Csalás ügyében kérdések


effie # 2015.03.30. 15:14

Köszönöm a válaszokat! Az van a papíron, amit kaptam, hogy az" XY Járásbíróság tárgyalás mellőzésével meghozta a következő VÉGZÉST". És akkor utána írják, hogy 11 hónap szabadságvesztés (1 év 6 hónapra felfüggesztve), üzletszerűen elkövetett csalás miatt... Ez akkor már az elsőfokú ítélet nem? És mikor lesz jogerős? Vagy akkor ezzel már kérhetném a végrehajtást?

Dr.Attika # 2015.03.30. 15:24

Nincs helye fellebbezésnek, de tárgyalás tartását kérheti az elítélt és ön is többek között 8 napon belül. Ebben az esetben tárgyalást kell tartani. Ha nem kéri senki a tárgyalás tartását, akkor hamarosan kap egy jogerősítési záradékkal ellátott végzést és azzal együtt lehet menni a bíróságra végrehajtási lap kiállítása céljából. Azzal meg a végrehajtóhoz.

effie # 2015.03.30. 15:40

Így már minden világos, nagyon köszönöm a segítséget!

Szilárd21 # 2015.03.30. 18:11

Szép napot!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy nővérem vásárolt interneten, egy használt gyerek pihenőszéket, eddig jó tapasztalatai voltak illetve nem is gondolta volna, hogy a gyerekes anyukák képesek átverésre! Bár nem merem azt írni 100% hogy átverték, de a tények alapján nagyon bűzlik a dolog!

Röviden: előre utalta nővérem a pénzt, a csaj mondta hogy küldi, megrendelte a futárt és szombaton jönnek érte. (amúgy a posta közölte velünk szombaton futár nem vesz át csomagot) Ekkor még oké elhittük, a postát is csak azután kérdeztük meg miután vártunk egy hetet de a csomag sehol! Többször nyomatékosítottuk, hogy küldje el a nyomon-követési számot, de nem tette meg! De állításai alapján ő elküldte, tiszta a lelkiismerete. Ezután kicsit leteremtettük, mert ez nem állapot... a pénz nála, de a termék sehol! Majd mikor már mondtuk, hogy feljelentést teszünk, jöttek a kifogások, bár még akkor is azt mondta, elküldte! MAjd pár napra rá, kiderült hogy még sem küldte el mert hogy a férjétől menekült... és nincs otthon... de hogy 28. szombaton feladja és küldi a szelvényt! Hát ez sem történt meg! Bár a mai levélben közölte, feladta, de persze a nyomon követési szám sehol... és hogy majd holnap ír, mert nincs internet! (bár akkor nem tudom, hogy írt, és ha írt mennyi idő lett volna megírni a számot!) No comment!

Kicsit itt már kamu szagú az egész!

Ilyen esetben mit tanácsolnak?
Feljelentést tehetünk? 7 ezer Ft miatt szóba állnak velünk?

Előre is köszönöm a válaszokat!

pappcs # 2015.04.09. 09:14

sanett: Át kell íratni valaki nevére az autót egy adásvételivel és akkor az ő nevére meg lehet kötni fedezetlenségi díj nélkül is a biztosítást...
(célszerűen megbízható családtag vagy jóbarát jöhet számításba)A fedezetlenségi díjat meg polgári perben kell követelni az ügynöktől.

Dániel20 # 2015.04.14. 11:04

Sziasztok. Egy Óriási hibát követtem el!
Ezért most egy segítő kézre lenne szükségem kétségbe estem!
2 csomagot adtam fel ( Most jön a lényeg :/ )
Nem tudom bizonyítani mert én hiszékeny legolcsobban adtam fel majd oda ér biztos nem vész el!
Hát elveszett! És az egyik fél így 20 ezer a másik 80 ezer forint károsultja lett!
Feljelentettek amit meg is értek és prbóáltam egyezkedni hogy segítek neki valahogy vissza fizetem részletekbe ( sajnos munak nélküli vagyok jelenleg is )
Rálátásom szerint Nem tudom bizonyítani sajnos hogy feladtam így igy is ugy is én leszek a bün bakk!
ezt beismerem! De nagyon messze laknak és meg uzhatom e a biroságot ha a rendőrségen Valomásomban ( Most hazudni fogok) De beismerem hogy igen szükségem volt a pénzre nagyon meg bántam így meguszhatom a bíroságot és nélkülem is letárgyalják vagy nem?

