" történt, ma kaptam kézhez a vádiratot, és a végzést. Az 1,48 vérezrelék, és a kidöntött fa 30e Ft pénzbüntetést, és 1év 6hónap B kategóriára való eltiltását eredményezett.
Nemtudom, h érdemes-e tárgyalást kérnem, bár azóta nem vagyok egyetemi hallgató, igaz még keresetem nincs. De azért 1 évnek jobban örülnék, és kicsivel több pénz is beleférne, gondolom nem tudnék sokat faragni... Szóval a többi kategóriát elvileg használhatom, ezt hol vehetem fel? 8nap elteltével az okmányirodában igénylejem?

Nandzs # 2007.09.27. 15:59

Szab22!
Szerintem ÖRÜLHETSZ hogy csak a "B"-t vették el igy nem kell utánképzésre menned ami nem kevés pénzel+idővel járt volna!!Az 1,48 alkoholszint nem kevés! Szerintem a lehető legjobban jöttél ki a dologból!ÉN 1,05 véralkohollal félek hogy mehetek utánképzésre!

Szab22 # 2007.09.27. 16:52

T. Nandzs
Nem vitás, megmaradt a jogsim, és nem tiltottak el a közúttól, így nincs utóvizsga. A válaszoból ítélve neked csak "B" kategóriára van jogosítványod, így már nehezebb tudom.
De amennyiben nálad sem volt sújosbító körülmény, nem voltál büntetve, és kérelmezted a járműfajtától való eltiltást (személygépkocsi), így még a "B" kat. tartozó járműveket vezetheted, úgy mint "M" motorkerékpár, és "K" Kerti traktor és állati erővel vontatott jármű, és persze nem kell újravizsgáznod. Persze ehez az kell, hogy megkapd ezt a lehetőséget, remélem megkapod.

Elég sokmindent olvasgattam annak idején ezekről, ha tévedek elnézést, és Traffic úgyis kijavít :)!

lufi # 2007.09.27. 18:15

Sziasztok!Most várom a beutalót a rendőrségre.Valaki meg tudja nekem mondani,hogy felkészülten kell oda menni(munkáltatói,családi helyzet stb.),vagy majd a bíróságra?Szeretném a c-t visszakapni,ezt ott tudom majd "megsürgetni",jelezni.Meg kell várnom a bíróságot?Az vagy öt hónap!Addigra kirúgnak a munkahelyemről.Mi ebben a gyakorlat?Minnél előbb kéne a b vagy a c.A b-re még gondolom várnom kell néhány hónapot.

lufi # 2007.09.27. 18:20

Ja,úgy tudom,hogy nem minden esetben kell bíróságra menni?Csak jön a csomag.

Traffic # 2007.09.27. 18:36

T. Gratis!

Nem eszik olyan forrón a kását...
Az való igaz, hogy vérvétel nélkül is elítélhetnek a járművezetés ittas vagy bódult állapotban vétség elkövetése miatt, de orvosszakértőnek kell kimondania azt, hogy az eset összes körülményére tekintettel te a járművezetéskor szeszes italtól befolyásolt állapotban voltál. Itt a hangsúly a befolyásolt szón van. Ha ez hiányzik, akkor csak ittas vezetés szabálysértés miatt vonhatnak felelősségre.
A Btk. kommentár szerint:
Amennyiben véralkohol-vizsgálati eredmény nem áll rendelkezésre, a klinikai tünetek, az ittasság külső (szemmel látható) megnyilvánulása, az elkövető által tanúsított magatartás alapján kell állást foglalni abban a kérdésben, hogy a járművezető megvalósította-e a bűncselekményt.
Rite csillaggal-t most cáfolnám, ugyanis elsősorban az alkoholos befolyásoltság fennállása a döntő a bűncselekmény/szabálysértés elhatárolásánál, nem pedig csak a 0,8 ezrelékes határ.

Nandzs # 2007.09.27. 18:46

T.Szab22!

Nagyon remélem hogy igy lesz!! Abban azért szerintem egyetértünk hogy ez jo lecke volt az ittas vezetésre!
:(( Te mennyit vártál a végzésre?? Üdv:Nandzs

Traffic # 2007.09.27. 18:48

T. Szab22!

A végzés jogerőre emelkedése után kérheted a vezetői engedélyedet az Okmányirodában, a végzés egyidejű felmutatása mellett.

T. lufi!

Mindent a rendőrségen mondj el, ne várj a bírói szakig. Ha beismerő vallomás van, az ügy egyszerű megítélésű és minden bizonyíték rendelkezésre áll, akkor tárgyalás mellőzésével is hozhatnak ítéletet.
A vezetői engedélyed a jogerős bírósági döntésig az Okmányirodában marad. (mintha ezt már írtam volna valamikor)

Gratis # 2007.09.27. 20:29

Köszönöm a segítségeteket Traffic és rite csillaggal!

monalisa1 # 2007.09.27. 22:34

Tegnap (= szerdán) volt az RTL plusz tévé teletext hírek műsorában, hogy a miniszterelnök "0" tolletanciát jelentett be a legkisebb ittasságú vezetéssel szemben is., a kormány soron kívül kidolgozza a történyjavaslatot és még október hónapban a Parlament elé terjesztik megvitatásra, elfogadásra.

Akit ezentől ittasság - és ez legyen akár csak egy pohárkányi akármi is - okán a rendőr "megfog", a jogosítvány ott és azonnal elvételre kerül, a várható bűntetési tétel pedig súlyosbodik.

monalisa1 # 2007.09.27. 22:35

... tolleranciát