Csalás vagy nem?


Slainte # 2021.11.20. 11:30

Már hogyne lett volna: szóban.. Ez persze a bizonyítást tovább nehezíti.

Gretere # 2021.11.20. 09:48

Köszön a választ, de itt nem volt szerződès sem

Slainte # 2021.11.20. 07:42

Röviden és általánosságban: csalás akkor van, ha bizonyítható, hogy az elkövetőnek már a szerződéskötéskor sem állt szándékában a teljesítés. Minden egyéb esetben polgári jogi jogvita.

Gretere # 2021.11.20. 05:50

Kedves Fórumozók, kicsit félve teszem fel a kérdésem, mert nagyon naív voltam. Legjobb barátommal (majdnem hogy családtag) megbeszéltük, hogy közösen indítunk egy üzletet (szórakozóhely). (Ö üzemeltet hotelt, ebből adódóan van ismerettsége ès 10èv tapasztalata a vendéglátásban. ) Kibéreltük a helyet 10 èvre vagyis az ő cège. Az első 2 èv bèrleti díját toltuk időben, mert covid miatt nem volt forgótőkèje. Ez idő alatt elkezdtük a hely felújìtásat. Eleinte kicsi összegekkel kellett a finanszírozást állnom, 100%ban. Majd kèsőbb ahogy a kivitelezès haladt egyre nagyobb összegeket fizettem. A bèrleti dîj elmondása szerint növekedett ez alatt amit feketèn kellett az ingatlan tulajdonosának fizetni. Ezt is álltam minden gyanú nèlkül. Közben a szerződès forszîroztam, hogy csináljunk 1közös cèget amiben a szòbeli megállapodásokat rögzìtjük. 2 hònapos huzavona után csináltunk 1 közös cèget, de a bèrleti szerződès a mai napig nem került mòdosìtásra, a bèrleti szerződès átîrva a közös cègre-a tulajdonost nem is ismerem, nem akar bemutatni-ez jelenleg egy üres cèg. A kivitelezès folyt, minden költsèget álltam, ùgy hogy a vállalkozòkat sem ismertem. A vállalkozòi szerződèseket ő intèzte az èn cègemre, számlák ellenèben fizettem. A felùjìtás az haladt. Közben kp-t is fizettem festèsèrt, festő brigád annak az embernek a tulajdonában van mint a \"bèrlemènyünk\"tulajdonosa, mint kiderült. A festèst a saját hoteljèn elvègeztette mint utòlag kiderült ès nem a közös üzlet lett lefestve. Kèrtem tőle költsèg elszámolást, arròl, hogyan is állunk a befektetèsekkel, mennyit költött a közös üzletre. Ő ismeri a költsègeimet mivel a kivitelezèsek ès a számlázások rajta keresztül futottak. Az ő költsègeit nem akarja odaadni. Mert nem sok. Közben nyáron kinyitott a vendèglátòhelyünk, de csak a hotel rèsz, a szòtakozòhely rèsz nem. Mert nem finanszìroztam tovább. A hotel rèsznek volt nyáron bevètele, ami az ő cègèhez vándorolt. Kèrtem hogy adja oda a bevèteli bizonylatokat ès kimutatást. Annyit mondott nem volt sok, de nem adta oda a kimutatásokat.A megvásárolt berendezèseim egy rèszèt átvitte a saját hoteljèbe, mert azok eltomlottak. Adott kölcsön berendezèst barátjának is. beszèltem vele hogy ki akarok szállni, fizessen ki vagy kössük meg a szerződèst ès a tulajdonrèszem eladom neki vagy másnak. Vagy az egèsz üzletet adjuk el.Azt mondta hogy azt nem engedi, mert ezt az üzletet velem akarja csinálni, inkább hagyja az egèszet ûgy ahogy van, az èn pènzemmel az üzletben...Èrdemes csalásèrt feljelentenem, vagy pròbáljak vele megállapodni mindenáron? Az ingatlan tulajdonosát az ìgèrgetèsek ellenère nem ismerem, szerződès nincs. Annyi mèg hozzátartozik a törtènethez, hogy a saját hoteljèvel nagyon jò bevètele ès nyeresège volt. Köszönöm a javaslatokat előre.