Szeretném ezeket elkerülni termésetesen meg fogom a károkat téríteni és a postán soha-de soha többet nem adok fel semmit!

Illetve milyen büntetésre számíthatok!?
Büntetlen előéletű vagyok.
Köszönöm Sziasztok!

ObudaFan # 2015.04.14. 12:24

Ha már úgy döntesz, hogy beismered, akkor kérd közvetítői eljárás lefolytatását és akkor elképzelhető, hogy nem jut bíróságig az ügy. Bár akkor meg találkozni kell közvetítő előtt a sértettekkel, az sem lesz közel nyilván. Vagy beismerés esetén, ha a közvetítői eljárásra sem akarsz elmenni, esetleg indítványozd, hogy a bíróság döntsön tárgyalás mellőzésével.

Hector10 # 2015.04.20. 12:53

Tisztelt Hozzáértők!
Csalás jogi minősítésében kérnék segítséget. Sokadmagammal együtt (kb. 40 fő a jelenleg ismert) átvertek, a kárérték kb. 200.000.-FT/fő - most olyan 10 millió körül van az össz kárérték.
Feljelentést megtettük üzletszerűen elkövetett csalás miatt, a sértettek kihallgatása folyamatban van.
A rendőrség szerint sajnos ez csak VÉTSÉG (!) így lassú a nyomozás, elmondásuk szerint sokat segítene ha találnának legalább 1 sértettet, akinek a kára "nagy" (tehát meghaladja az 500e Ft-ot). Illetve erre a sok kisebb kárra való tekintettel indítványaimnak (további sértettek felkutatása bank forgalmi adatai alapján, illetve biztosítási intézkedések foganatosítása) nem akarnak eleget tenni. Panaszt benyújtottam, a válasz: folyamatban van (de tudom, hogy nincs, megmondták).
Kérdésem: 40 rb. a Btk. 373.§. (3)bek. b.) szerint minősülő csalás btt. vagy
a Btk.373.§ (4)bek. b.) pont szerint minősülő csalás a helyes minősítés?
TEhát a bűncselekményt a sértettenkénti kárérték alapján vagy az össz kárérték alapján kell minősíteni?
Elvileg mindegy lenne a nyomozás szempontjából, csakhogy a bankszámla amire utaltunk külföldi (EU tagország) és az "ismeretlen elkövető" is külföldi állampolgár (akit szintén nem keresnek).
A 2005 évi CXVI. számú a bűnügyi jogsegélyről szóló tv. szerint a bankszámlára vonatkozó információkérés alapján adat akkor kötelezően adható, ha a megkereső államban minimum 4, a megkeresett államban minimum 2 évi szab. vesztéssel sújtandó bcs.-re irányul.

Elég tanácstalan vagyok. Minden segítséget szívesen fogadok, mert újabb panasz beadását fontolgatom, de nem szeretnék olyan hibába esni, hogy azt megalapozottan utasíthassák el.
Köszönöm

folyami géb # 2015.04.20. 14:39

A vagyon elleni bűncselekmény rendbelisége a sértettek számához igazodik, viszont mindkét, általlad felvetett variáció bűntett. Tehát esetedben a sértettek számának megfelelő rendbeli, a Btk 373. § (1) bekezdésébe ütköző, és a (2) bekezdés bc) pontjára figyelemmel a (3) bekezdés b) pontja szerint minősülő csalás bűntette a helyes minősítés.

Hector10 # 2015.05.02. 09:28

Tisztelt Folyami Géb!
Köszönöm válaszát.
Még egy kérdésem lenne, ha megengedi: amennyiben van egy olyan sértett, akinek a sérelmére 500.000.-Ft-ot meghaladó kár keletkezett, akkor jól gondolom, hogy a minősítés (4)bek. b.-re változik, vagy ebben az esetben is (3) bek. b.) marad?
Köszönöm.

folyami géb # 2015.05.02. 18:37

Tisztelt Hector10!

Úgy van, 500.001 forinttól 5 millió forintig már nagyobb a kár, ezért az a cselekmény a (4) bekezdés b) pontja szerint minősül.

Egyébként az 5 évig terjedő büntetési tétel a (4) bekezdés c) pontja szerint összejön akkor is, ha a sértett kára 500 ezer forint alatt marad, de maga a sértett a bűncselekmény felismerésére vagy elhárítására idős koránál vagy fogyatékosságánál fogva korlátozottan képes.

hegesztő # 2015.05.16. 05:02

2évvel ezelőtt elkövettem azt a hibát,hogy egy terméket eladásra kínáltam, aminek a vételárát meg is kaptam, de sajnos a terméket nem küldtem el a vevőnek.
Nem mondanám, hogy szándékosan tettem inkább a körülmények vezettek rá.
53000 ft-os értékről beszélünk.
Tavaly a rendőrség megkeresett telefonon mivel otthon nem talált, az ügy előtt jóval korábban felköltöztem Budapestre dolgozni.
Akkor azt mondtam nekik, hogy feladtam a terméket, de nem ajánlottan hanem sima csomagként.
Időközben kaptam egy jobb állásajánlatot Pest-megyében és eljöttem a Pesti lakhelyemről, ahol felvették volna személyesen is a vallomásomat.

A mostani munkahelyemre küldtek egy hivatalos levelet, amiben kérték a lakcímemet és hamarosan felkeresnek.
Csalással vádolnak ez tény, az van a papíron, hogy "kisebb kárt okozó csalás vétségének megalapozott gyanúja"
Beismerem hibáztam, hogy nem működtem együtt velük az elejétől fogva.
Ez idáig nem voltam büntetve, büntetlen előéletű vagyok.

Önök szerint mi a lehető legkedvezőbb megoldás?

  • az első telefonos vallomáshoz tartani magam és fogadni egy ügyvédet vagy beismernem a tettet?
  • ha beismerem akkor rám sózhatják, hogy félre akartam vezetni a hatóságot? mivel a telefonban azt mondtam, hogy feladtam
  • esetleg kérni a közvetítői eljárást?

Amikor jönnek előzetes letartóztatásba helyezhetnek vagy szabadlábon védekezhetek?

Tényleg teljesen tanácstalan vagyok, mert soha nem volt dolgom a rendőrséggel és nem is szeretném, hogy legyen.

Köszönöm.

Dániel20 # 2015.05.22. 12:01

Hegesztő kérdésére valaki választ ez engem is érdekelne.

guba" # 2015.05.22. 13:54

Gyanúsított védekezésének egyetlen korlátja van, hogy mást bűncselekmény elkövetésével hamisan nem vádolhat.Igen, a beismerés és a közvetítői eljárás kezdeményezése jó ötlet.

Dom01 # 2015.05.22. 14:29

Az esetem a következő.Üzletszerű csalás miadt gyanúsítanak,a nyomozóknak beismerő vallomást tettem valamint mondta hogy a kárt szeretném mihamarabb megtéríteni , 36. 400 ft. Mire számíthatok ?(Büntetlen előéletü vagyok).Valamint mi történik ha a károsult felek nem jelennek meg a tárgyalásan ?

Válaszát előre is köszönöm!

hegesztő # 2015.05.22. 16:10

Köszönöm.

Amíg az ügy lezárul addig szabadlábon védekezhetek,ha beismerem a tettem?

Amikor kerestek először telefonon felajánlottam nekik,hogy bemegyek a helyi rendőrkapitányságra vallomást tenni,de azt mondták,hogy nem szükséges megkeresnek.Tudni kell,hogy 300 km választ el minket és akkoriba egy nagy Zrt-nél dolgoztam Pesten akik vidéki munkákat is vállaltak. Kérdezték akkor,hogy nem járunk-e arra fele,hogy bemenjek az ottani rendőrőrsre kihallgatásra,mondtam sajnos nem,mert jobban a keleti részen tevékenykedtünk.
Kérdezték,hogy mikor és hol találnak,elmondtam.
Azt mondták kb. 2 héten belül jönnek,vártam 1 hónapot semmi.

Ha a károsult nem fogadja el a közvetítői eljárást,akkor mi következik?
És ekkora távlatból ezt hogyan lehet megoldani? Utazgatnom kell majd az ottani helyszínre?

Target # 2015.05.28. 14:06

Tiszteletem Mindenkinek!

Körülbelül fél éve internetes vásárlásnál becsaptak.
Nem tettem semmit az ügyben , mivel olyan sok helyen olvastam, hogy nincs értelme a pénzem után futni.
Sajnos nagy butaságot követtem el és én is ezt megtettem mással, becsaptam, amit nagyon szégyenlek és már milliószor megbántam. Visszakartam fizetni a pénzt, de nem találtam meg az illetőt.
Pár napja kaptam a rendőrségtől egy idézést "szabálysértési ügyben", amely felszólit, hogy jelenjek meg az illetékes rendőrkapitányságon, mivel "Tulajdon elleni, csalás szabálysértés" elkövetése miatt folytatott előkészitő eljárásban tartandó meghallgatásra", ahová "eljárás alá vont személyként idézem".
Megbántam mindent, hajlandó vagyok visszafizetni a pénzt a megkárositott személynek, illetve vállalom a felelősséget, mert én hibáztam, én tettem rossz dolgot. Nem biztam a hatóságban, de engem megtaláltak, amit meg is érdemlek.
Kérdésem lenne a hozzá értő személyekhez, hogy mkit várhatok ettől az ügytől?
Beismerek mindent, a pénzt visszafizetem, beismerő vallomást tegyek e ? Amit, ah jól tudom később a biróságon bizonyiték ként használhatnak fel ?!
Büntetve soha nem voltam. Érdemes ügyvédet keresnem ?
Mire számithatok ez ügyben ? Pénzbirság? Kb. mennyi idő mire lezárul az ügyem? Első meghallgatásnál gondolom a károsult is jelen van?!
Köszönöm előre is, ha valaki segit nekem!

ObudaFan # 2015.05.31. 20:21

Target

Elég valószínű, hogy nincs értelme tagadni, és beismerésnél érdemes lenne közvetítői eljárást kérni. Az első meghallgatáson nem lesz ott a sértett.

Target # 2015.06.03. 08:01

Most jöttem haza a rendőrségről.
Egyrendbeli csalás, beismerő vallomást tettem, kértem a közvetitői eljárást, a kár mihamarabbi rendezésére.
Annyit kérdeznék, hogy ha a sértett nem fogadja el a közvetitői eljárást, akkor biróság fog dönteni ?! Ezt a rendőr mondta, valamint ha elfgadja a károsult a közvetitői eljárást , akkor Bp kell mennem, ott helyben lehet rendezni a kárt , illetve majd felhivom az ottani előadót,csak meg kell várnom, hogy vissza érjenek a papirjaim.
Amit viszont nem értek.... ?!
31.000 Ft kárt okoztam, belenéztem a nyomozati anyagokban és Banki kivonat, postai kivonat valamint telefonszolgáltató kivonatával szmbesültem.
50.000 Ft alatt szabálysértés, tehát nem adhatnak ki információt a szerveknek ? Erre valakinek valamilyen ötlet?

bambanya # 2015.06.11. 20:12

Szép estét Mindenkinek!

137 rendbeli internetes csalás egyik károsultja vagyok.

Szerencsére soha nem történt velem ilyesmi, ezért teljesen tanácstalan vagyok hogy most mit kell tennem ahhoz, hogy visszakapjam a pénzem.

A kezemben a jogerős végzés, amiben a bíróság a csalót felfüggesztett fogházra, vagyonelkobzásra ítélte, továbbá kötelezték az okozott kár megtérítésére a jogerőre emelkedést követő 15 napon belül.
Ez már jócskán letelt, megkeresést, pénzt nem kaptam.
A címeket, pontos összegeket tudhatja a végzésből (legalábbis én látom mindenkiét), így ha már fizetni akart volna, elméletileg megtehette volna...

Az lenne a kérdésem, hogy ilyenkor mi a teendő, mi a következő lépés, hogyan juthatunk hozzá a kicsalt pénzünkhöz?

Előre is köszönöm a segítséget.

Jutka70 # 2015.06.13. 06:12

Jó napot kívánok.

Azt szeretném kérdezni, egy ismerösömmel, aki gondnokság alatt áll, kölcsön adta szóba, és több tanúm van rá a bakkártyáját, és legtöbször én, de volt amikor ő is vett le pénzt, de egy bankártya volt csak, most azzal fenyeget hogy feljelent, mert volt rajta egy összeg amit ő levett, és én meg számon kértem rajta. Azt szeretném kérdezni, hogy milyen büntetés járhat érte? Köszönöm szépen, további szép napot. Üdv

Ju0115 # 2015.06.18. 14:52

Tisztelt Tanácsadó!

Nagyobb kárt okozó csalással kapcsolatban érdeklődnék. (1.000.000 Ft összegről van szó.) Pontosabban csak kísérlet a csalás nem teljesedett be. Büntetlen előéletű ember ilyen esetben mire számíthat ítéletként? Illetve most kaptuk meg az ügyészségi levelet, az ügyészség pénzbírságot kért. Benne van a levélben, hogy vagy kirendelt ügyvédet kér vagy fogad egyet, de nincs benne milyen módon. Mármint ha kirendelt ügyvédet kér azt hol kell jelezni, mert ehhez kapcsolódóan nincs információ.

folyami géb # 2015.06.19. 05:25

Feltételezem, hogy a bíróságtól kapta meg az ügyészi vádiratot. Ebben az esetben a bíróságnál lehet kérni a kirendelt védőt. De hivatalból is adnak, ha a védelem kötelező.

Ju0115 # 2015.06.25. 09:25

Olyan kérdésem lenne még, hogy a "gyanúsítottnak" feltétlen ott kell lenni a tárgyaláson(200 km.ra arrébb tárgyalják az ügyet), vagy elég az ügyvéd jelenléte, ha nem akar újabb vallomást tenni, hanem tartja magát az eddigi vallomásaihoz? (Van ilyen egyáltalán?)

Dr.Attika # 2015.06.25. 09:39

Van ilyen lehetőség.

279. § (1) A kitűzött határnapra idézni kell a vádlottat, kötelező védelem esetén a védőt és mindazokat, akiknek a megjelenése a tárgyaláson kötelező. Értesíteni kell az ügyészt, továbbá - ha e törvény kivételt nem tesz - a szakértőt, illetőleg azokat a büntetőeljárásban részt vevő személyeket, akiknek a jelenlétét a tárgyaláson e törvény lehetővé teszi. Ha az ügyész a vádlott szülői felügyeleti jogának megszüntetését indítványozza, a tárgyalásról értesíteni kell a másik szülőt és a gyámhatóságot.
(2) Az idézésben vagy az értesítésben a büntetőeljárásban részt vevő személyeket fel kell hívni arra, hogy a bizonyítási indítványaikat késedelem nélkül, a tárgyalás előtt tegyék meg. A tanács elnöke intézkedik, hogy az ügy elbírálásához a bizonyítási eszközök a tárgyaláson rendelkezésre álljanak.
(3) A vádlottnak az idézést legalább nyolc nappal a tárgyalás előtt kell kézbesíteni. Az idézéssel egyidejűleg a bíróság a vádlottat tájékoztathatja arról, hogy a tárgyalás a távollétében megtartható, és vele szemben az eljárás befejezhető, ha előzetesen bejelenti, hogy a tárgyaláson nem kíván részt venni.
(4) Ha a bíróság felhívása alapján a vádlott előzetesen bejelenti, hogy a tárgyaláson nem kíván részt venni, és nincs védője, a bíróság a részére védőt rendel ki, és a védőt a kitűzött határnapra idézi.